Bizi Takip Edin

SAĞLIK

PROSTATINIZI KORUMA PLANI

-

 

Prostat kanseri riskinizi azaltmak için hemen almanız gereken 8 önlem

1 Daha çok kahve için
“Normal, kafeini azaltılmış, kafeinsiz hiç fark etmez” diyor Harvard araştırmacıları. Harvard Üniversitesi bilim insanlarının yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre, günde altı ya da daha fazla sayıda kahve içen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski, içmeyenlere göre %59 daha az. Araştırma raporunun yazarı Dr. Kathryn Wilson, “Kahvedeki hangi maddenin buna sağladığını anlamak için daha çok çalışmaya ihtiyaç var” diyor.

2 Prostatınızı çalıştırın
2004’te Journal of American Medical Association’da yayımlanan bir araştırmada 29.342 erkeğin verileri değerlendirilmiş ve ayda 21 ya da daha fazla orgazm yaşayan erkeklerin, prostat kanserine yakalanma oranının ayda 4 ila 7 kez orgazm olanlara göre % 30 daha az olduğu belirlenmiş. Hemen partnerinize “Doktorun emirleri böyle” deyin.

3 Kırmızı gıdaları seçin
Domates tüketmek prostat kanseri riskinizi azaltıyor. Bu bağlantıyı ilk kez 1990’larda Harvard Üniversitesi araştırmacılarından Edward Giovannucci fark etmiş ve daha sonra yapılan araştırmalar da kırmızının gücünü doğrulamış. Bu çalışmalar, söz konusu faydanın domatese rengini veren likopenden kaynaklandığını gösteriyor. Haftada en az iki kez domates yemeye özen gösterin.

4 Hareket edin
Egzersiz, ölümcül prostat kanseri riskini %41 oranında düşürüyor. Ayrıca, prostat kanserinden kurtulan ve haftada en az beş saat yorucu egzersiz yapanların (tenis oynamak, koşmak, yüzmek ya da bisiklete binmek) bu hastalıktan ölme ihtimalleri de %56 azalıyor. “Ne kadar çok hareket ederseniz, o kadar iyidir” diyor Harvard Üniversitesi halk sağlığı bölümünden baş araştırmacı Dr. Stacey A. Kenfield.

5 Omega 3’e devam
Balıklarda prostat yoktur ama olsaydı iddia ediyoruz ki prostat kanserine yakalanmazlardı. Laboratuar hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki balık yağındaki DHA ve EPA, tümörlerin ilerlemesini engelliyor. Ayrıca araştırmacılar haftada üç kez balık yiyen erkeklerin agresif prostat kanserine yakalanma riskinin %25 oranında azaldığını buldu.

6 Trans yağlara dikkat!
Kanlarındaki trans yağ oranı en üst seviyede olan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski, en düşük trans yağ oranına sahip erkeklere göre iki kat daha fazla. Trans yağ asitleri, damarlarda iltihaplanmaya ve insülin direncine neden olabiliyor ve bunların her ikisi de prostat kanserinde rol oynayabilen faktörler. Dışarıda satılan kurabiyelerden, donut’lardan ve hidrojenize yağ kullanılan tüm hazır gıdalardan uzak durun.

7 Güneşten faydalanın
2005’te ABD’deki Northern California Cancer Center’da yapılan çalışmalar, güneş ışığı yoluyla alınan D vitamininin prostat kanserini önlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. Düzenli olarak güneş ışığına çıkan erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski %65 oranında azalıyor. D vitamininin faydası bu kadarla da kalmıyor. D vitamini kanser hücrelerinin uzak odaklara yayılmasının engellenmesinde
(metastaz) de etkili oluyor.

8 Fransız usülü beslenin
Fransız erkekleri prostat kanserine dünyanın geri kalanındaki erkeklere göre daha az yakalanıyor. Bunun en önemli nedenlerinin başında Fransız mutfağının iki vazgeçilmezi olan sarımsak ve şarap geliyor. Journal of the National Cancer Institute’te yayımlanan yakın tarihli bir araştırma, günde 10 gramın üzerinde sarımsak tüketen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riskinin günde 2 gramdan daha az sarımsak tüketenlere kıyasla %50 daha az olduğunu gösteriyor. Teksas Üniversitesi Kanser Araştırmaları merkezinin yaptığı bir araştırma da günde bir ya da iki kadeh kırmızı şarap içmenin prostat kanseri hücrelerinin gelişimini önlediğini gösteriyor. Araştırmanın yöneticisi Dr. Catherine O’Brian, “Çok fazla içerseniz alkolün zararları yararının önüne geçer” diyor.

 

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

SAĞLIK

Elektronik sigara zararsız mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Men’s Health Türkiye, sizden gelen soruları yanıtlıyor. Elektronik sigara zararsız mı? İyi baba olmanın kuralları nelerdir? Detaylar için okumaya devam edin.

Elektronik sigara zararlı mı, zararsız mı?

