Bizi Takip Edin

FITNESS

NE KADAR DENGELİSİNİZ?

-

 

Gary Cook’un beş aşamadan oluşan testi, gerçekleri ortaya çıkaracak. Sınıfı geçmek için kusursuz performans göstermelisiniz. Eğer ağrı hissedersiniz, kendinizi zorlamayın.

KURALLAR
Her hareketi üç kere deneme hakkınız var. Bütün testi birkaç ayda bir tekrarlayarak durumunuzu değerlendirin. Eğer ilerleme yoksa antrenmanınızı değiştirin.ARAÇLAR
Koli bandı, 120 santimetre uzunluğunda bir sopa ve bir kapı aralığı…
Olumsuz sonuçlara hazırlık olarak bir bardak soğuk su da bulundurabilirsiniz.

1

DEEP SQUAT

Sopayı üstten tutuşla kavrayın.
Yan olarak kapı aralığının ortasına geçin ve e ayakta durun. Başparmağınızla kapının çerçevesi arasında 30 santimetre olmalı.
Sopayı başınızın üstünde havaya kaldırın ve kollarınızı kilitleyin.
Şimdi ayaklarınızı yerden hiç kaldırmadan squat yaparak vücudunuzu yere yaklaştırabildiğiniz kadar yaklaştırın.
Hareketi tersten yaparak başlangıç pozisyonuna dönün.

GEÇTİNİZ
Eğer beliniz hareketin sonunda dizlerinizden daha aşağıdaysa
Ayaklarınızın tamamı yerdeyse
Ayak parmaklarınız tam karşıyı gösteriyorsa
Hareketin hiçbir kısmında sopa ya da vücudunuz kapıya değmiyorsa
Ne çubuk ne de vücudunuzun herhangi bir yeri kapı çerçevesine değmemeli.

KALDIYSANIZ Bel, bilek ve omuz kaslarınızı daha fazla esnetin ve antrenman programınıza baş üstünde halterle squat hareketini ekleyin.

2

ENGEL ATLAMA

Tam diz kapaklarınızın altından geçecek şekilde kapı aralığına koli bandı çekin.
Ayak parmaklarınız tam koli bandının altında olacak şekilde kapı aralığında ayakta durun.
Tam omuz hizanıza, halterle squat yapacakmış gibi bir koli bandı daha yapıştırın.
Sağ ayağınızla bandın üzerinden geçin.
Sağ topuğunuzu bandın diğer tarafına geçince hafifçe yere değdirin.
Tekrar geri adım atın.
Aynısını diğer ayağınızla tekrarlayın.
GEÇTİNİZ
İleri geri adım atarken banda değmezseniz.
Bel, diz ve bileklerinizi normal pozisyonlarında sabit tutarsanız.
Sopayı hareket boyunca yere paralel tutarsanız.

KALDIYSANIZ
Düz plank ve yan plank hareketleriyle merkez bölgenizi kuvvetlendirin. Ayrıca, yürüyerek lunge yaparak belinizin hareket kabiliyetini artırın.

3

HİZADA LUNGE

Uzunluğu alt bacağınız kadar olacak şekilde bir koli bandını kesin.
Bandı kapı aralığının üst kısmına dik gelecek şekilde yere yapıştırın. Bir ayağınızın parmakları bandın bir ucuna, diğer ayağınızın parmak uçları da diğer ucuna değiyor olsun.
Sopayı omuzlarınızın üstüne alın.
Arka dizinizi banda değdirecek şekilde vücudunuzu yere yaklaştırın.
Başlangıç pozisyonuna dönün, ayaklarınızın yerini değiştirin ve hareketi tekrarlayın.

GEÇTİNİZ
Üst vücudunuz hareket boyunca yere dik pozisyonunu korursa
Ayaklarınız bandın iki ucunda kalırsa
Arkadaki diziniz öndeki ayağınızın topuğunun hizasında banda değerse
Sopa kapıya değmeden hareket boyunca yere paralel kalırsa

KALDIYSANIZ

Lunge, tek bacakla deadlift, stepup gibi hareketlere antrenmanlarınızda daha çok yer verin.

