Bizi Takip Edin

anaslide

PROSTAT KANSERİYLE SAVAŞ VE GALİBİYET

-

 

Ölümcül tümörlere sahip erkekler için yeni umutlar ve yeni tedaviler doğuyor.

Bundan yıllar önce Johns Hopkins Üniversitesi’nden onkolog ve ürolog Prof. Dr. Samuel Denmeade’e, doğduğu eyalet olan Ohio’dan bir telefon geldi. Telefonun diğer ucundaki kişi J. Bruce Hunsicker adlı bir avukattı. Prostat kanseri teşhisi konan Hunsicker bu hastalığın araştırılması adına bağış toplamak için bir vakıf kurmuştu. Ve bu alanda bir öncü olan Dr. Denmeade ile iletişime geçmek istiyordu.

Hunsicker’ın kâr amacı gütmeyen vakfı One-in-Six Foundation, sonunda Denmeade’in laboratuvarına fon sağladı. Hunsicker 2010’da prostat kanserinden yaşamını yitirse de, onun idealleri yaşamaya devam ediyor. Dr. Denmeade, “Hunsicker’ı düşünmek, hiçbir kâr amacı olmadan prostat kanseri tedavisinde fark yaratmak için çabalarken bana ilham veriyor” diyor.

Dr. Denmeade vakıftan aldığı fonla ne mi yaptı? Prostat kanseri üzerindeki konvansiyonel bakışı ters yüz eden delice bir fikre yatırdı.

Önce konvansiyonel bakışı anlatalım. Doktorlar testosteron hormonunu prostat kanseri puzzle’ının bir parçası olarak değerlendiriyordu. 1940’larda, Chicago Üniversitesi’nden Prof. Dr. Charles Huggins testosteron hormonu üretimini durdurduğunda, prostattaki kanserli hücrelerin öldüğünü buldu. Bu nedenle onkologlar da ileri düzey prostat kanseri olan hastalarda testosteron hormonu üretimini düşürme tedavisi uygulamaya başladı. Teori, kanserli hücrelerin testosteronun bağlı olduğu androjen reseptörlerinde yaşadığı bulgusuna dayanıyor. Androjen yoksunluk tedavisi olarak geçen bu uygulamaya göre, erkeklik hormonunu öldürürsen prostat kanserini de öldürüyorsun.

Ancak Dr. Denmeade’in laboratuvarı testosteron ile prostat kanseri arasında daha kompleks bir ilişki olduğunu buldu. Testosteron yoksunluğu çeken kanserli hücreler aniden ve yüksek dozda testosterona maruz bırakıldığında kanser baskılandı. Anlaşılan yüksek testosteron akımı hücreleri şoka uğratıp DNA’larına zarar veriyordu.

Dr. Denmeade’in ekibi, bipolar androjen tedavi olarak bilinen bu metodu ileri düzeyde prostat kanseri hastalarında deniyor. Hastalara, kanlarındaki testosteron hormonu seviyesini aniden yükseltecek bir hormon iğnesi enjekte ediliyor ve bir ay süresince dozu azaltılarak devam ediliyor.

Prostat kanseri hastalarına yüksek oranda testosteron vermek oldukça yeni bir uygulama. Ama eğer işe yararsa sonuçları büyük olacak. Binlerce dolar tutarındaki tedavilerle kıyaslandığında testosteron ucuz ve uygulanabilirliği yüksek kalıyor.

Dr. Denmeade’in küçük çaplı bu çalışmasındaki hastaların yarısı genel kanser göstergelerinde dip değerleri görürken, yaklaşık üçte birinde tümörler küçüldü ve bazıları cinsel fonksiyonlarını yeniden kazandı.

Araştırmanın yeni fazı başlarken (önümüzdeki yıl sonlanması bekleniyor) Dr. Denmeade bipolar androjen tedavisine en iyi cevabı hangi hastaların verdiğini bulmaya çalışıyor. Bu tedavi yöntemi şu an için 17 klinikte sürdürülse de henüz dışarıya taşımak için çok erken.

Öte yandan bipolar androjen tedavisi sonuç verse bile her prostat kanseri hastasını iyileştiremeyecek. Mayo Clinic’ten üroloji ve immünoloji uzmanı Dr. Eugene Kwon, bu hastalığın farklı hücre tiplerinden oluştuğunu söylüyor: “Bunlardan bazıları kemoterapi, bazıları radyasyon ve bazıları da hormon terapisine duyarlı olabiliyor. Üzerinde çalıştıkları hücre manipülasyonları, prostat kanseri çeşitliliği düşünüldüğünde küçük bir parça olarak kalıyor.”

Umut etmekle aldanmak arasında ince bir çizgi olduğunu söyleyen Dr. Denmeade ise temkinli bir iyimserlik içinde. Ama bu tedavinin işe yaramaz olduğunu ortaya koyan daha ileri bir araştırmayla karşılaştığında, kendi bulgularını sınama şansı elde edebilir.

Bu önemli bir görev zira Cancer Research UK 2012 verilerine göre, dünya çapında 14,1 milyon yeni vaka görüldü. Ölüm rakamları ise 8,2 milyon civarındaydı. Yıllar içinde (aşağıda da sıraladığımız gibi) yeni tedavi olanakları sayesinde bu kişilerin çoğunluğu tedaviye olumlu cevap verecek. Ancak ölüm oranlarının yüksek olmasının en yaygın sebebi, teşhis koyulduktan sonraki ortalama beş yıl içinde, bazı hastaların kanserli hücrelerin prostattan vücutlarına yayıldığını görmelerine rağmen tedaviye yanaşmamaları.

California Üniversitesi’nden üroloji uzmanı Prof. Dr. Charles Ryan, “Prostat kanseri testinden çekinen veya prostat kanseri yüzünden ölünmediğini düşünen erkekler olduğunu duyuyor ve onlarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Oysaki bu hastalığın cefasını çekip kötü şartlarda vefat eden pek çok erkek var” diyor. Dr. Ryan’a göre tedavi yöntemine karar verirken önemli olan nokta veri toplamak ve risk faktörlerine göre bir yol çizmek.

Neyse ki günümüzde birçok farklı tedavi uygulanıyor. Montreal Cancer Institute’te prostat kanseri araştırmaları direktörü Dr. Fred Saad, “Bundan beş yıl önce olmayan tedaviler bugünün standartlarını oluşturuyor” diyor. İleri düzeyde prostat kanseri hastası olan birçok erkek daha uzun ve kaliteli yaşıyor. Örneğin son beş yıl içinde kanser ilaçlarının başlıca etken maddeleri enzalutamid ve abiraterone asetat, Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. FDA 2013 yılında da, kanserli hücreleri kemiklerine sıçrayan erkekler için bir radyoterapi türü olan radium-223 dichloride’i onayladı. FDA’nın çığır açan bir tedavi diye niteleyerek onayladığı poli ADP-riboz polimeraz inhibitörleri tedavisi ise gen mutasyonundan dolayı prostat kanseri olan erkeklerde, kanserli hücreleri öldürme konusunda sonuç veriyor.

Bazı tıp merkezleri görüntüleme sistemleriyle tümörlerin seyrini birkaç ayda bir takip ederek, hangi tedavinin ne kadar işe yaradığını tespit etme imkânı sunuyor. Veya bazıları size özel tedaviyi bulmak için genetik testi yapıyor. Sonuçta bütün prostat kanserleri aynı değil. Bir tümör diğerinden tamamen farklı bir tedavi süreci gerektirebilir.

Dr. Saad, “Bir tedavi olmayınca diğerine geçiyoruz. Böylece prostat kanserini sürekli olarak baskı altında tutmaya çalışıyoruz” diyor. Diğer bir deyişle ileri düzeyde prostat kanseri olan erkekler iyimser ve umutlu olmak için artık çok daha fazla nedene sahipler. Eğer doktorunuzdan ısrarla hiçbir yolu kalmadığını duymuyorsanız, bunu başka bir tedavi yolunu deneme fırsatı olarak görmeli ve bu alanda uzmanlaşmış bir merkezin yolunu tutmalısınız. Dr. Saad, “Bazı insanların kaderi daha araştırmacı ve yenilikçi merkezlerde değişebilir” diyor.

SEÇENEKLERİNİZ NELER?

“Prostat kanserisiniz.” Bu iki sözcüğü hiçbir erkek duymak istemez ama duyduğunuzda yapacağınız ilk şey en doğru tedaviyi seçmektir. North Carolina Üniversitesi’nden ürolog Dr. Raj S. Pruthi dünyadaki yaygın tedavileri şöyle sıralıyor:

AKTİF GÖZETİM
Küçük veya büyüme hızı düşük tümörler için aktif gözetim işe yarar bir yöntem olabilir. Doktorlar kan tahlilleri, prostat testleri ve bunu takip eden biyopsi operasyonlarıyla kanseri takip ediyorlar. Kanser normal seyrinden çıktığındaysa gerekli tedaviye başlanıyor.

RADİKAL PROSTATEKTOMİ
Prostatınızın problemli bölümü alınıyor. Sıradan ameliyata robotik teknolojilerin entegre edildiği bu yöntemde, cerrah hastanın vücudunda kullanılan araçları uzaktan kontrol ediyor. Prostatektomi sonrası idrar yolları ve erektil fonksiyonlar olumsuz etkileniyor.

RADYASYON TERAPİSİ
Yoğunluk ayarlı radyasyon terapisi (YART), (çevresi ayrı tutularak) prostatınıza radyasyon verilmesine dayanıyor. Proton demeti hassasiyet içinde kanserli hücreleri hedef alıyor. Operasyon gibi bu da idrar yolları ve erektil fonksiyonları olumsuz etkiliyor.

BRAKİTERAPİ
Doktorunuz prostat bezinize minik radyoaktif tohumlar yerleştiriyor. Tohumlar birkaç ay radyasyon yaydıktan sonra yanıyorlar. Bir tür dâhili radyasyon terapisi olan bu yöntem düşük riskli tümörlerde uygulanıyor. İdrar yolları ve erektil fonksiyonları da olumsuz etkiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ UYKU İLE YOK EDİN

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler