Bizi Takip Edin

anaslide

“O ADAM” STEROİD Mİ KULLANIYOR?

-

 

Her spor salonunda ilaç takviyesi alan biri ve ele verdiği ipuçları vardır.

Steroid kullanan birini tanıyor musunuz? Yasa dışı olduğuna göre bu soruya herkesin yanıtının hayır olmasını dilerdik ama maalesef bu yola başvuran erkekler olduğunu biliyoruz. Spor salonlarında heybetli bedenleriyle dikkat çeken adamların kaçı çelikten bedeli ödedi, kaçı bir iğnenin ucunda duruyor? Artık bu soruya kesin cevap verebilirsiniz çünkü steroid kullanan adamları anlamanın yollarını anlatıyoruz.

Bu konuda bize rehberlik eden müsabık BJJ ve doğal vücut geliştirme sporcusu Ethan Benda, bu şüphelerin merkezinde olmaya alışkın biri. Yaşını (42) ve formunu (hayli cüsseli) göz önüne alınca, insanların neden otomatik olarak steroid kullandığını varsaydığını anlayabildiğini söylüyor: “40’lı yaşlarımda 20’li yaşlarımda olduğumdan daha iyi görünüyorum. O yüzden ‘Bu adam kesin bir şeyler kullanıyordur’ diye düşünüyorlar.”

Maruz kaldığı bu önyargı, aynı zamanda kişisel antrenör olan Benda’ya başkalarına karşı önyargılı olmamayı öğretmiş. Buna öğrencileri de dahil ki büyük kısmı, doktoru tarafından hormon replasman tedavisi önerilen orta yaşlı adamlardan oluşuyor. “Size şunu söyleyeyim; hormon replasman tedavisi gören adamlar, genelde sizin şüphelendiğiniz kişiler olmuyor” diyor. Aldıkları testosteron takviyeleri fiziklerini gözle görülür biçimde değiştirecek miktarlarda olmuyor. Ama antrenman için enerji verdiği ve daha hızlı toparlanmalarını sağladığı bir gerçek. Bu avantajları daha iyi bir ruh haliyle ve daha yüksek bir libidoyla da birleşince, öğrencilerinin ilaçlardan beklentileri de gerçekleşmiş oluyor.

“Aslında çoğu define kaslarla iri yarı görünmekten ziyade, daha iyi hissetmenin peşindeler. Bunun için de ilaç takviyesinin peşine düşüyorlar” diyor.

Endüstriyel kuvvet ilaçları kullanan kişileri tespit etmek ise pek kolay değil. Kariyeri boyunca dünyanın farklı bölgelerinde eski steroid kullanıcılarını tedavi eden Dr. Michael Scally, “Bana steroid kullandığını itiraf eden erkeklerin yüzde 90’ı vücut geliştirme sporcusu gibi bile görünmüyor. Bu kişilerin yağ oranı sanılanın aksine yüzde 6-8 arasında olmuyor. İri cüsseli olmuyorlar. Yaşları 20, 30, 40 skalasında görünüyor. Steroid kullanmalarının tek sebebi, daha hızlı forma girmek” diyor.

Aykırı Değerler

En görünür gerçeklerle başlayalım. Başarılı bir steroid süreci geçiren insanı kesinlikle anlayabilirsiniz. Harvard Tıp Fakültesi’nden Psikiyatri Profesörü Dr. Harrison Pope, yağsız kitle indeksi yani FFMI’yı geliştiren kişi. Bu oran boyunuz, kilonuz, yağ yüzdeniz hesaplanarak ortaya çıkıyor ve fiziksel sınırlarınıza ne kadar yakın olduğunu gösteriyor.

Pope bu yöntemi Boston bölgesindeki çok sayıda steroid kullanıcılarını, aynı salonlardaki steroid kullanmayan kişilerle kıyaslayarak geliştirdi. Ayrıca farklı dönemlerden vücut geliştirme sporcularını da inceledi. Pope ve asistanları 1995 yılında yaptıkları bir çalışmada, steroidlerin kolayca bulunamadığı yıllar olan 1939 ila 1959 arasındaki Mr. America şampiyonlarının yağsız kitle indekslerini araştırdı. İnceledikleri kişiler arasında ikonik vücuduyla B filmlerinin yıldızı olan Steve Reeves de yer alıyordu. Ortalama yağsız kitle indeksi 25,4 çıktı ve en yüksek oran, 1948 yılında Mr. America olmayı başaran George Eiferman’a (27,7) aitti. Bugün bile antrenman ve beslenmeye dair bildiğimiz her şeyin ışığında, 20’li yaşların ortasındaki yağsız kitle indeksi, doğal vücut geliştirme sporcuları için tavan sayılıyor. Yani bu oranı yüzde 26 ila 27’nin üzerinde olan kişiler aslında şüpheli.

