Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

NIKE SWIFT SUIT’İN EVRİMİ

-

 

Eğer konu altın madalya kazanmaksa, milisaniyeler bile önemlidir. Nike tam da bu yüzden yeni metotlar geliştirmek üzerine odaklanır. Dikkat dağınıklığının ortadan kalkmasına yardımcı olan ve sporcunun yalnızca önündeki göreve odaklanmasını sağlayan bütünsel bir performans sistemi oluşturmak için gayret eder. 1996 yılında Nike bu çabalarını daha da geliştirerek bir koşucu bazı kumaşlarla donatıldığında aerodinamik sürüklenmenin azaltılabileceği teorisini keşfetti. 2000 yılına gelindiğinde ise NSRL’de (Nike Spor Araştırmaları Laboratuarı) görevli bilim adamları ve aerodinamikçiler Sydney kentinde çalışmalarına başladı ve o günden beri orijinal Nike Swift Suit teknolojiyle birlikte gelişmeye devam etti.

1

2000

Sydney’deki oyunlar için tasarlanan Nike Swift Suit bölgelere ayrılmış aerodinamiklerle desteklenmiştir. Bu teknoloji, vücudun çeşitli bölgelerini kendilerine özgü hareket ve hızına bağlı olarak farklı kumaşlar ve yapılarla destekler. Ayrıca kıyafette aerodinamik sürüklenmeyi azaltmaya yardımcı olması adına bir de kapüşon bulunur.

2

2004

Atina’da ise Nike, 2000 yılında geliştirilen Swift Suit tasarımının en son geliştirdiği yeniklkleri kullanarak daha hafif ve nefes alabilen hale getirilen versiyonunu tanıttı.

3

2008

Pekin’deki oyunlar için ise Nike, sporcuların önemli vücut noktalarındaki aerodinamik avantajları artırmalarına ve giymek istedikleri kıyafetleri kendi tercihlerine göre uyarlayabilmelerine olanak tanıyan ‘Swift System of Dress’ koleksiyonunu yarattı. Bu yeni tasarımlar, arka kısma ve biraz da dikişler boyunca yayılmış olan Aerograpics sayesinde vücudu daha yakından saran bir yapı kazandı. Aynı zamanda çukurlu kumaş da koşu kıyafetleri ile sürüklenmeyi azaltmak için geliştirilen Nike Swift eldivenlerde ve kolluklarda da kullanıldı.

4

2012

Londra’daki oyunlar Nike Pro TurboSpeed koleksiyonunun gelişinin bir işaretiydi. Bu koleksiyon, AeroSwift yapısı ve distraksiyon ile sürüklenmeyi en aza indiren bölgelere ayrılmış aerodinamikleriyle Nike Swift teknolojisinin gelişiminde rol oynadı. Bu giysi aynı zamanda ortalama yüzde 82 oranında polyester iplik kullanılarak daha da sürdürülebilir bir hale getirildi.

5

2016 (Erkek)

Nike’ın yeni ve daha hızlı Nike Vapor pist ve saha kiti, ağırlığı minimum seviyeye indirmek amacıyla yapısını azaltıp basitleştirerek Nike AeroSwift teknolojisini geliştirdi.

6

2016 (Kadın)

Bu performans karması dört yönlü esnek dokuma ile nefes almaya elverişli şekilde tasarlanmış olan ve atletin etrafındaki hava kanallarının düğümlerini biçimlendirerek bugüne kadar geliştirilmiş en iyi sürüklenme azaltan Nike pist ve saha kiti olmasını sağlayan Nike AeroBlades’i tamamlayan fileyi bir araya getiren ileri bir üretim süreciyle mümkün hale getirilmiştir.

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler