Bizi Takip Edin

anaslide

“O ADAM” STEROİD Mİ KULLANIYOR?

-

 

Her spor salonunda ilaç takviyesi alan biri ve ele verdiği ipuçları vardır.

Steroid kullanan birini tanıyor musunuz? Yasa dışı olduğuna göre bu soruya herkesin yanıtının hayır olmasını dilerdik ama maalesef bu yola başvuran erkekler olduğunu biliyoruz. Spor salonlarında heybetli bedenleriyle dikkat çeken adamların kaçı çelikten bedeli ödedi, kaçı bir iğnenin ucunda duruyor? Artık bu soruya kesin cevap verebilirsiniz çünkü steroid kullanan adamları anlamanın yollarını anlatıyoruz.

Bu konuda bize rehberlik eden müsabık BJJ ve doğal vücut geliştirme sporcusu Ethan Benda, bu şüphelerin merkezinde olmaya alışkın biri. Yaşını (42) ve formunu (hayli cüsseli) göz önüne alınca, insanların neden otomatik olarak steroid kullandığını varsaydığını anlayabildiğini söylüyor: “40’lı yaşlarımda 20’li yaşlarımda olduğumdan daha iyi görünüyorum. O yüzden ‘Bu adam kesin bir şeyler kullanıyordur’ diye düşünüyorlar.”

Maruz kaldığı bu önyargı, aynı zamanda kişisel antrenör olan Benda’ya başkalarına karşı önyargılı olmamayı öğretmiş. Buna öğrencileri de dahil ki büyük kısmı, doktoru tarafından hormon replasman tedavisi önerilen orta yaşlı adamlardan oluşuyor. “Size şunu söyleyeyim; hormon replasman tedavisi gören adamlar, genelde sizin şüphelendiğiniz kişiler olmuyor” diyor. Aldıkları testosteron takviyeleri fiziklerini gözle görülür biçimde değiştirecek miktarlarda olmuyor. Ama antrenman için enerji verdiği ve daha hızlı toparlanmalarını sağladığı bir gerçek. Bu avantajları daha iyi bir ruh haliyle ve daha yüksek bir libidoyla da birleşince, öğrencilerinin ilaçlardan beklentileri de gerçekleşmiş oluyor.

“Aslında çoğu define kaslarla iri yarı görünmekten ziyade, daha iyi hissetmenin peşindeler. Bunun için de ilaç takviyesinin peşine düşüyorlar” diyor.

Endüstriyel kuvvet ilaçları kullanan kişileri tespit etmek ise pek kolay değil. Kariyeri boyunca dünyanın farklı bölgelerinde eski steroid kullanıcılarını tedavi eden Dr. Michael Scally, “Bana steroid kullandığını itiraf eden erkeklerin yüzde 90’ı vücut geliştirme sporcusu gibi bile görünmüyor. Bu kişilerin yağ oranı sanılanın aksine yüzde 6-8 arasında olmuyor. İri cüsseli olmuyorlar. Yaşları 20, 30, 40 skalasında görünüyor. Steroid kullanmalarının tek sebebi, daha hızlı forma girmek” diyor.

Aykırı Değerler

En görünür gerçeklerle başlayalım. Başarılı bir steroid süreci geçiren insanı kesinlikle anlayabilirsiniz. Harvard Tıp Fakültesi’nden Psikiyatri Profesörü Dr. Harrison Pope, yağsız kitle indeksi yani FFMI’yı geliştiren kişi. Bu oran boyunuz, kilonuz, yağ yüzdeniz hesaplanarak ortaya çıkıyor ve fiziksel sınırlarınıza ne kadar yakın olduğunu gösteriyor.

Pope bu yöntemi Boston bölgesindeki çok sayıda steroid kullanıcılarını, aynı salonlardaki steroid kullanmayan kişilerle kıyaslayarak geliştirdi. Ayrıca farklı dönemlerden vücut geliştirme sporcularını da inceledi. Pope ve asistanları 1995 yılında yaptıkları bir çalışmada, steroidlerin kolayca bulunamadığı yıllar olan 1939 ila 1959 arasındaki Mr. America şampiyonlarının yağsız kitle indekslerini araştırdı. İnceledikleri kişiler arasında ikonik vücuduyla B filmlerinin yıldızı olan Steve Reeves de yer alıyordu. Ortalama yağsız kitle indeksi 25,4 çıktı ve en yüksek oran, 1948 yılında Mr. America olmayı başaran George Eiferman’a (27,7) aitti. Bugün bile antrenman ve beslenmeye dair bildiğimiz her şeyin ışığında, 20’li yaşların ortasındaki yağsız kitle indeksi, doğal vücut geliştirme sporcuları için tavan sayılıyor. Yani bu oranı yüzde 26 ila 27’nin üzerinde olan kişiler aslında şüpheli.

