Bizi Takip Edin

FITNESS

NE KADAR FORMDASIN?

-

 

Spor salonunda saatlerinizi geciriyorsunuz. Son aylarda da bir hayli gelistiniz. Artık tisörtler dar geliyor. Peki gerçekten formda mısınız? 

Bunu öğrenmeniz icin beş farklı test hazırladık. İstediğiniz sonuçları alamazsanız üzülmeyin. Tavsiyelerimizle potansiyelinizin sınırlarını zorlayarak bunun üstesinden geleceksiniz.

FItness’ın anlamını 10 farklı uzmana sorarsanız, büyük ihtimalle 10 farklı yanıt alırsınız. Maratoncular ve halterciler buna en güzel örnektir. Onların formda görünmek gibi bir derdi yoktur. Halterciler kilolu, maratoncularsa sıska görünür. Peki bu, onların formda olmadıkları anlamına gelir mi? Kesinlikle hayır! Halterciler bulabileceğiniz en güçlü sporculardır. Maratoncular ise en dayanıklı olanlar. Eğer siz madalya peşinde koşan profesyonel bir sporcu değilseniz, sadece bir alanda değil, deadlift, barfiks, kutuya zıplama gibi karşınıza çıkan tüm zorlu hareketleri tamamlayacak şekilde her alanda formda olmalısınız. O hareketlerin neler olduğunu, Türkiye’nin tek resmi CrossFit salonu olan CrossFit34’ün (CrossFit34.com) baş antrenörü olan Fırat Tarhan’a sorduk. Beş hareketlik bir test hazırladı. ‘Fit MH Erkeği’ unvanını elde etmek için bu testin ötesine geçmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

1

DEADLIFT

Ders kitaplarında güç ve kuvvetin iki farklı anlamı vardır. Kaç kilogram ağırlık kaldırabildiğiniz kuvvetle ilgiliyken, bunu ne kadar zamanda yapabildiğiniz gücünüzü gösterir. Gerçekte ise bu ikisi birbiriyle ilintilidir. Deadlift gibi bazı hareketlerde, ikisine de ihtiyacınız olur.
CrossFit34’ün baş antrenörü Fırat Tarhan deadlift’in önemini şu şekilde vurguluyor: “Genel gücünüzü ölçmenin en iyi yollarından biri deadlift hareketidir. Çünkü bu egzersiz ağır bir şey kaldırmak ya da bir koltuğun yerini değiştirmek gibi gerçek hayatta yaptığımız hareketleri içerir. Bu egzersiz vücudunuzun arka tarafında bulunan hamstring, kalça, trapez kaslarını ve omurga kemiğinin etrafındaki kas grubunu çalıştırır. Bu kaslara koşarken ve sıçrarken ihtiyaç duyarsınız. Bu kaslar aynı zamanda en hızlı büyüyen kaslardır. Bu yüzden deadlift hareketinde ağırlıkları artırmak daha hızlı kazanımlar elde etmenizi sağlar.”
 Dereceler 
Acemi sporcu: Vücut ağırlığının ¾’ü ile tek tekrar.
Orta derece: Vücut ağırlığının yüzde 30 fazlasıyla tek tekrar.
İleri derece: Vücut ağırlığının yüzde 75 fazlasıyla tek tekrar.
Elit sporcu: Vücut ağırlığının iki katıyla tek tekrar.

Nasıl geliştirebilirsiniz?
“Deadlift’te yüksek ağırlıklar kaldıramamanızın en büyük sebebi, pençe kuvvetinizin zayıf olmasıdır” diyor Fırat Tarhan ve deadlift’te yüksek ağırlıklar kaldırmak için son derece enteresan bir hareket öneriyor. O da barfiks. “Barfiks çekmek, ön kol kuvvetini artıran en önemli hareketlerden bir tanesidir. Bu sayede barı daha iyi kavrayabilir ve daha uzun süre deadlift yapabilirsiniz.”

2

KOŞU

İnsanın hayatta kalması için en önemli aktivite koşmaktır. Ne var ki birçok insan tarafından hâlâ yanlış değerlendirilir. Koşu aerobik bir aktivitedir. Nasıl bir performans göstereceğiniz harcadığınız enerjinin karşılığında aldığınız oksijene bağlıdır. Diğer yandan deparlı koşular bu kategoriye girmez çünkü kaslarınızın oksijen kullanması için yeterli zamanı olmaz. Bu yüzden kaslarınızda bulunan kimyasallara ihtiyaç duyarsınız. New York’taki Peak Performance spor kulübünün sahibi antrenör Joe Dowell, “Bu koşular aynı zamanda dayanıklılığı ölçmek için ideal bir test görevi görür” diyor. Örneğin şampiyon bir yüzücü suda olağanüstü bir aerobik kapasiteye sahip olsa da, karadayken bunun için ekstra bir çalışma yapmadıysa birçoğumuzdan çok farklı değildir. Siz de aerobik kapasitenizi ve kaslarınızın ne kadar dayanıklı olduğunu merak ediyorsanız, 1600 metrelik parkuru (bir mile denk gelen mesafedir) ne kadar sürede koştuğunuza bakmanız yeterli olacak.

 Dereceler 
Acemi sporcu: 9 dakikanın altı.
Orta derece: 7 dakikanın altı
İleri derece: : 6 dakikanın altı.
Elit sporcu: 5 dakikanın altı.

Nasıl geliştirebilirsiniz?
“Eskiden koşu performansınızı değiştirmek için daha fazla koşmanız gerektiği söylenirdi. Oysaki son araştırmalarla yüksek şiddetli ancak kısa süreli antrenmanların faydalı olduğu keşfedildi” diyor CrossFit34’ün baş antrenörü Fırat Tarhan ve yapmanız gereken antrenman şeklini anlatıyor: “Amacınız metabolik kondisyonunuzu artıracak (yani vücudunuzun daha fazla enerji depolamasını ve enerjiyi daha verimli kullanmasını sağlayacak) antrenmanlar olmalı. Örnek mi? Mesela 10 dakika içinde yapabildiğiniz kadar burpee yapmayı deneyin. Ya da squat, barfiks ve şınav gibi fonksiyonel hareketleri 20 dakika içinde art arda yapın. Çok faydalı olacaktır.”

3

KETTLEBELL SAVURMA

Her sene yeni bir fitness trendi ortaya çıkar. 2010’lu yıllarda bu, kettlebell ile yapılan hareketler. Kettlebell’in dakika başına yakılan kalori miktarında en tepelerde yer aldığının ve vücudunuzda çalışmadık kas bırakmadığının kanıtlanması üzerine, fitness eğitmenleri yazdıkları programlarda (tamam belki Türkiye’de olmayabilir) mutlaka kettlebell ile yapılan bir harekete yer vermeye başladı. Kettlebell’i bu kadar eşsiz yapan şey ise, ağırlık merkezinin konumu. Dambıl’larda ağırlık, iki uçtadır ve siz tam ağırlık merkezinden tutarsınız. Oysaki savurma gibi hareketleri yaparken ağırlık merkezi sürekli değişir. Bu da daha fazla kas lifinin çalışmasını sağlar.
Dereceler 
Acemi sporcu: 25 kettlebell
savurma (24 kg)
Orta derece: Tek kolla 30 kettlebell
koparma (24 kg)
İleri derece: 10 dakikada tek elle 200 kettlebell koparma (24 kg)
Elit sporcu: 10 dakikada tek elle 150 kettlebell silkme (24 kg)

Nasıl geliştirebilirsiniz?
“Kettlebell savurma hareketinde formunuz deadlift ile hemen hemen aynıdır. O yüzden deadlift hareketini yapmanın kettlebell savurmaya çok faydası olur. Ancak bu hareketi daha iyi yapmanın yolu tekniğinizi geliştirmekten geçer” diyor Fırat Tarhan. “Öncelikle hareket boyunca omurganızı düz tutun. Kettlebell’i savururken bilekleriniz dizinizin altından değil aynı hizadan geçmeli. Ayrıca gücü kalçanızdan alarak savurmalısınız. Son olarak kettlebell göğüs hizanıza geldiğinde koltuk altınızı sıkarak latissimus dorsi (kanat) kaslarınızın da devreye girmesini sağlamalısınız.

4

BARFİKS

Pek çok kişi üst vücut kuvvetini ölçmenin yolunun bench pres hareketinden geçtiğini düşünür. Oysaki barfiks çok daha etkin bir yoldur. Çünkü barfiks üst ve orta sırt bölümündeki kanat, arka omuz, biseps ve trapez kaslarını hedef alarak üst vücudunuzda çalışmadık kas bırakmaz. Ayrıca barfiks hareketinde bir bara asılı olduğunuzdan, omurganızı sabit tutmak için karın kaslarınız, orta alt sırt bölümünüzdeki kaslarınız da etkili bir şekilde çalışır. Bu da onu merkez bölgenizin sağlamlığını artırmanız için ideal bir hareket yapar.
Acemi sporcu: Arka arkaya 3 tekrar
Orta derece: Arka arkaya 20 tekrar
İleri derece: Arka arkaya 30 tekrar
Elit sporcu: Arka arkaya 50 tekrar

Nasıl geliştirebilirsiniz?
Barfiksin sadece barfiks çekilerek geliştirilebilecek hareketlerden bir tanesi olduğunu söylüyor Fırat Tarhan. “Biz de bu yüzden CrossFit34’de yaptırdığımız antrenmanlarda sıklıkla barfiks hareketine yer veriyoruz.” Peki bir tane bile barfiks çekemiyorsak? “O halde direnç bantlarından yardım almalısınız. Farklı ölçülerde destek sağlayan bantlar mevcut. Güçlendikçe daha az destek sağlayan bantlara geçerek barfiks çekmek için gerekli olan kas gruplarını çalıştırabilirsiniz.”

5

SQUAT

Squat bacaklarınızdaki neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırır. Ancak odaklandığı kas grupları baldır kasları (quadriceps) ve kalça kaslarıdır (glutes). Karın kasları bu hareket sırasında dengenizi sağlamakla görevlidir. Bu yüzden, pek çok kişi bilmese de, squat yan karın kaslarını en çok çalıştıran hareketlerin başında gelir. Squat’ta dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta var. İlki hareket boyunca sırtınızın doğal eğimini koruyarak kambur yapmamak. İkinci ve daha önemli nokta, yere alçalırken, dizlerinizin ayak parmaklarınızı geçmesine izin vermemek. Yoksa dizlerinize gereğinden fazla yük bindirmiş olursunuz ve sakatlığa davetiye çıkarırsınız.

 Dereceler 
Acemi sporcu: > Vücut ağırlığı ile 50 tekrar
Orta derece: : Vücut ağırlığı ile 100 tekrar
İleri derece: Tek bacakla 10 tekrar
Elit sporcu: Tek bacakla 25 tekrar

Nasıl geliştirebilirsiniz?
“Squat’ta yüksek ağırlıklar kaldırmak için merkez bölgenizin kuvvetli olması şarttır.” Peki bunu sağlayan en iyi hareket nedir? Elbette plank. “Eğer yeni başlıyorsanız tavsiyem önde halterle squat yapmanız. Çünkü dambılı yanlarda tutarak dengenizi daha zor sağlarsınız” diyor Fırat Tarhan ve çok önemli bir uyarı yapıyor: “Smith makinesinde squat yapmayı aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Barı raylı sistemde hareket ettirdiğiniz için squat’ın tüm faydalarından mahrum kalır ve gelişiminizi kısıtlarsınız.”

Yazı: Fatih Büyükbayrak

Fotoğraflar: Yeşim Özügeldi

FITNESS

Evini spor salonuna dönüştürdü

Umut Doğan Yıldız

-

Kayli Ann Phillips, sosyal medyanın en ünlü evde spor yapan kişiliklerinden biri.

