Bizi Takip Edin

SAĞLIK

‘RETROGRAD EJAKÜLASYON’ DA NE OLA Kİ?

-

 

retroEğer ortada hiç kanıt bırakmadan orgazm oluyorsanız ne oluyor? Önemsemeli miyiz?

Seks yaptığımızda genel olarak ne olacağını biliyoruz, aynı bir şampanyayı patlattığımızda ne olacağını bildiğimiz gibi! Fakat bazı erkeklerde bu durum aynı şekilde gelişmiyor. (Seks, şampanya değil)

Bu duruma ‘retrograd ejakülasyon’ diyoruz. Orgazmın ejakülasyon içermemesi durumu. Peki nasıl oluyor?

Birinci olarak, bir anatomi dersi: Prostat bir ucunda penis diğer ucunda idrar kesesi ve seminal vezikül’e bağlı olan bir organdır. Boşalmaya hazır olduğunuz zaman spermler seminal vesikül’den prostat’a doğru geçer ve yolda bir ayrıma takılır. Bu ayrımın bir ucu mesaneye diğer ucu penise çıkar.

Normalde bir erkek orgazm noktasına geldiğinde mesane boynundaki yumuşak kas kasılır ve spermlerin penisten dışarı atılmasını sağlar. ‘Retrograd ejakülasyon’da ise kasılma gerçekleşmez ve spermler bir engel olmayan yol olarak mesaneye yönelir.

Kulağa oldukça rahatsız edici gelse de Cincinnati, Ohio’da bulunan The Urology Group’da doktor olan Kevin Campbell’a göre erkekler bu durumu hissettirmiyorlar bile. Tuvaletinizi yapmanızla beraber mesanedeki sperm de atılmış olur yani sağlığınıza önemli bir zarar gelmez. Bu durumda soru şu: Eğer canınız yanmıyor ve sıkıntı çıkmıyorsa dert etmemizi gerektirecek bir durum var mı?

Eğer bu durum beklenilebilir birşeyse (ki genellikle öyle) sıkıntı yok: Retrograd ejakülasyon şeker hastalarında, prostat ameliyatı olanlarda, prostat tedavisi görenlerde görülebilir bir durum. Çünkü üç halde de kasların sperm yolunu kapatması zorlaşıyor.

Hem bu durumu yaşıyor hem de bu özel durumlara sahip değilseniz bir üroloğa görünmelisiniz. Dr. Campbell’a göre “Sağlıklı insanlarda bu durumu rastlanıldığı zaman bir engel olduğu düşünülmelidir, idrar yolunda bir tıkanma gibi.” Yavaş çalışan bir idrar yolu sistemine sahip olabilirsiniz.

Bu nörolojik bir durumun da işareti olabilir, multipl skleroz gibi. Zarar görmüş sinirler kas yapınızı yıpratarak mesane valfinizin kapanmasını engelliyor olabilir.

Spermlerinizin varla yok arası bir durum aldığında korkmamanız gereken zamanlar çok sık ilişkiye girdiğiniz zamanlar olabilir. Dr. Campbell’a göre “Seminal vesikül’de biriken spermler gün içinde çok kez ilişkiye girilip boşalındığında yetersiz kalabilir. Vücudun yenilenme fırsatı bulamadığı zamanlarda bu durum normaldir. Eğer orgazm olup sperm boşaltamıyorsanız bu durum normal olabilir.”

Eğer arada zaman, günler vermenize rağmen boşalma olmuyorsa sperm miktarınız az ya da yetersiz olabilir. Acil bir durum olmasa da doktora görünmenizde fayda var.

SAĞLIK

Trabzon hurmasının faydaları

Umut Doğan Yıldız

-

Cennet hurması ve kocayemiş olarak da bilinen Trabzon hurmasının faydaları nelerdir?

A Vitamini, fosfor, demir, potasyum ve antioksidanlar yönünden çok zengin. Sindirim sistemine katkı sağlıyor ve kansızlık, mide rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı oluyor. Orta boy bir Trabzon hurması 90 kalori. Ara öğünlerde canın tatlı istediğinde yiyebilirsin, lifli yapısı sayesinde uzun süre açlık hissetmeyeceksin. İyice yıkayıp kabuklarıyla ye. Çok olgunlaşmamış olanlarını alırsan buzdolabında bir hafta bekletebilirsin.

Devamı

SAĞLIK

Cushing sendromu nedir?

Umut Doğan Yıldız

-

Kilo alma şekliniz, kollar ve bacaklarda oluşan lekelenmeler bazı hastalıkların habercisi olabiliyor. İşte cushing sendromu.

Gövde şişmanlarken kollar ve bacakların incelmesi, kollarda ve bacaklarda oluşan mor renkteki izler “Cushing Sendromu”nun en temel belirtileri arasında yer alıyor.

