Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Nasıl açık fikirli olunur?

Umut Doğan Yıldız

-

 

Kendini çevrendekileri dönüştür. Nasıl açıl fikirli olunur, nasıl sabit fikirli olunur gibi sorular için size bir rehber.

1 Adım: Anla

Bu inanış nasıl ve ne zaman doğdu? Henüz gerçekleri özgürce keşfedemediğin ilk gençlik yıllarında mı şekillendi ya da birinden mi öğrenildi? Aile ve arkadaşlar arasında paylaşılan bir inanç mı?Abartılı duyguların etkisiyle mi oluştu? Süren bir inancın altındaki nedeni bilmek, gerçeği sorgulamanın ilk adımıdır.

KENDİNE SOR
Bu inanca dair hatırladığım ilk şey ne?
ÇEVRENE SOR
Bu fikre nasıl vardınız?

2 Adım: Değerlendir

Sizi bu inanışa bağlayan tüm nedenleri listeleyin, karşıtı onlarca tez olsa bile yapın. Ardından bu inanışın size verebileceği hasarları içeren bir liste hazırlayın. Eğer lehte-aleyhte listesi yapmak isterseniz, objektif olun. İnsanlar genellikle dayanaklarını objektif şekilde irdelemeden fikirlere yapışırlar.

KENDİNE SOR
Bu inanç ne yapmamı veya ne hissetmemi sağlıyor?
ÇEVRENE SOR
Fikrinin değişmesiyle ilgili seni en çok ne korkutuyor?

3 Adım: Uygula

Açık bir beyin hassastır ve aceleye etmeye gelmez. Adım adım ilerleyin. Karşıt görüşü savunan birkaç kaynak okuyarak başlayın. Bu fikre inanan birkaç kişiyle konuşun. Sorular sorun. Bir gününüzü sanki fikrinizi değiştirmişsiniz gibi yaşayın. Ve bu sırada ne hissettiğinizi gözlemlemeye çalışın.

KENDİNE SOR
Farklı bir düşünce biçimiyle yaşasaydım ne olurdu?
ÇEVRENE SOR
Farklı fikirleri savunan bir konuşmayı dinlemeye açık mısın?

4 Adım: Pekiştir

Yeni fikir veya inancınızı ne kadar irdeler ve üzerinde ne kadar düşünürseniz o kadar güçlü olur. Fikirlerinizi başkalarıyla tartışmaktan çekinmeyin ve yeni inanışın getirmiş olduğu davranışları tekrar edin. Ama bu sırada yeni fikirlere kapalı olmamaya çok dikkat edin. Bu testi her yeni fikriniz için yapın.

KENDİNE SOR
Davranışlarım bu yeni inanışa göre değişti mi?
ÇEVRENE SOR
Yeni fikrini başka birileriyle tartıştın mı?

Peki Nasıl Sabit Fikirli Olunur?

İnanışları beyin hücreleri arasındaki bağlantılar olarak düşünün. İnanç kökleştikçe bağlantı da güçleniyor ve beyniniz kapalı hale geliyor.

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

-

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

Popüler