Bizi Takip Edin

FITNESS

ÖLÜME KOŞANLAR

-

 

Şehirde yaşayan milyonlarca erkek sağlıklı olmak adına sokaklarda her gün koşuyor veya bisiklete biniyor. Lütfen biri onları durdursun!

Son beş yıldır düzenli bir şekilde, HAFTADA beş gün fark etmeden kendimi zehirliyorum. Her öğle tatilimde, yaşadığım şehir olan Portland’daki bir parkın içindeki ağaçlık patikada 30 dakika boyunca koşuyorum. Zararsız görünen, rutin bir düzenim var. Parka ulaşmak için yoğun trafiği olan Fremont Bulvarı’nda 1,5 kilometre uzunluğunda bir yolu aşmam gerek. Gürültülü kamyonların ve havaya duman saçarak yol alan otobüslerin bulunduğu bu yolu geçmek, parktaki patikada beni bekleyen güzelliklere ulaşmak için ödediğim bir bedel aslında.

İşin esası şu: Koşarken içime çektiğim her nefesle birlikte ozon, karbon monoksit, mikroskobik partiküller, sülfür dioksit, kurşun ve ancak bir cadı kazanının içinde bulunabilecek pek çok toksik madde alıyorum. Sıkışık trafiğin olduğu bir caddede koşmak, akciğer fonksiyonlarımın performansını düşürüyor. Akciğerlerime oksijen taşıyan kanalların büzülmesine neden oluyor Göğsümde ağrı hissetmeme yol açacak maddelerle flört ediyorum. Dahası; astım hastalığına doğru şansımı zorluyor, damarlarımdaki kanserojen maddelere katalizör görevi gören serbest radikallerin ortaya çıkmasına yol açıyor. En önemlisi de, hücrelerimde kalp krizi riskini artırabilecek oluşumları aktive ediyorum.

Hele Bir Soluklanın!

Amerikan Akciğer Derneği’nin Temiz Hava hareketinin Oregon kenti koordinatörü Rachel Langford “Günün ortasında sıkışık trafikte koşan veya bisiklete binen insanlara durmaları için bağırmak istiyorum” diyor. Sizi zinde tutacak açık hava antrenmanlarının aslında hastalıkları engellemesi ve daha geç yaşlanmanıza yol açması gerekir. Fakat kirli hava sağlığınızın daha da bozulmasına neden olur. Nedeni çok basittir: Koşarken, bisiklete binerken, tenis oynarken ve hatta yürürken kirli havanın tamamını ciğerlerinize çekersiniz; hem de, akciğerlerinizin en derinlerine kadar…

Hareketsiz durumda bulunan bir kişi günde ortalama 15 bin litre hava solur. Bu miktar dakikada 6-10 litre soluk almak demektir. Ağır bir aerobik antrenmanı esnasında dakikada 60-150 litre hava solurken, ciğerlerimize 55-85 metrekarelik bir alanı kaplayacak kadar oksijen göndermiş oluyoruz.

Güney Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde koruyucu ilaçlar hakkında araştırmalar yapan Dr. Rob McConnell “Bunun anlamı şu: Antrenman yapan bir kişi, hareketsiz olana kıyasla 10-15 kat daha fazla hava solur. Bu hava, filtrelenmeden ciğerlerin derinliklerine kadar ulaşır” diyor. Dr. McConnell, sözün gerisini okuyucularımıza bırakıyor: “Aslında kapıdan çıktığınızda evlerinizdekine oranla beş kat daha fazla ozon gazına maruz kalırsınız. Eğer açık havadaysanız ve antrenman yapıyorsanız…” Gerisini siz hesaplayın.
Yukarıdaki rakamlar, açık havada antrenman yaptığımızda daha da acıklı bir hâl alıyor. Çünkü antrenman esnasında öncelikli olarak ağzımızdan nefes alıyoruz. Öğle tatilinde koşu yaptığımda, derin derin kirli hava soluyorum. Aynı zamanda, vücudumun son derece etkin hava filtreleme sistemi olan geniz kanalımı devre dışı bırakıyorum. Geniz boşluğunda bulunan mukus salgısı, yabancı partikülleri vücudumuza girmeden önce durdurur. Kirli mukus sıvısı ise ‘sil’ adı verilen küçük, dalgalanan ve kirpiğe benzeyen yapılar aracılığıyla vücuttan atılır. Koşu veya antrenman esnasında hızlı, derin ve ağız yoluyla nefes alınmasıyla toz, karbon monoksit ve ozonun hepsi birden vücuda filtrelenmeden girer.

Hastalıkların Nefesi

Vücutlarımız kirli havaya karşı kendini daha yavaş soluklar alarak korur. Nefes kanalları daralır ve nefes almamız güçleşir. Kirli havada antrenman yapan bünyemiz çözümü zor bir ikileme düşer: Sıkı bir antrenman sırasında kasları beslemek adına daha fazla oksijen göndermek için, kirli havadan korunma önlemlerini almaz. Kalple damarları içeren kardiyovasküler sistem ve nefes borusuyla akciğerlerimizi içeren solunum sistemi, tıpkı aşırı sıcak havada zorlanan klima gibi işlev kaybeder. Vücudumuzun zorlandığında görülen ilk belirtiler hırıltılı nefes, öksürük, boğaz ağrısı, baş ve göğüs ağrısı ve sulanan gözlerdir. Ancak, uzun dönemdeki tepkiler çok daha acı verici olur.

