Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

MH İKON: KURT RUSSELL

ERKEK AKLI

MH İKON: KURT RUSSELL

-

 

Hava hokeyinin, bir göz bandının ve aksiyon figürlerinin, nasıl bir kariyer inşa edebildiğinin hikâyesi.

Paralel bir evrende, Kurt Russell diye bir aktör yok. New York’tan Kaçış’taki Yılan Pliskin ve The Hateful Eight’teki John ‘’Cellat’’ Ruth gibi klasikleşen rolleri hiçbir zaman olmadı ya da başka birileri tarafından oynandı. Tüm o havalı göz bantları, kabarık saç modelleri ve gür bıyıklar asla afişlerde boy göstermedi. Ve bu paralel evrende Kurt Russell bir beyzbol oyuncusu.

Gerçek hayata dönersek, Russell minikler liginde dört yıl boyunca beyzbol oynadı ve star bir oyuncu olmayı hayal etti. (Star olduğu kesin ama bambaşka bir mecrada.) İlk olarak 9 yaşındayken Safe at Home! adlı bir filmin seçmelerine katıldı, sırf filmde rol alan beyzbol yıldızları Mickey Mantle ve Roger Maris ile tanışmak için. Mayısta vizyona giren olan son filmi Galaksinin Koruyucuları 2’nin tanıtım kampanyalarını yürüten Russell’la, B planı olarak nasıl sinema yıldızı olduğunu konuştuk.

Kırık Düşlerin Peşinde

MEN’S HEALTH: Baharda beyzbol sezonu başlarken içinizde bir burukluk oluyor mu?

KURT RUSSELL: Aslında buna alıştım. 30 yaşıma kadar bahar mevsimlerini özlüyordum. Çimlerin üzerinde binlerce saatinizi harcadığınızda ve sopayla çalıştığınızda, kendinizi o şekilde tanımlıyorsunuz. Sadece bedeniniz değil, zihniniz de buna alışıyor. Hâlâ beyzbol oynamak istiyorum.

Aktörlük sizi tatmin etmiyor mu?

Bunlar birbirinden tamamen farklı şeyler. Üstelik biri elma biri armut gibi de değil: Biri yarış arabası, diğeri televizyonun uzaktan kumandası gibi. İkisi arasında hiçbir bağlantı yok.

Film çekimlerinin de kendi heyecanı, adrenalini yok mu?

Bazı zamanlarda var. Örneğin sette yeni bir karaktere bürünmeye başladığınızda, diğer aktörlerin size bakıp, “Eveeet, adam şovunu yapmaya başladı. İşte başlıyoruz” dediklerini hissediyorsunuz. İşte o zaman film çekmek gerçek bir eğlenceye dönüşüyor. Beyzbolda da böyle, işler kızışmaya başladığında takım arkadaşlarınızla aranızda muazzam bir bağ oluşuyor. “Hadi oğlum, alalım şu maçı, hadi!” diyorsunuz. Harika bir his. Patlama noktası.

Peki beyzbolu niye bıraktınız?

Rotator cuff yırtığı yaşadım.

Maç esnasında mı?

Aslında hayır. Aniden olan bir şey değildi. Kolumu kullanmam gerekenden fazla kullandım. Her maçtan önce yüzlerce top yakalıyordum. Bir gece dışarıda kutlama yaparken kendimden geçmiştim ve hava hokeyi oynarken sakatlandım.

Bu gerçekten mümkün mü?

Üç saat boyunca beyzbol oynayıp, sonrasında hava hokeyinde yırtınırsanız gayet mümkün. Kariyerimin bittiğini de son derece kaba bir doktordan öğrendim. Beni muayene ettikten sonra “Sen oyunculuk da yapmıyor muydun?” diye sordu. Ben “Hı, evet” dedikten sonra şöyle dedi: “Eh, artık tam zamanlı bir aktör oldun.” Bu kadar! Sonra odadan çıkıp gitti. Orada ne yapacağımı bilemeden 10 dakika oturup kaldım. “Nasıl yani, bitti mi her şey?” diye düşünüyordum. Beni odadan bir hemşire gelip çıkarmak zorunda kaldı. Yıkılmıştım.

Karakterler ve Kostümler

Yılan Pliskin’in taktığı göz bandının fikir babası gerçekten siz misiniz?

Evet. Bandı New York’tan Kaçış filmini yazan ve yöneten John Carpenter’a taktım ve akabinde “Evet, bunu kullanalım” dedi. Sonrasında film için ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. Bazı yönetmenler bu tarz önerilere kem küm eder ve “Emin değilim” derler. Ama John bana güvenmişti.

Karakter için bir geçmiş de yazdınız mı? Gözünü falan mı kaybetmiş mesela?

