Bizi Takip Edin

SAĞLIK

PROBİYOTİK MUCİZESİ

-

 

Probiyotikler işe yarıyor mu?

Evet, ama nasıl kullanmanız gerektiğini biliyorsanız. işte PROBİYOTİK rehberiniz…

Probiyotiklere Giriş dersi

Nedir?

Sağlığınıza faydalı, doğal yoldan oluşan mikro organizmalardır. Besinlere, özellikle de yoğurda eklenirler.

Araştırmalar ne diyor?

Bazı probiyotikler soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı savaşmanıza yardım eder. Ancak tabağınızdakiler her zaman onlar olmayabilir.

Kaynak: Mikrobiyoloji uzmanı ABD’li Dr. Ellen Sanders

Adım 1: İsimleri bilin

Yandaki üç daireye iyi bakın. Bunlar bir probiyotiğin adında bulunan üç öğeyi gösterir. Çoğu şirket bir suşun (asıl faydayı sağlayan probiyotik bakteri) sadece cinsini ve türünü listeler. Bu tıpkı bir mönüye sadece ‘balık’ yazıp hangi balık olduğunu söylememeye benzer. Yeteri kadar bilgi alamazsanız faydalarını da bilemezsiniz.

Hamleniz: Probiyotiklerinin tam ismini veren ürünleri seçin. Zaten probiyotiklerin faydaları hakkında çok fazla araştırma ortada olduğu için gıda şirketleri içerdikleri suşu vurgulamayı tercih ediyor.

Özellikle yoğurtlara eklenen lactobacillus rhamnosus HN001 adlı probiyotik kültürünün parçalarına ayrışmış hali şöyle:

Adım 2: Klasik olanları önemsemeyin

Örneğin; sütün yoğurda dönüşmesine yardımcı oluyor.

Hamleniz: Sadece L. bulgaricus ve S. thermophilus kültürlerini listeleyen ürünler gözünüzü boyamasın. Bunlar laktozu sindirmeye yardımcı olsalar da genelde sadece yoğurt yapmayı sağlarlar. Oysaki probiyotik olmanın şartı, sağlığınıza fayda sağlamaktır. Bazı markalar bu suşu probiyotik olarak sunar. Aslında sadece tat vermesi için kullanılır.

Adım 3: Araştırmaları inceleyin

Örneğin bifidobacterium lactis DN-173010 kültürü sadece onu geliştiren ve patentini alan marka olan Danone Activia’da bulunur. Bu, probiyotikler konusunda sıklıkla yaşanan bir durum. Çoğu probiyotik suşu öncelikle onu geliştiren firmalar tarafından araştırılıp geliştirilir. Sonrasında şirketler bu faydaların tanıtımını yapar.

Hamleniz: Etiketlerde ‘klinik olarak kanıtlanmıştır’ ya da ‘bilimsel olarak kanıtlanmıştır’ gibi kesin açıklamalar arayın.

Adım 4: Etiketi dikkatli okuyun

Evet, probiyotikler hakkında hâlâ soru işaretleri var ancak bunlar sizi iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurt yemekten alıkoymasın. Elbette ki probiyotiklerin sağlığınıza yararı var. Probiyotik takviyelerindeyse (yani kapsül halinde satılanlar) durum biraz karışık: Çoğunun faydası henüz ispatlanamadı. Satın alırken probiyotiklerin tam ismini ve her bir suşun faydaları üzerine yapılan araştırmaların belirtildiği ürünleri seçin.

SAĞLIK

Ofiste uyumayı önleyen besinler

Umut Doğan Yıldız

-

Yorgun uyanmak, işe başlayacak enerjiyi bulamamak, öğleden sonra çöken uyku hali gibi sorunlar, çalışanların sıklıkla tekrarladığı şikâyetlerin başında geliyor.

Bu sorunlarla başa çıkmak, zinde bir gün geçirmek, aktif ve üretken olmak sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve beslenme düzeni ile mümkün. Çalışanların en büyük sorunu, işe yetişme telaşı yüzünden kahvaltıyı atlamaları, çok geç yapmaları ya da sağlıksız seçimlerle geçiştirmeleri oluyor. Kahvaltı yapacak zaman bulamamaktan muzdaripseniz bir bardak süt içmek, peynirli bir sandviç ya da tost yemek hem vakit kazandırıyor hem de güne sağlıklı başlamanızı sağlıyor. Kahvaltı, sadece karbonhidrat ve yağ içeren besinler yerine protein, lif, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin de olduğu dengeli bir öğün içeriğine sahip olmalı. Poğaça, simit ve çay yerine peynir, yumurta, sebze içeren tam tahıl ekmekli sandviçler, süt, meyve gibi tamamlayıcılardan oluşan dengeli bir kahvaltı gününüzü daha iyi kontrol etmenize yardımcı oluyor. Ara öğünler ise sağlıksız atıştırmalıklar ile yapıldığında büyük kaloriler içeriyor. Atıştırma ihtiyacınız varsa yanınızda bulunduracağınız taze ve kuru meyveler, ceviz, kavrulmamış tuzsuz badem, fındık gibi kuruyemişler sağlıklı, besleyici ve beslenme kalitesini iyileştiren seçenekler arasında bulunuyor. Masanızda sürekli su bulundurmanız ve çay-kahve gibi içecekler dışında 6-8 bardak su tüketmeniz de sağlıklı beslenme açısından yararlı oluyor.

Devamı

SAĞLIK

GAPS Diyeti nedir?

Umut Doğan Yıldız

-

GAPS, bağırsak ile beyin /beden arasındaki ilişkinin, nöroloji ve beslenme doktoru Natasha Campbell-McBride tarafından uluslararası tescilli ifadesidir.

 GAPS diyetinin asıl amacı bağırsak duvarını ve mikroflorasını iyileştirmek ve devamlılığını sağlamak için beslenme alışkanlığı yaratmaktır. Sızdıran bağırsak sendromuyla beraber eşlik edebilecek hastalıkların da tedavisinde çok önemlidir.

GAPS Diyetine Giriş

Giriş diyeti; bağırsak iç yüzeyinin ihtiyacı olan amino asitleri, vitaminleri, yağı, glukozamini sağlayarak hasarlı bağırsak duvarını iyileştirecek besinleri içeren başlangıçta düşük posalı ve sınırlı besin çeşitliliği olan bir dönemdir. Sonrasında yavaş yavaş açılır. Giriş diyetinde amaç bağırsaklardaki hasarı tamir etmektir böylece sindirilmeyen besinler, toksinler, ağır metaller, katkı maddeleri bağırsak duvarından geçemeyecektir.

Tam GAPS Diyeti

3-5 yıl belki daha uzun sürmesi gereken bir dönemdir. Bağırsak florasının zenginliği ve hücrelerin devamlılığının sağlanması hedeflenir. Bir yandan zor bir dönem değildir aslında. Yaşam şeklimizi ve alışkanlıklarımızı uzun vadede değiştirmiş olacağımızdan sağlıklı besin çeşitliliği ile sürekli yapılabilir bir diyet halini alır.

GAPS Diyeti’nden Çıkış

Bağırsak sorunlarının en az 6 ay yaşanmadığı görüldükten sonra Gaps Diyeti’nden çıkılabilir. Ancak sağlıklı beslenme şeklini dönemsel gördüğümüzde ve bize zarar veren eski beslenmemize döndüğümüzde iyileşmenin de kalıcı olamayacağını bilmekte fayda var. Genel beslenmemizde sağlıklı seçimler yapmaya her zaman özen göstermeliyiz.
Sızdıran bağırsak diyetinde iyi gelen yiyecekler ve takviyeler;

•Omega-3, sardalya, hamsi, somon gibi balıklarda ve keten tohumu, ceviz, avokado, semiz otunda zengin bulunur ve hücre yapılanmasında çok önemlidir.

Probiyotikler, alınması gereken en önemli takviyedir. Bağırsak flarasını zenginleştirir ve kötü bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hem probiyotik gıdaları hem de takviye olarak probiyotik almayı öneriyorum.
•L-Glutamine, bağırsak duvarının onarımı için gerekli olan önemli bir amino asit takviyesidir.

Çimlenen tohumlar; filizlenen chia tohumları, keten tohumları, faydalı bakterilerin büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek mükemmel lif kaynaklarıdır.

Kemik suyu; kollajenin artması ve hasarlı hücre duvarlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek amino asit, proline ve glisin içerir.

•Probiyotik süt ürünleri, bağırsakların iyileşmesine yardımcı olabilecek hem probiyotikler hem de prebiyoikler içerir. Kefir, çökelek, yoğurt ve tereyağı en iyileridir.

•Hindistancevizi; MCFA’lar (çoklu doymamış yağ asitleri) bulunur.

•Aloe Vera; sindirim sistemini iyileştiriyor.

•Kudret narı; antioksidan ve yara iyileştirici olarak sindirim sistemini onarıyor.

•Zerdeçal; güçlü bir antienflamatuar ajandır, iltihaplanmayı ve oksidatif stresi engellemek için mekanik bir potansiyele sahiptir.

•Prebiyotikler; probiyotik bakterilerin bağırsaktaki yemeğidir. Pırasa, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi gibi sebzelerde bulunur.

•Zerdeçal; güçlü bir antienflamatuar ajandır, iltihaplanmayı ve oksidatif stresi engellemek için mekanik bir potansiyele sahiptir.

•Prebiyotikler; probiyotik bakterilerin bağırsaktaki yemeğidir. Pırasa, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi gibi sebzelerde bulunur.

  • Kurubaklagillerden fasulye, mercimek, bezelye, nohut.
  • Tam tahıllardan; tam buğday, yulaf, kara buğday, arpa, kepekli pirinç.
  • Yağlı tohumlardan; ceviz, badem, fındık, ketentohumu.
  • Meyvelerden; zeytin, muz, üzüm, çilek, elma.

Devamı

SAĞLIK

Bağırsak sağlığımızı etkileyen faktörler

Umut Doğan Yıldız

-

Bağırsak sağlığımızı etkileyen faktörleri sıraladık. İşte bilinmesi gerekenler.

-Şekerli, nişastalı gıdalar

-Sağlıksız yağlar: trans yağlar, (endüstriyel) bitkisel yağlar

-Tatlandırıcılar

-Stres

-Uykusuzluk

-Antibiyotikler (ilaç olarak alınanlar ve yenilen gıdalar yoluyla alınanlar)

-Sık kullanılan ilaçlar; antidepresanlar, kaygı gidericiler (anksiyolitikler), antasitler, proton pompası inhibitörleri, ağrı kesiciler

-Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren gıdalar; mısır, soya, şeker pancarı gibi)

-Endüstriyel yağlar; kanola (kolza), ayçiçeği, mısırözü, pamuk gibi sıvı nebati yağlar ve margarinler (trans yağlar)

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com