İskoç araştırmacılar, kondisyon bisikletine binen 30 sağlıklı erkek üzerinde bir araştırma yaptılar: Bisikletçilerin odasına dizel motorundan çıkan seyreltilmiş egzoz gazı verildi. Dumana bir saat boyunca maruz kalan bisikletçilerin kan damarlarının daraldığı ve kalbimizde kan pıhtılarını parçalayan tPA adındaki enzimlerinde bir azalma görüldüğü kaydedildi. Dikkat edin, duman seyreltilmişti.Yoğun kirlilikte “seyreltilmiş” hava bulamazsınız. Bir diğer çalışmada, 17 bisikletçi antrenman sırasında farklı ozon seviyelerine maruz bırakıldı. Bu bisikletçilerin dayanıklılığı yaklaşık yüzde 30, akciğer fonksiyonları ise yüzde 22 oranında azaldı.
Finlandiya’da yapılan bir başka araştırma, kirli havayla kalp krizi arasında daha net bir bağlantı ortaya koydu. Bilim adamları kirli havada antrenman yapan 45 gönüllüyü her iki haftada bir olmak üzere, altı aylık bir zaman dilimi boyunca gözlemlediler. Araştırmaya göre, baca ve egzoz dumanı, iskemi hastalığı (kalp kasına ulaşan oksijenin azalması ve böylece kalbın aşırı zorlanması) riskini üçe katlıyordu.
En rahatsız edici durum, hava yoluyla taşınan toksinlerin hiçbir semptoma yol açmadan bize zarar vermesi. Araştırmacılar, güney Kaliforniya’da, yaşları 14 ile 25 arasında değişen 107 kadavrayı incelediler.İncelenenlerin hiçbirinin ölümlerinden önce nefes alma şikayeti bildirmedikleri ortaya çıktı. Otopsi sonuçlarına göre, merhumların 86’sı kronik akciğer hastasıydı. Buradan kardiyo tutkunlarının dikkatini çekecek bir sonuç çıkıyor: Rahat nefes alabiliyor olmanız hasta olmadığınız (ya da olmayacağınız) anlamına gelmez.

“Düzenli olarak spor yapan, sağlıklı kişiler, hava kirliliğinin zararlı etkilerini hafife alıyorlar, çünkü kirli havaya maruz kalsalar da hırıltılı bir şeklide nefes almıyorlar veya göğüs ağrısı hissetmiyorlar.” Bu sözler, Güney Kaliforniya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hava kirliliği araştırmaları yürüten Dr. Henry Gong’a ait. Dr. Gong “Hasta olmadıklarını hissettikleri için antrenman yapmaya devam edenler hayatlarını daha büyük risk altına sokuyorlar” diyor.

Havanın Kalitesi

Hiç farkında olmadan yıllar boyunca soluyup durduğum havanın kirlilik miktarını ve çeşidini öğrenmek istedim. Araştırmalarım beni Amerikan Akciğer Derneği’ne ve Portland’daki bir ölçüm istasyonuna taşıdı. İstasyon, hava kalitesi uzmanı olan Holly Stewart tarafından yönetilmekteydi.

50 yaşındaki Stewart dinamik bir kadındı. Koşu yaptığım parktan yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunan istasyonda beni gezdirdi. Stewart, havadaki ozon seviyesini ölçen nefelometreyi kontrol ederken “Bugün işler oldukça iyi görünüyor. Doğudan esen rüzgar sayesinde, önümüzdeki birkaç gün boyunca Hava Kalite Endeksi normal olacak” dedi.

Umut verici olarak etiketlenen günümüzün global hava kirliliği endeksleri, Portland kentinde karakteristik bir özelliği. 2004 yılında, şehirdeki ozon kirlilik seviyesinin hızla artan nüfus, trafik ve ekonomik büyümeye rağmen geçtiğimiz 20 yıla kıyasla azaldığını gösteren sonuçlar alınmıştı. Fakat aynı zaman diliminde, Oregon’da astım vakalarında artış oldu. Hızla artan astım, sağlıklı yetişkin atletlerde olduğu kadar, fiziksel aktiviteleri çokça yapan gençler arasında da kısmen görülüyordu.

Astım vakalarınki bu artış ozon, karbon monoksit, nitrojen dioksit, sülfür dioksit, havadaki partiküller ve kurşun maddelerinin artışıyla doğru orantılı olduğu artık tartışılmıyor bile.

Kanseri Solumak

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi Toksikoloji Bilgilendirme Merkezi Yöneticisi Dr. Fred Berman, dizel atıklarından oluşan partiküllerin en büyük tehlikesinin diğer parçacıkları içlerine alarak, vücudumuzda tekrar reaksiyona sokmak olduğunu söylüyor: “Bunlar bir çeşit kanser hücresidir. Fakat biz tehlikenin farkına çok geç vardık.”

Dizel atık partiküllerinin sağlık için bir tehlike oluşturduğunun farkına varılmasının üzerinden fazla uzun zaman geçmedi. Amerikan Çevre Koruma Kurumu, atık seviyeleri hakkında henüz net bir açıklama yapmış değil. Kurum, halen karşılaştırmalı değerlendirmeler yaparak belirli bir standart belirlemek üzerine çalışıyor. Medeniyetin kalesi ABD’de bile durum böyleyken dünyanın geri kalanındaki (hele Türkiye’deki) durumu varın siz düşünün.

Dr. Berman, günümüzde taşımacılık sektöründe dizel yakıt kullanımına dikkat çekiyor: “Kamyonlar ve lokomotifler gibi insan ve eşya taşımakta kullanılan araçlarda dizel yakıt standart. Çelişkili bir durum olarak, hava kirliliğiyle en çok savaşanlar, dizel yakıtla çalışan otobüsleri ve kamyonları kullanan nakliyatçılar. Aslında, havaya en fazla kara duman saçanlar da bu araçlar.”

Bahsi geçen dizel partiküller, çevre için gittikçe artan bir tehlike. Bilim insanları, hava kirliliğinin ancak yerel olarak ölçümlendiğinde bir anlamı olacağı hususunda hemfikirler. Örneğin çukurda kalan yörelerin otoyola yakın yerlerinde, tepelik alanlara kıyasla daha fazla hava kirliliği görülüyor. Hatta, çukurda kalan yörelerin etrafında ekonomik açıdan daha cazip unsurlar sunan yerleşimler varsa, genel ölçümler sonucunda çukur yöre havası daha temiz gözükebiliyor.

Dr. McConnell “Okul ve kreşlerimizi nereye inşa etmeliyiz? Rahat ulaşılabilir ve yoğun trafiğin olduğu yerlerde arsa fiyatlarının ucuz olması yüzünden kalabalık caddelerin ve kavşakların yakınına inşaat yapmaya devam etmeli miyiz? Bu okullardaki çocukların bahçede koşarken, tenis oynarken veya üstü açık havuzlarda yüzerken gazetelerde okuduğumuz oranlardan çok daha fazla kirli hava soluduğunu unutmamamız lazım” diyor.

Rahat Bir Nefes Alın
Kapkara egzoz gazlarına, artan astım şikayetlerine rağmen, her gün koşu yapmamın zararından çok faydasının olacağını bütün uzmanlar garanti ediyor. Dr. Gong “Elbette koşmaya devam etmelisin. En azından o kalabalık caddede koşmaktan vazgeç. Eğer birkaç mahalle ötede koşarsan, çok daha az risk alırsın” diyor.

Dr. Gong, egzoz gazının, ozonun ya da hava kirliliğine neden olan diğer partiküllerin daha az olduğu sabah saatlerinde veya trafiğin açıldığı akşam saatlerinde koşu yapmamı öneriyor. Çünkü ozon gazı, otomobillerin ve diğer sanayi atıklarının güneş ışınlarıyla reaksiyona girmesiyle yoğunlaşır.

Dolayısıyla, ozon gazı sabah 11 civarında ciddi seviyede görülür. Öğleden sonra 15 sularında zirve yapar. Güneş battıktan sonra ozon oluşmaz. Havadaki konsantrasyonu da azalır. Benzer açıda, havadaki ozon seviyesi güneşli günlerde çok daha fazladır. Bu açıdan, puslu havası olan şehirlerde bisiklete sezonluk binilmesi tavsiye edilmektedir.

Hava kirliliğinden kaçınmak için birkaç taktik daha verelim: Trafik ışıklarında veya yoğun kavşaklarda trafik şeridinin en önünde bekleyebilirsiniz. Bültenlerden hava kirliliği ölçümlerini takip ederek dışarıdaki işlerinizi erteleyebilirsiniz. Şeftali ve kırmızı biber gibi C vitamini açısından zengin meyve ve sebzelerin tüketimini artırarak, akciğerlerinizdeki hasarı azaltan bir karaciğer enzimi olan glütasyon salgısının üretimini destekleyebilirsiniz. Antioksidan özelliği bulan E vitamini desteğiyle, zararlı maddeleri vücudunuzdan uzaklaştırmanız kolaylaşır.

Hava kirliliğiyle mücadele etmenin en etkin ve mantıklı yolu elbette daha az taşıt kullanmaktır. Yaşadığınız şehrin atmosferine direkt veya dolaylı olarak salgılanan her türlü maddeyi azaltmak şart. Bu açıdan, kimse bisikletçilerden daha çevreci olamaz. Trajikomiktir, hiç kimse onlardan daha fazla egzoz gazı solumaz. Oregon Bisiklet Federasyonu başkanlarından olan Scott Bricker’ın bir tavsiyesi var: “Bisiklete binerken ağır kirlilik yaratan araçlardan tiksiniyorum. Kısa ve derin olmayan bir şekilde burnumdan nefes alıyorum. Böylece kirli havayı ciğerlerimin derinliklerine çekmiyorum. En azından öyle olduğuna inanmak istiyorum.”
Portland’daki istasyonun etrafında rüzgarlı bir hava var. Stewart, havadaki dizel atıkların yoğunluğunu ölçen PM10 adlı cihazın tepesini açıyor ve içinden kurumlu bir filtre çıkartıyor. Söylediğine göre bu kurum tabakası sadece son 48 saat içinde oluşmuş.Stewart, üzerimdeki siyah ceketi göstererek, “Bu filtre, şehir sakinlerinin kaloriferlerini yaktığı günlerde veya sıcaklık dalgalanmalarının yaşandığı yaz günlerinde senin ceketinden daha koyu renkli oluyor.” diyor.

Stewart filtreyi değiştiriyor ve bana dönüp şunu söylüyor: “Hava kirliliğinden bahsederken antrenman yaptığında göremediğin şeyler seni görüyor. Sen de onları soluyorsun.”

FITNESS

Crossfıt’in yaratıcısı!

Umut Doğan Yıldız

-

Greg Glassman Crossfıt’in dâhi yaratıcısı, fıtness endüstrisinde yaptığı devrimin yanında sağlık sektöründe de taşları yerinden oynattı.

Babasının Hughes Aircraft şirketinde görev yapan bir roket bilimcisi olmasından olacak ki, Greg Glassman her zaman rakamların adamıydı. 62 yaşındaki Glassman, “Babam daima bilimden ve verilerden bahseder, neyin bilim olup neyin olmadığına dair konuşurdu,” diyor. Fitness, şişmanlık, sahtekârlık ve kötüye giden Amerikan sağlık sistemi gibi konuları anlaşılması kolay rakamsal verilere dayandırarak, denklemlerin biraz ter atarak çözülebileceğini savunan Glassman, yaptığı ağız dalaşları ve kargaşaya yol açan fikirleriyle de biliniyor.

20.000
CrossFit Box’larında yapabileceğiniz en az 20 bin antrenman olduğunu belirten Glassman, Kaliforniya’da konuşlanan 750 metrekarelik bir ahırın içindeki 40 doktoru işaret ediyor. Doktor grubunun içerisinde, Bostonlu bir nörologdan San Franciscolu bir travma cerrahına ve Mississipili ortopedi cerrahına kadar uzanan bir çeşitlilik göze çarpıyor.

Glassman’ın 2001’de temellerini attığı CrossFit, veba gibi yayıldı. Günümüzde Wendy’s ve Taco Bell restoranlarının toplamından daha fazla “box” var.

Kot pantolonu, tişörtü ve ters taktığı kamuflaj şapkası, ister Harvard’da ders anlatmaya çalışsın, ister 60 Dakika adlı televizyon programına katılsın, isterse de politikacılarla görüşmeye katılsın, sırıtmayacak şekilde duruyor.

“Sağlık sisteminde bazı sorunlar olduğuna dair hemfikir miyiz?” sorusunu yönelten Glassman, tüm doktorları girdabının içine alıyor. Glassman kendisine katılanların el kaldırmasını istedikten sonra bütün doktorlar kollarını havaya kaldırıyor. Jimnastikçi olduğu okul yıllarında yaşadığı çocuk felci ve kemik kırılmalarının tecrübesiyle Glassman, rahat bir konuşmayla “Sağlıkla ilgili temel ve doğru bildikleriniz, tıp eğitiminizde gördüklerinizle çeliştiği zaman, eğitiminiz hakkında yeniden düşünmeniz gerekir,” diyor ve ekliyor: “İşte bu yüzden buradayım.”

Glassman’ın “Buradayım” dediği yer CrossFit Holy Land, yani Aromas’ta yer alan, 2007 yılındaki ilk CrossFit Games’in düzenlendiği ve o tarihte 400 sporcunun gezegenin en fit insanı olmak için mücadele ettiği The Ranch. Glassman’ın doktorları buraya çağırma sebebi, yalnızca tıp doktorlarının katılabildiği CrossFit MDL1 kursuyla onların beyinlerine girebilmek. Kurs için 400 doktorun daha sırada beklediğini de belirtmek isteriz.

Doktorlar 20 bin saatlik tıp eğitiminin yanı sıra, 25 saatlik bir de beslenme eğitimine tabi tutuluyor. Egzersizler ise işin diğer bir boyutu. Doktorlar ilaç bilimi üzerine çok fazla zaman harcadığı için onları tiye alan Glassman, “CDC (Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezleri) verileri bize sağlık harcamalarının yüzde 86’sını ve ölümlerin yüzde 70’ini kronik hastalıkların (ve zihinsel sağlık koşullarının) oluşturduğunu söylüyor. İnsanlar kanepeden kalkıp işlenmiş karbonhidratları tüketmeyi bırakırsa bu ölümlerin yüzde 40’ı gerçekleşmez,” diyor.

CrossFit Health’e baktığınızda, Glassman’ın en büyük darbesi Amerika’nın obezite krizine iniyor. MDL1 kursları bünyesinde kanepeye bağlı yaşam ve karbonhidrat tüketimi nedenli sağlık sorunlarını engellemek adına sizi ilaçlara yönlendirmek ya da ameliyat etmek yerine bir box’a kaydolmanızı söyleyen CrossFit dostu doktorlarla tanışıp bağlantı kurabiliyorsunuz. Markanın hedefi, fazla kilolu ve diyabet sorunu yaşayan kimseleri bir araya getirmek. Instagram’da, CrossFit hesabına baktığınız zaman hırslı bir biçimde yapılan 20 tekrarlık hareketlerden ziyade, Walmart’ta ilk box jump’ını yapan diyabetli bir kadını, 80 yaşındaki birinin yerden dambılı kaldırışını ve insanların günlük kilo verme akışını görüyorsunuz.

CrossFit Health’in amaçlarından biri de CrossFit Box’larının sayısını artırarak bu insanların bu box’lara erişimini kolaylaştırmak. Bunun yanında kurumlarla da savaşan bir yapısı var: Fitness organizasyonlarına karşı açılan davalar, tıpkı beslenme biliminin abur cubur üreten firmalar tarafından finanse edilmesi gibi, şirketleri düşürmeye çalışıyor. Belki de günün birinde 4 milyon CrossFitçi birleşerek kendi birliğini ve sağlık sigortasını yaratabilir. Görünüşe göre birçok şey tam da Glassman’ın istediği gibi organik bir şekilde evrim geçirirken, Glassman, “Olaylar tepeden inme olarak gerçekleşseydi bu büyük bir hata olurdu,” diyor.

Konuşmaya katılan bir doktor, “Peki ya CrossFit Games’i görüp bu sporun kendisi için uygun olmadığını düşünen hastalarımıza ne diyeceğiz?” diyor.

Bu kişileri salona davet etmek gerektiğini öne süren Glassman,“CrossFit Games’e katılan her bir kişi için CrossFit yoluyla 45 kilo veren ya da diyabet sorununu düzelten 15 kişi düşüyor,” diyor.

Bu sırada bir ortopedist başka bir soru yöneltiyor: “Peki kişilerin sakatlanacağına dair kaygıları?”

Çileden çıkan Glassman, “Siz ortopedistlerin futbol ve koşu varken uçsuz bucaksız disipliniyle CrossFit’i öcü gibi göstermesini anlamıyorum,” diyor ve ekliyor: “Sakatlığın canı cehenneme. 15 bin box’ı insanları sakatlayarak açmış olamayız.”

Bu sırada tekrar söz alan ortopedist, “Bunu kendim için değil, diğer doktorlar için sordum,” dese de, Glassman, “Evet, anlıyorum. Ancak ilk başta doktorların sorunlarını çözmeliyiz,” diyor. Fitness dünyasının en çıkıntı adamı bir kez daha kurumlara karşı kılıç çekiyor.

21-15-9
Doktorlar Glassman’ın konuşmasından bir saat önce, 20 medicine ball clean ve situp’tan oluşan 8 dakikalık bir AMRAP (mümkün olduğunca fazla tur) antrenmanı yaptı. Çalışmanın sonunda tüm doktorlar nefes nefeseydi. Zaten her şey bu hızlı, çetin ve kısa çalışmalarla başlamıştı.

70’li yıllarda jimnastikle uğraşan ve geçirdiği felce rağmen hevesli bir bisikletçi olan Glassman, ebeveyn- lerinin San Fernando Valley’deki garajında radikal bir fiziksel antrenman yöntemi geliştirmeye başladı. Sears’tan aldığı ağırlık seti ve kapıya sabitlenen pull-up barıyla işe koyulan Glassman, “21 front squat to overhead press yaptıktan sonra 21 barfiks çektim. Ardından bu hareketleri 15 ve 9’ar tekrarlardan iki kez daha yaptım. Sadece üç dakika sonra zorlu bir jimnastik rutininin ardından olduğu gibi nefes nefese kaldım. Bunu vücut geliştirme sporuyla yapmak mümkün değil. Yaptığım çalışmayı unutamıyorum,” diye anlatıyor. Temel insan hareketlerini yüksek yoğunlukta yaptığınız zaman ciddi oranda fitleşirsiniz. Glassman’ın tekrar şemasının azalarak gitmesi de yüksek yoğunluğu çalışma boyunca sürdürebilmesi içindi.

“Teneffüslerin Albert Einstein’ı” olduğunu ifade eden Glassman, hareketlere olan tutkusu nedeniyle okul kaydını sildirdi. Los Angeles’taki salonlarda öğrencilerini çalıştıran Glassman, genellikle vücudun belirli bir bölümünün kullanıldığı makinelerle kas izolasyonu sağlayan vücut geliştirme egzersizlerini tercih ediyordu. Glassman, “Gold’s Gym’deki öğrencilerime 5 dakikalık turlardan oluşan pullup, back squat, bench press ve bike sprint gibi egzersizler yaptırıyordum,” diyor. Glassman’ın metodu hızlı ve patırtılıydı. Ekipmanları tekelleştiren çalışma soluk kesen ve ter içinde bırakan cinstendi. Fakat işe yarıyor ve insanların kendi antrenörlerini bırakarak Greg’le çalışmasına yol açıyordu. İnsanlarla çok fazla yüzleşmeyen Glassman, “Birçok salondan gönderildiğimi hatırlıyorum,” diyor.

Glassman 2001 yılında çalıştığı son salondan da kovulup Santa Cruz’a taşındıktan sonra, ilerleyen zamanda eşi olacak olan Lauren Jenai ile kendi stüdyosunu açtı. Sonraki günlerde tırmanma ipleri, bisikletler, kürek makineleri ve halterlerle dolacak deposuna havalı bir kelime olan CrossFit ismini vermişti. Glassman daha sonra alışılmamış hareketlerinden oluşan günün antrenmanlarını (WOD) CrossFit.com adlı internet sitesinde paylaşmaya başladı. Adeta dünya dışı canlıları araştıran SETI gibi evrenin dışına pi rakamının sinyalini yolladığını söyleyen Glassman, “Bir geri dönüş almanız sizden başka varlıkların da olduğu anlamına gelir. Ben de sinyalime geri dönüş aldım,” şeklinde konuşuyor. Glassman’a göre, yoğunluk ve aldığınız sonuçlar birbiriyle doğru orantılı. Olayın mazoşizmle ilgisi olmadığını söyleyen Glassman, “Buna fizik deniyor,” diyor. Onun denklemine göre daha hızlı bir biçimde aynı ya da daha fazla miktarda iş yaparsanız, fit bir hâle gelirsiniz.

1000’de 2,1
Bir süre sonra Glassman’ın WOD’larını internetten takip eden Seattlelı iki genç, bir CrossFit şubesi açıp açamayacaklarını sormuş. İlk başta bunu anlamayan Glassman, “Sizin adınızı kullanıp yaptıklarınızı yapabilmek istiyoruz dediler. Ben de onlara 500 dolar ödemelerini fakat daha sonra bundan vazgeçeceğimi söyledim. Burada işler böyle yürüyor,” diyor.

2005 yılına kadar çok fazla adı duyulmayan CrossFit, bu tarihten itibaren artan internet takipçileriyle birlikte salon sayısını 15’ten 50’ye çıkardı. Yöntem özellikle polisler, itfaiyeciler, askerler, MMA dövüşçüleri, profesyonel sporcular üzerinde başarılı oldu.

2009 yılına kadar 500 üyesi olan CrossFit, şimdilerde yoldaşlık ruhuyla zorlu antrenmanlar yapmayı seven ve zamanla sonuç alan insanların buluşma noktası. Her yeni CrossFitçi size antrenmanlarını, beslenme programını ve spor arkadaşlarını anlatıp duran birer reklam panosu gibi.


CrossFit’in yüksek yoğunluğu ve insanların sınırlarını zorlamak istemeleri, sakatlıkla ilgili kaygıları da beraberinde getiriyor. Örgütün tıpkı Gregg Glassman gibi kuralcılıktan ziyade kışkırtıcı olan gayri resmi maskotları Pukie the Clown ve Uncle Rhabdo da bu çılgınlığı besliyor. Bu durum, 2013 yılında Ohio State Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve National Strength and Conditioning Association’da (NSCA) şaşaalı bir şekilde yayınlanan araştırmalarda, araştırma sözcülerinin CrossFit’in risk-fayda oranını “ekstrem” olarak tanımlamasıyla zirveye ulaştı.

Glassman ve ekibiyse bunun üzerine hileli verileri incelemeye koyuldu. NSCA’ya dava açarak onları CrossFit’in itibarını zedeleyecek bilim dışı veriler sunmakla suçladılar. Dava bir suikast gibi gözükse de, deliller gerçeği ortaya koydu. CrossFit davayı kazandı, araştırmanın şişirme bilgiler içerdiği ortaya çıktı, haberi yapan editör emekliye ayrıldı ve hâkim NSCA’yı yalan beyanda bulunmakla ve delil gizlemekle suçladı.

CrossFit’in popülaritesi ve sakatlık soruları göz önüne alındığında, konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapılmış değil. Bilakis birçok araştırma CrossFit’in diğer kuvvet bazlı antrenmanlara oranla daha az tehlikeli olduğunu ortaya koyarken, koşu gibi birçok mücadele sporundan da daha güvenli olduğunu söylüyor. İngiltereli bilim insanları, CrossFit yaparak geçirilen 1000 saatteki sakatlık oranını 2,1 olarak açıklarken, bu değer eğlence için koşanlarda 8’e, acemi koşucularda ise 18’e ulaşıyor.

New Yorklu antrenör Doug Kechijian, “Yarışmak için CrossFit yapmanın genel fitness seviyesini artırmak için yapılan CrossFit’ten farklı olduğunu söyleyebiliriz,” diyor. CrossFit yarışmalarında belirli egzersizleri belirli ağırlıklarla yaparak elinizden gelenin tamamını verirsiniz. Genel fitness seviyenizi artırmak için yaptığınız çalışmalarda ise yapacağınız çalışmalar kabiliyetinize göre ayarlanır. Örneğin, 45 kiloluk bir halterle koparma yaptığınız zaman formunuz bozuluyorsa, ağırlığı azaltmanız, tekrar sayınızı düşürmeniz ya da hareketi benzer fakat daha az teknik gerektiren başka bir egzersizle değiştirmeniz gerekebilir.

10
Fit olmak powerlifter’lar için yerden ağır cisimleri kaldırmak, koşucular içinse daha çok mesafe kat etmek olduğunu söyleyen emekli deniz komandosu ve şimdiki Virginia kongre üyesi Scott Taylor, “İnsanlar kuvvetini, dayanıklılığını, esnekliğini ve hareket kalıplarını geliştirerek daha büyük işler çıkarabiliyor,” diyor.