Belki de. Bilmiyorum (gülüyor). Bence bu bir gizem olarak kalmalı. Zaten olay da buydu. Bir savaş kahramanı olduğunu biliyoruz ama geçmişinde neler yatıyordu? Göz bandının altında ne var? Belki de gözüne kızılötesi ışın geldi ve retinasını yaktı. Her ne olduysa, hâlâ canını yaktığı kesin.

Gerçekten de sürekli acı çekermiş gibi yüzünü buruşturuyor.

Filmlerimde, bana da o filmi izletecek şeyler yapmaya çalışırım. Kendimi izleyici yerine koyup şöyle düşünmek istedim: “Bu herif ne halt yemeye göz bandı takıyor? Filmde asla açıklamıyorlar!” Böyle olunca, meraktan koltuğun ucunda oturarak izliyorsunuz.

Altı Aksiyon Figürü (Ve Sayıları Artıyor)

Bugüne kadar aksiyon figürü yapılan birçok önemli rol canlandırdınız.

Bir oyuncak üreticisi bana canlandırdığım altı karakterin aksiyon figürü olduğunu söylemişti.

Bunlar hangileriydi?

Yılan, Yıldız Geçidi’ndeki O’Neil, Küçük Çin’de Büyük Bela filmindeki Jack Burton, The Hateful Eight’teki John Ruth, The Thing’deki MacReady ve… Kimi unuttuğumu bulamıyorum.

Tombstone’daki Wyatt Earp?

Evet! Bana bu karakterleri sayan kişi, sayıdan ziyade her birinin orijinal karakterler olmasının önemli olduğunu söylemişti. Yani bu karakterler çizgi roman ya da Star Wars karakterleri değil. Onlar yaratılış sürecine katkıda bulunduğum karakterler. Hepsi de diğer karakterlerden ayırt edici özelliklere sahip.

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Mango Erkeği Hugo Sauzay’dan tavsiyeler

-

Mango erkeği Hugo Sauzay, merak edilenleri yanıtladı. İşte onun tavsiyeleri.

1- Sen bir modelsin ama aynı zamanda bir iç tasarım şirketine sahipsin. Bu iki alanın ne kadar bağlantılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Seyahatler ve toplantılardan besleniyorum, moda ile yaptığım için şanslıyım. Bana farklı kültürlerle, insanlarla ve farklı yaşam biçimleriyle tanışma şansı veriyor. Ne zaman başka bir yerde çekim yapsam, mimari detayların fotoğraflarıyla dolu telefonumla birlikte geri dönüyorum. Yaratıcı insanlarla çalıştığımız için şanslıyız ve onları kreatif süreçte izlemek büyük bir ilham kaynağı. Mimarlıkta olduğu gibi modada da hikaye anlatıcılığı önemlidir. Global bir proje sahip olmak için daha önce yapılan tüm çalışmalar esastır. Sadece kolay bir final görüntüsü değil, zamanın ötesinde bir proje yapmaya çalışıyorsunuz.

2- Katıldığınız projeleri nasıl seçersiniz? Dikkat ettiğiniz ana faktörler nelerdir?

En önemlisi projenin temelindeki insanlar. Moda olmak istemeyen ama doğru bir proje yaratmak isteyen biri.

3- Genç erkek ve kadınlara kendilerine daha güven duymaları için ne önerirsiniz?

Farklılıklara açık kalmak ve ilgi yarattıklarını anlamak. Hoşgörü dışında daha iyi bir yol olmadığını anlamalılar. En önemli şey, senin tutkularını yaşaman ve inanman.

4-Kendi tarzını nasıl tarif edersin ?

Klasik ve sade bir stilim var. Koyu jean, beyaz tişört bir tür üniforma. Kazak ve paltolar için güzel kumaşlara dikkat ediyorum.

5- Mango erkeği ne tür bir erkek?

Mango erkeği modern ve kendinden emin.

6-  Kampanya çekimi sırasında Mango ile olan deneyiminizden bahseder misiniz?

İskoçya’da tipik bir yağmurlu gün boyunca çekim yapıyorduk ancak arkadaş canlısı bir ekip tarafından ısındık. Çekimde hissetmedim, yeşil tarlalarla çevrili bir kalede, koyun ve atlarla dolu nehirlerde arkadaşlarımla daha fazla zaman geçirdim. Muhteşem bir yerdi. Arkadaşlarla rüya gibi bir hafta sonu oldu.

Devamı

ERKEK AKLI

Meditasyon yapmanın etkileri

-

Meditasyon yapmanın sağlığımıza ve ruhumuza etkileri nelerdir?

DERLEYEN: ZEYNEP İLAYDA ZAFER

Birçoğumuz daha çok burpee yapmak, kombucha’mızı evde hazırlamak ya da kolayca ketozise girebilmek gibi hedefler koyup, yolun daha yarısına gelmeden bunlardan vazgeçiyoruz.

Bunların yerine, size fazlasıyla gerçekleştirilebilir bir çözüm önermeme izin verin: Bir ay boyunca, haftada birkaç gün, sadece bir dakikalığına meditasyon yapmayı deneyin.

Sağlıklı alışkanlıklar edinmek zordur ve hedeflerimizi gerçekleştirme isteğinin azalarak bitmesinin bir nedeni var. Başarısızlığa programlanmış olabiliriz. Evrim bize hayatta kalmaya odaklanmış bir beyin miras bıraktı, uzun vadeli sağlık planlamasına yatkın olan bir beyin değil. Doğal seçilim bizi tehditleri algılamak, yiyecek ve eş bulmak için hazırladı, düzenli diş ipi kullanmak için değil. Size bu mütevazı ve bir ay sürecek olan teklifi yapmamın sebebi ise evrimin bu yönüne meydan okuduğumuz gerçeği. Bu konuda iki şey işinizi oldukça kolaylaştıracak:

İlk olarak, her gün meditasyon yapmaktansa haftada birkaç gün yapmak iyi bir hedef. Tutarlılık meyvesini verecektir: Ne kadar sık meditasyon yaparsanız işiniz o kadar kolaylaşır ve faydaları daha derin ve kalıcı olur. Fakat bir günü atlarsanız, içinizdeki eleştirmen başarısız olduğunuz konusunda canınızı sıkmaya fırsat bulamayacaktır. O yüzden bu yaklaşıma “neredeyse her gün” diyorum. Bu yaklaşımın özelliklerinden biri olan ve davranış değişikliği araştırmalarında ana noktalardan biri olan “psikolojik esneklik”; meditasyon pratiği, yeni bir spor salonu rutini ya da Esperanto öğrenmek gibi kalıcı bir alışkanlık edinmenize yardımcı olabilir.

İkincisi, bir dakika gerçekten çok ama çok kısa bir zaman dilimi. Bir dakikalık bir teklif rahatsız edici bir taahhüt gerektirmiyor. Dahası, rahatça ölçülebilir bir aralık. Bir dakikalık bir meditasyondan sonra, insanlar genellikle kendi kendilerine, “Zaten bir dakikaya ulaştım, biraz daha devam edebilirim,” diyor. Meditasyon hocası Cory Muscara’nın da açıkladığı üzere, bu çok önemli bir nokta çünkü “dışsal” bir motivasyondan (yapmak zorundaymışsınız gibi hissettiğiniz için meditasyon yapmak gibi), daha güçlü olan “içsel” motivasyona doğru (istediğiniz için meditasyon yapmak) geçiş yapıyorsunuz. Daha çok meditasyon yapmaya niyetlendiğiniz anda da gerçekten bununla ilgilendiğiniz için yapıyorsunuz ve bu da etkilerinin daha uzun sürmesini sağlıyor.

Şirketim 10% Happier, trilyon dolarlık şirket Apple’ın çalışanlarıyla her yıl bir ay boyunca yapılan “Mindful Minute” testini gerçekleştiriyor. Amaç, katılımcıların 30 gün içinde 25 gün, en az bir dakika boyunca düşünceleriyle bilinçli zaman geçirmesi. Bu yöntem, farkındalığın hayatlarına nasıl katkıda bulunduğunu anlamalarını sağlıyor ve kendilerini başarısız hissetmeden haftada bir günü kaçırma özgürlüğünü tattırıyor. (Katılmak için Apple çalışanı olmanıza gerek yok.)

Bu düşük çıtayla bile, yeni meditasyon alışkanlığını kalıcı hâle getirebilmenin daha stratejik yolları var:

PROGRAMINIZ HAKKINDA STRATEJİK DÜŞÜNÜN

Bazı insanlar belirli saatlere uymanın – yatmadan hemen önce, sabah ilk iş, egzersizden hemen sonra gibi  alışkanlık edinmeyi kolaylaştırdığını düşünür. Alışkanlık oluşumu üzerine çalışan bilim insanları ise “sıralama, rutin ve ödül”den bahsediyor. Siz de sıralama, rutin ve ödül döngüsünü izleyerek kendinize bir meditasyon şeması oluşturabilirsiniz. Örneğin, “Arabamı park ettikten sonra [sıralama] beş dakika meditasyon yapacağım [rutin] ve biraz sakinleşecek, farkındalığımın arttığını hissedeceğim [ödül].” Alışkanlığın yer edinmesi için bu döngüyü tekrar edin. Hatta günlük meditasyon seansınızı takviminize kaydetmek işe yarayabilir. Bununla beraber, eğer benim gibi öngörülemez bir programınız varsa, stratejik düşünmek meditasyonunuzu bulabildiğiniz zamana ve yere sıkıştırmak anlamına gelebilir.

