Bizi Takip Edin

SAĞLIK

MUTLU OLMAK İÇİN 4 NEDEN

-

 

mutluHayatta başarılı olmak için eğlenmeyi bir kenara mı bırakıyorsunuz? Yapmayın. Sizi geri çeken tam da bu durum olabilir.

Ekstra mesai yapmak için iş çıkışı eğlencelerinden geri mi duruyorsunuz? Tabi ki patronunuz eforunuzu fark edebilir. Fakat aynı zamanda aylardır yüzünüzün gülmediğini de fark edebilir. Hep çalışıp hiç eğlenmemek sizi daha kilolu, daha fakir hatta daha yaşlı kılabilir. Eğlenmek için zaman ayırmalısınız. Bu spor, sosyalleşme hatta seks yoluyla da olsa, olumlu etkileri asla yadsınamaz. Hala ikna olmaya ihtiyacınız mı var? Aşağıdaki tavsiyeler önceliklerinizi tekrar değerlendirmenizi gerektirebilir.

Size zam yaptırabilir

İş arkadaşınız mutlu ve siz ekranı parçalamak istiyor olabilir misiniz? Social Indicators Research’de yayınlanan araştırmaya göre mutlu çalışanların terfi ve zam alma şansları, patronları tarafından taltif edilme ihtimalleri daha yüksek. Gülümseniz ne kadar genişse maaş bordronuz da o kadar geniş olabilir.

Sizi zayıflatabilir

Unutmayın: acı yoksa kazanç da yok. Eğer zayıflamak istiyorsanız antrenmanlarınız da eğlenceli olmalı. Cornell University’nin araştırmacılarına göre antrenmanlarını iple çeken insanlar, istasyon çalışmalarında sıkılarak çalışan kişilere göre eve döndüklerinde 206 kalori daha az tüketmekteler. Severek yapacağınız antrenmanlarınız olduğunda hem çalışırken, hem de tartıda yüzünüz daha çok gülebilir.

Seks hayatınızı renklendirebilir

Yan komşunuza ilgi mi duyuyorsunuz? Gülümseyin. Cognition & Emotion’da yayınlanan araştırmaya göre beyaz dişlerinizle gerçekleştirdiğiniz bir gülümseme sizi onun tipi olmasanız dahi daha çekici kılacaktır. Sessiz ve güçlü duran tavrınızdan vazgeçin ve flört etmekte daha başarılı olmaya çalışın. Emin olun, bir daha ki sefere onu bir şeyler içmeye çağırdınızda yüzünüz daha çok gülebilir.

Sizi daha uzun ömürlü kılabilir

Yatağın neresinden kalktığınıza dikkat edin çünkü sağlığınızla oynuyor olabilirsiniz. University of Illinois’nin araştırmasına göre optimist insanlar daha sağlıklı kalplere sahip oluyorlar. Bilim adamları 5100 kişinin kalp ritmlerini takip ediyorlar ve doğru kardiyovasküler sağlık için pozitif yaklaşımların önemli olduğu bulgularına ulaşıyorlar. Beslenmenizde de sizi mutlu edecek sağlıklı gıdaları tercih etmeye çalışın.

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler