Bizi Takip Edin

STİL & BAKIM

“NEDEN SAKAL KILLARIM SAÇIMDAN FARKLI RENKTE BÜYÜYOR?”

-

 

Men’s Health’e siz sorun, biz cevabını bulalım.

1Neden sakal kıllarım saçımdan farklı renkte büyüyor?

Hormonlarınız renk alarmı veriyor olabilir. Dihidrotestesteron (DHT) hormonunun fazlası androgenetik alopesi (erkek tipi kellik) olarak kendini gösteriyor. İşin garip tarafı, aşırı DHT aynı zamanda yüzünüzde çok fazla tüy çıkmasına da sebep oluyor. Yüzde bulunan kıl kökleri, kafanızdakilerden daha aktifler, bu yüzden daha çabuk yaşlanıyorlar. Erkeklik hormonu takviyesini aşırıya kaçırmak, tüylerin renginin koyulaşmasını sağlayan melanin üretimine darbe vuruyor. Haliyle siyah saç beyaz sakal görüntüsü de kaçınılmaz oluyor. Kahverengi saçlarınız ve kızıl sakalınız mı var? Vücudunuz muhtemelen genetik olarak yüksek dozda feomelanin (kıllara pas rengi veren bir melanin türü) üretiyor. Bunun için farklı seçenekleriniz var: Boyayabilir, tıraş edebilir veya iki renkli
dolaşmaya devam edersiniz.

Vücut yağ oranını ölçen en iyi alet nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen yöntem olan ve biyoelektrik impedans yöntemiyle çalışan ölçüm cihazlarının yanılma payı bulunuyor. Bu cihazların hepsi aynı mantıkla çalışıyor: Cihazın üzerine çıkıyorsunuz, elektrotlar aracılığıyla elektrik akımı bir ayağınızdan girip diğer ayağınızdan çıkıyor. Elektrik akımı kasların içindeki sıvılarda dolaşıyor, yağ dokusuna denk gelince dirençle karşılaşıyor ve böylece yağsız kas kütlesi hakkında bilgi veriyor. Bunu, toplam vücut ağırlığınızdan çıkararak size yağ oranınızı söylüyor. En azından teorik olarak. North Dakota Üniversitesi’nden kinezyoloji uzmanı Dr. Hank Lukaski, “Bu cihazların handikabı, kaslardaki su oranını değişmez kabul etmeleri ama bu doğru değil” diyor. Dr. Lukaski bu sonuçların yanılma paylarının yüzde 10’a kadar çıkabildiğini söylüyor. Daha kesin sonuçlara ulaşmak istiyorsanız, dual enerji X-ray absorbsiyometri yöntemini kullanan bir sağlık merkezine gidebilirsiniz. Bu cihaz, bütün vücudunuzu
taradığından daha düşük bir hata payına sahip.

Oğlumun benimle koşuya çıkması için kaç yaşında olması gerekiyor?

Men’s Health sporcu sağlığı danışmanı Dr. Jordan Metzl’e göre, oğlunuz kendi bağcıklarını bağlayabiliyorsa sizinle koşmaya da hazırdır. Kısacası, başlangıç için 5 ve 6 iyi yaşlar. Birlikte koşmak, baba-oğul arasındaki bağı kuvvetlendirmenin yanında, çocuğunuzun kemik, tendon ve bağ dokularını güçlendirecektir. Böylelikle ileride koşmaktan kaynaklanan incinme riskini düşürecek. İlk yıllar için en önemli nokta koşu mesafesi. Oğlunuz ergenliği atlatana kadar kemikleri tam olarak güçlenmiş sayılmaz. Çok fazla mesafe kaydetmek, sık tekrarlanan incinmelere yol açabiliyor. Bu
yüzden Dr. Metzl’in önerisi, oğlunuz 10 yaşına basana kadar baba-oğul koşusunu 3 ila 5 kilometre ile sınırlamak. (Bu, onun arkadaşlarıyla oynarken kat ettiği ortalama kilometreye denk.) 13 yaşına basana kadar 9-10 kilometre aralığı gayet sağlıklı. Bu arada oğlunuzun sizin seviyenize ulaşmaya çalışmak yerine, koşu hedeflerini kendine göre ayarlamasına dikkat edin. Clinica Pediatrics dergisinde yer alan bir çalışmaya göre, koşucuların yaklaşık yüzde 50’si koşuya bağlı sakatlıklarını 6 ila 11 yaş aralığından geçiriyor. Oğlunuz liseye gittiğinde ise muhtemelen siz ona yetişmeye çalışacaksınız.

STİL & BAKIM

Ünlü İtalyan markası KNT, Beymen Zorlu Center’da

Umut Doğan Yıldız

-

Ünlü İtalyan markası KNT, Avrupa’daki ilk Pop Up butiğini Beymen Zorlu Center’da açtı.

Dünyaca ünlü İtalyan erkek markası Kiton’un üçüncü kuşak temsilcileri Mariano De Matteis ve Walter De Matteis tarafından kurulan contemporary markası KNT’nin Avrupa’daki ilk Pop Up butiği, 16 -30 Nisan tarihleri arasında BEYMEN Zorlu Center’da modaseverler ile buluşuyor.

Kiton’un şehirli lüks erkek markası KNT, 2019 İlkbahar Yaz koleksiyonunda kentsel mimari, minimalizm, farklı diller ve metropol kültüründen ilham alıyor. Dünyayı gezen, yeni yerler ve yeni kültürler keşfetmeyi sevenler için tasarlanan koleksiyon, konforlu, dinamik, genç ve sofistike tasarımlarıyla yeni nesil modern ve şehirli erkeklere, kişisel tarzlarını yorumlama fırsatı sunuyor. Ana renk olarak mavi, gri, beyaz ve siyahın öne çıktığı koleksiyonda, modern ve yalın çizgilere sahip tek renk ceket, tshirt, sneaker ve eşofmanlar yer alıyor. Koleksiyonda önemli bir yer kapsayan spor ayakkabılar, KNT koleksiyonu için özel olarak üretilmiş bir tabanlığa sahip. KNT tutkunları, tabanlık ve sneakerların renklerini ve şeklini dilediği gibi  kişiselleştirebiliyor.

KNT 2019 İlkbahar Yaz Koleksiyonu, BEYMEN’lerde, BEYMEN’in web sitesinde ve 16 -30 Nisan tarihleri arasında BEYMEN Zorlu Center’daki KNT Pop Up butiğinde moda tutkunları ile buluşuyor.

Devamı

STİL & BAKIM

Mango ve Mistral işbirliği ile kapsül koleksiyon geliyor

Umut Doğan Yıldız

-

Mango, ünlü moda ve rüzgar sörfü markası Mistral ile işbirliği yaparak erkekler için bir kapsül koleksiyon çıkaracağını açıkladı.

Mango, Mango Man‘ın İlkbahar/Yaz 2019  koleksiyonu için ünlü moda ve rüzgar sörfü markası Mistral ile ilk işbirliğini açıkladı. Windsurf tahtalarının üretiminde öncü olan marka, 80’li ve 90’lı yıllardan bu yana moda koleksiyonları ile de bir simge haline geldi. Mistral bugün  sektördeki en önemli markalardan bir tanesidir.  90’lardan ilham alarak tasarlanan ve sınırlı sayıda üretilecek bu kapsül koleksiyon; mayo, t-shirt, sweatshirt, mont ve aksesuar gibi parçalardan oluşacak.

Koleksiyon Haziran 2019’un başlarında piyasaya sürülecek.

Devamı

STİL & BAKIM

HILLSIDE BEACH CLUB’DA İYİ HİSSEDİN

-

Editör :

İlklerin öncüsü Hillside Beach Club, 6-12 Mayıs tarihleri arasında 6. kez gerçekleşecek klasikleşen İyi Hissetme Haftası “Feel Good Week” programını açıkladı. Bedeni dinlendirirken, ruhu besleyecek aktivite ve atölyelerle hazırlanmış bu hafta boyunca deniz ve güneşin tadını çıkaran misafirler, iyi hissettiren yepyeni deneyimler yaşama imkanı da bulacak.

Yenilikçi uygulamaları ile ilklerin öncüsü konumunu yıllardır koruyan Hillside Beach Club, (İyi Hissetme Haftası) “Feel Good Week” ile misafirlerine ilham verici keşifler yapmanın mümkün olduğu bir program hazırladı. Bu özel hafta boyunca heyecanla beklenen aktivitelerin yanında misafirler, birbirinden farklı ve yenilikçi atölyeler ile de tanışacak.