KENDİNİZİ SORUMLU TUTUN

Bazı insanlar kendi kendilerine sağlıklı bir alışkanlık edinemeyebilirler. Ancak, başkaları onları sorumlu tuttuğu zaman bunu daha kolay yaparlar. Bu tarz bir sorumluluğu topluluk gibi bir şeye katılarak üstlenebilirsiniz. Bu, birkaç arkadaşınızı bir araya getirip işe koyulmak kadar basit de olabilir. Başka bir seçenek ise toplu meditasyon sınıflarına katılmanız olacaktır. Fakat iyice araştırma yapmalı ve bunları gidip kendiniz görmelisiniz.

FAYDALARINA ODAKLANIN

Tıpkı fareler gibi, bizler de bizi iyi hissettirdiği ve bize bir şey verdiği sürece bir eylemi yapmaya devam etmeye eğilimliyiz. Bu durumun da en az iki aşaması var.

İkinci aşama ise hem içsel durumunuz hem de dışarıya yansıttığınız davranışlarınız bakımından hayatınızda beliren faydalarını fark etmek. Ben, meditasyonun beni daha iyi hissettirdiğini ve daha iyi davranmamı sağladığını fark ettim. Meditasyonun en iyi çözüm olduğuna inanıyorum, yani iyi alışkanlıklar konusunda türünün en iyisi, çünkü düzenli bir doz farkındalık, diğer hangi çözümleri kovalamanız gerektiğini ve bunu en iyi şekilde nasıl gerçekleştireceğinizi çözmeniz bakımından ihtiyacınız olan açıklığı ve akıl sağlığını size sağlayabilir.

Bence denemeye değer. Son birkaç yıldır ne zaman meditasyon hakkında bir konuşma yapsam, şu tavsiyeyi veriyorum: Bir ay meditasyon yapmayı deneyin, hiçbir işe yaramadığını düşünüyorsanız Twitter’da beni bulun ve bana bir geri zekâlı olduğumu söyleyin. Bu süreçte birçok kişi bana geri zekâlı dedi, ama bu nedenle değil.

Devamı

ERKEK AKLI

Stres, yağ yakmayı engelliyor

-

Yapılan araştırmalara göre stresli olmak yağ yakımını engelliyor.

Beyniniz haftanın yedi günü alarm veriyorsa, yağ yakmanız da imkânsızlaşır. Pure Sports Medicine’in kuvvet antrenörü Andy Reay’e kulak vererek biraz sakinleşin.

Kortizol adlı stres hormonunu mutlaka daha önce duymuşsunuzdur. Bu hormonun seviyesi kronik olarak arttığında vücudunuzda yağ depolamaya yol açan enzimler tetiklenir ve karın kaslarınız açıkça gözükmez. Bu hormon uyku kalitenizi de bozarak testosteron üretiminizin azalmasına yol açar ve antrenmanlardan aldığınız verimi azaltır.

Neyse ki bu sorunu çözmenin birkaç farklı yolu var. İlk olarak düzensiz beslenme alışkanlığınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Yemek yediğiniz zamanlarda vücudunuz insülin hormonu salgılar ve bu hormon kortizol hormonunun etkilerini ortadan kaldırır. Bu nedenle sık ama az yemek, akşam yemeğinde çok fazla beslenip sonrasında telafi etmeye çalışmaktan daha akıllıca bir yöntemdir.

Kendinizi yorgun hissettiğinizde daha sıkı çalışmayı denemekse stresinizi artırarak karın kaslarınıza giden yolu uzatacaktır. Hafta içinde yüzme gibi düşük darbe etkili sporları deneyebilir ya da kuvvet antrenmanlarına devam etmek istiyorsanız düşük ağırlık-yüksek tekrar prensibini benimseyebilirsiniz. Yani ağır çalışmaları pazar gününe saklamayı düşünebilirsiniz. Bazı sporcular bu gibi durumlarda kalp atışı değişkenliğini takip eder. Elite HRV gibi uygulamalarla kalp atışlarınız arasındaki süreyi ölçmek size vücudunuzun yorgunluk veya stres durumuna dair bilgi vererek antrenmanlarınızı daha etkin bir biçimde tasarlamanızı sağlar. Öte yandan takviye edici gıdaların da yardımına başvurabilirsiniz. Bu takviyelerin kötü yaşam şartlarınızı düzeltmek gibi maharetleri olmasa da magnezyum, C vitamini ya da daha az bilinen, hücre zarınızı oluşturan fosfatidilserin gibi takviyeler stres seviyenizi azaltmada yardımcınız olabilir. Derin bir nefes alın ve karın kaslarınızı çıkarmak konusunda endişeli davranmaktan vazgeçin.”

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com

    Loading RSS Feed