Bizi Takip Edin

FITNESS

GÜÇLENEREK YAĞ YAK

-

 

Fazla kiloları vermek için asılın.

Crossfit tarzı antrenmanların yağları yaktığı,
Journal of Strength and Conditioning Research dergisi
tarafından onaylanmış bir gerçek. 10 hafta süren
deneylerde, yüksek yoğunluklu antrenman yapan
erkeklerin ortalama yüzde 4 oranında yağ kaybettiği
saptandı. Men’s Health’in fitness danışmanı BJ Gaddour,
“Ring pull-ups (iplerle barfiks) ve squat gibi birden
fazla kas grubunu çalıştıran hareketleri hızlıca
yaparsanız, vücudunuzda yağ yakan hormonlar patlama
yapar” diyor.

Kreatin Nasıl Çalışır?
Kreatinin özellikleri sihirli gibi görünse de, aslında performansınızı nasıl artırdığının oldukça mantıklı bir
açıklaması var. Kreatin maddesi, kaslarınıza daha fazla adenozin trifosfat (ATP) nüfuz etmesini sağlar.
Vücudunuzun enerji için kullandığı bu bileşik, daha yoğun ve daha uzun süre antrenmanlar yapmanıza
yardımcı olur. Yani performansınızın artması, kaslarınızdaki ATP oranının yükselmesiyle doğru orantılı.

Kaslarınızın sıkışması
için ATP’den fosfat
moleküllerinin ayrılması
gerekir. (ATP 3
fosfattan oluşur.)
Oluşan kimyasal
reaksiyon kaslarınızı
sıkıştırarak daha fazla
ağırlık kaldırabilmenize
olanak sağlar.
Sonuç olarak ATP,
adenozin difosfata, yani
ADP’ye dönüşür (ADP’nin
2 fosfatı vardır.)
Kaslarınız enerji için
ADP’yi kullanamaz ve
kaslarınızdaki ATP
oranı sınırlıdır.<p>
ADP kaslarınızda
bulunan kreatin
fosfat
rezervlerinden
fosfat alır.
Hızlı bir şekilde ortaya
çıkan ATP, size daha
fazla enerji vererek
performansınızı
artırır.

Antrenmanın Hakkından Gelin
Güvenliğinizi sağlamak
üzere tasarlanan araçlar
gerçekten güvenilir mi?
Dizlerinize koruyucu
sarmak, kas dengesizliğine
yol açıp sakatlanmaya
neden olabilir. Ancak
Tampa Üniversitesi’nin
araştırmasına göre, bu
koruyucuları bacağınıza
geçirmek size fazladan güç
kazandırıyor. İşte nedeni:
Bacaklarınızı sarmak,
damarlarınızdaki kan
akışını kısıtladığı için kas
aktivasyonunu artırıyor.
Siz de antrenmana
başlamadan önce
bacaklarınızı
dizlerinizden
kasıklarınıza
kadar sarın.

GÜÇ SAYILARDA
Antrenman sırasında hesap
yapanlar kazanıyor. İngiliz
bilim insanlarının, 102 güç
ve kondisyon antrenörü
ile yaptığı araştırmanın
sonucunda şu fikir ortaya
çıktı: En iyi fitness stratejisi
kendine sayısal hedefler
belirlemektir. Yani kaya
gibi sert karın kasları hayal
etmek yerine, her bir elinizle
vücut ağırlığınızın yarısına
eşit dambıllarla 20 metre
yürümeyi hedefleyin. Güç
koçu Dan John, “Bunu
başarabilirseniz, kendinizi
güçlü ilan etmeye hak
kazanırsınız. Güç ve kas
doğru orantılı olarak artar.
Bu da ağırlık kaldırırken
performansınızı
destekler” diyor.

FITNESS

Yeni başlayanlar için olimpik kaldırma

Umut Doğan Yıldız

-

Olimpik kaldırışlara yeni başladıysanız eğer tavsiyelerimize göz atmayı unutmayın.