Kechijian, birbirinden farklı harici uyarıcıların monotonluğu kırmanın da ötesinde fitness seviyenizdeki boşlukları doldurarak daha faydalı bir içsel adaptasyon yaratacağını söylüyor. Örnek vermek gerekirse uzun bir dayanıklılık antrenmanı kalp odalarınızın genişlemesine yol açarken, kısa ancak tüm gücünüzü verdiğiniz interval çalışmalar ise kalbinizin kasılma kuvvetini artırır. Bu kombinasyon da kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

520 ve 5:20
Ahırın bulunduğu tepenin ötesine geçtiğinizde dört tekerli bir karavan tarafından bölünen, ineklerin ve hindilerin otladığı bir alan bulunuyor. Burası CrossFit dünyasının Hamburger Tepesi. Sporcular önceki yıllarda gerçekleşen CrossFit Games için bu alanda koşuşturuyordu. Daha sonraysa olimpik kaldırma egzersizleri yapabilmek adına ahırın yolunu tutuyorlardı.

Yarışma Ranch’in dışına taşmaya başlayınca önce Los Angeles’taki StubHub Center’a, sonra da Wisconsin’deki Alliant Energy Cen-ter’a taşındı. Tüm CrossFit tukunlarına açık olan oyunlar için elemelere katılanlar altı aylık bir süreçten geçiyor ve beş gün süren finallere katılacak 400 kişi belirleniyor.

CrossFit Games’i üç kez kazanmayı başaran Mat Fraser, 235 kg ile deadlift yapabiliyor, 1,6 kilometreyi 5 dakika 20 saniyede koşabiliyor ve kürek maratonunu 2:48:36’lık dereceyle tamamlayabiliyor. Rakamlar tek başına ele alındığında çok da çılgınca gözükmüyor. Fakat kendisini bir sedan araba olarak ele alsaydık tank çekebilen, drag yarışlarına katılabilen ve 100 kilometrede 4 litre bile benzin yakmayan bir model olduğunu söyleyebilirdik. CrossFit Games’te yedi kez boy gösteren Chris Spealler, “Oyunlarda 10 yıl önce hiç kimsenin aklına gelmeyecek şeyler yapılıyor,” diyor.

Yarışmalar fitness’taki yaratıcılığın bir tablosu ve emekli deniz komandosu ve CrossFit Games’in menajeri Dave Castro da bu tablonun Picasso’su. Castro, yarışmanın etaplarını oluştururken sanattan, matematikten, psikolojiden ve diğer spor disiplinlerinden ilham alıyor. Son olarak karmaşık tamsayılardan meydana gelen ve evrenin dokusunu oluşturan (çam kozalakları, fırtınalar, galaksiler ve şimdi de acımasız antrenmanlar) Fibonacci Dizisi’nden ilham alarak bir tekrar şeması yarattı. Kürek maratonunun da fikir babası olan Castro, “İnsanların saatlerce aynı zorlu şeyleri yaparak sabırlarını sınamalarını istedim,” diyor.

Şu anda karşımızda binlerce WOD olsa da, en ünlü olanları Glassman’ın ilerlemeyi ölçmek için geliştirdiği “kızları” Fran, Cindy ve Diane. Glassman, “Antrenmanlar sizi yerde sırtüstü yatmış bir vaziyette gökyüzüne doğru baktırıp az önce neler yaşadığınızı düşündürdüğü için kadın isimlerini layık gördüm,” diyor.

%26
Antrenman esnasında doktorlar ahırın 6 metrelik tavanına asılı duran jimnastik halkalarının etrafında bir daire oluşturdu. Aralarından bir kadın halkaları tutmuş bir şekilde asılı duruyordu. Halkaları kullanarak kendini yukarıya çekti, bir an durakladı ve dikey bir biçimde düşerek asılı durduğu pozisyona geri döndü. Kadın pullup ve dip’ten oluşan ve teknik bir egzersiz olan muscle-up’ı ilk kez yapmayı deniyordu.

İzleyenler arasından biri ona dirseklerini ve ellerini vücuduna yakın tutmasını söyledi. İkinci denemede göğsü elleri arasında yükseldi. Kollarını ve omuzlarını sıkı tutarak press hareketini yaptı. Vücudu halkların üzerinde yükselmeye başlamıştı.

Adeta Mesih’in gökyüzüne yükselişini izleyen doktorlar akıllarını kaybetti ve hepsi bir ağızdan bağırarak alkış tuttular.

Cigna tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların neredeyse yarısı kendini yalnız hissediyor. Yalnız insanların yedi yıl içerisinde ölme ihtimalinin yüzde 26 olduğunu söyleyen Brigham Young Üniversitesi öncülüğünde yapılan bir diğer araştırmaysa, sosyal izolasyonun obezite kadar tehlikeli olduğunu söylüyor.

Aklınıza geleneksel spor salonlarını getirin. İnsanlar kulaklıkla dolaşır, göz temasından kaçınır ve set aralarında telefonlarıyla ilgilenirler. Şimdiyse bir CrossFit box’ını gözünüzün önüne getirin. Doktorların yaşadığını 15 binle çarpın. CrossFit box’larında 10, 15 ve hatta 50 kişinin katıldığı antrenmanlar yapılır. İnsanlar aynı antrenmanda birbirlerini destekler, kişisel rekorlar beyaz tahtaya yazılır ve ortalıkta ne bir kulaklık ne de telefon vardır. CrossFit üzerine çalışmayı seçen Harvard İlahiyat Fakültesi araştırmacısı Casperter Kuile, “CrossFit akımı, izole bir biçimde yapılan kuvvet antrenmanlarını toplumsal hâle getirmiş durumda,” diyor.

Bu durumun kendinizi gösterme ve sıkı çalışma anlamında işe yaradığını, ancak daha da derin etkileri olduğunu ifade eden Kuile, “Tecrit halde yaşamayı sevip, herhangi bir cemaate katılmayı reddeden insanlar, yaptığımız araştırmalara göre aradığı anlamı ve aidiyeti CrossFit box’larında bulabiliyor,” diyor. Kuile, “CrossFit box’larındaki toplum kendi vücutlarını değiştirme yolunda birbirine el uzatıyor,” diye ekliyor.

2’de 1
Amerika Birleşik Devletleri’nde her iki kişiden birinin en az bir kronik hastalığı var ve bu hastalıklardan dolayı yılda bir milyondan fazla ölüm gerçekleşiyor.

