Bizi Takip Edin

SAĞLIK

VÜCUDUNUZDA MİKROPLARA GEÇİT YOK!

-

 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için birkaç hayati ipucu…

İnsanın bağışıklık sistemi olağanüstü derecede kuvvetlidir. Ancak, Bağışıklık Bilimi ve Alerji Uzmanı Dr. Andrew Saxon, bu müthiş savunma hattı bozulduğunda mucize çözümlerden uzak durmak gerektiğini belirtiyor. Sonuçta, her eczaneden alınabilecek bir gıda takviyesi gerçekten çözüm olsaydı, soğuk algınlığına neden olan mikroplar da çoktan tarihe karışırdı.
Son bin yılda evrimsel ince ayarlarımız sayesinde veba ya da 1918’deki büyük grip salgını (İspanyol Gribi) gibi sayısız savaşta büyük zaferler kazandık. Ancak bunlar sonu olmayan bir yarıştaki kısa süreli birinciliklerdi ve insan ırkı neredeyse son buluyordu. Günümüzde basit bir soğuk algınlığının bile büyük sıkıntı yarattığını hatırlatırız. MIT’nin biyoloji profesörü Hidde Ploegh, “Biz ne zaman yeni bir hamle yapsak virüs de karşı hamle yapıyor. Üstelik her bir kategorinin de çok tehlikeli üyeleri var,” diyor. Gerçekten de öyle. Çok az virüs, işini görebilmek için bağışıklık sistemini kapatan HIV’den daha tehlikelidir. Bağışıklık sisteminizi tam kapasiteyle çalışır halde tutmak, aşağıdaki sorulara olumlu cevap verebilmenizi garantiler. Bunu bir defa becerirseniz mikrop ve virüslerin kendilerine daha kolay hedefler aramak zorunda kalacağına emin olabilirsiniz.

İşgalcileri püskürtmek için yeterince kalori alıyor musunuz?

Önemi: Mikrop işgali başladığında antikor üretmek ve onları ön cepheye sürmek kalori isteyen bir iştir. Kalori alımı azaldığında, vücudunuzun öncelikleri kalbinizin atmasını ve ciğerlerinizin oksijen pompalamasını, yani o sırada hayatta kalmanız için gereken işlevleri sağlamaktır. O sırada da bağışıklık sisteminiz deyim yerindeyse rölantide çalışır.

Deney : Beslenme Uzmanı Christopher R. Mohr, “Yeterince kalori alıp almadığınızı anlamak için sabahları çıplak olarak tartılın,” diyor. “Eğer kilo vermeye çalışmıyorsanız, ağırlığınız 1 haftada her şekilde yarım ilâ 1 kilogramdan fazla oynamamalı.”

Çözüm: : Christopher R. Mohr; eğer kilo veriyorsanız, diyetinize yavaş yavaş sağlıklı yiyecekler (meyveler, sebzeler, kuruyemişler) eklemenizi; eğer kilo alıyorsanız, porsiyonlarınızı biraz küçültmenizi öneriyor ve “Sakın öğün atlamayın,” diyor. İki durumda da beslenme çeşitliliği hayati önem taşıyor. En kolay yolu ise alışveriş sepetinizde en az 5 farklı renkte gıda bulundurmak.

Bağışıklık sisteminiz fazla dinlenmekten işlevini mi yitirdi?

Önemi: Yetersiz uyku bağışıklık sistemini baskılar ve soğuk algınlığıyla üst solunum yolu enfeksiyonu gibi can sıkıcı hastalıklara zemin hazırlar. ‘Psychosomatic Medicine’ dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre; ufak uyku bozuklukları bile işgalcileri yok etmekten sorumlu hücrelerin sayısını ciddi derecede düşürüyor.

Deney : Kasım 2007 sayımızdaki uyku dosyasında yer alan testi yapın ve yeterince uyuyup uyumadığınızı görün.

Çözüm: : Kafein tüketiminizi gözden geçirin. Eğer fazlaysa sadece uyku düzeninizi alt üst etmekle kalmayıp bağışıklık sisteminizi de sabote eder. Araştırmalar, kafeinin bağışıklık sisteminin en önemli savaşçılarından lenfositleri ve T hücrelerini baskıladığı gösteriyor. Peki, ne kadar kafein fazla kabul ediliyor? İrlandalı araştırmacılar, günde 4 fincandan fazla kahve tüketmenin bağışıklık sisteminize sarsıcı bir etkisi olduğunu söylüyorlar.