4

DÜZ BACAK KALDIRMA

Kapı aralığına sırtüstü uzanın. Üst bacaklarınızın tam ortası kapı aralığının hizasında olsun.
Kollarınızı iki yana tamamen gergin olacak şekilde açın. Avuç içleriniz yukarı baksın.
Hareketin başında ayaklarınız bitişik, bacaklarınız da tamamen gergin olsun.
Sol bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. İki bacağınız da gergin olsun ve sağ bacağınızı kesinlikle yerde kalsın.
Şimdi aynısını diğer bacağınızla tekrarlayın.
GEÇTİNİZ
Kaldırdığınız bacağınız hareket boyunca düz duruyorsa
Bileğinizin dış kısmındaki kemik kapının kenarına değmiyorsa
Kollarınızı ve kafanızı hareket boyunca yerde tutabiliyorsanız.
Yerdeki bacağınızı hareket boyunca düz tutuyorsanız ve ayak parmaklarınız yukarıyı gösteriyorsa
KALDIYSANIZ
Hamstring kaslarınızı belinizin alt kısmına zarar vermeden çalıştırın. Düz bacakla deadlift bunun için biçilmiş kaftan.

5

OTURARAK ROTASYON

Kapı aralığına yüzünüz kapının yan tarafına dönük olacak şekilde bağdaş kurarak oturun.
Sopayı vücudunuzun önünde omuz hizasında tutun.
Sırtınızı düz tutarak omuzlarınızı her iki tarafa doğru döndürebildiğiniz kadar döndürün.

GEÇTİNİZ

Her iki tarafa dönünce de sopayı kapı aralığına değdirebiliyorsanız
Sopa yere paralel ve göğüs kafesinizle temas halinde kalıyorsa
Gövdenizi dik tutabiliyorsanız, öne ya da geriye götürmüyorsanız

KALDIYSANIZ
Gövdenizi döndürerek yapacağınız hareketlere antrenmanlarınızda yer verin. Tek kolla kablolu çekiş ve dambıl çekiş bu hareketlerden ikisi olabilir.

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

FITNESS

Kuvvet ve esneklik programı

Umut Doğan Yıldız

-

Kuvvetinizi, esnekliğinizi ve karın kaslarınızın çözünürlüğünü artırmanın yolu, “akış” sanatını öğrenmekten geçiyor.

Derleyen: Uğur Mutlu

Yaptığınız son burpee’yi hatırlıyor musunuz? Burpee’yi tamamlayabilmek için önce squat, akabinde pushup, sonra frogger ve son olarak da jump squat egzersizlerini peşi sıra yapmanız gerekiyor. Çeşitli egzersizlerin hızlı ve kesintisiz bağlantısına “akış” denir ve bu tarz akışları haftada birkaç tekrar kadar yapmak dahi kaslarınızın büyümesine, metabolizmanın hareketlenmesine ve atletizm seviyenizin artmasına olanak tanır.

Akışlar burpee egzersizlerinden çok daha karmaşık bir yapıya sahip olabilir ve kalbiniz de aynı oranda hareketlenir. “primal.swoledier” kullanıcı adıyla yer aldığı Instagram’da akış uzmanı olarak bilinen Get Primal antrenörü Eric Leija tarafından tasarlanan kettlebell antrenmanıyla kas kütlenizi artırabilirken, Animal Flow’un yaratıcısı Mike Fitch sayesinde de akışları kullanarak mobilitenizi geliştirebilirsiniz.

Flow yaptığınız zaman farkında olmadan yoga, jimnastik, karma dövüş sanatları ve breakdance gibi unsurları bir araya getirirsiniz. Bu disiplinleri uyguladığınız akışlarda düz tekrar çıkarmaktan fazlasını yaparsınız çünkü vücudunuzun pozisyonları alabilmesi için küçük geçişler yapması gerekir (burpee hareketinde squat yaptıktan sonra şınav çekmekte olduğu gibi). Fitch, bu geçiş hareketlerinin yer aldığı programların sayılı olduğunu söylüyor. Öte yandan akışların size birçok sürpriz katkısı vardır. Human Movement Science’da yayımlanan bir araştırmaya göre, dört hafta boyunca Animal Flow tarzına benzer bir disiplinde antrenman yapan sporcuların, uyguladıkları zemin bazlı hareketler sayesinde propriyosepsiyon (vücudunuzun boşlukta bulunduğu yer algısı) ve bilişsel özelliklerinin geliştiği görüldü.

Bununla birlikte akışların kuvvet getirisinden faydalanan antrenörler de var. Leija’nın paylaştığı kettlebell akışlarıyla birkaç turluk kısa bir antrenman çıkarabilir ya da tek turluk bir bitirici egzersiz yapabilirsiniz. Leija, “Akışlarınızda kullandığınız yüksek ağırlıklar sayesinde kaslarınızda kazanımlar sağlayacağınız gerilimler yaratabilirsiniz,” diyor.

