Bizi Takip Edin

BESLENME

PROTEİN NASIL KASA DÖNÜŞÜR?

-

 

Kaslarınızı, protein tozlarını üzerlerine serpiştirerek büyütemezsiniz. Mary Hardin-Baylor Üniversitesi’nden egzersiz bilimci Dr. Colin Wilborn ve Stirling Üniversitesi’nden Oliver Witard, yediğiniz yumurtanın vücutta nasıl kasa dönüştüğünü anlatıyor.

 

1. SİNDİRİM

Mide ve ince bağırsağınızdaki enzimler, proteinleri iki ya da üç farklı amino asitten meydana gelen peptitlere böler. Amino asitler ise vücudun temel yapı taşlarıdır. Ardından diğer enzimler de peptitleri ayrı amino asitlere böler.

2. TAŞIMA

Amino asitler, kapı toplardamarları yoluyla doğrudan sindirim kanalından karaciğere taşınır. Karaciğerin ana görevi kanı zararlı maddelerden temizlemek olsa da, kasların beslenebilmesi için de amino asitleri kanınıza taşır.

3. TEPKİ

Kaslar uzun lif demetlerinden oluşur. Kuvvet antrenmanları ise bu liflerde mikro yırtıklara yol açar. Bu da bağışıklık sisteminize şöyle bir sinyal iletir: “Zarar gören bölgelere hemen ekip (büyüme hormonu ve kök hücreler) ve tamirat gereçleri (amino asitler) yolla!”

4. İNŞAAT

DNA’nız vücudunuzda ustabaşı görevi görür. Belirli amino asitleri vücudunuzda gerekli yerlere dağıtır ve görevlerini belirler. Kas lifleriniz ise onlara tedarik edilen amino asitlerle miyofibrilleri oluşturur. Bunlar, kas kasılmalarında önemli rol oynayan protein filament miyosin ve aktinlerden meydana gelir.

5. YENİLENME VE BÜYÜME

Yeni inşa edilen miyofibriller, zarar gören kas liflerinizle bir araya gelirler. Ancak mikro yırtıkların tamir edilmesi bir yama işinden çok daha fazlasıdır. Bu miyofibriller, aynı zamanda kaslarınızı eskisinden daha büyük ve kuvvetli gösterirler. Şimdi antrenman zamanı!

BESLENME

Minik karpuz ürettiler

Umut Doğan Yıldız

-

Uzun bir süredir küçük boyutlarda ürün yetiştiren firma, şimdi de zeytin boyutunda karpuz üretti.

Firmanın ürettiği mini karpuzlar, 26. Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı‘nda (26. FoodProduct) katılımcıların ilgisini çekti.

Alınan bilgilere göre, çocuklara meyve ve sebzeleri sevdirmek için böyle bir küçültme yolu seçtiğini söyleyen firma yetkilileri, minik ürünlerin çocukların ilgisini çektiğini ifade ediyorlar.

Uzun bir süredir mini sebze ve meyveler üreten bir Türk firması şimdi de mini karpuz üretti. Zeytin boyutunda olan karpuzun kabuğu karpuz, içerisi ise salatalık tadını andırıyor.


Devamı

BESLENME

Sağlıklı omlet tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Bu sağlıklı omlet tarifi ile spor salonundaki ağırlıkların hakkını vereceksiniz.

Sporcular için omlet tarifi

Kas yapan yemek tarifleri, sporcu beslenmesi denildiği zaman akla ilk Men’s Health gelir.

Malzemeler

Üç kişilik

Süt, 500 ML
Tane karabiber ¼ yemek kaşığı
Kuru soğan, yarım
Tütsülenmiş mezgit, 500 G
Tereyağı
Katkısız un, 100 G
Krema, 150 G
Hollandaise sos, 150 G
Yumurta, 9
Rendelenmiş parmesan, 10 G

Yapılışı

1/ Sütü küçük bir tavaya dökün, karabiber ve soğanı da ekleyin. Kaynamadan hemen öncesine kadar ısıtın ve derisi altta kalacak şekilde mezgiti ekleyin. Dört dakika yavaşça kaynatın, çıkarıp derisini ayıkladıktan sonra didikleyin. Sütü süzün ve derin bir tavada ısıtın.

2/ Başka bir tavada tereyağını eritin ve unu kavurun. Pürüzsüz bir sos yapmak için sütü yavaş yavaş ekleyerek karıştırın. Yağda çözünebilen D vitamini ve yüksek miktarda kalsiyum için kremayı çırpın ve Hollandaise sosla birlikte karışıma ekleyin.

3/ Yumurtaları çırpın, tavaya ekleyin ve karıştırın. Altı pişmiş, üstü yumuşakken, didiklenmiş mezgiti ekleyin ve bir kaşıkla sosu ince bir tabaka olacak şekilde üstüne yayın. Rendelenmiş parmesanı da ekledikten sonra biraz kahverengileşene kadar tavada tutun. İşte bu kadar. Tadını çıkarın.

Tarif The Beehive’ın şefi Dominic Chapman’dan alınmıştır.

Devamı

BESLENME

Antrenman öncesi omlet tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersizden önce bu protein ve karbonhidrat deposu omleti deneyin.

Antrenman öncesi beslenme tarifleri için sitemize göz atmayı unutmayın.

Sporcular için omlet tarifi ve malzemeler

Dört kişilik

Büyük kuru soğan 2, piyazlık doğranmış olmalı
Saf sızma zeytinyağı
Bir adet defne yaprağı
Patates, 900 g, dilimlenmiş olmalı
Yumurta, 9 
Tuz ve karabiber

Antrenman öncesi omlet yapılışı

1/ Bir tavada soğanları defne yaprağıyla beraber kavurun. Soğanlar yumuşayınca patatesleri ekleyin, kısık ateşte 10 dakika pişirin ve altın rengine dönene kadar karıştırın. Patates hem glikojen (kas yakıtı) deposudur hem de kas fonksiyonlarına yardımcı olan potasyum bakımından zengindir.

2/ Yumurtaları bir kâsede tuz ve karabiber ekleyerek çırpın. Patatesleri ve soğanları da ekleyerek karıştırın. Orta ateşte bir tavaya alın ve dört dakika pişirin.

3/ Üstünü bir tabakla kapatın ve omleti tabağa ters çevirmeden önce dört dakika daha pişirin. Beş dakika dinlendirin ve spor salonuna götürmek üzere dilimleyin. Tarif, Camino’nun şefi Nacho del Campo’dan alınmıştır.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com