Sık sık bulunduğu tavşan deliğine dalan Glassman, “Bütün bunlar fazla karbonhidrat tüketimi ve hareket eksikliğinden kaynaklanıyor. Şeker büyük bir sorun,” diyor.

Glassman gıdayla ilgili fikirler geliştirmeye 90’lı yıllarda Venice’teki Gold’s Gym’de, birlikte çalıştığı bir antrenörün kendisine öğrencilerini aşırı hızlı bir biçimde zayıflattığını söylemesiyle başladı. Glassman, “O kadın beni bir kenara çekti ve öğrencilerinin karbonhidrat tüketimini kısıtladığını söyledi,” diyor. Glassman bu noktadan sonra eski bir MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmacısı ve Zone Diyeti’nin yaratıcısı Barry Sears ile tanıştı. Bu buluşma Cross-Fit’in makrobesin prensibi olan 40/30/30’lık karbonhidrat, yağ ve protein tüketim oranlarının ortaya çıkmasını sağladı. Öte yandan Paleo Diyeti’nin kıvılcımları ise gıda bilimcisi Robb Wolf’un eski zamanlarda yapılan CrossFit Besin Seminerleri’nde yaptığı konuşmayla alevlendi.

Kalkın ve mümkün olduğunca sıkı antrenmanlar yapın. Kontrol edilmesi mümkün olmayan sekiz yaşındaki bir çocuk gibi tıka basa yemek yiyorsanız, denizin ortasında tek bir kürekle kalacağınızı söyleyen Glassman, “Et, sebze, tohum, kuruyemiş, bir miktar meyve ve biraz nişasta tüketin. Şekerden kaçın. Egzersizlerinizi destekleyecek fakat sizi yağlandırmayacak oranda beslenin,” diyor. İşte bu da Glassman’dan kulağa beslenme tüyosu gibi gelen başka bir fitness tanımı.

Yapılan birçok araştırma, özellikle işlenmemiş gıdalardan gelen karbonhidratın tabiatı gereği yağlanmaya yol açmadığını söylüyor. Beslenme uzmanları sorunun genellikle şeker kullanımıyla birlikte ortaya çıktığı konusunda görüş birliğine varıyor. Box’larla desteklenen bu tarz bir beslenme de yeni başlayanlar için ulaşılabilir bir yerde.

Louisianalı doktor ve CrossFit Medicus One’ın eş yöneticisi Tom Siskron, “Diyabet hastalarının geneli başta şeker olmak üzere çok fazla işlenmiş karbonhidrat tüketiyor,” diyor. Glassman’ın sistemiyse ıvır zıvırları bir kenara ayırarak besin değerleri yüksek, doğal ve besleyici gıdalar tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Öte yandan Dr. Siskron, “Hastalarımdan bazıları bu tavsiyelere uyarak diyabet ve tansiyon problemlerinden kurtulabilmeyi başardı,” diyor. Yapılan çalışmalar beslenme programınızdan işlenmiş karbonhidratları çıkarmanın ve egzersiz yapmanın, bu anlayışa bağlı kaldığınız taktirde diyabetik sorunları tersine çevirebildiğini söylüyor. Kısacası CrossFit, basit beslenme planı, ölçeklenebilir antrenmanları, eğlenceli yapısı ve mevcut topluluğuyla her şeyi çok kolaylaştırabilir.

8x
Geleneksel İspanyol müziği icra eden bir tenor, akşamüzerinin tuzlu havasında Guadalajaralı grubun önünde “Ay, ay, ay. Canta y no llores” derken, seminer bitmiş ve insanlar Glassman’ın Monterey Bay manzaralı arka bahçesinde toplanmıştı bile. Farklı uzmanlık alanına sahip doktorlar, CrossFit tutkunları, CrossFit Games’e katılmış sporcular, özel kuvvetler cerrahları, bilim insanları, 70 kiloluk bir çoban köpeği ve tabii Meksikalı grup bahçede bir aradaydı.

Grupların arasında dolaşarak dikkatleri üzerine toplayan Glassman’ın gözleri parıltılı, zihni canlı, şiirsel ve yine komplocuydu. Belirli bilim örgütlerinin gazlı içecek şirketleri tarafından finanse edildiğini haykıran Glassman, “Ürettikleri sahte bilimle marjlar üzerinde olumlu etki yaratıyor ve düzenin dışındaki düşünce kalıplarına çıkmayı korkutucu gösteriyorlar,” diyor. CrossFit camiasında tatlandırıcılı ve karbonatlı içecekler için kullanılan terim olan “Big Soda” Glassman’ın daima en büyük düşmanıydı.

Glassman’ın ekibi, NSCA’yla olan hukuki mücadele sürecinde derneğin bazı araştırmalarının gazlı içecek endüstrisi tarafından finanse edildiğini keşfetti. Daha da derine indiklerindeyse diğer sağlık örgütlerinin de Big Soda’nın çeklerini bozdurduklarını gördüler. Boston Üniversitesi bilim insanları bu şekilde yapılan 96 farklı araştırma olduğunu doğrularken, yaptıkları bir diğer araştırmadaysa yiyecek ve içecek şirketleri tarafından finanse edilen araştırmaların, fon sağlayan şirketin lehinde veriler bulma olasılığının 4 ila 8 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Örnek vermek gerekirse, Coca Cola’nın el altından desteklediği, şimdilerde dağılmış olan, kâr amacı gütmeyen, üniversite temelli Global Energy Balance Network kuruluşu, yeterince egzersiz yaptığınızda ne yediğinizin öneminin olmadığına dair açıklamalar yapmıştı. Ancak Harvardlı araştırmacılar, günde şekerle tatlandırılmış bir ya da iki içecek içmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 27 oranında artırdığını söylüyor.

