Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Motivasyon için 4 taktik

SPOR

Motivasyon için 4 taktik

-

 

Bazen antrenman yaptığınız salona gitmek için ekstra motivasyona ihtiyacınız olabilir. Sizi salona götürecek olan bu dört taktikle harekete geçin.

DERLEYEN: UĞUR MUTLU

Hepimizin antrenmana gitmek yerine kanepede uzanmayı tercih ettiği günler olur. Tek bir antrenmana gitmemek gelişim sürecinizi büyük oranda baltalamayacak olsa da, geçerli bir nedeniniz olmadan salona gitmemek bir sonraki antrenmanınızı ekmenizi de kolaylaştırır ve bu durum berbat bir döngüye dönüşür. Kalçanızı hareket ettirmekten imtina ediyorsanız, bu yöntemlerden bazılarını (ya da hepsini) uygulayarak size hiçbir getirisi olmayan tembellik döngüsünden kurtulabilirsiniz.

1- Sebebini sorgula

Egzersiz yapmak için harcadığınız emeğin ve zamanın nedenini düşündüğünüz oldu mu? Sorgulayıcı biri değilseniz sorun var demektir.

Daha önce yapmadığınız bir şey yapın ve kendinize niçin antrenman yaptığınızı sorun. Sağlam bir gerekçeniz yoksa antrenmanları birer ikişer atlamaya başlamanız çok kolaydır. Forma girmek ya da haftada üç kez spor yapmaktan ziyade daha ulaşılabilir ve ölçülebilir hedeflerinizin olması, motivasyon kaynağınızı güçlü kılar.

Davranışsal sürdürülebilirlik uzmanı ve No Sweat! How the Simple Science of Motivation Can Bring You a Lifetime of Fitness kitabının yazarı Michelle Segar, çıplakken daha güzel gözükmeye kıyasla düşük stresin ve iyi bir cinsel performansın daha iyi gerekçeler olduğunu söylüyor. Segar ayrıca, kendine “neden” sorusunu soranların iş ve sosyal anlamda yoğun geçen haftalarda bile günden güne spor yapmaya daha eğilimli olduğunu söylüyor

2- Partnerini bul

Bazen, antrenmana gitmemekle oyunda kalmanız arasındaki farkı belirleyen kişi arkadaşınızdır. Antrenmanı ekmeniz arkadaşınızı ekmenizle eş değer hâle gelince sorumlu olan kişi yalnızca siz olmazsınız. Antrenman arkadaşınızla bir buluşma düzenleyin ya da en azından onu sosyal medyada veya fitness uygulamalarında kendinizle birlikte etiketleyin.

Dominik’ten bir üniversite tarafından yapılan hedef belirleme araştırmalarında, hedeflerini kâğıda dökerek eylem öğeleri oluşturan ve bu ögeleri haftalık olarak kendine destek çıkan arkadaşlarına gönderen kişilerin, dört haftanın sonunda hedeflerini sadece yazanlara oranla başarılı olmaya daha yatkın olduğu ortaya çıktı. İlk grupta hedefe bağlı kalma oranı yüzde 76’yken, ikinci grupta bu oran yüzde 61’de kaldı.

Tüm bunları yapmak kulağa biraz külfet gibi gelse de antrenman konusunda desteğe ihtiyacı olan bir arkadaşınızı seçerek onunla karşılıklı bir şekilde haftalık gelişimlerinizi kontrol edebilirsiniz.

3- Hedefini değiştir

Evet, az önce kendinize hedefler koymanız ve bu hedeflere bağlı kalmanız gerektiğine dair birkaç tavsiye verdik. Hedeflerinizi sürekli olarak değiştirmek motivasyon dalgalanmalarınız için bir çözüm olmasa da bazen değişiklik yapmak iyidir. Nitekim, nihai hedefiniz egzersiz yaparak uzun vadede sağlıklı olmak.

Hedefleriniz belirli bir noktadan sonra zorunluluk hâline gelmeye başladıysa değişiklik yapmamanız için hiçbir neden olmadığını söyleyen Segar, “Yenilik insanın motivasyonunu canlı tutan bir şeydir,” diyor.

Bu noktada önemli olan kendi farkındalığınızdır. Sık sık hedef değiştiriyor, hedeflerinize çabuk ulaşamıyor ya da başarısız oluyorsanız, egzersiz devamlılığınızı tehlikeye atarsınız. Bu nedenle seçtiğiniz hedefe bağlı kalmaya çalışın. Ayrıca disiplininize ve “neden” sorusuna bağlılığınız dürüst kalmanızı sağlayacaktır.

4- Sosyal medyada seçici ol

Instagram’dan takip ettiğiniz arkadaşlarınızın paylaşımlarının sizi spor salonuna gitme konusunda motive ettiğini düşünebilirsiniz fakat Health Communication’da yayımlanan son araştırma, bu paylaşımların öz saygınızı kaybetmenize yol açabileceğini söylüyor.

Yapılan araştırmalar, sosyal medyadaki egzersizle ilgili paylaşımlara maruz kalan kişilerin kilo kaygısına kapıldığını gösteriyor ve bu durum özellikle aynı fitness seviyesindeki kişiler görüldüğünde ortaya çıkıyor. Nedeni ise kendimizi bir tuttuğumuz kişilerde mutlaka kendimizde olmayan şeyler görmemiz.

Buna karşın, araştırmacılar fit insanlar tarafından yapılan paylaşımların daha pozitif bir bakış açısı yarattığını söylüyor. Motivasyona ihtiyaç duyduğunuzda sizi etkileyen fit insanları takip edin ve spor salonuna giderek kendinizin en iyi hâlini yaratmaya çalışın.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yasemin Can olimpiyat barajını geçti

-

5 Avrupa şampiyonluğu bulunan milli atlet Yasemin Can, Hollanda’da katıldığı Etiyopya seçmesinde üç yıl sonra 31 dakikanın altında koşarak olimpiyat barajını geçti.

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre Yasemin, Hollanda’nın Hengelo kentinde yapılan 10 bin metre Etiyopya Dünya Şampiyonası seçmelerindeki 30.59.20’lik derecesiyle Tokyo 2020 barajını geçti.

2016 Avrupa Şampiyonası’nda kadınlar 5 bin ve 10 bin metrede altın madalya kazanan 22 yaşındaki sporcu, 2016 Rio Olimpiyatları’ndan (30.26.41) sonra kariyerinde ikinci kez 10 bin metrede 31 dakikanın altına indi.


Devamı

SPOR

Milli atıcıdan altın madalya

-

ISSF Tüm Dallar Gençler Dünya Şampiyonası’nda kadınlar 10 metre havalı tabancada milli sporcu Şevval İlayda Tarhan, ülkemize altın madalya kazandırdı.

Uluslararası Atıcılık Sporları Federasyonu (ISSF) Tüm Dallar Gençler Dünya Şampiyonası’nda milli sporcu Şevval İlayda Tarhan, 10 metre havalı tabancada altın madalya kazandı.

Türkiye Atıcılık Federasyonundan yapılan açıklamada, Almanya’nın Suhl şehrinde düzenlenen şampiyonada, kadınlar 10 metre havalı tabancada milli sporcu Şevval İlayda Tarhan’ın finalde topladığı 232,1 puanla birinci olarak altın madalyaya uzandığı belirtildi.

Aynı yarışta 215,4 puan alan Yasemin Beyza Yılmaz’ın ise bronz madalya kazandığı kaydedildi.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

18 TEMMUZ PERŞEMBE

13:00 beIN Sports Haber – beIN Gün Ortası

14:00 TRT Spor – Gündem Futbol

14:00 Tivibu Spor – Her Gün Spor

15:00 A Spor – Transfer Hattı

16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü

17:00 A Spor – Spor Gündemi

18:00 beIN Sports Haber – beIN Ana Haber

21:00 Tivibu Spor – Transfer Market

21:00 beIN Sports Haber – Spor Toto 1. Lig Fikstür Çekimi

21:00 A Spor – Transfer Raporu

23:00 Tivibu Spor – Her Gece Spor

23:00 A Spor – Son Sayfa

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com