Olimpik kaldırma egzersizlerinden faydalanabilen tek zümrenin olimpik halterciler olduğunu söyleyen Learney, koparma yapmaya çalışmanın Londra Maratonu’nda koşmaya çalışmakla aynı şey olduğu görüşünde. Learney, “Yapmayı ister ve uygularsanız sizin için güzel bir başarı olur. Fakat çok fazla fayda sağlayabileceğinizi söyleyemem,” diyor. Ancak Learney’in bu cümlesi, olimpik kaldırmaları sadece olimpik sporculara bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Çalışmaları parçalara bölerek ölçülü bir biçimde yaptığınızda gücünüzü ve kuvvetinizi artırabildiğiniz gibi postürünüzü de daha sağlıklı bir yapıya ulaştırabilirsiniz.


OLİMPİK KALDIRMA REHBERİ! Tıklayınız


Learney hareketi birinci (halteri yerden kaldırma) ve ikinci (ağırlığı göğüs hizanıza ya da başınızın üzerine kaldırma) çekiş olarak iki parçaya ayırıyor. Bilhassa ikinci çekişin sporcular için çok önemli olduğunu söyleyen Learney, “Halterciler ve powerlifter’lar dışındaki çoğu sporcu full squat yapmaz. Demem o ki tam fleksiyon yaptığınızda ekstensiyon evresine geçiş sürecinizde hızlanır,” diyor.

Olimpik kaldırma antrenmanları!

Yerden kesebildiğiniz yük daima clean yapabileceğiniz ağırlıktan fazla olduğu için, yüksek ağırlıklarla yapacağınız deadlift ve squat egzersizlerinizi ayrı ayrı değerlendirmeli, aynı zamanda hang clean egzersiziyle desteklemelisiniz. Ayağa kalkın ve halteri üst bacaklarınızın hizasında tutun. Deadlift yapar gibi alçalın. Kalçanızı, dizlerinizi ve ayak parmaklarınızı aynı anda kullanarak harekete geçin. Halteri göğüs hizanıza götürebilmek için ellerinizi kullanın. Kısacası üçlü ekstansiyonun ardından alt vücudunuzu kullanıp halteri yukarıya doğru hareket ettirdiğinizde görevinizi tamamlamış olacaksınız.
Olayın kalça kaslarında bittiğini söyleyen Learney, “Kaslarınızı kuvvetlice hareket ettirip dizlerinizi ve ayak bileklerinizi de aksiyona dâhil ettiğinizde ayaklarınız yerden kesilir ve parmak uçlarınızın üzerinde yükselirsiniz,” diyor. Alt vücudunuzdaki en büyük kasları kullandığınızda metabolizmanız aşırı hızlı çalışacağı için vücudunuzun kaş inşa eden hormonlarla dolup taşmasını sağlarsınız. Omurganıza zarar vermediğiniz sürece, kısa zaman içerisinde büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Vitaminlerin vücut geliştirmede etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Almanız gereken vitamin ve mineralleri alın, geriye kalan makrolar başlarının çaresine bakacaktır.

ESKİ KURAL
Yağ yakmak istiyorsunuz, vitamin eksikliğinizi tedavi etmek değil. Her halükarda, whey protein tozu ton balığı ve yeşilliklerle aynı makrolara sahip ve spor salonunun soyunma odasında hazırlaması çok daha kolay.

YENİ KURAL
Daha yağsız bir vücut sadece vitaminlerle inşa edilemez ancak protein, karbonhidrat ve yağlara gözlerinizi dikip RDA’nızı ihmal etmeniz hata olur. Bu özel bakış açısı, her şeyi yiyebileceğinizi iddia eden bir etiket dahi ortaya çıkardı: #IIFYM, yani “makrolarınıza uyuyorsa”. Bu, akşam yemeğinde tatlı patates yerine bir dilim pizza veya düzgün öğünler yerine protein takviyeleriyle yaşamak anlamına gelebilir.