Akışları hangi amaç için kullanırsanız kullanın curl hareketinde yaptığınız tekrarları saymaktan daha fazla keyif alacağınızı söyleyen Onnit Academy Gym’in fitness müdürü John Wolf, “Sizce ağırlık kaldırmak mı yoksa dans etmek mi daha popüler? Şu sıralar kesinlikle dans. Zaten dans etme eylemini daha sık yapıyoruz. İnsanlar eğlendikleri şeyleri yapmayı sever,” diyor.

Hazır Ol ve Başla

Leija’nın altı yıllık deneyimi sonucunda oluşan kettlebell ve vücut ağırlığı
çalışmalarının meydana getirdiği bu iki flow’la başlayabilirsiniz. Her bir akışı 3-5 tekrardan 3-5 tur şeklinde yapın. Tur aralarında en az iki dakika dinlenin.

1- Quadruped Kick-Through

Ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirerek topuklarınızı yerden kaldırın. Ellerinizin omuzlarınızla, dizlerinizinse kalçalarınızla aynı hizada olmasına dikkat edin. Sağınıza doğru dönerek sağ elinizi yukarıya kaldırın ve sol bacağınızı aynı yöne doğru uzatın. Kalçanız zemine değene dek dönmeye devam edin ve dik bir şekilde oturun. Hamlelerinizi tersine doğru uygulayın ve hareketi diğer yöne doğru tekrar edin. Ardından başlangıç pozisyonunuza geri dönün.

2- Frogger

Quadruped pozisyonundayken, ağırlığınızı hafifçe geriye vererek ayaklarınızı ileriye savurun. Aynı anda ellerinizi yerden kaldırın. Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık biçimdeyken squat pozisyonu alarak ayak parmaklarınızın hafifçe dışa dönük olmasını sağlayın. Dizlerinizi büktüğünüzden ve ağırlığınızı topuklarınıza yüklediğinizden emin olun. Göğsünüzü dik ve merkez bölgenizi sıkı tutmaya çalışın.

3- Jump Squat

Akışın frogger evresini de tamamladıktan sonra sıçrayabildiğiniz kadar yükseğe sıçrayın. Daha fazla ivme ve güç yaratabilmek için kollarınızı geriye doğru savurun. İniş yaparken darbe etkisini yastıklamak için dizlerinizi hafifçe bükün ve tekrar squat pozisyonu alın. Bu 1 tekrardır. Quadruped pozisyonuna geri dönerek akışınızın ikinci tekrarını başlatın.

1- One-Arm Deadlift

Kettlebell’i ayaklarınızın arasında zemine yerleştirin. Kürek kemiklerinizi birbirine yakınlaştırın. Kalçanızı kullanarak alçalın ve kettlebell’i sağ elinizle kavrayın. Omzunuzu ağırlığın hizasında zemine paralel tutun. Topuklarınıza baskı uygulayarak dik bir şekilde ayağa kalkın. Yine kalçanız yardımıyla kettlebell’i zemine alçaltın.

2- One-Arm Row

Sırtınızı düz tutun. Karın kaslarınızı sıkın ve kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın. Kettlebell’i sağ elinizle vücudunuzun sağına çekerken omuzlarınızı geriye yaslayın. Bu şekilde bir an duraklayın, ardından ağırlığı kolunuz uzunluğunda sarkıtın. Kettlebell’i alçalttığınızda zemine yerleştirmeyin ve sırtınızın düzlüğünü bozmamaya çalışın.

3- Clean

Bulunduğunuz pozisyondayken avuç içinizi içeriye doğru çevirerek kaval kemiğinize dönük olmasını sağlayın. Patlayıcı bir şekilde deadlift yaparak aynı anda dirseğinizi de vücudunuza yaklaştırın. Oluşturduğunuz ivmenin de yardımıyla ağırlığı omuz hizanıza kaldırın. Omuz hizanızda yakaladığınız ağırlığı çenenizin altında tutun ve ön kolunuzun dik durmasına dikkat edin.

4- Squat to Press

Clean pozisyonundan sonra ayak parmaklarınızın hafifçe dışa dönük olmasını sağlayın. Dizlerinizi bükerek üst bacağınız zemine paralel oluncaya dek alçalın. Göğsünüzü dik tutun. Ayağa kalkarak kettlbell’i hızlı bir şekilde başınızın üzerine doğru kaldırın. Bunu yaparken merkez bölgenizi sıkın. Kettlebell’i zemine yerleştirin. Şimdiyse tüm hareketleri sol elinizle yaparak ilk tekrarı tamamlayın.

