Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

MH GEZİYOR: MARDİN

-

 

Medeniyetin başlangıcına doğru uzanan bir yolculuk…

Yazan: Özgür Uysal


Men’s Health olarak Effect Group davetiyle Mardin’de Kasım 2011’de hizmete giren Hilton Garden Inn’e konuk olduk. Hem Mardin’in yeni ve lüks evladı Hilton’un tadını çıkarttık hem de Türkiye’nin en zengin topraklarında bir tarih yolculuğuna çıkma fırsatı bulduk. İşte birkaç izlenim:

Yaklaşık 7,500 yıllık bir medeniyet beşiği Mezopotamya… M.Ö. 5500-M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanıyor tarihi. Akatlar, Asurlar, Babiller, Sümerler… Sonra Persler, Büyük İskender… Selçuklulular, Osmanlılar ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti… İşte dünyanın en işlek otoyolunun kalbinde binlerce yıllık tarihi ile bir kent olarak Mezopotamya’nın dümdüz, sonsuzluk hissi uyandıran ovanın tek yüksek dağının yamaçlarını çevreler Mardin. Bu kadar kültürü içerisinde barındıran kent, elbette bir o kadar da farklı dini bünyesinde kardeşçe yaşatabilen bir medeniyet beşiği. Süryaniler, Müslümanlar ve Yezidiler…

Kolay değil, dünyanın en işlek köprüsü Mardin. Hal böyle olunca Mardin, Midyat gezerken Romalıların yaptığı su kemerlerinden, gladyatör yetiştirme merkezlerine rastlamak; şehrin daracık ve tarih kokan sokaklarından yürürken Selçukluların yaptığı camilerden; Süryani kiliselerine kadar her kültürden bir ize rastlamak işten bile olmuyor.

Kentin en yüksek noktasında ise Mardin Kalesi bulunuyor. Evliya Çelebi, yazdığı seyahatnamede kaleyi ve ele geçirilmesinin zorluğunu şöyle tarif eder:

“Hendeği olmayan kalenin etrafı cehennem çukurunu hatırlatan derinlikte tıraşlanıp parlatılmış kayalardır. Birçok mağaraları, karanlık pusu yerleri, on sene kuşatmaya yetecek su sarnıçları vardır. Yalçınlardan inen yağmurun bir damlası heba edilmeyip kaya yollarından sarnıçlarına gider.”

İşte ucu bucağı olmayan Mezopotamya Ovası. Sizde de sonsuzluk hissi uyandırmadı mı?

Tarihi kalenin bir tarafında “Eski Mardin” adı verilen, kentin tarihi dokusuna sahip bölge, diğer tarafındaki vadiye bakan bölümde ise “Yeni Mardin” ismiyle metropol olmaya hızla yaklaşan, Hilton Gardenn Inn’in de bulunduğu bölge uzanıyor.

Meyve veren ağacı taşlarlar misali, dünyanın en verimli topraklarına sahip sayılı bölgelerden olan, medeniyetin tarihinin bu kadar eski olduğu bölgede elbette savaşın da tarihi bir o kadar eski… Hala huzursuzluğun son kırıntılarının izlerini, Suriye sınırındaki mayınlardan anlayabiliyor insan. Bölgede kimsenin birbirine düşmanlığı yok. Zaten sınırlar çizilmeden önce de yokmuş… Aynı propaganda filminde olduğu gibi devletler arası diplomasi, akrabaların arasına sınır koymuş.

Ne demiş atalarımız, “Yemek buldun ye, dayak gördün kaç.” Mardin’in kendine özgü bir sürü yemeği var. Bunlardan en

Patenti Cercis Murat Konağı'na ait bir meze tepsisi...