Yani en basit ipucu bu: Yağ oranı ciddi oranda düşük ama steroid öncesi çağdaki vücut geliştirme şampiyonlarından daha büyük kaslara sahip olan kişiler, muhtemelen o dönemdeki kişilerin kullanmadığı ilaçları kullanıyorlar.

Bununla birlikte yağsız kitle indeksi 25’in altında olan kişiler de tamamen aklanıyor sayılmaz. Pope ve ekibinin 2011 yılında yaptığı bir başka araştırmada, steroid kullanan kişilerin yağsız kitle indeksi ortalaması 23,3 çıkarken, kullanmayan kişilerde bu oran 22,8’di; yani arada pek fark yoktu. Araştırma sonucu, büyüme hormonu ya da steroidlere ek olarak insülin benzeri büyüme faktörü kullanan kişilerin yağsız kütle indeksinin de ortalama 26,2 olduğunu söylüyordu.

Buradan başka bir anlam daha çıkıyor: Sadece steroidlerle sahip olunabilecek bir vücut yapmak istiyorsanız, steroidlerden fazlasına ihtiyacınız var.

Pope’un araştırmaları steroid kullananlarla kullanmayanlar arasındaki en belirgin farkı da ortaya koyuyordu. İncelemelere göre steroidler omuz eklemine yapışan kasların (kanat, trapez, göğüs, omuz ve üst kol) boyutunu genişletiyordu. İlginç bir şekilde steroidlerin neden olduğu akneler de sıklıkla bu bölgede görülüyordu. Yani kendi ekosistemini taşıyacak büyülükte trapez kaslarına sahip kişiler, muhtemelen ilaçlardan destek alıyor diyebiliriz.

Yan Etkiler

Şimdiye dek başarılı bir şekilde steroid kullanan kişilerin, daha etkileyici görünmek adına yarattığı kasti etkilerden bahsettik. Ancak steroid hakkındaki en belirgin özellikler aslında istem dışı meydana gelen etkilerdir. Men’s Health fitness yazarı Lou Schuler kendi deneyimlerinden yola çıkarak şöyle örnekliyor:

“1990’lı yıllarda kendi spor salonumu açmıştım. Koridorda sesi benden bir oktav daha alçak birinin telefonda konuştuğunu duydum. Müsabık vücut geliştirme sporcusu Heather Tristany olduğunu fark ettim. (İsmini Google’da arattığımda, kariyerine porno yıldızı olarak devam ettiğini gördüm.) İlaçlar bu kadının ses tellerini kalınlaştırmıştı. Üstelik sesi erkeksi bir hal almakla kalmamıştı, aynı zamanda kasları ve keskin hatlı çenesi de AAS olarak bilinen (anabolik-androjenik steroidler) ilaçların etkisinde olduğunu gösteriyordu. Çünkü testosteron türevi olan bu kimyasallar anabolik özelliklerinin (kas inşa edici) yanında androjenik (erkekleştiren) özellikler de taşıyor.

Vücudunuza bir kez testosteron verdiğiniz zaman, vücudunuz bu hormonu üretmeyi bırakır. En belirgin etkileri de belinizin aşağısında görülür. Hareketsiz kaldığında kilo alıp büyümeye yatkın olan bedenlerimizin aksine, işini yapmayan testisler küçülmeye başlıyor.

Vücudunuzdaki steroid miktarını büyük ölçülerde yükseltmek, vücudunuzun bu hormonu östrojen gibi diğer steroid türü hormonlara dönüştürmesine neden olur. Bu da jinekomastiye (meme uçlarınızın arkasında beze dokularının birikmesi) yol açar. Testosteron vücudunuz tarafından ayrıca dihidrotestosterona dönüştürülür; bu da kellik ve kansere neden olmayan iyi huylu prostat büyümesine yol açar.

İfşa Testi

Scally steroid uzmanlığında alışılmadık bir yol izledi. Başladığında 35 yaşındaydı ve bel çevresi 40 inçti (101 cm). Tıp fakültesinde duyduğu bir sözü unutamıyordu: “Yaşlandığınızda bel çevreniz inç olarak yaşınızdan fazlaysa, sağlığınız tehlikededir”. Bu da onu spor salonuna götüren etken oldu ve gittiği andan itibaren steroidlerle ilgili sorulara maruz kaldı. Başlangıç kürleri hakkında dahi pek bilgili olmayan bir anestezi uzmanı olan Scally’e gelen sorular, bu ilaçların nasıl kullanılacağından ziyade, ne gibi sonuçlar doğurduğuydu. Scally, “Duyduğum en zor soru ‘Anabolik steroidleri kullanmayı bıraktığımda başıma neler gelecek?’ sorusudur” diyor.

