Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

Mide sağlığı nasıl korunur?

SAĞLIK

Mide sağlığı nasıl korunur?

-

 

Bağırsak ağrıları ve şişkinlik, genellikle nasıl beslendiğinizin, nasıl uyuduğunuzun ve hatta nasıl nefes aldığınızın bir sonucu. Mide sağlığı nasıl korunur?

Bu tetikleyicileri ortadan kaldırarak midenize hak ettiği değeri verin.

YAZI: ALICE OGLETHORPE

Milyar dolarlık probiyotik takviye gıda atağının, gıdalardaki probiyotik katkı maddelerinin (probiyotik cipsler!) ve mide sağlığını zihinsel refahtan kansere dek her şeye bağlayan yakın zamanda yürütülen çalışmaların arasında, mideniz iyi sağlığın kaynağı gibi görünüyor. Üreticilerin sizi neye inandırmak istediği bir yana, iç kısmınızı forma sokmak bir sürü ürün sindirmek kadar basit değil.

Yediğiniz her şey ve yaptığınız birçok şey (hatta uyku) midenizdeki mikropları etkileyebilir. Örneğin lif dolu bir salata tükettiğinizde bu mikroplar sindirimi hızlandıracak sağlıklı atık ürünler üretir. Eve gidiş yolunuzda neredeyse bir araba kazası geçiriyor olursanız, vücudunuz mikropların ortamını değiştirebilecek ve sindirimle ilgili sıkıntıya yol açacak etkiler şelalesiyle birlikte gelen hormonlarını salar. Mikroplar midenizin ofis yöneticileri gibidir, gün içinde içinizde olan biten her şeye karışırlar. Onları kızdırırsanız hiçbir şey yolunda gitmez. Mideniz mutlu değilse kimse mutlu değildir. Huysuzlaşır; gaz, şişkinlik, kabızlık ve genel rahatsızlık yaratır ve buradan iyi hiçbir sonuç alınmaz.

Uzmanlar, mide sorunlarının aslında oldukça basit bir konseptten doğduğunu görmeye başlıyor: Size yardımcı olan ve olmayan bakterilerdeki dengesizlik. “Mide, vücudunuzun nasıl işlediği üzerinde eskiden düşündüğümüze kıyasla çok daha büyük bir rol oynayan bir trilyonun üzerinde farklı bakteriyel organizmalara sahiptir,” diyor American Gastroenterological Association’ın sözcüsü ve Columbia Üniversitesi’nden Doçent Dr. Kara Gross Margolis.

İşte sağlıklı bir midenin ters gitmesine yol açabilecek en önemli altı tetikleyici:

SABAHLARI SADECE KAHVE İÇMEK ZARARLI MI?

BAZILARI BÖYLE düşünmenizi istediği için, son zamanlarda kahvaltı “günün en önemli öğünü” olmaması yönünde eleştirilerin hedefi oldu. Ancak mideniz aynı fikirde değil, diyor insan mikrobiyomuna dair bir araştırma olan American Gut Project’in kurucu ortağı ve University of California, San Diego’dan Profesör Jack Gilbert. Bağırsaklarınız için sabah gıda alımı kritik önem taşıyor. “Bağırsaklarınızdaki bakterilerin kendi sirkadyen ritmi var,” diyor. Bu, dengelerinin gün içinde ciddi derecede değişmesine neden oluyor. Örneğin, uykulu hissetmenize yardımcı olan triptofan üreten mikroplar akşamları gelişiyor. Lif dolu bir kahvaltı, yanma saatinde ihtiyacınız olan bakterileri besleyerek çoğalmalarını ve günü güçlü bir şekilde atlatmanıza yarayacak kimyasalların salınımını yapmalarını sağlıyor. “Sirkadyen ritimlerini bozduğunuzda, bu sizi halsiz hissettirecek kimyasalların üretimine yol açabilir,” diyor Gilbert.

YETERLİ LİF ALMAMAK

İLK ÖĞÜN OLARAK yumurta, öğle yemeği için hindi ve peynirli sandviç, akşam yemeği için sushi; tabii ki bu kulağa sağlıklı bir beslenme planı gibi geliyor. Ancak lif nerede (meyveler, sebzeler, baklagiller)? Günlük olarak 38 gram almalısınız ve tüm bu gıdalarda neredeyse hiç lif yok. “İyi bakteriler lif tüketir, bu onlar için şeker gibidir ve bunu tükettiklerinde enflamasyonu önleyen ve bağırsağınızdaki sinir uçlarının bir şeyleri ilerletmesini sağlayan kısa zincirli yağ asitleri üretirler,” diyor Gilbert. Lif olmadan bağırsağınızda bir trafik sıkışıklığı yaşanmasını bekleyebilirsiniz. Kabızlık, atıklara fermente olmaları ve gaz üretmeleri için daha çok zaman tanıdığından şişkinliğe yol açabilir.

Ayrıca ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan mikropları da kaçırıyor olabilirsiniz. Mideniz vücudunuzdaki serotoninin yüzde 95’ini üretmekle kalmıyor, yeni bir araştırma da depresyon ve iki tür mide bakterisi arasında ilişki kuruyor. Bilim insanları bu ikisini nasıl beslemeniz gerektiğini henüz tam olarak bilmiyor ve her halükârda iyi bir fikir olduğundan, “daha çok lif tüketin” mantrasına uyuyor.

MİDE PROBLEMLERİ PEŞİNİZİ BIRAKMADIĞINDA… BAZEN, midenizle ilgili sorunlar yaşam tarzınıza dair birkaç değişiklikle çözülmeyebilir. Soruna kilo kaybı, dışkıda kan ve kusma da eşlik ediyorsa veya Gİ ile ilgili dertleriniz nedeniyle normal etkinlikleri sürdüremiyorsanız, irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi daha yoğun dikkat gerektiren bir hastalığınız olup olmadığını kontrol etmek için doktorunuzla görüşün.

KULLANIŞSIZ YAĞLAR KULLANMAK

Midenizi şekerle ve sağlıksız yağlarla doldurduğunuzda -örneğin tatlı çörekler veya double cheeseburger- size yardımı dokunmayan bakterileri beslersiniz. Ardından bunlar, ishali, şişkinliği ve kabızlığı tetikleyebilecek enflamasyona yol açan kimyasallar salgılar. Bu yağlardan oluşan sabit bir beslenme düzeni, bağırsak duvarınızın temel bir işini zora sokar. Normalde, duvar ince bir mukus katmanıyla örtülüdür. Gilbert’a göre, tüm bu sağlıksız yağlar bu koruyucu katmanı incelterek bakterilerin doğrudan bağırsağınızın astarına yerleşmesine yol açar. Bu, bağışıklık sisteminizi serbest bırakır ve kalp hastalıkları ve diyabet gibi kronik problemlere yol açar.

ÇOK HIZLI YEMEK YEMEK

Hızlı yemek yerseniz yediğiniz yemek ve yuttuğunuz hava nedeniyle
gaz oluşabilir. Bazı nişastalar ve şekerler -baklagiller, brokoli ve
soğandakiler gibi genellikle sizin için iyi olanlar- yetersiz sindirilir. Bu
nedenle tamamen parçalanmadan kalın bağırsağınıza ulaşır. Buradaki
bakterinin tüketeceği bir şey olur ancak aynı zamanda gaz üretmeleri
de muhtemeldir (bazı insanlarda diğerlerinden daha fazla).
Tabii ki, sakız çiğnemek ve gazlı içecekler de gaza yol açabilir.
Gerçekten şişkin hissediyorsanız reçetesiz bir gaz rahatlatma ürünü
almayı düşünün. Bu ürünler sisteminizdeki hava kabarcıklarının
yüzey gerilimlerini azaltmak ve böylece çözünmelerini sağlamak
üzere üretilmiştir.

SİNİRLER

KAYGILI veya gergin olduğunuzda, daha hızlı nefes alarak ve daha çok hava yutarak bağırsaklarınızı şişirebilirsiniz ve bu da şişkin ve gaz dolu hissetmenize yol açar,” diyor Men’s Health danışmanı Dr. Felice Schnoll-Sussman. “Ayrıca karın kaslarınızı sıkarak bağırsak hareketliliğini etkileyebilirsiniz.” Gerilimi ne gerekiyorsa onunla çözün, birkaç derin nefes alın, masanızdan kalkın, bir set şınav çekin.

