Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Obilet.com EarlyBird Venture Capital’dan yatırım aldı

Umut Doğan Yıldız

-

 

Yılın ilk çeyreği 19 milyon dolarlık yatırım yapılan Türkiye merkezli girişimlere 2. çeyrekte 8,5 milyon dolarlık bir yatırım daha geldi. Birçok şirketin büyüme hızını artıran bu yatırımlar arasında en çok dikkat çeken firma ise Obilet.com oldu.

Otobüs ve uçak bileti online satış işlemleri dışında otobüs kiralama faaliyetlerini de sürdüren Obilet.com şirketinin büyüme hızını artırak devam etmesi öngörülüyor.

Tüm Gözler Obilet’te!

2012 yılında Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak tarafından kurulan Obilet.com, 2017 yılında 4 milyon üzeri bilet satışı ile büyümesini hızlandırmıştı. 2 milyonu aşkın kullanıcı tarafından hem Android hem de İOS üzerinden mobil uygulaması kullanılan firmanın büyümesini olumlu yönde etkileyecek yatırımlar hız kesmeden devam ediyor.

100’e yakın otobüs firmasına hizmet veren Obilet.com aynı zamanda 500’den fazla havayolu firmasıyla da çalışıyor. Bilkent Üniversitesi mezunu olan iki genç kurucu; Ali Yılmaz ve Yiğit Gürocak, EarlyBird Venture Capital’dan gelen yatırım ile başta Bulgaristan ve İran olmak üzere komşu ülkelere de hizmet vermeyi amaçladıklarını açıkladı. 2018 yılına ait bilet satış sayılarının 6 milyonu aşmasını hedeflediklerini de sözlerine ekleyen genç kurucular; “Hız kesmeden ve kaliteden ödün vermeden her yolcuya hizmet vermeye devam edeceğiz. Yöneleceğimiz her pazarda market lideri konumuna gelmek istiyoruz.” açıklamasında bulundular.

Yatırımlar daha da yükselecek

Şirket değerlemesinin 200 milyon TL civarı olduğu düşünülen Obilet.com aynı zamanda 2018 yılının en yüksek yatırımı alan şirketleri arasına da girmeyi başardı. Başarısı bir tesadüf olmayan şirket 2017 yılında da Deloitte tarafında “son 4 yıl içinde en hızlı büyüyen seyahat – teknoloji şirketi” (1041 büyüme ile) seçilmişti.

çeyrekte Türkiye’ye yapılan 8,5 milyon dolarlık yatırımın 4 milyon dolarını alarak en yüksek yatırım oranına sahip Obilet.com şirketinden sonra ikinci yatırımı da 1,2 milyon dolarla Tapu.com aldı. Her ne kadar hizmet verdikleri sektörler farklı olsa da iki şirketinde online platform üzerinden iş yürütüyor olması da yatırım oranlarını etkiledi.

ve 4. çeyrekte Türkiye’ye ne kadarlık bir yatırım yapılacağı merak konusu olmuşken, pek çok firma yapılan yatırımların daha da artacağı yönünde açıklamalarda bulunuyor.

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

Popüler