Kuzey Kaliforniya’dan bir CrossFit sporcusu olan Kayli Ann Phillips,spora olan özverisi ve sosyal medyadaki ilham verici söz ve fotoğraflarıyla tanınıyor.

Fiziğini dünyaya gösteren egzersiz videoları ve fotoğrafları yükleyerek çok sayıda takipçi kazanan Kayli Ann Phillips, evini spor salonuna dönüştüren fitness modellerden biri.

Doğum Yılı: 1989

Milliyet: Amerikan

Kayli, müthiş fiziğini, bir pull-up bar ve Smith Machine içeren kendi ‘ ev-spor salonunda’ şekillendirdi.

Seyahat etmesine gerek kalmadan günün herhangi bir saatinde spor yapabilmek onu mutlu ediyor.

Devamı

FITNESS

Biceps, triceps ve karın antrenmanı

Umut Doğan Yıldız

-

Biceps, triceps ve karın kaslarınızı yoğun bir şekilde çalıştıracak bu iki antrenman, yalnızca 30 günün ardından yeni yıla zımba gibi girmenizi sağlayacak.

Hedeflerinizi yeni yıla bırakarak zaman kaybetmeyin ve ağırlıkları hemen şimdi kaldırmaya başlayın.

Tut ve parçala

Şimdi size hücum planınızdan bahsedelim: İlk haftanızda birinci antrenmanı iki kez (pazartesi ve cuma), ikinci antrenmanı ise bir kez (çarşamba) yapın. İkinci haftanızda ise ikinci antrenmanı iki kez ve birinci antrenmanı bir kez yaparak yerlerini değiştirin. Bu değişimi üçüncü ve dördüncü haftanızda da sürdürün. Birinci antrenmanda kuvvet egzersiziyle başlayıp üç hareketlik istasyon çalışmasıyla devam edeceksiniz. İstasyon çalışmasındaki tur aralarında ilk iki hafta 45, sonraki iki hafta ise 30 saniye dinlenin. Böylelikle yükselen bir grafiğe sahip olacaksınız.

Trap-Bar Deadlift

4 SET x 4-6 TEKRAR

Deadlift’in bu varyasyonu tüm vücut kuvvetinizi ciddi oranda artıracaktır. Trap bar’ın içine girin. Dizlerinizi ve kalçanızı kullanarak gövdenizi barı kavrayacak mesafeye gelinceye dek alçaltın (A). Barla birlikte sırtınızı kamburlaştırmadan ayağa kalkın (B). Barı iki saniyede alçaltın. Set aralarında iki dakika dinlenin. Dört setin ardından istasyon çalışmanıza geçin.

Incline Row

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Sehpanın açısını 45 dereceye ayarlayın. Her iki elinize de birer dambıl alarak sehpaya yüzüstü uzanın. Ağırlıkları kolunuzun uzunluğunda sarkıtın (A). Avuç içlerinizi çok az bir miktar içe doğru çevirin. Dirseklerinizi gövdenizden uzak tutarak ağırlıkları göğsünüzün yanlarına doğru çekin (B). Ağırlıkları 3 saniyede alçaltarak sırt ve biceps kaslarınızın yandığını hissedin. 12 tekrarlık ilk turu tamamladıktan sonra hiç dinlenmeden sıradaki harekete geçin.

Dumbbell Bench Press

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Açısını 30 dereceye ayarladığınız sehpaya sırtüstü uzanın. Ağırlıkları göğsünüzün üzerinde tutarak dirseklerinizi vücudunuza yaklaştırın. Avuç içlerinizin birbirine dönük olmasını sağlayın (A). Ayaklarınızı zeminde tutarak ağırlıkları kollarınız düzleşinceye dek hızlı bir biçimde kaldırın. Kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın ve ağırlıkları 3 saniyede alçaltarak triceps kasınızı oyuna dâhil edin (B). Tekrar sayınızı tamamladıktan sonra dinlenmeden önceki son hareketinize geçin.

Medicine Ball Slam

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Vücudunuzdaki yağ miktarını azaltmak mutlaka işinize yarayacaktır. Sağlık topunu başınızın üstünde tutarak dizlerinizi hafifçe bükün. Kollarınızı uzatın (A). Bel hizanızdan öne doğru eğilerek topu ayaklarınızın önüne fırlatın (B). Ellerinizle topun rotasını takip ederek öne doğru düşmekten korunabilirsiniz. En az 10 tekrarın sonunda 45 saniye dinlenerek ikinci turunuza hazırlanın.

Tam Donanım

Birinci antrenman kuvvet bazlı bir hareketle başladı fakat ikinci antrenmanda iş sizi tüketecek kardiyo bazlı bir hareketle başlıyor. İlk harekette sadece yağ yakmakla kalmayacak, aynı zamanda biceps ve karın kaslarınızın da çalışmasını sağlayacaksınız. Öte yandan kardiyolarda harcadığınız kalori size gelişiminizi tetikleyen testosteron hormonu olarak geri dönecektir. Kaslarınız için endişelenmenize de gerek yok: Çalışmanın sonunda kollarınızın patlamasına neden olacak bir istasyon çalışması sizi bekliyor.

Rowing

7 TUR

Bu klasik kardiyo egzersizi yağ yangının kıvılcımını yakacak. Kürek makinasına oturarak tutacağı üstten tutuşla kavrayın. Dizlerinizi bükerek gövdenizi öne eğin (A). Bacaklarınızı düzleştirerek tutacağı kendinize doğru çekin (B). 30 saniye boyunca yüksek tempoda kürek çektikten sonra 30 saniye dinlenin. Bu bir turdur. İlk haftaya yedi turla başlayarak tur sayınızı her haftanın sonunda bir artırın.

Dumbbell Romanian Deadlift

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Karın kaslarınızı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak yüksek kalori yaktıran bir egzersiz arayışındaysanız, bacaklarınızı çalıştırabilirsiniz. Üstten tutuşla kavradığınız dambılları üst bacağınızın hizasında tutun. Dizlerinizi hafifçe bükün (A). Sırtınızı düz tutun ve kalçanızın yardımıyla öne doğru eğilin. Üç saniyelik bir sürede elleriniz diz seviyenizin altına ininceye dek alçalın (B). Bu şekilde bir an duraklayın, ardından kalçanızı sıkarak ayağa kalkın. 10-12 tekrarın sonunda hiç dinlenmeden skull crusher egzersizine geçin.

Skull Crusher

3 TUR x 10 TEKRAR

Triceps kasınızı izole bir biçimde çalıştırarak kol hacminizi artırabilirsiniz. Her iki elinize birer dambıl alarak düz bir sehpaya sırtüstü uzanın. Ağırlıkları göğsünüzün hizasında tutarak avuç içlerinizin birbirine dönük olmasını sağlayın (A). Dirseklerinizi bükerek ağırlıkları 2 saniyede kulaklarınızın yanına indirin. Bunu yaparken üst kolunuzu zemine dikey tutun (B). Üst kolunuzu sabit tutarak başlangıç pozisyonuna dönün. En az 10 tekrarın ardından dinlenmeden son hareketinize geçin.

Zottman Curl

3 TUR x 10-12 TEKRAR

Şimdi triceps kaslarınızdaki yangının biceps kaslarınıza da sıçramasına yaltaklık edeceksiniz. Her iki elinize de birer dambıl alarak ayağa kalkın. Ağırlıkları vücudunuzun yanlarında tutarak avuç içlerinizin karşıya dönük olmasını sağlayın (A). Omuzlarınızı sabit tutarak ağırlıkları yukarıya doğru kaldırın. Bu esnada bileklerinizi de çevirerek hareketin tepe noktasında avuç içlerinizin zemine dönük olmasını sağlayın (B). Dambılları kontrollü bir şekilde alçaltarak başlangıç pozisyonuna dönün. Kollarınız şimdiden tükenmiş olsa da ikinci tura başlamadan önce sadece 45 saniyeniz var.

Devamı

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com