ÇOK AZ UYKU UYUMANIN ETKİLERİ

İyi bir gece uykusundan yoksun kalırsanız sabah kabızlık veya şişkinlikle uyanabilirsiniz. Sindirim sisteminiz de sağlam bir uykuya sizin kadar ihtiyaç duyuyor. “Gece boyunca yeterince uzun süre dinlenmezseniz vücudunuzun gün boyunca tükettiğiniz gıdaları sindirmek için yeterli zamanı olmaz,” diyor Dr. Schnoll-Sussman. Mide ve bağırsaklarınızın üçüncü vardiyasını tamamlamasına engel olmayın.

GIDA ALERJİM VAR MI?

Büyük ihtimalle alerjiniz yoktur. Yakın zamanda yapılan büyük bir çalışmada, gıda alerjisi olduğunu düşünen yetişkinlerin yarısından biraz fazlası (bunların yüzde 19’u muayene edildi) gerçekten bu alerjiye sahipti. Alerjiniz varsa muhtemelen bunun farkındasınızdır: Gıda alerjisi tepkimesi genellikle iki saat içinde, sıklıkla dakikalar içinde gerçekleşir. Semptomlar hayati risk taşıyabilir ve kurdeşen, şişme, yutma zorluğu, boğaz darlığı, nefes alma zorluğu, hırıltılı solunum, kusma, hızlı kalp atışı ve kan basıncında düşmeyi içerebilir. Yani sadece öfkeli bir mideden bahsetmiyoruz.

Peki yedikten sonra sizi bu kadar rahatsız eden neydi? Bu bir gıda intoleransı olabilir. Bunun anlamı, vücudunuzun bir sebepten bir gıdanın belirli bileşenlerini sindirememesidir, diyor Montefiore Health System’daki Food Allergy Center’ın yöneticisi Dr. Manish Ramesh. Bu da gıda bileşeniyle -örneğin sütteki laktoz- başa çıkma işinin kalın bağırsağa kaldığını gösterir ki bu durum şişkinlik, ishal ve kramplara yol açabilen çetin bir meseledir.

Gıda alerjisinin tersine, intoleransın semptomları sindirim yolu ile sınırlıdır. Belirli yiyeceklere intoleransınız olup olmadığını belirleyebileceğini iddia eden birçok evde test seti vardır. Ancak Dr. Ramesh paranızı israf etmemenizi öneriyor. Bunlar, kanınızdaki antikoru (immunoglobulin G veya IgG) ölçüyor, diye açıklıyor. Sorun şu ki, intoleransınız olsa da olmasa da yedikten sonra bu yiyeceklere karşı bazı antikorlarınız olacak. Yani, test size ne yediğinizi söyleyebilir (ki muhtemelen bunu zaten biliyordunuz) ancak intoleransınız olup olmadığını söyleyemez. Sindirim yolunuzun neden şikâyetçi olduğunu gerçekten anlayamıyorsanız gastroenterelog (sindirim bozuklukları uzmanı) ile görüşün.

Sorun gıdalarla ilişkili dahi olmayabilir. “Çoğu zaman,” diyor Dr. Ramesh, “sadece semptomlarıyla ilgili insanlarla konuşarak ne olduğuna dair oldukça iyi bir fikrimiz olabilir.” -Brittany Risher

SAĞLIK

Kalori nasıl kısıtlanır

-

Ne yaptığınızı biliyorsanız, hızlı ve güvenli bir şekilde 600 kalori azaltmak hiç de zor değil.

Kalorilerden kurtulma süreci zorlu bir yolculuk olmak zorunda değil. Tamam, kolay da olmayacak – zaten hayatta ne çok kolay bir şekilde oluyor ki- fakat beslenmenizden ve dolayısıyla vücudunuzdaki yağlardan kısmak düşündüğünüz kadar çaba gerektirmiyor. Dahası, bunu düzgün bir şekilde yapabilirsiniz (ve yapmalısınız da).