Big Soda’nın Glassman’ı CrossFit Health oluşumunu kurmaya mecbur bıraktığını söyleyen eski deniz komandosu Pat Sherwood, “Biriyle tartışmaya ihtiyacınız varsa, aradığınız kişi kesinlikle Greg’tir. Greg kavga etmeye bayılır ve asla pes etmez,” diyor. Glassman, içecek şirketleri tarafından üretilen bilimi, zamanında Big Tobacco’nun sigaranın ciğerlere verdiği zarar konusunda insanları şüpheye düşürmek için finanse ettiği araştırmalara benzetiyor. Glassman ayrıca gazlı içecek şirketlerinin parasıyla beslenen ve CDC ile Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde çıkar uğruna tüzüğe aykırı hareket edenlerin isimlerini de toplum içinde açıklamaktan çekinmiyor. Son olarak California’da gazlı içeceklerin üzerine uyarı etiketi yapıştırılması için girişimlerde bulunan Glassman, yargı önünde başarısız olsa da mücadelesine devam ediyor.

CrossFit’in bir diğer gerçeğinin de milyonlarca sporcunun kronik hastalıklardan korunduğu epidemiyolojik bir devrim olduğunu söyleyen Glassman, “Çok fazla şeker tüketip squat yapamayacak hâle geldiyseniz, yerden bir şey alın, fırlatın, sıçrayın ve tırmanın. Kendinizi bitik hissedeceksiniz. Biz sizi iyileştirmek isteyenleriz,” diyor.

Devamı

FITNESS

HIIT antrenmanı için 4 tüyo

Umut Doğan Yıldız

-

Hızlı sonuçlar veren HIIT antrenmanları birçok kişinin tercihi. HITT antrenmanlarından maksimum verim almak için önerilerimize kulak verin.

HIIT, etkili şekilde yağ yaktırmanın yanında maksimum VO2 seviyesini de -vücudunun kullanabildiği oksijen miktarını ve dayanıklılığını- olumlu etkiliyor. Çünkü laktik asit birikiminin düşmesiyle daha uzun süre, daha yoğun antrenman yapabiliyorsunuz. Daha da ötesi, normalde egzersiz yapmayı sürekli erteliyorsanız ve koltuğa yayılıp Netflix’teki favori dizinizi izlemek daha cazip geliyorsa, HIIT yine yardımınıza koşuyor. Araştırmalara göre yüksek tempolu ve yoğun egzersizler, yavaş ve durağan kardiyo egzersizlerinden daha fazla keyif veriyor. Dolayısıyla kaytarma ihtimaliniz de azalıyor. 

Kendinize zaman tanıyın

HIIT’e ilk başladığınızda, her hareketi güvenli ve etkili yaptığınızdan emin olmak için biraz yavaş olun. İşin tekniğini çözdükten sonra hızlanabilirsiniz. Vücut ağırlığınızın kullanıldığı egzersizlerde fazla risk olmasa da, kettlebell, barbell veya dambıl içeren kuvvet temelli hareketler için bu adım çok önemli.

Antrenmanlarda değişiklikler yapın

Klasik şınav çekemiyorsanız eğer, dizlerinin üzerinde şınav çekmeyi deneyin. Fitness ve teknik seviyeniz çok yüksek değilse, bir hareketin kolay versiyonunu yapmak en iyi çözümdür. Ve daha az etkili sayılmaz: Vücudunuz ve kaslarınız yine çalışmış olur.

Antrenmana hafif ağırlıklarla başlayın 

Çoğu HIIT antrenmanı, fonksiyonel ve gündelik hayatta yapılan hareketleri içerir. Dolayısıyla aslında hareketleri doğal olarak biliyoruz ve sakatlık riskini pek düşünmüyoruz. Siz yine de risk almayın ve ağırlıkları hafif, tekrarları yüksek tutmaya bakın.Ancak direnç odaklı bir HIIT seansındaysanız, yüksek ağırlıklar daha etkili olacaktır. 

HIIT antrenmanından önce beslenme

Kardiyo temelli bir HIIT seansına girecekseniz, dersten iki saat önce hafif bir yemek yiyin. Ağırlıkla çalışacaksanız, bir saat öncesinde protein ve karbonhidrat içeren bir ara öğün yapmaya özen gösterin. Antrenmandan 30 dakika sonra ise vücudunuzun kaybettiği makrobesinleri telafi edin. Bunun için protein karışımlarından yararlanabilirsiniz. Su içmeyi de sakın unutmayın.

Devamı

FITNESS

Koşu bandı hareketleri

Umut Doğan Yıldız

-

Koşu bandını kullanarak yapılacak hareketler listesi düzenledik. İşte koşu bandı hareketleri.

Aşağıdaki hareketleri koşuya başlamadan ve bitirdikten sonra yapın. İlk hareketi 40 saniye içinde mümkün olduğunca tekrarlayın, 20 saniye dinlenin ve diğer harekete geçin. Toplam 3 set yapın.

Knee tuck

Koşu bandının ekranına sırtınızı dönün, kollarından sıkıca tutun ve ayaklarınızı banttan kaldırın. Kollarınızı düz tutarak karnınızı sıkın ve dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder.

Lat pull-up

Bandın üzerine oturun, dizlerinizi bükün ve koşu bandının kollarından tutarak ellerinizle omuzlarınızı aynı hizaya getirin. Yan sırt bölgenizi sıkarken vücudunuzu yerden kaldırın ve göğsünüzü hep düz tutun. Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder.

Inverted row

Bandın üzerine yatın, dizlerinizi bükün, koşu bandının kollarını tutarak üst bedeninizi havada asılı tutun. Kalçalarınızı kaldırın, karnınızı sıkın ve kürek kemiklerinizi birbirlerine yaklaştırırken göğsünüzü koşu bandının kollarına doğru çekin. Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün. Bu, bir tekrar eder.

Güçlü Bir Koşucu Ol

Güçlenmenin önemli olduğu tek yer ağırlık çalışmak değildir. Güçlenmek, koşu antrenmanlarını da daha verimli hâle getirir (hatta koşucuların kişisel rekorunu kırmasına bile yardımcı olabilir). Yukarıda gördüğünüz güçlenme rutini, geleneksel intervallerin aksine lunge ve side shuffle gibi alt bedeni güçlendiren hareketleri ön plana çıkarıyor. Üstelik tüm bunları koşu bandının üzerinde yapabilirsiniz. Bu hareketler kalça, kalça fleksörü, hamstring, quad yani “koşu kasları”nı yorgunluğa karşı savaşmaları için geliştirir. Dolayısıyla başlangıçtan bitişe kadar aynı hızı koruyacak güce sahip olursunuz.

Devamı

Popüler