1990’lardaki yaygın görüş, steroid kullanan insanların belirli bir sürenin sonunda doğal hormon üretimine döndüğü, fiziksel ve duygusal dengenin düzeldiği yönündeydi. Ancak Scally bunun o kadar da basit ve öngörülebilir olmadığını fark edenlerden. Zira geçmişte bu kürlere giren birçok kişiye doktorlar tarafından anabolik steroid kullanımı nedeniyle meydana gelen hipogonadizm teşhisi konmuş durumda. Semptomlar arasında kas ve kuvvet kaybı, yağ kütlesi artışı, kemik yoğunluğu kaybı, uyku bozukluğu, cinsel disfonksiyon, depresyon, asabiyet ve yorgunluk da yer alıyor. Çünkü vücut sperm üretmeyi bıraktığı zaman kullanıcılar, bıraktıktan sonra bile aylarca ya da yıllarca kısır (steril) kalıyor.

Scally bu sebeplerle bazı kullanıcıların doktorunu ya da yakın arkadaşlarını kandırmaya çalıştığını söylüyor. Çünkü küçülmüş testislerinizle ve kısırlığınızla bir aile kurmaya çalışmak ya da jinekomastiden veya ergenlik sonrası aknelerden mustarip olmak, sizi yalan söylemeye itebilir.

Fakat yine de bu problemlerden bazılarının başka açıklamaları olabilir. Akne ve doğurganlık sadece steroid kullanımıyla nitelendirilemezken, jinekomasti de ergenlik çağındaki erkeklerin neredeyse yüzde 50’sinin başına gelebiliyor. Bazılarının jinekomasti rahatsızlığı ilerleyen yıllarda geçerken, bazılarınınki ise daimi oluyor.

Bu nedenle en net cevabı kan testleri veriyor. Scally, “Birinin kanında hCG (“insan koryonik gonadotropin”) adlı hormon varsa, bu kişinin steroid kullandığına bahse girebilirsiniz” diyor. Zira bu hormon hamile kadınlarda salgılanırken, aynı zamanda testis çekilmesini düzeltmek ve testosteron seviyesini normal seviyelere getirmek amacıyla da kullanılıyor.

Göz Küresi Testi

Elbette spor salonunda şüphelendiğiniz adama kan testi yapma şansınız olmayacak. Veya testislerine, dikkatlice göğüslerine veya yüzündeki aknelere bakmaya da çalışmayacaksınız. Ama merakınız da geçmeyecek. Keza Google’da “Birinin X olduğunu nasıl anlarım” kalıplarını arattığınızda, ilk sırada “Birinin yalan söylediğini nasıl anlarım” çıkarken, ikinci sırada “Birinin steroid kullandığını nasıl anlarım” geliyor.

Kesin Olarak Anlamanın Yolu

Normalden hızlı gerçekleşen bir gelişim sürecinin iyi bir gösterge olduğunu söyleyen Benda, “Üç yıllık bir ağırlık kaldırma sürecinin ardından kas kazanım hızı belirgin bir şekilde yavaşlar. Biri bana bu yıl 11 kg kas kütlesi kazandım derse, bu kişi ya bu sporda yenidir, ya ilaç kullanıyordur ya da sallıyordur” diyor.
Bir başka gösterge ise bir kişinin kas kaybetmeden ya da yağlanmadan, aylar boyunca sürekli olarak yarışmaya hazır bir kapak modeli gibi görünmesidir.

Ancak bu bile kesin bir gösterge sayılmaz. Çünkü bunun altında genetik yatkınlık da yatıyor olabilir. Benda, “15 yıl boyunca steroid kullanım belirtilerinin tamamını gösteren biriyle çalıştım ancak gerçeği, yani ilaç kullanmadığını biliyordum. Asla yorulmuyor, hızlıca kas kütlesi inşa ediyor ve düşük yağ oranını yıl boyunca koruyordu. Ancak bu kişi, çalıştırdığım yüzlerce sporcu arasındaki tek örnekti. Bu tip kişilerle nadiren karşılaşırsınız” diyor.
Öte yandan birinin geçmişte veya şu anda ilaç kullanıp kullanmadığını anlamanın sinsice bir yöntemi daha var: Onunla steroidler üzerine konuşmak. Scally, “Sıradan bir anabolik steroid kullanıcısı, androjenler hakkında birçok doktordan daha fazla bilgiye sahiptir” diyor. Bu kişi doktor olmadığı sürece, erkek hormonları hakkındaki derin bilgilerin kişisel tecrübelerden geldiğini anlayabilirsiniz.

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com