Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

ÖPÜŞÜRKEN GÖZLERİMİZİ KAPAMAMIZIN BİLİMSEL NEDENİ

-

 

Öpüşürken istemsiz olarak gözlerimizi kapatıyoruz. Peki bunun nedenini hiç merak ettiniz mi?

1Bunu hepimiz yapıyoruz: Partnerimizle öpüşürken gözlerimizi kapatıveriyoruz. Elbette bunu karşımızdaki korkunç birisi olduğu için yapmıyoruz. Peki neden yapıyoruz?

Görme ve dokunma hissi deneyimi üzerine yapılan yeni bir araştırma, öpüşme sırasında gözlerin kapanmasının, beynin eldeki işlevlere odaklanmasını mümkün kıldığını ortaya koydu. Çünkü, görme duyusu devreye girdiği zaman, beyin diğer duyusal süreçlere odaklanma konusunda güçlük çekiyor.

University of London’dan Dr. Sandra Murphy ve Dr. Polly Dalton tarafından yürütülen araştırma, Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance’da yayımlandı. Çalışmanın öpüşme üzerine vardığı sonuçlar ise öpüşen insanlar üzerinde çalışılmadan ortaya çıkarıldı.

Çalışmada, katılımcılardan dokunma duyuları ölçülürken görsel görevleri tamamlamaları istendi.

Görme duyusunu ölçmek içinse, katılımcılar, çeşitli zorluk seviyelerindeki harf bulma görevlerini yerine getirdiler. Dokunma duyuları ise ellerinden herhangi birisine uygulanan küçük titreşimlere verdikleri tepkiler aracılığı ile ölçüldü.

Yapılan analize göre, gözler daha fazla çalıştığında, dokunma duyusuna verilen tepkilerin daha düşük seviyede olduğu ortaya çıktı.

Dokunma hissinin ön plana çıktığı dans, seks ya da öpüşme gibi aktivitelerde, insanların dokunmaya görme duyusuna kıyasla daha fazla odaklanmak istedikleri ortaya çıktı.

Dr. Polly Dalton’a göre, bu sonuçlar, öpüşürken neden gözlerimizi kapattığımızın kanıtı olabilir. Çünkü gözleri kapatmak, yani görme duyusunu devre dışı bırakmak, diğer duyuların deneyimlerine daha fazla odaklanılmasını sağlıyor.

SEKS & İLİŞKİLER

Orgazmın vücuda 8 faydası

Umut Doğan Yıldız

-

Orgazm olmanın faydaları nelerdir? İşte orgazmın vücuda 8 faydası!

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Vajinal orgazm nasıl olur?

Umut Doğan Yıldız

-

Vajinal orgazm nasıl meydana gelir, vajinal orgazm nedir, vajinal orgazm nasıl olunur? İşte vajinal orgazm hakkında daha önce bilmedikleriniz.

Vajinal orgazm vajinanın içerisinde, üst tarafta yaklaşık 6-7 cm derindeki,  “G noktası”nın  uyarılması sonucu  yaşanıyor.

Vajinal orgazm nedir? 

Vajinal orgazm, vajinadan gelen ve genellikle G noktasına bağlı uyarılardır. Tahrik olduğunda , nefes hızı artar, G noktasına ve vajinanın alt kısımlarına kan daha hızlı bir şekilde hücum eder. Bu sırada vajina penisi daha iyi kavrayabilmek adına darlaşır.  G noktası vajinanın ön tarafının 50-80 mm içinde yer alır. Buraya baskı uygulandığında vajina duvarının arkasındaki klitoral kompleksin parçası olan hassas kısım uyarılır. Bu uyarı kişiye çok yoğun ve haz verici bir his verir ve idrar gelmesine benzer bir his olarak da tarif edilebilir.

Genital bölgedeki kasların gerginleşmesi, üst düzey bir coşkuya doğru yol alabilir.

Vajinal orgazm nasıl olunur? Vajinal orgazm nasıl yaşanır?

 Yapılan araştırmalara göre yalnızca üç kadından sadece biri sevişme anında vajinal orgazma ulaşabiliyor. G noktasındaki uyarıları tüm vücuda yayılmaya başladığı anda büyük patlama geliyor demektir.

Misyoner pozisyonu vajinal orgazm için birebir

Derin bir penetrasyonun gerçekleşebilmesi için kalçadan eğilmek yeterli olacaktır. Örneğin ilk olarak bacakların birbirine yakın olduğu, alnın ya da dirseklerin yatağa dayalı olduğu pozisyon ya da bacakların çeneye doğru yaklaştırıldığı misyoner pozisyonu vajinal orgazmdaki büyük patlamaya olumlu etkide bulunur.

 

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Kadınlar erekte olur mu?

Umut Doğan Yıldız

-

The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann kadın ereksiyonu meselesini açıklıyor.

Kadın ereksiyonu denilen şey gerçekmiş! 

Bir klitoris gerçeği: Orada 8.000 sinir ucu var ve bu oran erkeklerin penisindekinin tam iki katı. The Wonder Down Under: A User’s Guide to the Vagina kitabının yazarlarından, Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann“Klitoris, dört bacak ve boyun kısmından oluşan büyük bir organdır. İçeride kalan ve genital bölgeyi çevreleyen kısmı 11 cm’e kadar uzanabilir” diyor.

Kadınların cinsel organı daha hassas!

Klitoris, peniste bulunan erektil dokunun aynısına sahip.  Bu nedenle  kadınlar da erekte olabiliyorlar.  Cinsellik Eğitmeni Dr. Nina Brochmann, Kadınlar gecede sekiz kereye kadar erekte oluyor” diyor. Sabah ereksiyonunun kadınlardaki haline “klitoral gece ereksiyonu” deniyor.

Brochmann, bu durumu şöyle anlatarak açıklama yapıyor:

“Cinsel uyarılma söz konusu olduğunda erkek ve kadınlar arasında, anatomik ve fizyolojik fark çok az. Biz kadınlar da penis gibi erekte olabilen ve uyarılan bir cinsel organa sahibiz. Bu çoğu kadının sabahları seks yapmaktan hoşlanmasının nedenini açıklayabilir.”

Devamı

Popüler