Ana yiyecek gruplarından birini birden bire beslenme düzeninizden çıkarmak kesinlikle doğru bir seçim değil. Gazlı içeceklere bayılıyor musunuz? Onları tamamen diyetinizden atmaktansa tüketiminizi kısıtlamayı tercih edin. Tamamen bırakmak ne pratik ne de eğlenceli, üstelik uygulaması oldukça zor bir seçenek. Ayrıca bu yoksunluğunuzu gidermek için kendinizi eşit miktarda kalorili başka bir şeye verme ihtimaliniz de yüksek.

Bu ipuçlarıyla önce kalorilerinizin, daha sonra da kilolarınızın bedeninizden akıp gitmesini sağlayabilirsiniz. 185 kalori kesin Şekerli içecekleri es geçin: Gizli kalorileri ortaya çıkarmanın en kolay yolu, içecek tüketiminize göz atmaktır. İnsanlar bugün, 30 yıl öncesine kıyasla 300 kalori daha fazla alıyor. Bu kalorilerin en azından yarısı ise tatlandırıcılı meyve suları ve sodalar gibi içeceklerden geliyor. İçecekleri boş verin ve besinleri meyve suları yerine meyvelerin kendisinden almaya çalışın. Yarım litre portakal suyu yaklaşık 220 kaloridir, bir portakalın kendisi ise 35 kalori civarı…

150 kalori kesin

Soslarınızı değiştirin: Yarım kâse guacamole sosunu aynı miktardaki salsa sosla değiştirerek 150 kaloriden tasarruf edebilirsiniz. Aynı tasarrufu öğle yemeğinizin içine koyacağınız mayonez yerine yine salsa sosu kullanarak da elde edersiniz. Başka seçenekler de mevcut: Gorgonzola peyniri yerine rendelenmiş Parmesan kullanabilir, humusunuza ekmek ve türevleri banmak yerine sebze banabilir ve salatanıza yağlı kruton ekmek koymak yerine kavrulmuş ceviz ilave edebilirsiniz.

130 kalori kesin

Televizyonu kapatın: Maçların ya da izlediğiniz dizinin çok heyecanlı olduğunu biliyoruz, fakat plazma ekranın önünde çok fazla zaman geçirmek bel çevreniz için yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Georgia Eyalet Üniversitesinden araştırmacılar, insanların televizyon karşısında yemek yediklerinde, kumandayı rahat bıraktıkları zamana kıyasla 130 kalori daha fazla aldığını fark etti.

107 kalori kesin

Kaslanın; yağlanmayın: Yemekten önce düşük kalorili, lif bakımından zengin yiyecekler tüketmek –meyve, sebze ve kemik sulu çorba gibi- toplam kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Journal of Dietetic Association’da yayımlanan bir çalışma, yemekten önce 100 kalorilik bir salata yiyen insanların yüzde 12 daha az tükettiğini buldu. Yemek öncesi yeşilliği yemeyenlerse toplamda 107 kalori daha fazla aldı (salata dâhil). Başlangıç tercihinizi bir kâse sebze çorbası ya da yağsız soslu salatadan yana kullanın.

Devamı

SAĞLIK

Siyah çay kilo verdirir mi?

-

Son zamanlarda yerini yeşil çay başta olmak üzere diğer bitki çaylarına kaptırmaya başlayan siyah çayın yağ yakma etkisi, kilo verdirme etkisi araştırmalarla ortaya koyuldu.

Siyah çay kilo verdiriyor!

Demliklerinizi hazırlayın; sabahlarınızın vazgeçilmezi olan çay alışkanlıklarınızla ilgili bildiğiniz her şey altüst olacak. Son üç yılda yeşil çay satışları, dumanı tüten sağlık kaynağı ve rahatlatıcı kilo kaybı vaatleri sayesinde yüzde 50 artış gösterdi. Diğer yandan herkesin sevgilisi siyah çay, bu konudaki eksiklikleri yüzünden kavanozda unutulmaya yüz tuttu. Fakat neyse ki bu konuda fena halde yanıldık.

Siyah çayın başka faydaları da var

European Journal of Nutrition’da yayımlanan bir çalışma, siyah çayın prebiyotik olduğunu ortaya çıkardı. Dahası, molekülleri yeşil çayınkine oranla daha büyük olduğundan, bağırsaklarınızdan geçip gitmek yerine orada kalıyor ve pseudobutyrivibrio adlı faydalı bakterilerin üretimini destekliyor. Bilim insanlarına göre bu bakteri vücudunuzun metabolizmasını değiştirerek daha fazla enerji harcamasını sağlıyor ve bu sayede inatçı yağ hücrelerini temizliyor.

Kaliforniya Üniversitesinde fareler üze-rinde gerçekleştirilen bir deneyde, siyah çay verilen farelerin düşük-yağlı diyet uygulayan farelerle aynı miktarda kilo verdiği görüldü. Bu çalışma, Nutrition’da yayımlanan bir başka araştırmayı des-tekler nitelikte: Az miktarda süt katılmış acı çayın lipaz enzimini engellediği ve bu sayede yağların bel çevrenize yapışamadan vücuttan atıldığı bulundu.

Devamı

SAĞLIK

Zihin Sağlığı İlk Yardımı

-

RACHEL STURTZ, zihinsel sağlık krizleriyle başa çıkmayı öğrenmek için bir kursa katıldı. Kullanışlı bilgiler ve çok sayıda soruyla geri döndü.

DENVER’DAKİ MENTAL HEALTH CENTER’IN bir kursu olan Zihinsel Sağlık İlk Yardımı’nın sabah oturumunun yarısına gelmişken, eğitmenim masa arkadaşlarımdan birine dönmemi, gözlerinin içine bakarak basit bir soru sormamı istedi: “Kendini öldürmeyi hiç düşünüyor musun?” “Kendine zarar vermek” değil, çünkü semantik burada size karşı çalışır. “Kendini öldürmek.” Basit, doğrudan, ciddi bir şekilde.

Başarısız oldum. Soruyu rahatsız bir kahkaha ve yarım bir gülümseme ile sordum. Görünüşe göre soruyu sormak gerçekten, gerçekten çok zormuş, bu sorunun geldiğini bilen, eğitim egzersizindeki intihar eğilimi olmayan bir yabancıyı sorguluyor olsanız dahi. Ve mesele de bu. Gittikçe artan popülerliğe sahip bu yardım etmeyi öğrenme sınıflarındaki eğitmenler, soruyu sesli sormamızı istiyor ki gerçek hayatta kullanmamız gerektiğinde tereddüt etmeyelim veya berbat etmeyelim.

Bunun nedeni, Amerikalıların beşte birinin zihinsel sağlık hastalıklarına sahip olması ve bu hoşumuza gitse de gitmese de arkadaş, ebeveyn ve dert ortağı olarak birinin panik atağına, depresyonuna veya intihar düşüncelerine cevap veren ilk duygusal kişi olma olasılığımız. Ve benim gibi, birçoğumuzun ne yapacağı konusunda en ufak bir fikri yok.

Zihinsel Sağlık İlk Yardımı, Avustralya’da zihinsel sağlık okuryazarlığına sahip bir hemşire ve profesör tarafından halkı zihinsel hastalıklarla ilgili eğitmek için yaratıldığı 2000’lerden bu yana varlığını sürdürüyor. Kütüphanelerde ve diğer kamuya açık tesislerde çeşitli hastalıkların işaretlerini ve belirtilerini ve ardından -bu oldukça önemli- sıkıntılı kişiyle bunları nasıl konuşacağınızı öğretiyor. ABD’de 12.000 MHFA (Zihinsel Sağlık İlk Yardımı) eğitmeni, bir milyondan fazla kişiyi eğitti. Newton’daki Sandy Hook silahlı okul saldırısından sonra Başkan Obama, eyalet ve yerel eğitim kurumları çapında programın uygulanması için Madde İstismarı ve Zihinsel Sağlık Hizmetleri İdaresine 15 milyon dolar ödenek sağladı.

Yetişkin MHFA sınıfımda sekiz saatlik bir kurs bana 20 dolara (fiyatlar ücretsizden 75 dolara kadar değişiyor) mal oldu. Sıralarımız, bir hemşirelik öğrencisi, kırsaldaki çiftçilerle çalışan bir USDA temsilcisi ile bir evsiz-sığınma evi gönüllüsü de dâhil olmak üzere, çoğunlukla zihinsel sağlık uzmanı olmayanlarla doluydu ve hepsi sıklıkla kriz müdahalesi ile karşı karşıya kalıyordu. Evden çalışan bir gazeteci olarak ben bunlardan biri değildim.