İyi hissettiren atölyeler: Soundala, Ajna Light, Kristal ve Nefes Terapisi…

Bu yıl 6-12 Mayıs tarihleri arasında altıncısı gerçekleşecek Feel Good Week, gün boyu farklı konularda atölye, konuşma ve aktivitelerle dolu bir program sunuyor.

Tibet kaseleri, şaman davulu gibi etnik enstrümanlar kullanılarak bedeni yeniden akort etmeyi amaçlayan Soundala Terapi, belirli bir frekansta verilen led ışıklar ile derin meditasyona geçmeyi sağlayan Ajna Light, doğru nefes almayı öğreterek derin rahatlama sağlayan Nefes ve Kristal Terapisi, yıldız haritası okumanın inceliklerinin konuşulacağı Astroloji Atölyesi Feel Good Week’e özel, bedeni pozitif enerji ile doluracak aktivitelerden sadece birkaçı… Üstelik Hillside Beach Club misafirlerinin, tüm bu atölyelerle bağlantılı bireysel seanslara da katılma imkanı bulunuyor. 

Dileyen misafirler yeni güne Hillside Beach Club’ın sesiz koyu Silent Beach’de yoga ve meditasyon ile başlayabilir ya da gün içinde yin yoganın rahatlatan ve gevşeten etkisi ile tanışabilirler. Güne tertemiz bir zihinle merhaba diyen misafirler, hafta boyunca alanında uzman yoga eğitmenlerinin derslerini de deneyimleme imkanı bulacak. Yoga tutkunlarının heyecanla beklediği teknede yoga ve günbatımı meditasyonu ile Silent Beach’de gerçekleşecek gece meditasyonu haftanın unutulmaz etkinliklerinden olacak.

Süper besin “microfarm” ve Juice Atölyesi ile içten dışa iyi hisseddin

Çeşitli sebze ve ot tohumlarından büyüyen, yenilebilir bitkiler olan mikro yeşillikler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmanın mümkün olduğu atölye, bu özel hafta boyunca misafirlerle buluşacak. Katılan herkesin Living Food & Microfarm atölyesi sonunda kendi mikro yeşilliğini üretebilmesi ve bu süper besin deneyimini yaşamına katabilmesi mümkün. Feel Good Week kapsamında sağlıklı beslenme programlarını misafirlerine deneyimleterek göstermeyi amaçlayan bir diğer atölye ise Eating Well & Juice. Sebze ve meyve çeşitleri kullanarak “juice” yapımı ve faydaları hakkında detayların konuşulacağı atölye sonunda misafirler hem juice yapımı hakkında bilgi sahibi olacak, hem de bilinçli tüketimin yollarını öğrenecek.

Bu yıl programa yepyeni atölyeler eklendi

Eğlenirken öğreten “edutainment” akımının Türkiye’deki öncüsü Hillside Beach Club, bu yıl Feel Good Week programına yepyeni atölyeler de ekledi. Bitki özlerinden elde edilen yağların kişinin fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı için kullanılması olarak özetlenebilen aromaterapi,  bu haftaya özel bir atölye ile misafirlerle buluşacak. Kokuların şifa verici özelliklerine değinilecek atölyenin sonunda katılımcılar seçtikleri kokulardan aromaterapi yağlarını oluşturabilecek ve dileyen misafirler kendilerine özel bu yağlar ile masaj yaptırabilecek.

Konuklar, İyi Hissetme Haftası boyunca deneyimledikleri atölyeler sonunda edindikleri yeni alışkanlıkları ve hobileri uygulama imkanı da bulacak. Canlı çiçeklerle yaka iğnesi veya saç tokası olarak tasarlanabilen parçaların yapılacağı atölye ile çiçeklerin iyi hissettiren enerjisi tüm haftaya yayılacak ve misafirler kendi ürettiği parçaları kullanabilecek. Konukların kendilerini doğanın enerjisine bırakarak iletişim kurma yollarını geliştirecekleri atölye Doğa ile Bağlantı Kurmak ise bu sezon Feel Good Week misafirleri ile buluşacak yeni atölyelerden. Hafta boyunca spirituel film gösterimlerinin gerçekleşeceği ve bu filmlerin bir uzman eşliğinde yorumlanacağı Hillside Beach Club Feel Good Week, bu yıl da iyi hissetmek isteyenlerin adresi olacak.

www.hillsidebeachclub.com

facebook.com/hillsidebeachclub

twitter.com/HillsideFethiye

instagram.com/hillsidebeachclub

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com