Bizi Takip Edin

SAĞLIK

PROBİYOTİK MUCİZESİ

-

 

Probiyotikler işe yarıyor mu?

Evet, ama nasıl kullanmanız gerektiğini biliyorsanız. işte PROBİYOTİK rehberiniz…

Probiyotiklere Giriş dersi

Nedir?

Sağlığınıza faydalı, doğal yoldan oluşan mikro organizmalardır. Besinlere, özellikle de yoğurda eklenirler.

Araştırmalar ne diyor?

Bazı probiyotikler soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı savaşmanıza yardım eder. Ancak tabağınızdakiler her zaman onlar olmayabilir.

Kaynak: Mikrobiyoloji uzmanı ABD’li Dr. Ellen Sanders

Adım 1: İsimleri bilin

Yandaki üç daireye iyi bakın. Bunlar bir probiyotiğin adında bulunan üç öğeyi gösterir. Çoğu şirket bir suşun (asıl faydayı sağlayan probiyotik bakteri) sadece cinsini ve türünü listeler. Bu tıpkı bir mönüye sadece ‘balık’ yazıp hangi balık olduğunu söylememeye benzer. Yeteri kadar bilgi alamazsanız faydalarını da bilemezsiniz.

Hamleniz: Probiyotiklerinin tam ismini veren ürünleri seçin. Zaten probiyotiklerin faydaları hakkında çok fazla araştırma ortada olduğu için gıda şirketleri içerdikleri suşu vurgulamayı tercih ediyor.

Özellikle yoğurtlara eklenen lactobacillus rhamnosus HN001 adlı probiyotik kültürünün parçalarına ayrışmış hali şöyle:

Adım 2: Klasik olanları önemsemeyin

Örneğin; sütün yoğurda dönüşmesine yardımcı oluyor.

Hamleniz: Sadece L. bulgaricus ve S. thermophilus kültürlerini listeleyen ürünler gözünüzü boyamasın. Bunlar laktozu sindirmeye yardımcı olsalar da genelde sadece yoğurt yapmayı sağlarlar. Oysaki probiyotik olmanın şartı, sağlığınıza fayda sağlamaktır. Bazı markalar bu suşu probiyotik olarak sunar. Aslında sadece tat vermesi için kullanılır.

Adım 3: Araştırmaları inceleyin

Örneğin bifidobacterium lactis DN-173010 kültürü sadece onu geliştiren ve patentini alan marka olan Danone Activia’da bulunur. Bu, probiyotikler konusunda sıklıkla yaşanan bir durum. Çoğu probiyotik suşu öncelikle onu geliştiren firmalar tarafından araştırılıp geliştirilir. Sonrasında şirketler bu faydaların tanıtımını yapar.

Hamleniz: Etiketlerde ‘klinik olarak kanıtlanmıştır’ ya da ‘bilimsel olarak kanıtlanmıştır’ gibi kesin açıklamalar arayın.

Adım 4: Etiketi dikkatli okuyun

Evet, probiyotikler hakkında hâlâ soru işaretleri var ancak bunlar sizi iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olan yoğurt yemekten alıkoymasın. Elbette ki probiyotiklerin sağlığınıza yararı var. Probiyotik takviyelerindeyse (yani kapsül halinde satılanlar) durum biraz karışık: Çoğunun faydası henüz ispatlanamadı. Satın alırken probiyotiklerin tam ismini ve her bir suşun faydaları üzerine yapılan araştırmaların belirtildiği ürünleri seçin.

Continue Reading
Advertisement

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler