Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Mobilite kazanmak için tavsiyeler

SPOR

Mobilite kazanmak için tavsiyeler

-

 

Mobiliteyi bir alışkanlık haline getirerek modern yaşamın negatif etkilerini tersine döndürün.

Kelly Starrett’in ihtiyacı olan tek şey, birkaç dakikalık zamanınız.

Hemen bunu deneyin: Koltuğunuzdan kalkın ve ayaklarınız düz duracak şekilde derin bir squat yapın. Bu şekilde 10 dakika durun. Fizik tedavi uzmanı Kelly Starrett’e göre, bunu yapabilene dek gerçekten fit sayılmazsınız. Mobilite konusunda sıra dışı biri olan bu adamın altı yıl önce YouTube’da yayımladığı bu basit mücadele, çoğu erkeğin görmezden geldiği bir zayıflığa odaklanıyor ve onun düşünce yapısı için bir örnek teşkil ediyor.

Starrett, antrenman yapmanın biçimli karın kasları ve şişkin bicepslerden daha fazlasını sunması gerektiği tavsiyesini veriyor.

Vücut geliştirme, fitness gibi sporlarla ilgilenen sporcular mobiliteyi önemsemiyor!

Mobilite nedir?

Spor salonunu mobiliteyi, yani modern hayatın, masa başı işin ve işe gidiş gelişlerin bizden günlük olarak çaldığı ham hareket açıklığını geri kazanmak için istiyor. Klasik egzersizler bu sorunu tek başına çözemediğinden Starrett, kettlebell ve dambıllardan bahsettiği sıklıkla foam roller’lar ve masaj toplarından bahsediyor. Aynı sebepten dolayı squat mücadelesi üzerine bir paylaşım yaptı. “Neden kimsenin vücudunun nasıl çalıştığına dair basit bir anlayışı olmadığını merak ediyordum,” diye hatırlıyor. “İnsanların günde 10 dakika mobiliteleri üzerine odaklamasını istedim.”

Bu, radikal bir önerme. Starrett’e göre, spor salonuna gitmenin amacı yalnızca daha yağsız ve daha güçlü olmak değil, ayrıca normal, temel fizyolojik fonksiyonları da geri kazanmak. Sonuçta, daha iyi mobilite size daha iyi güç ve üstün atletizm inşa edeceğiniz bir temel sunarken, bir yandan da sizi sakatlıklardan korur.

Esnemek çok önemli

Atletizm hissi, daha gençken ABD Kano Ekibi’nde dünya standartlarında bir kürekçi olduğu günlerde Starrett’ten kaçındı. Eskiden o da herkes gibiydi; mobilite konusuna o kadar ilgisizdi ki antrenmanlar ve etkinliklerden önce esneyen arkadaşıyla dalga geçiyordu. “Gençken pozisyon kimin umurundadır ki?” diyor. “Eskiden hiç esnemezdim ve kürek çekmekten çok fazla sırt ve omuz ağrım olurdu.”

Tüm bu acı, Starrett’in boynunda, doktorların çözmekte zorlandığı bir sinir kökü sorununa yol açtı. Bu da onu kendi cevaplarını aramaya ve basit mobilitenin faydalarını gün yüzüne çıkarmaya yönlendirdi. “Erkeklere postüral egzersizler verirseniz hareket sorunlarını ortadan kaldırabilirler ve böylece birçok yaygın sakatlık asla yaşanmaz,” diyor. Sıklıkla vücudu temiz hareketi riske atan rahatsız pozisyonlara sokan bugünün çalışma ortamında, bu her zamankinden daha önemli. Neyse ki, bugünün “problemleri” nadiren karmaşık çözümler gerektiriyor. Starrett, tek yapmanız gerekenin vücudunuzun iyi pozisyon alışkanlıklarını geri kazanmak olduğunu söylüyor. “Pratik yapmak bunu mükemmel yapmıyor,” diyor, “Pratik yapmak bunu kalıcı yapıyor.” Oturarak, kambur bir postüre sıkışıp kalarak harcadığınız tüm zamanları düşünün. Omuzlarınız öne düşüyor, kalça fleksörleriniz sertleştikçe ve glute ve hamstringleriniz gevşedikçe sırt kaslarınız zayıflıyor. Büyük olasılıkla şu an bu pozisyondasınız.

