Bizi Takip Edin

BESLENME

ROMA BİR GÜNDE İNŞA EDİLMEDİ. VÜCUDUNUZUN BİLİNCİNE VARIN

-

 

Yağsız bir vücuda sahip olmak kesinlikle iyi bir beslenme ile başlar ve beslenme ile sona erer. Sağlıklı beslenmek diyet yapmak gibi değildir. Diyet yaparak yağsız bir vücuda sahip olamazsınız. Çünkü diyetler işe yaramaz.

3

Diyet daha çok yaşamınızı ve beslenmenizi kısıtlayan bir süreç olduğundan, ondan sıkılmanız ve yarıda bırakmanız daha kolaydır. Ayrıca kısıtlamalar yüzünden arada kaçamak yapmak isteyebilir ve diyet dışına çıkabilirsiniz. Diyetin uzun vadede uygulanması neredeyse imkansızdır. Bu da diyeti bıraktığınızda daha çok kilo almanıza neden olur. Bu yüzden kimi zaman felaketle sonuçlanabilir.

Bu geçici diyetlerden vazgeçin, beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı değiştirerek işe başlayın. Unutmayın diyet bir süreçtir, beslenmek ise yaşam tarzıdır. Olabildiğince dengeli ve iyi öğünler ile beslenin. Başlangıçta önemli olan kararlı ve sağlam bir temel atmak. Bunları günlük takip etmek. Mutfağa girdiğinizde buna uygun beslenme rehberini takip etmelisiniz. Çünkü vücudunuza ne tür besinler aldığınız çok ama çok önemlidir.

İşte beslenme tarzınızı değiştirecek öneriler…

Yaşam tarzınızı değiştirin!

“Roma bir günde inşa edilmedi.” Hiçbir şey bir gecede olmaz. Tutarlı ve kararlı olmanız gerekiyor. Diyetler yalandır ve işe yaramaz. Çünkü diyetler süreçtir, beslenmek yaşam tarzıdır! Üstelik düzenli ve sağlıklı beslenmek sizin daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

7/24 Beslenme programınızı düşünün

Ne kadar çok düşünürseniz o kadar yoluna girecektir. Eğer ne yiyeceğinizin bilincindeyseniz, en başta bunun planını yapmanız gerekiyor.

Vücudunuzun bilincinde olun

Siz vücudunuzla konuşun o da sizinle konuşsun. Yaşam tarzınızda yaptığınız her küçük değişikliğe, yediğiniz yemeklere ve yaptığınız spora nasıl tepki verdiğine bakmanız gerekiyor.

2

Sağlıklı beslenin

Laboratuvarlarda geliştirilen besinler sağlığınız için iyi değildir. Taze et, fasulye, meyve ve sebzeler vücudunuz için idealdir. Bu tür yiyecekler beslenmenizde temel oluşturmalıdır. Cips, yağlı yiyecekler ve hamur işlerinden uzak durun. Asla tek başına karbonhidrat almayın. Sadece karbonhidrat tüketmek, kesinlikle vücudunuzda yağlanmaya neden olur. Karbonhidratlar vücutta insülin artışına neden olur ve bu da kas gelişimine ya da yağ büyümesine neden olur. Tabi ki bizim istediğimiz yağ büyümesi değil, kas gelişimi… İnsülin sadece günde iki kere kas kütlesine gider. Sabahları ve antrenman sonrası…  Karbonhidratı mutlaka protein ile birlikte alın. Ayrıca gece geç saatlerde karbonhidrat kesinlikle almayın. Günde 6 ya da 8 öğün arası yemek yemeye özen gösterin. Kadın ya da erkek fark etmez, iki saat aralıklarla yemeniz gerekiyor. Bunu yaptığınızda metabolizmanız harekete geçecek ve vücuda besin aldığınız farkına varacaktır. Metabolizmanız yediklerinizi yağ olarak değil, enerji olarak görecektir.

1

 Bol bol şu için

Su bütün besinlerin, vitamin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinler, küçük parçalara ayırır. Vücudun her hücresinde elektiriksel ve manyetik enerji üretir. Vücudunuzdaki zehirli atıkları toplar ve atılmalarına yardımcı olur. Enerjinizi korur ve kan hacminin korunmasına yardım eder. Yaktığınız kalori miktarını arttırır. Vücudunuzdaki yağ stoklanmalarını azaltır.

 

BESLENME

Sporcu beslenmesi nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Sporcu beslenmesi konusunda son zamanlarda değişik öneriler duyuyorsanız eğer, bunların bir kısmını birlikte inceleyelim.

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Yüksek kaliteli bir spor salonu size bunlardan ikram edebilir, ancak araştırmacılar hidrasyon için bildiğiniz normal sudan daha iyi olmadığını düşünüyor. Susadınız mı? Sebile yönelin.

AVOKADO

Araştırma üstüne araştırma, meyvenin kalp sağlığına faydalarını doğruladı. Ayrıca yüksek lif içeriği tok tutmaya yardımcı olabilir.

KIVIRCIK LAHANA

Turpgillerden olan bu sebze, âdeta doğanın CrossFit’çisi gibi pek çok şeyi başarır. Vitamin bakımından zengindir ve ayrıca kanserin büyümesini ve yayılmasını önleyebilecek kükürt bileşikleri içerir.

ACAİ ÇİLEĞİ

Bu meyveler sadece antioksidanlarla dolup taşmıyor, aynı zamanda sağlıklı bir antienflamatuvar görevi görüyor. Onları diyetinize dâhil etmek, egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olabilir ve kas hasarını sınırlayabilir.

KOMBU ÇAYI

Bağırsak sağlığını destekleyici bu içecek, homeopatik sahnenin temelini oluşturuyor. Ancak bilimsel jüri hâlâ yararları üzerinde fikir birliğine varamadı. Tadı da bir acayip.

KİNOA

Bu kadim tahıl, esansiyel amino asitleri içeren eksiksiz bir protein kaynağı. Kas büyümenizi hızlandırmak için beyaz pirinç yerine deneyin.

YEŞİL ÇAY

Yeşil çaydaki kateşinlerin uzun süreli tüketimi metabolik sendromla savaşır (tip 2 diyabetin öncüsü) ve koroner hastalık riskinizi azaltabilir. Demliğin altını yakın.

ISPANAK

Yapraklı yeşillerin kaslara yardım eden demir içeriğine ek olarak, günde bir porsiyon yiyenler üzerinde yapılan bir çalışma, kalp hastalığı riskini yalnızca bir haftada azalttığını buldu.

BADEM SÜTÜ

Mineral içeriği bakımından süt ile karşılaştırılabilir, ancak protein içermez (bu yüzden yine de süt içiyorsunuz, değil mi?). Bir bardak inek sütü, bademden yapılandan beş kat fazla protein içerir.

ÇİYA TOHUMU

Etiket üzerindeki iddialarına rağmen, bu tohumlarda vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğu omega-3 türü bulunmuyor. İyi bir lif kaynağı olmakla birlikte, omega almak için yağlı balık yemeniz daha iyi olur.

Devamı

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com