Dumanın olduğu yerde, ciğerlerinizde ateş de vardır. Ancak buharın olduğu yerde… Peki, bunu henüz bilmiyoruz. Sigaradan e-sigaraya geçiş yaptıysanız, bu durumda akciğer sağlığınız iyileşecektir. Ancak hâlâ sigara isteğiyle boğuşuyorsanız, durum biraz bulanıklaşır: Yakın zamanda The Lancet’te yayımlanan bir çalışma, elektronik sigara tüketiminin, sigara içenlerin sigarayı tamamen bırakma ihtimallerini yüzde 28 oranında azaltabildiğini ileri sürüyor. Büyük olasılıkla bir bağımlılığı diğeriyle değiştirdiniz. Bu bir kutlama sebebi olsa da olmasa da, yargılama hakkımızı saklı tutacağız. Elektronik sigara zararlıdır. Sigarayı elektronik sigara ile değiştirmeyin.

İyi bir baba olmak

Ebeveynlerimizin bir ürünü olduğumuzu bilmek için Freud’a dair her şeyi öğrenmeniz gerekmiyor. Ancak Maryland Üniversitesi’nin araştırmasının, yeni babaların çocuklarıyla haftada sadece yedi saat geçirdiğini ileri sürmesine bakılırsa, etki bırakma aralığınız kısa olacaktır. Belki de yeni bir spor hanedanlığı veya dâhi çocuk yetiştirme planlarınız vardı. Her halükarda, işin sırrı daha fazla zaman bulmak değil, sahip olduğunuz zamanı daha iyi değerlendirmekte.
Bu yüzden…

i/ HAKKINI VEREREK OKUYUN: Hansel ve Gretel’i 297’inci okuyuşunuz olabilir, ancak çocuklarınız sıkılmadı. Boston Üniversitesi’nin çalışması da bunu kabullenmenizin daha iyi olacağını söylüyor. “Merak uyandıran bir sesle” okumanız, okuryazarlığa ve dil gelişimine katkıda bulunuyor.

ii/ YATMA VAKTİ DEĞIL: Çocukları tutarsız zamanlarda yatırmak bilişsel gelişimlerini engelleyebilir. Araştırmacılar neredeyse 10.000 çocuğu takip etti ve üç yaşındaki çocukların düzensiz uyku vakitleriyle yedi yaşındayken alınan düşük matematik ve okuma testi puanları nı ilişkilendirdi.

iii/DERİNE DALIN: Hayatın sığ kısmı oldukça kısadır, bu noktadan sonra her şey hızla gerçekten derinleşiyor. Avustral- yalı bilim insanlarının, erken yaşta yüzme öğrenen çocukların akranlarına kıyasla fiziksel ve zihinsel olarak daha üstün olduğunu görmesi çok da şaşırtıcı olmamalı.

iv/RAFLARI DOLDURUN: Dolu bir kitaplık, kitaplar okunmamış olsa da entelektüel bir gelişim sağlayabilir. Evde 500 veya daha fazla kitaba sahip olmanın, bir çocuk için üniversite eğitimi almış ebeveynlere sahip olmak kadar büyük bir avantaj olduğu görüldü.

 

Devamı

SAĞLIK

Kalori saymak doğru mu?

Umut Doğan Yıldız

-

Eski kurallar değişiyor. Kalori saymak doğru mu, kalori hesaplamak gerçekçi mi gibi sorular akılları karıştırabiliyor. İşte gerçekler!

Kalori saymakta eski kural

Yağsız etlerinizi ve yeşillikleri ölçüp tartmak size meşakkatli geliyor olabilir (ve kesinlikle öyledir) ancak günlük kalori açığınızdan emin olmanın tek yolu bu. Bu numaraları çizginin doğru tarafında tutarsanız hata yapmış olamazsınız.

kalori saymakta yeni kural

Okuldaki matematik derslerinizin sonunda bir işe yaradığını hissetmek hoş olsa da kalori sayımı gerçek bilimden çok uzak. “İlk olarak, birçok kalori izleme cihazı, çıkışınızı olduğundan fazla olarak tahmin ediyor,” diyor Walton. Bunun sonucunda, günlük hedefinizi ayarlamak dahi tahmin işine dönüyor. Aynısı yiyecek paketlerinin üzerindeki rakamlar için de geçerli. “Araştırmalar, yediklerinizin içeriğinin gerçek kalori değerinin, genellikle belirtilenden kayda değer derecede daha fazla veya daha az olduğunu gösteriyor,” diyor Zolkiewicz. “Gıda şirketleri kalorileri hesaplamak için birkaç farklı yöntemden birini kullanabilir, bu yüzden düzenleyici kuruluşlar yüzde 20’ye kadar yanlış hesaplamalara izin veriyor. Burada rol oynayan diğer faktörler de var. Bazı yiyecekler diğerlerinden daha çabuk parçalanıyor. Örneğin, kabuklu yemişlerin benzer makro miktarına sahip başka yiyeceklere kıyasla tamamen sindirilme oranı daha düşük. ABD Tarım Bakanlığı’nın çalışması, bir porsiyon badem- deki 711 kaloriden yalnızca 540 kalorinin vücut tarafından emildiğini gösteriyor. Yani, kesinliğin peşinden gitmek çok az ödül için çok fazla strese yol açıyor.

KALORİ NASIL HESAPLANIR?

Üstelik, kimse cezalandırıcı bir beslenme planına her zaman uyamaz; sapmalar kaçınılmazdır. Walton, bunun yerine kötü beslenmeye ayıracağınız tam bir gün değil, bir haftalık besin alımınızı her zamanki karbonhidratlarınızın yerine yiyeceğiniz ufak bir ziyafetle “biraz rotadan sapmanıza” izin veren üç öğün şeklinde değerlendirerek tüketmenizi öneriyor.

Devamı

Popüler