GÜÇ POZİSYONLARI

i/ DEEP SQUAT

Güç ve esneklik kazanmak için günde 10 dakikanızı olabildiğince derin squat yaparak geçirin. “Ayaklarınız dümdüz ileri baksın, topuklarınız yerde olsun,” diyor Starrett. “Bu kadar derine inemiyorsanız sabırlı olun ve günlük olarak daha derin squat yapmaya çalışın.”

ii/ COUCH STRETCH

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun ve bir dizinizi koltuğa dayayın. Gövdenizi kaldırırken arka bacağınızdaki glute kaslarınızı sıkın, kalça fleksörleriniz ve quadlarınızdaki hareket açıklığını çalıştırın. Bu pozisyonu 2-3 dakika tutun.

Bu ayı, günde 10 dakikanızı koltuk esnemesi ve deep squat (yukarıda) gibi iki hareketi karıştırarak yapmaya ayırdığınız, temelinizi sıfırladığınız ay ilan edin. Hedefiniz yüksek olsun. Starrett’in yardımıyla haftalar içinde çok daha yüksek mobiliteniz olacak.

Continue Reading
Advertisement

SPOR

Yüzme Şampiyonası’nda Türkiye Rekoru Kırıldı

-

Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nın ikinci gününde milli sporcular 3 branşta final hakkı elde etti ve 3 Türkiye rekoru kırdı.

Macaristan’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda milli sporcular 3 farklı branşta final hakkı elde edip, 3 de Türkiye rekoru kırdı.

Türkiye Yüzme Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de devam eden organizasyonda, Mert Ali Satır, Demirkan Demir, Aleyna Özkan ve Gizem Güvenç’ten oluşan 4×100 metre karışık bayrak takımının yanı sıra, 17-18 yaş 200 metre kelebekte Zehra Duru Bilgin, 15-16 yaş 200 metre kelebek de Defne Taçyıldız final yüzme hakkı kazandı.

Devamı

SPOR

Bu akşam TV’de hangi maçlar var?

-

Bu akşam TV’de hangi maçlar var? İşte bu akşamın maçları ve spor programları.

22 AĞUSTOS PERŞEMBE

11:00 A Spor – Spor Ajansı
11:00 TRT Spor – Spor Manşet
14:00 A Spor – Gün Ortası
14:00 TRT Spor – Spor Stüdyosu
15:00 TRT Spor – Gündem Futbol
15:00 beIN Sports Haber – Tüm Sporlar
15:00 A Spor – Transfer Hattı
16:00 TRT Spor – Transfer Günlüğü
17:00 A Spor – Spor Gündemi
17:30 TRT Spor – Spor Akşamı
18:00 beIN Sports 1 – beIN Manşet
18:30 TRT Spor – Spor Merkezi
21:00 A Spor – Futbol Gündemi
21:00 beIN Sports Haber – Sosyal Medya
21:00 TRT Spor – AEK – Trabzonspor (Canlı)
23:00 A Spor – Avrupa Ligi Özel
23:00 TRT Spor – Spor Artı

Devamı

SPOR

Güçlenmek için halat egzersizi

-

Halat egzersizi sizi hem güçlendirecek hem de kaslı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak.

Seated Drummer

Bağdaş kurarak oturun ve avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatların tutamaçlarını tutun. Kollarınızın birini aşağı ve diğerini yukarı hareket ettirirken karın kaslarınızı sıkın. Halatları çene hizanıza kadar kaldırın.

Battle Slam

Harekete low squat pozisyonunda, ayaklarınız omuzlarınızdan daha geniş olacak şekilde durarak başlayın. Tutamaçları tutun, avuç içleriniz birbirine baksın. Halatları omuzlarınızın üstüne kaldırın. Her iki halatı da aynı anda güçlü bir şekilde yere çarpın ve tekrar edin.

Her harekette karın kaslarınızı sıkın, belinizi korumak için dizlerini hafif bükülü tutun. Boyun ve omurga hizasını korumak için yere değil, iplerin bağlantı noktasına doğru ileri bakın. Halatları tutamacından hafifçe tutun, fazla sıkı tutmak yalnızca gereksiz yere enerji kaybettirecektir.

Lateral Whip

Ayaklarınız omuz genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde, dizlerinizi bükerek ayakta durun. Avuç içleriniz birbirine bakacak şekilde halatları tutun. Karın kaslarınızı kullanarak halatları yukarı ve sağa doğru sallayın. Hareketi sol tarafa doğru tekrar edin ve taraf değiştirerek devam edin.

SEVİYE ATLAYIN!

Her harekete 10 saniye interval ekleyerek zorluğu artırabilirsiniz. Ya da şunu deneyin: Standart dalga hareketini yapmak için squat pozisyonuna geçin, sağa ve sonra sola adım atın. Her adımdan sonra dalga hareketini yaparken bir squat yapın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com

    Loading RSS Feed