 Her sağlıklı vücutta bulunan kortizon hormonunun; olması gerekenden fazla, kontrol dışı yükselmesi sonucu gelişen bu sendromun erken tanı ve tedavisi önem taşıyor.  Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya“Cushing sendromu” hakkında bilgi verdi.

Cushing sendromu, hemen hemen her organ ve dokuyu etkiler. Belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüzde belirgin bir şişlik
 • Yanaklarda kırmızılık
 • Özellikle vücutta, gövde kısmında şişmanlık
 • Kol ve bacaklarda incelik
 • Karında, kol ve bacaklarda kırmızı-morumsu (erguvan rengi) çatlaklar
 • Oturma, kalkma, merdiven çıkma ve uzun yol yürümede zorlanma, üst bacakta ağrı
 • Kollarda ağrı
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Yüksek tansiyon
 • Kemik erimesi
 • Kan şekeri düzensizliği

Kortizol hormonunun görevleri

Böbrek üstü bezi tarafından salgılanan kortizol hormonu, vücudun strese karşı kullandığı en önemli güç olarak kabul edilir. Ayrıca vücudun yağ ve karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur. Karbonhidratların ve yağların, özellikle açlık durumlarında kana karışmasını sağlayıp, şekere dönüşerek vücudun enerji ihtiyacını sağlar. Eğer kortizon üretimi normal ihtiyacın üzerinde olursa bu hormonu ilgilendiren Cushing sendromugelişebilir.

Bazı kanser hücreleri de hormon salgılayabilir

Bu hastalık sıklıkla beyindeki hipofiz bezinin ACTH hormonunu fazla salgılanması sonucu gelişir. Akciğer, mide, bağırsak sistemi gibi yerleri tutan bazı kanser hücreleri aslında salgılamaması gereken hormonları salgılayabilir. Bunlar beklenmeyen hormon ve molekülleri salgılayan tümör hücreleri olabilir. ACTH yani böbrek üstü bezine kortizon salgılatan esas hormon böyle bir odaktan kolayca salgılanabilir.

Cushing sendromu tanısı nasıl koyulur?

Cushing sendromunun tanısı için öncelikle kortizon hormonunun fazla olmasına neden olan etmenler sorgulanır. Listenin başında da hastaların kullandığı ilaçlar gelir. Kesin tanı için kortizon ve ACHT hormonları kontrol edilir. Eğer hormon oranlarında anormal bir yükseklik belirlenirse bunun geçici bir durup olup olmadığı kontrol edilir. Kortizon hormonunun nereden salgılandığını bulmak için ayrıca test ve çeşitli görüntüleme yöntemlerinden de faydalanılır. Sıklıkla diyabet gibi toplumda sık görülen hastalıklarla karıştırılan Cushing sendromu çocuklar dahil herkeste görülebilir. Nüksedebilen bir hastalık olduğu için fizyolojik ve patofizyolojik nedenler iyice irdelendikten sonra tedavinin başlaması gerekir.

Devamı

SAĞLIK

Ömrü uzatan antrenman

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, güç antrenmanları insan ömrünü uzatıyor.

Kardiyo bağımlılarına güç antrenmanları çekici gelmeyebilir. Ama yeni bir araştırma, güç antrenmanlarını atlamamanız gerektiğinin haberini veriyor. Çünkü anaerobik (yani güç antrenmanı) egzersizler, uzun yaşamın sırrı olabilir.

Preventative Medicine‘da yayımlanan araştırmada, güç antrenmanları ile uzun yaşam arasında bir bağlantı bulundu. Kardiyo egzersizlerinin kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve Alzhemir gibi birçok hastalık riskini azalttığı uzun zamandır biliniyordu. Ancak, güç antrenmanlarının insan ömrü ve sağlık üzerindeki pozitif etkilerine dair araştırmaların sayısı görece sınırlıydı.

Araştırmacılar, National Health Interview Survey tarafından 1997-2001 yılları arasında toplanan veriler ile 2011 yılında 65 yaş ve üzerindeki 30.000 insanın ölüm raporlarını ilişkilendirdiler. İnsanların sadece %9’unun haftada en az 2 gün güç antrenmanı yaptığı bildirilmişti. Güç antrenmanı yapan insanların erken ölüm oranı ise güç antrenmanı yapmayanlara kıyasla %46 daha düşük olarak belirlendi. Dahası, bu insanların kalp sorunlarına bağlı ölüm oranlarının %41, kanserden dolayı hayatlarını kaybetme oranlarının ise %19 daha düşük olduğu ortaya çıktı. Hatta alkol tüketimi ya da sigara bağımlılığı gibi diğer yaşamsal faktörler hesaba katıldığında da sonuçlarda bir değişiklik oluşmadı.

Özetleyecek olursak, egzersiz programından güç antrenmanlarını asla eksik etmemelisiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com