Gürleyen akıntı

Akışların en iyi özelliklerinden biri de kendi üzerinizde işe yarayan hareket varyasyonlarını bir araya getirerek kendi akışınızı oluşturabilmenizdir.
Kuvvet akışlarınızda daima bir bacak (squat, deadlift, lunge), bir çekiş (row, clean) ve bir de itiş (pushup, shoulder press) egzersizi bulundurun.
Aşağıdaki tablo, akış hazırlıklarınızda yardımcınız olabilir.

 1. Temelden Başla
  Akışlara başlamadan önce squat, pushup, bear kick-thorugh (plank
  pozisyonunda başladığınız ve sağ elinizi kaldırarak sol bacağınızı
  sağınıza götürdüğünüz hareket) gibi basit egzersizleri rahatlıkla
  yapabiliyor ve kettlebell ile yapılan row, press, deadlift ve clean gibi
  egzersizlerde belirli bir seviyeye gelmiş olmalısınız. Bu hareketleri
  rahat bir şekilde yapamıyorsanız, akışlarınızda yer vermeyin.
 2. Ölçüyü Ayarla
  Hiçbir flow beş egzersizden ve hiçbir tur beş tekrardan fazla
  olmamalı. Akış çalışmalarında (örneğin bir dizi pullup) normalden
  daha çabuk yorulacağınız için tekrar sayınız düşük de olsa
  aldığınız verim ideal düzeyde olacaktır.
 3. Tutucu Ol
  Akışınızda dambıl ya da kettlebell bulunduracaksanız, onları
  akışınızdaki en zayıf olduğunuz egzersizde kullanacağınız kadar
  kullanın. Genel olaraksa ağırlıklarla yapacağınız egzersizleri akış
  dışındaki çalışma ağırlığınızın yarısı kadarıyla yapın.
 4. Fazla Akıtma
  Akış çalışmaları düzenli antrenmanlarınızın vitesini artırsa da,
  antrenmanlarınızın temelini oluşturmaz. Her gün flow yapmak
  formunuzun bozulmasına yol açabilir. Haftada sadece bir kez
  yaparak akışın içindeki egzersizleri benimseyin. Wolf, “Çalışmanın
  sonunda kendinizi bir hayvan gibi kıvrak hissedeceksiniz,” diyor.

Devamı

FITNESS

Mültecilikten fenomenliğe giden yol

Umut Doğan Yıldız

-

Hafiia Mira, son zamanların en ünlü modellerinden biri. Mükemmel fiziğiyle fitness dünyasının fenomen isimlerinden.

Savaşın parçaladığı Yugoslavya’da büyüyen Hafiia, 8 yaşındayken 1999 Yugoslavya’nın NATO bombalamasından korunmak için yeraltında saklanmak zorunda kaldı.

Doğum tarihi: 1991

Milliyet: Sırp

Meslek: Manken, modacı

1991 doğumlu Hafiia, ilk yıllarını savaşta geçirdi.Yugoslavya’da (daha sonra Sırbistan olarak da bilinir) geçirdi. 8 yaşına geldiğinde, 1999’da meydana gelen bombalamalarda yeraltını gizlerek hayatta kaldı.

Sonuç olarak, ailesi kendi ülkelerinden kaçtı ve  kendileri için daha iyi bir yaşam yaratma umuduyla Kanada’ya sığındı.

Kanada’ya mülteci olarak gitti

Kanada’ya mülteci olarak kabul edildikten sonra, Hafiia ve ailesi hızla yeni evlerine yerleşti. Gelecek 15 yıl boyunca gelecek yıldız, kendine bir isim yapmak için çok çalıştı – bir model olma hayalini kovaladı.

18 yaşındayken, 2009’da, çok sayıda moda dergisine ulaşmaya başladı; rüyasını gerçekleştirmeye kararlı, rüyanın figürünü şekillendirmek için de spor salonunda antrenmana başladı.

Sporcu kadınlar diyince akla o geliyor

Sıkı çalışmasının karşılığını vermesi çok uzun sürmedi ve mülteci aynı yıl ilk fotoğraf çekimine davet edildi. Bu onun moda endüstrisinde tanınmasına yardımcı oldu – bu noktada, Hafiia daha da fazla ilgi çekmek için sosyal medya profilleri oluşturmaya karar verdi.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com