Bizi Takip Edin

anaslide

PROSTAT KANSERİYLE SAVAŞ VE GALİBİYET

-

 

Ölümcül tümörlere sahip erkekler için yeni umutlar ve yeni tedaviler doğuyor.

Bundan yıllar önce Johns Hopkins Üniversitesi’nden onkolog ve ürolog Prof. Dr. Samuel Denmeade’e, doğduğu eyalet olan Ohio’dan bir telefon geldi. Telefonun diğer ucundaki kişi J. Bruce Hunsicker adlı bir avukattı. Prostat kanseri teşhisi konan Hunsicker bu hastalığın araştırılması adına bağış toplamak için bir vakıf kurmuştu. Ve bu alanda bir öncü olan Dr. Denmeade ile iletişime geçmek istiyordu.

Hunsicker’ın kâr amacı gütmeyen vakfı One-in-Six Foundation, sonunda Denmeade’in laboratuvarına fon sağladı. Hunsicker 2010’da prostat kanserinden yaşamını yitirse de, onun idealleri yaşamaya devam ediyor. Dr. Denmeade, “Hunsicker’ı düşünmek, hiçbir kâr amacı olmadan prostat kanseri tedavisinde fark yaratmak için çabalarken bana ilham veriyor” diyor.

Dr. Denmeade vakıftan aldığı fonla ne mi yaptı? Prostat kanseri üzerindeki konvansiyonel bakışı ters yüz eden delice bir fikre yatırdı.

Önce konvansiyonel bakışı anlatalım. Doktorlar testosteron hormonunu prostat kanseri puzzle’ının bir parçası olarak değerlendiriyordu. 1940’larda, Chicago Üniversitesi’nden Prof. Dr. Charles Huggins testosteron hormonu üretimini durdurduğunda, prostattaki kanserli hücrelerin öldüğünü buldu. Bu nedenle onkologlar da ileri düzey prostat kanseri olan hastalarda testosteron hormonu üretimini düşürme tedavisi uygulamaya başladı. Teori, kanserli hücrelerin testosteronun bağlı olduğu androjen reseptörlerinde yaşadığı bulgusuna dayanıyor. Androjen yoksunluk tedavisi olarak geçen bu uygulamaya göre, erkeklik hormonunu öldürürsen prostat kanserini de öldürüyorsun.

Ancak Dr. Denmeade’in laboratuvarı testosteron ile prostat kanseri arasında daha kompleks bir ilişki olduğunu buldu. Testosteron yoksunluğu çeken kanserli hücreler aniden ve yüksek dozda testosterona maruz bırakıldığında kanser baskılandı. Anlaşılan yüksek testosteron akımı hücreleri şoka uğratıp DNA’larına zarar veriyordu.

Dr. Denmeade’in ekibi, bipolar androjen tedavi olarak bilinen bu metodu ileri düzeyde prostat kanseri hastalarında deniyor. Hastalara, kanlarındaki testosteron hormonu seviyesini aniden yükseltecek bir hormon iğnesi enjekte ediliyor ve bir ay süresince dozu azaltılarak devam ediliyor.

Prostat kanseri hastalarına yüksek oranda testosteron vermek oldukça yeni bir uygulama. Ama eğer işe yararsa sonuçları büyük olacak. Binlerce dolar tutarındaki tedavilerle kıyaslandığında testosteron ucuz ve uygulanabilirliği yüksek kalıyor.

Dr. Denmeade’in küçük çaplı bu çalışmasındaki hastaların yarısı genel kanser göstergelerinde dip değerleri görürken, yaklaşık üçte birinde tümörler küçüldü ve bazıları cinsel fonksiyonlarını yeniden kazandı.

Araştırmanın yeni fazı başlarken (önümüzdeki yıl sonlanması bekleniyor) Dr. Denmeade bipolar androjen tedavisine en iyi cevabı hangi hastaların verdiğini bulmaya çalışıyor. Bu tedavi yöntemi şu an için 17 klinikte sürdürülse de henüz dışarıya taşımak için çok erken.

Öte yandan bipolar androjen tedavisi sonuç verse bile her prostat kanseri hastasını iyileştiremeyecek. Mayo Clinic’ten üroloji ve immünoloji uzmanı Dr. Eugene Kwon, bu hastalığın farklı hücre tiplerinden oluştuğunu söylüyor: “Bunlardan bazıları kemoterapi, bazıları radyasyon ve bazıları da hormon terapisine duyarlı olabiliyor. Üzerinde çalıştıkları hücre manipülasyonları, prostat kanseri çeşitliliği düşünüldüğünde küçük bir parça olarak kalıyor.”

Umut etmekle aldanmak arasında ince bir çizgi olduğunu söyleyen Dr. Denmeade ise temkinli bir iyimserlik içinde. Ama bu tedavinin işe yaramaz olduğunu ortaya koyan daha ileri bir araştırmayla karşılaştığında, kendi bulgularını sınama şansı elde edebilir.