Ancak mikrobesinler  vitamin ve mineraller  organlarınızın çökmediğinden emin olmanın ötesinde bir amaca hizmet ediyor. “Vitaminler, büyüme, onarım, enerji transferi ve sinir sistemi fonksiyonu gibi tüm metabolik süreçlere katılıyor,” diyor Zolkiewicz. Walton’ın söylediğine göre, magnezyum ve organik asit karnitin, enerji için yağın oksitlenmesinde büyük rol oynuyor. Minnesota Üniversitesi’nden bir çalışma, yüksek seviye D vitamini ile daha büyük abdominal yağ kaybını ilişkilendirdi. Nature Chemical Biology de yağ hücrelerinin parçalanması için bakırın gerekli olduğunu bildirdi. Bilim insanlarına göre, “Ne kadar bakır varsa o kadar çok yağ parçalanır.” Bu durumda, eksikliğe karşı en iyi savunmanız ise basmakalıp diyetinizden kurtulup biraz çeşit getirmek olur: Karnitin için kuzu incik, magnezyum için pazı, bakır için şitake mantarı. Her halükarda, akıllıca antrenman yapıp orta karar beslendiğinizde yağ kaybı hedeflerinize ulaşacaksınız. Ancak o noktaya işlenmemiş gıdalarla daha çabuk ulaşacak ve enerji bardan oluşan başka bir kahvaltı daha yapmadan bu yolculuktan keyif alacaksınız.

Devamı

FITNESS

Dinlenme günlerinde yeni kural

Umut Doğan Yıldız

-

Eski kural – yeni kural dosyamız devam ediyor. İşte dinlenme günlerinde yeni kurallar!

Kendinizi kandırmayı bırakın: Haftanın üç gününü koltukta harcamak etkisiz bir antrenman planının işaretidir.

ESKİ KURAL

Pazartesi günü spor salonunu yıkıp geçin ve salı gününü masanızdan her kalkışınızda yüzünüzü acıyla buruşturarak geçirin. Bacak gününden sonraki gün merdiven çıkmaya katlanabiliyorsanız yeterince çok çalışmadınız demektir.

YENİ KURAL

Sürdürülebilirlik yalnızca çevreyle ilgili konularda geçen moda bir sözcük değil: Vücudunuzun kaynaklarını yönetmekte başarısız olursanız, hızlıca tükeneceklerdir. “O eski moda ‘acı yoksa kazanç da yok’ mantığı artık geçerli değil,” diyor Zolkiewicz. “Acısız çalışıp aynı sonuçları alabilecekken geçerli olamaz.” Bunun yerine, daha istikrarlı bir efor göstermeyi hedefleyin. “Toparlanma günlerinde düşük seviyeli aktiviteyi seviyorum,” diyor. “Haftalık planıma fonksiyonel hareket açıklığı kondisyonuna (FRC) ek olarak yürüyüş ve yoga gibi mobilite çalışması eklemeyi seviyorum.” Tabii ki bunların hiçbiri büyük yağ yakıcıları değil ama bir sonraki antrenmana dek metabolizmanızın işlemesini sağlıyorlar.

İsterseniz fazladan biraz kalori yakımı da ekleyebilirsiniz: Danimarkalı araştırmacılar, bir gün önce çalıştığınız kas gruplarını hedef alan hafif antrenmanlar yapmanın -ister alt vücut antrenmanı sonrası bisiklet sürmek, isterseniz de bench antrenmanınızdan sonraki gün birkaç şınav çekmek olsun- kas ağrısını etkisiz hâle getirebileceğini gördü. Buna karşılık, tam bir hareketsizlik, kan dolaşımını azaltarak iyileşen kaslara giden besin değerlerini sınırlar ve antrenmanın acıya neden olan kimyasal yan ürünlerinin kandan uzaklaştırılmasını yavaşlatır.

Bu nedenle, koşu intervalleri veya kişisel rekor arayışları yerine takım sporları veya yüzme gibi nabzınızı yüksek ama sabit tutan egzersizler tercih edin. Çok daha güçlü bir şekilde döneceksiniz.

Devamı

Popüler