Savaşçı hücrelerinizin gücü yerinde mi?

Önemi: Bağışıklık hücreleriniz, glütamin denilen bir amino asidi belli bir seviyede tutmaya özen gösterir ve bazen de depolarını ‘doldurmaları’ gerekir. Uluslararası Spor Beslenmesi Topluluğu’nun başkanı Dr. Jose Antonio, “Glütamin proteinli besinlerden gelir ve bunlardan yeterince yemiyorsanız vücudunuz gereken glütamini kemik hücrelerinizden çalar,” şeklinde açıklıyor.

Deney  : Düzenli vücut çalışıyor musunuz? Eğer öyleyse, devam edin. Ama glütamin almayı da ihmal etmeyin.

Çözüm: : Egzersizlerden sonra 5 ilâ 15 gram L-Glütamin gıda takviyesi alın. Akyuvarlarınız size minnet duyacak. Tabii ki aynı şekilde kaslarınız da. Bir dizi kas biyopsisi gerçekleştiren Alman araştırmacılar, kişinin yaşı arttıkça glütamin seviyesinin de düştüğünü tespit ettiler. Bu nedenle de amino asidi dışarıdan almak, genellikle ilerleyen yaşla gerçekleşen kas kaybını yavaşlatabilir.

Vücudunuz egzersizden sonra kendini onarmak için gerekenlere sahip mi?

Önemi: Egzersiz yapmak vücudunuzda gerçekten harikalar yaratır, ama bu süreç içinde ortaya çıkan hücre atıklarını temizlemek için de serbest radikaller üretir. Bu bir bağışıklık sistemi fonksiyonudur, yani vücudunuzun bakteri ve virüslerle savaştığı bütün cephelerde güçlü olması için ihtiyaç duyduğu her şeyi aldığından emin olmanız gerekir. Bunu sağlamanın püf noktası ter attıktan sonra mideye bir şeyler indirmekte yatıyor.

Deney: Yaptığınız egzersize göre ya yeterli yemiyor ya da yeterli uyumuyorsunuz demektir:
• Yaptığınız egzersizlere göre yeterli uyumuyorsunuz,
• Yorgunsunuz, fakat geceleri uyumakta zorluk çekiyorsunuz,
• Her yeriniz ağrıyor,
• Spor salonunda güçsüz düşüyorsunuz,
• Spor salonunda sık sık ufak sakatlıklar yaşıyorsunuz.

Çözüm: : Vücut çalışırken bağışıklık sisteminizi çökertiyorsunuz. Vücut çalışma sıklığınızı ve sürenizi düşürün. En hızlı, kolay ve ucuz çözüm ise son dumbbell’ı yerine koymanızın ardından hemen yarım litre çikolatalı süt içmektir.

Sağlam bir mideniz var mı?

Önemi: Kronik sorunları olan bir mide, kalp ve kanserden otoimmün hastalıklara (yani bağışıklık sisteminin kendini kaybedip sağlıklı dokulara nedensizce saldırmasına) kadar birçok sorunda önemli rol oynar. ‘The Power Food Nutrition Plan’ kitabının yazarı Dr. Susan M. Kleiner, “Asla dinmeyen bağışıklık sistemi sorunlarınız varsa, bunun bütün vücudunuza negatif etkileri olacaktır,” diyor.
Deney: Midenizde sık sık yanma mı hissediyorsunuz? Ya acıyı fazla seviyor ya da daha büyük ihtimalle bir enfeksiyondan çekiyorsunuz.
Çözüm: Christopher R. Mohr, her gün küçük bir kutu organik yoğurt yemenizi tavsiye ediyor. Yoğurt, sindirim sisteminizi faydalı bakterilerle güçlendirir. Hasta olduğunuzda (hatta hastanelik olduğunuzda bile) yoğurdu kaşıklamaya ara vermeyin. Çünkü hastanede yatarken “klostridyum difficile” enfeksiyonuna açıksınız. Bu, adı gibi yenmesi ‘güç’ bir bakteri. Ancak, antibiyotiklerin yok etmekte faydasız kaldığı bu bakterinin işini, yoğurtta bulunan ‘L. acidophilus’ kolaylıkla görüyor.

Bağışıklık ordunuz bütün kapıları kontrol ediyor mu?