Bu önemli bir görev zira Cancer Research UK 2012 verilerine göre, dünya çapında 14,1 milyon yeni vaka görüldü. Ölüm rakamları ise 8,2 milyon civarındaydı. Yıllar içinde (aşağıda da sıraladığımız gibi) yeni tedavi olanakları sayesinde bu kişilerin çoğunluğu tedaviye olumlu cevap verecek. Ancak ölüm oranlarının yüksek olmasının en yaygın sebebi, teşhis koyulduktan sonraki ortalama beş yıl içinde, bazı hastaların kanserli hücrelerin prostattan vücutlarına yayıldığını görmelerine rağmen tedaviye yanaşmamaları.

California Üniversitesi’nden üroloji uzmanı Prof. Dr. Charles Ryan, “Prostat kanseri testinden çekinen veya prostat kanseri yüzünden ölünmediğini düşünen erkekler olduğunu duyuyor ve onlarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Oysaki bu hastalığın cefasını çekip kötü şartlarda vefat eden pek çok erkek var” diyor. Dr. Ryan’a göre tedavi yöntemine karar verirken önemli olan nokta veri toplamak ve risk faktörlerine göre bir yol çizmek.

Neyse ki günümüzde birçok farklı tedavi uygulanıyor. Montreal Cancer Institute’te prostat kanseri araştırmaları direktörü Dr. Fred Saad, “Bundan beş yıl önce olmayan tedaviler bugünün standartlarını oluşturuyor” diyor. İleri düzeyde prostat kanseri hastası olan birçok erkek daha uzun ve kaliteli yaşıyor. Örneğin son beş yıl içinde kanser ilaçlarının başlıca etken maddeleri enzalutamid ve abiraterone asetat, Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. FDA 2013 yılında da, kanserli hücreleri kemiklerine sıçrayan erkekler için bir radyoterapi türü olan radium-223 dichloride’i onayladı. FDA’nın çığır açan bir tedavi diye niteleyerek onayladığı poli ADP-riboz polimeraz inhibitörleri tedavisi ise gen mutasyonundan dolayı prostat kanseri olan erkeklerde, kanserli hücreleri öldürme konusunda sonuç veriyor.

Bazı tıp merkezleri görüntüleme sistemleriyle tümörlerin seyrini birkaç ayda bir takip ederek, hangi tedavinin ne kadar işe yaradığını tespit etme imkânı sunuyor. Veya bazıları size özel tedaviyi bulmak için genetik testi yapıyor. Sonuçta bütün prostat kanserleri aynı değil. Bir tümör diğerinden tamamen farklı bir tedavi süreci gerektirebilir.

Dr. Saad, “Bir tedavi olmayınca diğerine geçiyoruz. Böylece prostat kanserini sürekli olarak baskı altında tutmaya çalışıyoruz” diyor. Diğer bir deyişle ileri düzeyde prostat kanseri olan erkekler iyimser ve umutlu olmak için artık çok daha fazla nedene sahipler. Eğer doktorunuzdan ısrarla hiçbir yolu kalmadığını duymuyorsanız, bunu başka bir tedavi yolunu deneme fırsatı olarak görmeli ve bu alanda uzmanlaşmış bir merkezin yolunu tutmalısınız. Dr. Saad, “Bazı insanların kaderi daha araştırmacı ve yenilikçi merkezlerde değişebilir” diyor.

SEÇENEKLERİNİZ NELER?

“Prostat kanserisiniz.” Bu iki sözcüğü hiçbir erkek duymak istemez ama duyduğunuzda yapacağınız ilk şey en doğru tedaviyi seçmektir. North Carolina Üniversitesi’nden ürolog Dr. Raj S. Pruthi dünyadaki yaygın tedavileri şöyle sıralıyor:

AKTİF GÖZETİM
Küçük veya büyüme hızı düşük tümörler için aktif gözetim işe yarar bir yöntem olabilir. Doktorlar kan tahlilleri, prostat testleri ve bunu takip eden biyopsi operasyonlarıyla kanseri takip ediyorlar. Kanser normal seyrinden çıktığındaysa gerekli tedaviye başlanıyor.

RADİKAL PROSTATEKTOMİ
Prostatınızın problemli bölümü alınıyor. Sıradan ameliyata robotik teknolojilerin entegre edildiği bu yöntemde, cerrah hastanın vücudunda kullanılan araçları uzaktan kontrol ediyor. Prostatektomi sonrası idrar yolları ve erektil fonksiyonlar olumsuz etkileniyor.

RADYASYON TERAPİSİ
Yoğunluk ayarlı radyasyon terapisi (YART), (çevresi ayrı tutularak) prostatınıza radyasyon verilmesine dayanıyor. Proton demeti hassasiyet içinde kanserli hücreleri hedef alıyor. Operasyon gibi bu da idrar yolları ve erektil fonksiyonları olumsuz etkiliyor.

BRAKİTERAPİ
Doktorunuz prostat bezinize minik radyoaktif tohumlar yerleştiriyor. Tohumlar birkaç ay radyasyon yaydıktan sonra yanıyorlar. Bir tür dâhili radyasyon terapisi olan bu yöntem düşük riskli tümörlerde uygulanıyor. İdrar yolları ve erektil fonksiyonları da olumsuz etkiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ UYKU İLE YOK EDİN

anaslide

Asker antrenman programı

Umut Doğan Yıldız

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

Umut Doğan Yıldız

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com