Yani en basit ipucu bu: Yağ oranı ciddi oranda düşük ama steroid öncesi çağdaki vücut geliştirme şampiyonlarından daha büyük kaslara sahip olan kişiler, muhtemelen o dönemdeki kişilerin kullanmadığı ilaçları kullanıyorlar.

Bununla birlikte yağsız kitle indeksi 25’in altında olan kişiler de tamamen aklanıyor sayılmaz. Pope ve ekibinin 2011 yılında yaptığı bir başka araştırmada, steroid kullanan kişilerin yağsız kitle indeksi ortalaması 23,3 çıkarken, kullanmayan kişilerde bu oran 22,8’di; yani arada pek fark yoktu. Araştırma sonucu, büyüme hormonu ya da steroidlere ek olarak insülin benzeri büyüme faktörü kullanan kişilerin yağsız kütle indeksinin de ortalama 26,2 olduğunu söylüyordu.

Buradan başka bir anlam daha çıkıyor: Sadece steroidlerle sahip olunabilecek bir vücut yapmak istiyorsanız, steroidlerden fazlasına ihtiyacınız var.

Pope’un araştırmaları steroid kullananlarla kullanmayanlar arasındaki en belirgin farkı da ortaya koyuyordu. İncelemelere göre steroidler omuz eklemine yapışan kasların (kanat, trapez, göğüs, omuz ve üst kol) boyutunu genişletiyordu. İlginç bir şekilde steroidlerin neden olduğu akneler de sıklıkla bu bölgede görülüyordu. Yani kendi ekosistemini taşıyacak büyülükte trapez kaslarına sahip kişiler, muhtemelen ilaçlardan destek alıyor diyebiliriz.

Yan Etkiler

Şimdiye dek başarılı bir şekilde steroid kullanan kişilerin, daha etkileyici görünmek adına yarattığı kasti etkilerden bahsettik. Ancak steroid hakkındaki en belirgin özellikler aslında istem dışı meydana gelen etkilerdir. Men’s Health fitness yazarı Lou Schuler kendi deneyimlerinden yola çıkarak şöyle örnekliyor:

“1990’lı yıllarda kendi spor salonumu açmıştım. Koridorda sesi benden bir oktav daha alçak birinin telefonda konuştuğunu duydum. Müsabık vücut geliştirme sporcusu Heather Tristany olduğunu fark ettim. (İsmini Google’da arattığımda, kariyerine porno yıldızı olarak devam ettiğini gördüm.) İlaçlar bu kadının ses tellerini kalınlaştırmıştı. Üstelik sesi erkeksi bir hal almakla kalmamıştı, aynı zamanda kasları ve keskin hatlı çenesi de AAS olarak bilinen (anabolik-androjenik steroidler) ilaçların etkisinde olduğunu gösteriyordu. Çünkü testosteron türevi olan bu kimyasallar anabolik özelliklerinin (kas inşa edici) yanında androjenik (erkekleştiren) özellikler de taşıyor.

Vücudunuza bir kez testosteron verdiğiniz zaman, vücudunuz bu hormonu üretmeyi bırakır. En belirgin etkileri de belinizin aşağısında görülür. Hareketsiz kaldığında kilo alıp büyümeye yatkın olan bedenlerimizin aksine, işini yapmayan testisler küçülmeye başlıyor.

Vücudunuzdaki steroid miktarını büyük ölçülerde yükseltmek, vücudunuzun bu hormonu östrojen gibi diğer steroid türü hormonlara dönüştürmesine neden olur. Bu da jinekomastiye (meme uçlarınızın arkasında beze dokularının birikmesi) yol açar. Testosteron vücudunuz tarafından ayrıca dihidrotestosterona dönüştürülür; bu da kellik ve kansere neden olmayan iyi huylu prostat büyümesine yol açar.

İfşa Testi

Scally steroid uzmanlığında alışılmadık bir yol izledi. Başladığında 35 yaşındaydı ve bel çevresi 40 inçti (101 cm). Tıp fakültesinde duyduğu bir sözü unutamıyordu: “Yaşlandığınızda bel çevreniz inç olarak yaşınızdan fazlaysa, sağlığınız tehlikededir”. Bu da onu spor salonuna götüren etken oldu ve gittiği andan itibaren steroidlerle ilgili sorulara maruz kaldı. Başlangıç kürleri hakkında dahi pek bilgili olmayan bir anestezi uzmanı olan Scally’e gelen sorular, bu ilaçların nasıl kullanılacağından ziyade, ne gibi sonuçlar doğurduğuydu. Scally, “Duyduğum en zor soru ‘Anabolik steroidleri kullanmayı bıraktığımda başıma neler gelecek?’ sorusudur” diyor.

1990’lardaki yaygın görüş, steroid kullanan insanların belirli bir sürenin sonunda doğal hormon üretimine döndüğü, fiziksel ve duygusal dengenin düzeldiği yönündeydi. Ancak Scally bunun o kadar da basit ve öngörülebilir olmadığını fark edenlerden. Zira geçmişte bu kürlere giren birçok kişiye doktorlar tarafından anabolik steroid kullanımı nedeniyle meydana gelen hipogonadizm teşhisi konmuş durumda. Semptomlar arasında kas ve kuvvet kaybı, yağ kütlesi artışı, kemik yoğunluğu kaybı, uyku bozukluğu, cinsel disfonksiyon, depresyon, asabiyet ve yorgunluk da yer alıyor. Çünkü vücut sperm üretmeyi bıraktığı zaman kullanıcılar, bıraktıktan sonra bile aylarca ya da yıllarca kısır (steril) kalıyor.

Scally bu sebeplerle bazı kullanıcıların doktorunu ya da yakın arkadaşlarını kandırmaya çalıştığını söylüyor. Çünkü küçülmüş testislerinizle ve kısırlığınızla bir aile kurmaya çalışmak ya da jinekomastiden veya ergenlik sonrası aknelerden mustarip olmak, sizi yalan söylemeye itebilir.

Fakat yine de bu problemlerden bazılarının başka açıklamaları olabilir. Akne ve doğurganlık sadece steroid kullanımıyla nitelendirilemezken, jinekomasti de ergenlik çağındaki erkeklerin neredeyse yüzde 50’sinin başına gelebiliyor. Bazılarının jinekomasti rahatsızlığı ilerleyen yıllarda geçerken, bazılarınınki ise daimi oluyor.

Bu nedenle en net cevabı kan testleri veriyor. Scally, “Birinin kanında hCG (“insan koryonik gonadotropin”) adlı hormon varsa, bu kişinin steroid kullandığına bahse girebilirsiniz” diyor. Zira bu hormon hamile kadınlarda salgılanırken, aynı zamanda testis çekilmesini düzeltmek ve testosteron seviyesini normal seviyelere getirmek amacıyla da kullanılıyor.

Göz Küresi Testi

Elbette spor salonunda şüphelendiğiniz adama kan testi yapma şansınız olmayacak. Veya testislerine, dikkatlice göğüslerine veya yüzündeki aknelere bakmaya da çalışmayacaksınız. Ama merakınız da geçmeyecek. Keza Google’da “Birinin X olduğunu nasıl anlarım” kalıplarını arattığınızda, ilk sırada “Birinin yalan söylediğini nasıl anlarım” çıkarken, ikinci sırada “Birinin steroid kullandığını nasıl anlarım” geliyor.

Kesin Olarak Anlamanın Yolu

Normalden hızlı gerçekleşen bir gelişim sürecinin iyi bir gösterge olduğunu söyleyen Benda, “Üç yıllık bir ağırlık kaldırma sürecinin ardından kas kazanım hızı belirgin bir şekilde yavaşlar. Biri bana bu yıl 11 kg kas kütlesi kazandım derse, bu kişi ya bu sporda yenidir, ya ilaç kullanıyordur ya da sallıyordur” diyor.
Bir başka gösterge ise bir kişinin kas kaybetmeden ya da yağlanmadan, aylar boyunca sürekli olarak yarışmaya hazır bir kapak modeli gibi görünmesidir.

Ancak bu bile kesin bir gösterge sayılmaz. Çünkü bunun altında genetik yatkınlık da yatıyor olabilir. Benda, “15 yıl boyunca steroid kullanım belirtilerinin tamamını gösteren biriyle çalıştım ancak gerçeği, yani ilaç kullanmadığını biliyordum. Asla yorulmuyor, hızlıca kas kütlesi inşa ediyor ve düşük yağ oranını yıl boyunca koruyordu. Ancak bu kişi, çalıştırdığım yüzlerce sporcu arasındaki tek örnekti. Bu tip kişilerle nadiren karşılaşırsınız” diyor.
Öte yandan birinin geçmişte veya şu anda ilaç kullanıp kullanmadığını anlamanın sinsice bir yöntemi daha var: Onunla steroidler üzerine konuşmak. Scally, “Sıradan bir anabolik steroid kullanıcısı, androjenler hakkında birçok doktordan daha fazla bilgiye sahiptir” diyor. Bu kişi doktor olmadığı sürece, erkek hormonları hakkındaki derin bilgilerin kişisel tecrübelerden geldiğini anlayabilirsiniz.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler