Bizi Takip Edin

SPOR

Mobilite kazanmak için tavsiyeler

Umut Doğan Yıldız

-

 

Mobiliteyi bir alışkanlık haline getirerek modern yaşamın negatif etkilerini tersine döndürün.

Kelly Starrett’in ihtiyacı olan tek şey, birkaç dakikalık zamanınız.

Hemen bunu deneyin: Koltuğunuzdan kalkın ve ayaklarınız düz duracak şekilde derin bir squat yapın. Bu şekilde 10 dakika durun. Fizik tedavi uzmanı Kelly Starrett’e göre, bunu yapabilene dek gerçekten fit sayılmazsınız. Mobilite konusunda sıra dışı biri olan bu adamın altı yıl önce YouTube’da yayımladığı bu basit mücadele, çoğu erkeğin görmezden geldiği bir zayıflığa odaklanıyor ve onun düşünce yapısı için bir örnek teşkil ediyor.

Starrett, antrenman yapmanın biçimli karın kasları ve şişkin bicepslerden daha fazlasını sunması gerektiği tavsiyesini veriyor.

Vücut geliştirme, fitness gibi sporlarla ilgilenen sporcular mobiliteyi önemsemiyor!

Mobilite nedir?

Spor salonunu mobiliteyi, yani modern hayatın, masa başı işin ve işe gidiş gelişlerin bizden günlük olarak çaldığı ham hareket açıklığını geri kazanmak için istiyor. Klasik egzersizler bu sorunu tek başına çözemediğinden Starrett, kettlebell ve dambıllardan bahsettiği sıklıkla foam roller’lar ve masaj toplarından bahsediyor. Aynı sebepten dolayı squat mücadelesi üzerine bir paylaşım yaptı. “Neden kimsenin vücudunun nasıl çalıştığına dair basit bir anlayışı olmadığını merak ediyordum,” diye hatırlıyor. “İnsanların günde 10 dakika mobiliteleri üzerine odaklamasını istedim.”

Bu, radikal bir önerme. Starrett’e göre, spor salonuna gitmenin amacı yalnızca daha yağsız ve daha güçlü olmak değil, ayrıca normal, temel fizyolojik fonksiyonları da geri kazanmak. Sonuçta, daha iyi mobilite size daha iyi güç ve üstün atletizm inşa edeceğiniz bir temel sunarken, bir yandan da sizi sakatlıklardan korur.

Esnemek çok önemli

Atletizm hissi, daha gençken ABD Kano Ekibi’nde dünya standartlarında bir kürekçi olduğu günlerde Starrett’ten kaçındı. Eskiden o da herkes gibiydi; mobilite konusuna o kadar ilgisizdi ki antrenmanlar ve etkinliklerden önce esneyen arkadaşıyla dalga geçiyordu. “Gençken pozisyon kimin umurundadır ki?” diyor. “Eskiden hiç esnemezdim ve kürek çekmekten çok fazla sırt ve omuz ağrım olurdu.”

Tüm bu acı, Starrett’in boynunda, doktorların çözmekte zorlandığı bir sinir kökü sorununa yol açtı. Bu da onu kendi cevaplarını aramaya ve basit mobilitenin faydalarını gün yüzüne çıkarmaya yönlendirdi. “Erkeklere postüral egzersizler verirseniz hareket sorunlarını ortadan kaldırabilirler ve böylece birçok yaygın sakatlık asla yaşanmaz,” diyor. Sıklıkla vücudu temiz hareketi riske atan rahatsız pozisyonlara sokan bugünün çalışma ortamında, bu her zamankinden daha önemli. Neyse ki, bugünün “problemleri” nadiren karmaşık çözümler gerektiriyor. Starrett, tek yapmanız gerekenin vücudunuzun iyi pozisyon alışkanlıklarını geri kazanmak olduğunu söylüyor. “Pratik yapmak bunu mükemmel yapmıyor,” diyor, “Pratik yapmak bunu kalıcı yapıyor.” Oturarak, kambur bir postüre sıkışıp kalarak harcadığınız tüm zamanları düşünün. Omuzlarınız öne düşüyor, kalça fleksörleriniz sertleştikçe ve glute ve hamstringleriniz gevşedikçe sırt kaslarınız zayıflıyor. Büyük olasılıkla şu an bu pozisyondasınız.

GÜÇ POZİSYONLARI

i/ DEEP SQUAT

Güç ve esneklik kazanmak için günde 10 dakikanızı olabildiğince derin squat yaparak geçirin. “Ayaklarınız dümdüz ileri baksın, topuklarınız yerde olsun,” diyor Starrett. “Bu kadar derine inemiyorsanız sabırlı olun ve günlük olarak daha derin squat yapmaya çalışın.”

ii/ COUCH STRETCH

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durun ve bir dizinizi koltuğa dayayın. Gövdenizi kaldırırken arka bacağınızdaki glute kaslarınızı sıkın, kalça fleksörleriniz ve quadlarınızdaki hareket açıklığını çalıştırın. Bu pozisyonu 2-3 dakika tutun.

Bu ayı, günde 10 dakikanızı koltuk esnemesi ve deep squat (yukarıda) gibi iki hareketi karıştırarak yapmaya ayırdığınız, temelinizi sıfırladığınız ay ilan edin. Hedefiniz yüksek olsun. Starrett’in yardımıyla haftalar içinde çok daha yüksek mobiliteniz olacak.

SPOR

21 Mart TV’de hangi maçlar var?

Umut Doğan Yıldız

-

Bugün 21 Mart Perşembe. İşte bugünün maçları ve TV’de spor programları.

10:00 A Spor: Dünyadan Futbol

10:00 TRT Spor: Spor Dünyası

10:00 Tivibu Spor: Her Sabah Spor

10:15 NTV: Sporun Not Defteri

11:00 BeIN Haber: beIN Manşet

11:00 TRT Spor: Spor Manşet

11:00 A Spor: Spor Ajansı

13:00 TRT Spor: Spor Bülteni

13:00 BeIN Haber: Gün Ortası

14:00 TRT Spor: Spor Stüdyosu

14:00 Tivibu Spor: Her Gün Spor

15:00 A Spor: Spor Gündemi

16:00 TRT Spor: Haber Saati

16:40 TRT Spor: Gündem Futbol

18:00 Tivibu Spor: Her Akşam Spor

18:00 TRT Spor: Spor Akşamı 

19:00 TRT Spor: Avrupa’nın Paslaşması 

20:00 TRT Spor: Spor Ana Haber

20:20 TRT Spor:: Aktüel Futbol

21:45 TRT Spor: 1.Lig Gündemi

22:30 TRT SporBasın Merkezi 

Devamı

SPOR

Milli biniciden İspanya’da birincilik

Umut Doğan Yıldız

-

Milli binici Derin Demirsoy, İspanya’da düzenlenen yarışmada birinci oldu.

Milli binici Derin Demirsoy, İspanya’da düzenlenen Sunshine Turu’nda katıldığı yarışmada birinciliği elde etti.

Türkiye Binicilik Federasyonundan yapılan açıklamaya göre Derin Demirsoy, Vejer de la Frontera’da gerçekleştirilen organizasyonda, CSI4 kategorisindeki Büyük Tur C 145 santimetre yarışmasında mücadele etti ve birinciliğe ulaştı.

Milli binici, “Dadjak Ter Puttenen” isimli atıyla birinciliği elde etti.

Devamı

SPOR

Milli sporcudan Avrupa rekoru

Umut Doğan Yıldız

-

Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’nda Şevval İlayda Tarhan, gençler Avrupa rekorunu kırdı.

Avcılık ve Atıcılık Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Hırvatistan’da düzenlenen Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası 10 metre Havalı Tabanca Genç Bayanlar kategorisinde yarışan milli sporcu Şevval İlayda Tarhan, gençler Avrupa rekorunu da kırarak altın madalya kazandı.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com