Bizi Takip Edin

FITNESS

4 HAREKETLE GÜÇLEN

-

 

Güçlenmek için tek ihtiyacınız olan şey bir dambıl ve  15 dakikalık süre.

Yoğun iş ve şehir hayatı yüzünden antrenmanınız için yeteri kadar vakit ayıramadığınız oluyordur. Eğer vaktinizin sınırlı olduğu günlerde antrenman yapmayınca kendinizi kötü hissediyorsanız, yoğunluğunuz yüzünden o günü boş geçirmek sizi yıldırmasın. Tek dambılla ara vermeden yapacağınız bu antrenmanla kısa süre çalışsanız da formunuzu fazlasıyla koruyacaksınız. Kaliforniya’da bulunan Results Fitness’in sahibi olan Amerikalı antrenör Alwyn Cosgrove, bütün kaslarınızı çalıştıracak bu antrenmanı set aralarında ikişer dakika dinlenerek üç ya da dört tur olarak yapmanızı öneriyor. Sonuçları almaya başlayınca bize hak vereceksiniz.
Talimatlar  Her hareketi aralarda dinlenmeden bir tur olarak yapın. Turu bitirdikten sonra 2-3 dakika dinlenin ve sonraki tura geçin. Toplamda 3-4 tur yapmalısınız.

1-1

Dambıl swing

Ayaklarınız omuz genişliğinde açıkken iki elinizle tam önünüzde bir dambıl tutun. Squat hareketi yaparken dambılı bacaklarınızın arasına alın. (Önkolunuz üst bacağınızın iç kısmına değsin.) Doğrulurken aynı zamanda ağırlığı da başınızın üstüne doğru iki elinizle kaldırın. Bu, bir tekrar demek. Toplam 10 tekrar yapın.

2-1

Squat pres

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, ayak parmaklarınız hafif dışa dönükken iki elinizde birer dambıl tutun. Kollarınız bu sırada aşağıya sarkık olsun. Dambıl yere değene kadar squat hareketini yapın. Şimdi, doğrulurken aynı anda kollarınızı başınızın üstüne doğru kaldırın. Bu hareketi toplam 10 tekrar yapın.

3-1

Rotasyon twist

Sağ elinize bir dambıl alın. Belinizden aşağı sarkıp, eğilerek row pozisyonuna geçin. Bu sırada sağ kolunuz yere dik gelmeli. Sol bacağınız da sağın bir iki adım önünde olmalı. Şimdi, dambılı göğsünüze doğru çekerken omuzlarınızı da sağa doğru döndürün. 10 tekrar yapın ve dambılı diğer elinize alarak hareketi tekrarlayın.

4-1

Tirbuşon

Önce klasik squat pozisyonu alarak harekete başlayın. İki elinizle bir dambılı sağ ayak bileğinizin dış tarafına doğru götürün. Doğrulurken, gövdenizi döndürün. İki elinizle ağırlığı sol kulağınızın yanına doğru kaldırın. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi tekrarlayın. Her iki tarafa doğru toplam 10 tekrar yapmalısınız.

 

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com