2018’in en sonunda, yakın bir arkadaşım hakkında endişelenmeye başladım. Ailesi ve işi çöküşteydi. İçiyordu ve tekrar tekrar “karanlık bir yerde” olduğundan bahsediyordu. Endişelendiğimi gösterdim, sorular sordum, destek sundum ve evimde akşam yemekleri önerdim. Terapi ve danışmayı önerdim ancak en önemli soruyu bir kez bile sormadım: “Kendini öldürmeyi düşünüyor musun?” İntihar kelimesinin etrafından dolaşabileceğimi düşündüm çünkü ikimiz de “karanlık yerin” kararını verirken beklediği bir oda olduğunu anlıyorduk. Ancak kelimeden kaçınmanın, onun da benimle birlikte kelimenin etrafından dolaşmasına yol açtığını şimdi öğreniyorum.

Sınıfta, çok sayıda zihinsel hastalıktan muzdarip insanları gösteren düşük bütçeli videolar izledik ve depresyonun, birinin tekdüze duygulanımında kendini gösterme şekli veya birinin arkadaşlarından kendini çekip işe gitmemesi gibi işaretlerini aradık. Arkadaşıma yaptığı gibi, depresyonun hayatlarını tüketmesini izledik. Kafamızdaki anksiyete görüntüsünü çizdik, çoğumuz Halka filmindeki çocuk gibi karanlık spiraller çizdi. Ardından egzersizi şizofreni ve bipolar hastalıkla tekrarladık. Dört saate bir dönemlik Psikoloji 101 dersini sıkıştırdık ve tahmin edeceğiniz gibi çok azını muhafaza edebildik.

Gün boyunca, programın eylem planı ALGEE’yi öğrendik ve sıkıcı bir tekrarlamayla ezberden okuduk: İntihar veya zarar verme riskini değerlendirme (assess), yargılamadan dinleme (listen), güvence ve bilgi verme (give), uygun profesyonel yardım alımı için teşvik etme (encourage) ve öz yardım ve diğer destek stratejileriyle ilgili teşvik etme (encourage). Kafamıza sokulduğu üçüncü seferden sonra birkaç diğer öğrenciyle birbirimize usanmış bakışlar attık, kursun bu kısmının herkesi kızdırdığı açıktı. Sekiz saatlik iş gününü krem tonlarında, perdeleri çekilmiş bir odada floresan ışıklar altında harcıyorduk. Eylem planı istemiyorum, senaryoyla daha çok zaman geçirmek istiyorum, ne söyleyeceğimi ve nasıl söyleyeceğimi bilmek istiyorum. Bir diyaloğun rolünü bir kez yapıyoruz, çeşitli oyunlarla ALGEE’nin üzerinden beş kez geçiyoruz.

Bazı sağlık profesyonelleri MHFA’yı fazla indirgeyici olmakla eleştiriyor. Diğerleri, bir günlük eğitimin öğrencileri basmakalıp semptomlar listesine göre teşhis koyup etiketlendirmeye yöneltmesiyle zihinsel hastalıkları yaftaladığını ve insanları zihinsel sağlık uzmanlarına yönlendirmeye yönelik hamlesinin, ülkenin bu hizmetlere erişimin mevcut olmadığı kısımları için gerçekçi olmadığını söylüyor. En az etkiliden en çok etkiliye kadar çeşitli hastalıklar olarak hepimizin sıraya geçtiği bir egzersiz, bunu gören birçok profesyonelin kıvranmasına yol açardı.

TEMEL SORUYU SORMAK

İNSANLARLA KONUŞMAYI BİLMEK üzerine bir kariyer inşa ettim ve travmadan kurtulanlarla kapsamlı olarak çalıştım. Ancak röportajlarımdaki kişiler, zorlu bir konuşma yapacağımızı önceden biliyor. Sevdiğiniz birine yaklaşmak farklı hissettiriyor. Ya işleri kızıştırırsanız? Ya yanlış yaparsanız?

Samimi olarak endişeli olsanız dahi birinin kişisel hayatına müdahale etmek can sıkıcı bir iştir. National Council for Behavioral Health’e göre, çoğu insan zihinsel sağlık krizi yaşayan birinden kaçınır. Bu korku, sınıftaki bir polis danışmanının da işaret ettiği gibi, kontrol etmemiz gerekirken kendi işimize bakmamıza yol açıyor. “Bildikleri biri aktif bir silahlı saldırgan olduğunda arkadaşlar ve aile her zaman şaşırıyor,” diyor. “Ancak işaretler hep oradaydı, işaretler her zaman orada. Sadece onlar kaçırdılar.”

Korku, aynı zamanda bizi “Kendini öldürmeyi düşünüyor musun?” sorusunu doğrudan yöneltmek konusunda dengesiz kılıyor. “Sorudan ürktüğünüz açıksa, arkadaşınız cevabı kaldırabileceğinizi düşünmeyebilir,” diyor eğitmen. Bu tartışmaları yapmanın yolunun, sahte veya gerçek olması fark etmeksizin sakin bir özgüven olduğunu öğreniyoruz. Bu, huzursuzca kıpırdanmamalısınız anlamına geliyor. Açık bir vücut pozisyonunda kalın. Dikkatli bir şekilde dinleyin. Karşı karşıya değil, yan yana oturun çünkü zorlu konuşmayı yapmak için zor durumda hissetmemelisiniz. Ayrıca aklınızdan geçmiş olabileceğinin tersine, birine intiharı sormak hislerini yoğunlaştırmaz, genellikle onları etkisizleştirir. Gün ilerledikçe, zamanımız kullanışlı (dilinizi çözmenin temel yolları için sağdaki “Zorlu Bir Konuşmayı Daha Az Zorlu Kılın” bölümüne bakın) ve usandırıcı bölümlerle doldu.

BİLGİNİN SINIRLARI

BAZI PSIKOLOGLARIN ve iyileşme merkezi yöneticilerinin MHFA’nın etkililiği üzerine öne sürdüğü en büyük sorunların arasında, katılımcıların müdahalesinden insanların fayda gördüğünü gösteren bir araştırmanın olmaması da var. Yakın zamanda Colorado Üniversitesi School of Medicine’de yapılan bir çalışmada, MHFA katılımcıları arasında zihinsel sağlık farkındalığı ve müdahale etme özgüveni konusunda neredeyse yüzde 30 artış olduğu görüldü. Ancak mezunların ne sıklıkla müdahale ettiğini veya yaptıklarının etkili olup olmadığını kimse bilmiyor.

Yine de bir başlangıç noktasına ihtiyacımız var ve eğitim bunlardan biri. Çünkü çoğu kişi anksiyete hastalığının ortalama başlangıç yaşının 11 olduğunu bilmiyor. Ya da panik atakların 20 dakika kadar uzun sürebileceğini… Ya da mutlu olmayan birinin açıklanamayacak şekilde mutlu olmasının intihar riskinin endişelendirici bir işareti olduğunu… Ya da intihar düşünceleriyle yardım arayan veya intihar teşebbüsünden sonra sağ kalan kişilerin ilk üç ayında ekstra dikkat etmeniz gerektiğini çünkü bu sürecin kendilerini öldürme riskinin en yüksek olduğu dönem olduğunu bilmiyor.

Aksine, ideal olsun ya da olmasın, bu tarz bir sınıf bir oyun planı sunuyor ve daha da önemlisi bizim çoğunlukla geçici bir önlem olduğumuzun ve harekete geçmemiz gerektiğinin hatırlatıcısı oluyor. Neyse ki arkadaşım kendi kendine İsimsiz Alkolikler’e katıldı. O günden bu yana intihar düşünceleriyle ilgili dürüst konuşmalarda bulunduk ve bir gün yine o karanlık yere düşmesi halinde ne soracağımı bildiğim için daha iyi hissediyorum.

Eğitimli profesyonel gibi hissediyor muyum? Hayır. Bir şeyleri unutup bu öyküyü yazmak için notlarıma geri dönmem gerekti mi? Evet. Bu müdahale etme ihtimalimi artırıyor mu? Arkadaşlar ve ailem konusunda kesinlikle, yabancılar konusunda hala tereddüt ederdim.

Ancak markette biri panik atak geçiriyorsa ve insanlar birbirine bakarak dikiliyorsa, yardım gelene dek dizginleri elime alacağımı düşünüyorum.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com