Önemi: Önerdiğimiz püf noktalarının çoğu, mikropların kendileriyle değil taşıyıcı organizmanın, yani sizin, güçlenmeniz ve mikroorganizmalarla savaşma kapasitesinizin artmasıyla ilgili. Ancak siz yine de ağzınızı, gözlerinizi, burnunuzu, kulaklarınızı ve diğer giriş noktalarınızı aşılması güç hale getirmelisiniz. Ne yaparsanız yapın, mikropları “kendi ellerinizle” içeri sokmayın. Cildinizi de unutmayın. Yanık kurbanlarının çoğunlukla enfeksiyondan ölmesi ya da egzamanın stafilokok enfeksiyonuna sebep olması tesadüf değildir.
Deney: Derinizde yara kabuğu kontrolü yapın. Dr. Saxon, “Kabuklar tam bir bakteri kültürü ortamıdır,” diyor. Eğer besleyen kan yoksa, kabuklu bölge bağışıklık sisteminiz tarafından iyileştirilmez.
Çözüm: Dr. Saxon, “Sıyrıklara mutlaka antibiyotik merhem sürülmeli ve bandaj sarılmalı; ayrıca pembe, sağlıklı doku çıkana kadar da temizlenmelidir. Bizler hastanede böyle yapıyoruz,” diyor. Ayrıca, soğuk algınlığı olan biriyle de el sıkışmayın; yoksa siz de hasta olursunuz. Mikroplu bir eli yanlışlıkla sıkarsanız, ellerinizi hemen doğal sabunla yıkayın. Parfümlü sabunlar bağışıklık sistemini mikroplara değil, sabuna karşı saldırıya geçmeye zorlayabilir; antibakteriyel sabunlar ise zaman içinde aşırı dirençli bakteriler yaratabilir. Tırnaklarınızı iyi temizleyin. Çünkü, hastalığa neden olan mikroorganizmaların çoğu tırnakların çevresine doluşur. Tırnak dibindeki ölü derilerin işlevi ise bakterilerin vücudunuza girmesini önlemektir. Onları çerez olarak da kullanmayın.

Nöbetçilerinize yeterince su sağlıyor musunuz?

Önemi: Uyku sırasında 8 saatlik bir oruç tuttuktan sonra bağışıklık rezervleriniz sıfırı tüketir. Yeterli su alma, hasta olduğunuz zaman daha da önemlidir. Sıvılar sadece hasta bölgeye besin taşımakla kalmaz, toksinleri de alıp atılmak üzere götürürler.

Deney: Sabah kalktığınızda idrarınızın rengine bakın. Koyu sarı mı? Geceleri daha çok su içmeniz gerekiyor.

Çözüm: Sabah kalkınca, gece boyunca çalışan sistemleri canlandırmak için su için. Christopher R. Mohr, “Yeşil, siyah ve beyaz çay da (bitki çayları değil) su tüketmenin bağışıklık sistemine dost bir yoludur,” diyor. Ayrıca, portakal suyuyla birlikte çinko ve C vitamini tüketmeyi öneriyor. Bunlar soğuk algınlığını önlemez ama hastalığın şiddetini düşürüp semptomların görülme süresini de azaltır.

 

 

SAĞLIK

Ödem atıcı çay tarifi

Umut Doğan Yıldız

-

Az su içiyor ve su içme alışkanlığı kazanamıyorsanız, bunun nedeni az ve sık su içmeyi denemiyor olmanızdan kaynaklanıyor olabilir.

Su içmeyi alışkanlık edinmek için düzenli bir şekilde, su içmeyi gün içine yayın. Günde en az dört küçük pet şişe (500 ml) su içmeye başlayın. Sürahi içerisine, limon ve sevdiğiniz meyveleri ekleyerek biraz tatlandırıp, renklendirmenizde bir sakınca yoktur. Ancak siz fazla abartmayın.

Yapılan araştırmalar, gün içinde dişini fırçalıp,sade naneli sakız çiğneyenlerin daha çok su içme ihtiyacı duyduğunu ortaya koydu. Bu taktikleri deneyerek, su içme ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Bitki çayları da vücuttan toksin atımı ve iştah kontrolünde size destek olur. Her gün aynı çayı içmek yerine, elinizin altında farklı bitki çayları bulundurmayı deneyin. Yeşil çay, beyaz çay, mate, rooibos, oolong gibi çaylar metabolizmanızı hızlandırırken; rezene, ıhlamur, melisa ve papatya gibi çaylar sindiriminizi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra ödem attıran çay tarifi de veriyoruz. Deneyin ve farkı gör.

Ödem atıcı çay tarifi

1 litre suya 1 yeşil elmayı doğrayın; 2 çubuk tarçın, 3 adet karanfil ve 2 adet kakule ekleyip 5 dakika kaynatın. Ateşi kapatıp içerisine 1 tatlı kaşığı beyaz çay, bir tutam ıhlamur, 20 adet kiraz sapı, bir avuç içi mısır püskülü ilave edin. 4 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra gün boyu sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Devamı

SAĞLIK

Anksiyete tedavisi: Pilates

Umut Doğan Yıldız

-

Pilates yaparak kaygılarınızla başa çıkabilirsiniz. İşte pilatesin anksiyeteye iyi gelen etkisi.

Anksiyete çağımızın sık rastlanan rahatsızlıklarından. Bir dönem kendisi de anksiyete ile mücadele eden Pilates Eğitmeni Hollie Grant, pilatesin bunun için çok iyi bir tedavi yöntemi olduğunu söylüyor.

Konuyla ilgili fikirlerini dile getiren Pilates Eğitmeni Hollie Grant; “20’li yaşlarımdayken kafamdaki karmaşayı asla yoluna sokamıyordum. Dikkatimi toplamamı sağlayacak bir spor arayışındaydım. Pilates bu açıdan yardımcı oldu. Çünkü egzersiz esnasında konsantre olmak zorundasınız. Nefesinize, çalıştırdığınız kaslara, aktif olmayan kaslara ve hareketler esnasında duruşunuzda yapmanız gereken değişikliklere odaklanmanız gerekiyor.” diyor.

Psikoloji düzelten spor: pilates

Pilates yoğun bir dikkat gerektirdiği için göndermeyi unuttuğunuz e-posta veya nasıl ödeyeceğinizi kara kara düşündüğünüz faturalar o esnada aklınıza gelmiyor. Egzersiz yaparken kurmanız gereken beden ve zihin bağı anksiyeteyi azaltıyor. Hâliyle sağlığınıza daha iyi odaklanıyorsunuz.

Devamı

SAĞLIK

Uykunun yağ yakımına etkisi

Umut Doğan Yıldız

-

Eski ve yeni kurallar dosyamızın bugünkü konusu uyku. Yapılan araştırmalar yeterli uykunun yağ yakımına yardımcı olduğunu söylüyor.

GEÇ SAATE KADAR YATIN

“Erken kalkan yol alır” zihniyeti, ilerlemeniz söz konusu olduğunda erteleme tuşuna basıyor olabilir. Şimdi, bu konuyu masaya yatıralım.

ESKİ KURAL

Siz yataktan çıkana kadar, The Rock kas kazanma çabalarını Instagram’a yüklemiş oluyor. Büyü, şafaktan önceki süreçte gerçekleşiyor, biliyorsunuz.

YENİ KURAL

Uyku üzerinde çalışan bilim adamı Matthew Walker’ın söylediklerini aktaracak olursak;

Doğa Ana’nın “sekiz saat uyku” kavramını bize kazandırması 3,6 milyon yılını aldı ve bizim bunu tersine çevirmemiz yalnızca onlarca yıl sürdü. Şimdilerde, ortalama bir kişi yalnızca yaklaşık yedi saatini uyuyarak geçiriyor ve bu sizin sadece yorgun olmanıza neden olmuyor, aynı zamanda vücut yağ oranınızda görünür farka yol açıyor. “Uyku, yağ kaybının adı duyulmamış kahramanıdır,” diyor Londra’daki antrenman salonu Workshop Gymnasium’un performans koçu Artur Zolkiewicz. “Daha az uyuyan kişilerin kortizol seviyelerinde artış görünüyor, bu da kas kaybına ve iştah düzenlemesinde hayati bir faktör olan insülin hassasiyetinde düşüşe neden olur.” Chicago Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada, katılan erkekler 5,5 saatin ardından uyandıklarında, 8,5 saat uyudukları zamana kıyasla diyetleri fark etmeksizin yarı miktarda yağ kaybetti. Aynı zamanda, sekiz saatten az uyuyan atletlerin antrenman sırasında yaralanma ihtimali yüzde 70 daha fazladır. Az uyuyan, fazla esneyen bir erkek için, spor salonunda çalışmak başından savması gereken keyifsiz bir misyona dönüşüyor.
Sürekli olarak yedi saatten az uyuyorsanız, öğle yemeğinde veya işten sonra 30 dakikalık bir antrenman, şafak sökmeden zombi gibi yaptığınız bir saatlik hareketlerden iyidir. Uykuyu yeni durağan kardiyonuz sayın.

Devamı

Popüler