Bizi Takip Edin

FITNESS

PLAJDA SPOR YAPMAK!

Umut Doğan Yıldız

-

 

Dünyanın en iyi spor merkezleri sıralamasında başlarda gelen Tulum Jungle Gym’de fiyatlar nasıl? Hangi imkanlar bulunuyor?

Konum

Michigan State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, deniz sesleri beyin dalgalarınızın modelini değiştirerek sizi yatıştıran bir rahatlama sunuyor. Antrenman sonrası dinlenme amaçlı yapacağınız bir dalış ise oksijenle dolu kan akışınızı vücudunuzun daha alt kısımlarında yer alan uzuvlarınızdan sinir sisteminize yönlendiriyor, böylece daha tetikte ve aktif hissetmeniz için beyninize oksijen taşıyor.

 

Tahmin Oyunu

Dünyanın en iyi plaj spor merkezlerinden biri olan Tulum Jungle Gym sahibi Alastair Carter, 15 kg’lık dambılların ağırlığının olması gerekenden biraz daha az olduğunu fark edince, marangozlara onları nasıl tarttıklarını sordu. Aldığı cevap ise şuydu: “Tartmadık. Tahmin ettik.” Şaşırtıcı bir şekilde, yalnızca 15 kg ve 20 kg’lık dambıllar 2 kg eksikti; ağırlıkları 5 kg ila 40 kg arasında değişen geri kalan dambılların hepsi, hedef ağırlıktan en fazla 1 kg yüksek veya düşüklerdi.

En Yoğun Zamanlar

Yaz aylarında, spor merkezi yalnızca 8:00 ile 12:00 arası açık. Hava sıcaklığı her zaman 25-30°C olsa da yüzde 80 ila yüzde 90 civarında boğucu bir mevsimsel nemlilik oranı hâkim. Bu yüzden gelecek yıl için ekim ile mayıs arasına rezervasyon yapın. Bu tarihlerde spor merkezi 17:00’a dek açık olacak. Böylece tatil üyeliğinizden daha fazla kas kazancı sağlayabileceksiniz.

 

Çakıl Kasları

Yüzeyi düzgün olmayan kumda antrenman yaparken, alışık olduğunuzdan daha hafif bir bar alın. Ayaklarınızın altındaki dengesizlik, merkez bölgenizi ve eklemlerinizdeki stabilizatör kasları daha fazla çalıştırıyor, böylece daha az ağırlıkla daha fazla fayda görebiliyorsunuz.

 

Grup Dersi Geçişi

Bir günlük üyelik 25 Dolar, bir haftalık üyeliğin ücreti ise 100 Dolar olarak belirlenmiş. Bu üyelik tipi hem grup derslerine hem de ağırlıklara erişim hakkı tanıyor. Carter ve ortağı, Jungle Gym sabah grup dersleri veriyor. Şaşırtıcı gelmeyebilir ancak “daha zorlu, agresif tarzda” bir askeri fitness dersi başlatma planları da var.

 

 

Spor Salonu     Tulum Jungle Gym

Konum            Tulum, Mexico

İnternet Sitesi tulumjunglegym.com

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com