meşhurları kaburga dolma, içli köfte, kapalı bir lahmacunu andıran sembüsek, lebeniye ve safranlı, hafif tatlılardan zerde… Elbette yemeklerden sonra da Türkün espressosu, kahvenin en saf hali Mırra… Kısacası Mardin mutfağına bünyeyi bırakmak, sonrasında sıkı bir kardiyo programı gerektiriyor bizden söylemesi. Hilton bunu öngörmüş olacak ki Mardin’de hava kararınca her yer kapansa da Hilton’un spor salonu 24 saat açık. Yani yediğiniz lezzetli yemekleri nerede yakacağınız da belli. Yemek yiyecek, otantik ve kültürel bir restoran arıyorsanız İstanbul’da da şubesi olan Cercis Murat Konağı tam olarak aradığınız yer. Mardin küçük yer. Sorsanız gösterirler… Yemeği gündüz yerseniz önünüzde Mezopotamya ovası tüm uçsuz bucaksızlığıyla uzanıyor. Eğer gece yerseniz ovanın karanlığı sanki denize bakıyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Tecrübe ve istatistiklerle sabittir, kime sorsam aynı şeyi söylüyor, “Olur mu öyle şey? Deniz nere, Mardin nere?” demeyin.

Mezopotamya'yı sarmalayan iki koldan biri olan Dicle'nin Hasankeyf'ten görüntüsü. Üzerindeki iki tarihi kolon da, Asurlular zamanında yaptırılan ilk ücretli geçişe sahip köprü... (Yapılırken "Maliyetini çıkartsın paralı geçişler durdurulacak" denmiş. Artık para alınmıyor...)

“Nereleri gezeyim?” diyorsanız kısa bir liste yapmak mümkün: Mardin içerisinde, telkari gümüşün anavatanı ve en ucuz olduğu yer olan Midyat, diğer ilçelerden Savur, Dara ve tabi ki dünyanın en eski paralı köprüsüne ev sahipliği yapan, dağın içine yapılmış dev bir şehir olan Hasankeyf… Birkaç tarihi yeri de not edecekseniz, Yukarı Mezopotamya’ya bakan Deyrulzafaran Manastırı, dünyanın en eski okullarından, Nusaybin’deki Mor Yakup Manastırı, üzerinde her kültürün sembollerini taşıyan ve eski Mardin’in her yakasından görünebilen minaresiyle Ulu Cami…

“Ben nasıl gideceğim oralara?” diye soracak olursanız size Lokman Açıl’ı şiddetle tavsiye ederim. Bölge hakkındaki bilgisi takdir edilesi… (E-posta adresi: lokmanacil@hotmail.com)

Görmediyseniz Türkiye’nin bu ahenkli dokusunu mutlaka gidin görün derim. Eğer gördüyseniz de bir kere de Hilton konforuyla Güneydoğu’yu yaşamanızı tavsiye ederim. Anlatması bizden, gezmesi sizden… Yediğiniz içtiğini size kalsın,

Mardin içinde arabayla seyahat ederken arada bir durup metrelerce uzanan koyun sürüsünün otoyoldan geçmesini izlemek durumunda kalacaksınız. Tadını çıkarın...

biraz olsun yardımcı olabildiysek ya da en azından teşvik edebildiysek bize teşekkür etmeyi unutmayın. Gezelim, görelim, yazalım, size tatil için program yaratmaya devam edelim…

Hilton Garden Inn – Mardin hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

ERKEK AKLI

Yeni yılda mutlu olmanın 10 yolu

Umut Doğan Yıldız

-

Uzman Psikolog Selin Karabulut, yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktalarını sıraladı.

Uzman Psikolog Selin Karabulut’a göre yeni yılı mutlu ve huzurlu geçirmenin püf noktaları!

· Şikayet etmekten, söylenmekten vazgeçin. “Sorunu çözebilmek için benim bir etkim olur mu, ben neler yapabilirim?” diye düşünün ve sorunlarınızı çözmeyi ertelemeyin.
· Daha sağlıklı yaşayabilmek adına rasyonel adımlar atın. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin ve vakit buldukça egzersizler yapın.
· Kötü alışkanlıklarınızı geride bıraktığınız bir yıl olsun. Örneğin, sigarayı bırakın. Sağlığınızı, zihninizi ve cebinizi ele geçiren sigara esaretine bir son verin.
· Kendinize daha çok vakit ayırın. Hayata bir defa geliyorsunuz, onu başkaları adına ipotek etmekten vazgeçin. Yapmaktan keyif aldığınız işlere zaman yaratın. Özellikle zamanınızı çalan, sizi yoran ve ele geçiren şeyler için artık vakit harcamayın.
· Sevginizi, mutluluğunuzu ve neşenizi çevrenizdekilerle paylaşın. Onları önemsediğinizi her fırsatta dile getirmeye, iyi ve kötü günde yanlarında olmaya özen gösterin.
· Hedefler belirleyin ve o hedefleri gerçekleştirebilmek adına kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Hedeflerinizi ertelememeye dikkat edin.
· Klişelerden uzak durun, klişelerin hayatınızı yönlendirmesine izin vermeyin.
· Uzun zamandır ertelediğiniz işleri yapmak için harekete geçin. Ertelemeden ve üşenmeden bu işleri azaltmaya çalışın. Zamanınızı iyi yönetmek, ertelediğiniz işleri hayata geçirmenizi kolaylaştırabilir.
· Sevmekten korkmayın! Eşler arasındaki en temel sorunların sevgiyle ve sevmeyle çözülebileceğini unutmayın.
· Çocuklarınıza keşfetmeleri, denemeleri için fırsatlar yaratın. Hayatlarının sizin onlara sunduğunuzdan çok daha farklı olabileceğini unutmayın.

Devamı

ERKEK AKLI

Mango’dan stil ikonuyla işbirliği

Umut Doğan Yıldız

-

Mango’nun işbirliği yaptığı stil ikonu David Gandy; bir modelden çok daha fazlası!

Eşsiz tarzı ve vintage arabalara olan tutkusuyla tanınan süper model David Gandy’nin ilgi alanları aslında çok daha fazla. Girişimci kimliği ve hayır işlerine ilgisiyle de tanınan David Gandy yeni projelere atılmaktan keyif alıyor.

Tarz sahibi olmak için genel bir bakış açısına sahip olmak gerektiğine inanan David Gandy bunun sadece kıyafetlerle ilgili olmadığını söylüyor. Materyelleri, renkleri veya tasarım ile ilgili olan her şeye duyulan ilgi insanın genel tarzını yansıttığına inanıyor. Arabalara olan tutkusunu ise şu sözlerle anlatıyor; ‘araba alırken bunu yatırım amaçlı yapmıyorum. Beğendiğimi alıyorum ve onu yenileyerek gelecek 60 yıl boyunca yaşatmaya devam ettirmek istiyorum’ diyor.

Hayır işlerine olanilgisine de köpeği Dora aracılığı ile anlatıyor. Sokak hayvanlarına yardım edenve kar amacı gütmeyen kurumlara destek olan David Gandy köpeği Dora’yı da buşekilde evlat edindiğini anlatıyor.

‘Kendime sürekli meydan okumayı seviyorum. Bilinmeyenin korkusunu hissetmek kendimi geliştirmeme izin veriyor. İş için, bir proje için olsun ya da kişisel hayatım ile ilgili olsun – pişmanlık duymamak için elimden geleni yapıyorum’ diyen David Gandyherkese ilham verebilecek bir süper modelden çok daha fazlası.

Devamı

ERKEK AKLI

Estetik kraliçesinin son isteği!

Umut Doğan Yıldız

-

Geçirdiği sayısız estetik operasyonla adını duyuran Pixee Fox, son isteğiyle doktorları şaşırttı!

Şimdiye kadar 200’den fazla estetik operasyon geçiren estetik bağımlısı Pixee Fox, bir televizyon programına konuk oldu.

Botched Doctors adlı programa davet edilen estetik kraliçesi, katıldığı programın sunucuları olan cerrahlardan bir istekte bulundu ancak Terry Dubrow ve Paul Nassif, Fox’un talep ettiği bu ameliyatı reddettiler.

İngiliz gazete Daily Mail’de yer alan habere göre; çizgi film karakteri gibi görünmek için defalarca ameliyat olan 28 yaşındaki Fox’un son isteğine doktorlar ‘Hayır’ dedi.

İstediği karaktere benzeyebilmek için kaburgalarını aldırıp, göz rengini dahi değiştiren Fox, bu defa da saç çizgisini yeniden hizalamak istediğini belirtti.

Bunu duyunca şok olan doktorlar bu isteği reddettiler. 
Cerrahlar, Fox’un beden algı bozukluğu olan bir kişi olduğunu düşünüyorlar.

Daha önce Fox,  çene kemiği ameliyatı için Güney Kore’nin Seul kentine gitmiş ve burada çenesini kırdırarak traşlatmıştı.


Devamı

Popüler