Bizi Takip Edin

SAĞLIK

METABOLİZMA NASIL HIZLANDIRILIR?

-

 

Metabolizma hızlandırmak için yapmanız gerekenler.

Metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunu cevaplamadan önce daha temel bir soruyla başlayalım isterseniz; metabolizma nedir? Basitçe söylersek, sizi hayatta tutan, yedi gün 24 saat vücudunuzda faaliyet gösteren tüm kimyasal reaksiyonların ortak adıdır. Metabolizmanızı, kalori koruyan bir bodyguard gibi düşünebilirsiniz. Yağları gece kulübünden (yani vücudunuzdan) kovan bir numaralı adamınızdır.

Siz farkında olsanız da olmasanız da vücudunuzda yağlarla kaslar arasında sürekli bir savaş vardır. Bu savaşta hangi tarafta yer alacağınız çok belli. Kaslarınız enerji sağlamak için yağlarınızı yakar. Bu yüzden hımbıllıktan kurtulmak ve sıkı bir vücuda kavuşmak için kas yapmanız ve kaslarınızı da korumanız gerekir. Çünkü kaslar metabolizmayı hızlandırma konusunda ustadır. Gece gündüz kalori yakmanızı sağlar. Ayrıca testosteron seviyenizi yükseltir, yaşlanmayı önler, libidonuzu artırır. Kalp hastalıkları, sırt ağrısı, eklem ağrısı ve depresyonla savaşır. Kasla yağın savaşında kasın tarafında yer alır ve zafer kazanırsanız, bel çevrenizin incelmesi dışında birçok kazancınız olur. Şimdi metabolizmayı hızlandıran ipuçlarına göz atalım.

Gerçek 1; Spor salonunda kalori yakmak tam bir zaman kaybıdır

Kalori yakmak harikadır, bu doğru. Fakat spor salonunda egzersiz aletlerinin üzerindeki göstergelerde yazan kalori değerleri o kadar da gerçekçi değildir. Kalori yakmak için üç seçeneğiniz var. Bunları anlarsanız işiniz spor salonuna kalmaz.
“O zaman neden sadece egzersiz yaparak kilo veremiyorum?” diyor olabilirsiniz. Etrafınıza bir bakın. Spor salonu kilolu insanlarla dolu. Yani yanıt basit. Egzersiz ve hareket yağ yakımının sadece yüzde 15 ile 30’luk küçük bir kısmına denk geliyor. Bir başka deyişle kalori harcamanızı sağlayan yüzde 85’lik kısım kesinlikle vücudunuzla yaptığınız hareketlerle ilgili değil. Yalnız bu, ‘spor salonu önemli değildir’ anlamına gelmemeli. Sadece spor salonunda yaptığınız egzersizleri işe yarar hale getirmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Egzersiz, müttefikiniz olan kasların en büyük silahı. Baş düşman yağlar üzerinde zafere ulaşmanızın da en önemli aracı.

Gerçek 2; Ne kadar şişmanlarsanız bir o kadar daha şişmanlarsınız

Bazal metabolizma (dinlenme anındaki metabolizma) her gün yaktığınız kalorilerin büyük kısmından sorumlu. Birçok faktöre bağımlı olarak gelişir. Yaşınız, cinsiyetiniz, boyunuz, hatta genleriniz ve vücudunuzun yağ oranı bile bazal metabolizma üzerinde etkili olur. Mesele şu ki vücudunuzdaki yağ birikimi kalori tüketimini yavaşlatıyor. Çünkü metabolik anlamda yağ hücreleri tembeldir. Neredeyse kalori tüketimine hiçbir katkıları olmaz. Vücudunuzdaki 500 gramlık yağı beslemek için gün boyu sadece iki kalori harcarsınız. Oysa kaslar epey aktiftir. Dinlenme halinde bile 500 gram kas hücresi yağlardan üç kat fazla kalori yakar. Ne kadar kalori yakarsanız, o kadar yağ kaybedersiniz. Bu yüzden yağlar kaslardan nefret eder çünkü kas oturduğu yerden yağ yakar. Yani kasların asli görevi metabolizmayı da hızlandırmaktır.

Yağ ayrıca adiponektin adlı önemli bir hormonu da baltalar. Adiponektin, metabolizmayı düzenleyen faydalı bir maddedir. Eğer iç yağ oranınız artmışsa vücudunuz daha az adiponektin salgılamaya başlayarak metabolizmanızı yavaşlatır. Yani gerçek anlamda yağ yağı çeker. ABD’deki Journal Of Applied Physiology bülteninde yayımlanan bir bilimsel araştırmaya göre iç yağdan dışarı çıkan diğer salgılar da kaslar için en az adiponektin kadar zararlı. Bu salgılar kasları zayıflatarak yağları adeta bir virüs gibi artırıyor.

Çözüm ise basit: Daha büyük kaslara kavuşmak. Böylece kas oranınız arttıkça metabolizma hızı da artmış olur. Kas hacminin çoğalması da kalp damar hastalıkları ve diyabet riskinizi de azaltıyor. Tam tersi bir durum ise sağlığınız için oldukça riskli. ABD’deki Circulation adlı bilimsel bültende yayımlanan araştırmaya göre kas oranının azalması sadece tip 2 diyabete neden olan insülin direncini artırmakla kalmıyor. Kandaki yağ oranını yükseltiyor ve iç organların yağlanmasını da hızlandırıyor.

Gerçek 3; Ağırlık çalışması yağların en büyük düşmanıdır

Kasların kalori yaktığını öğrendiniz, o zaman düz bir mantıkla daha çok kasın daha fazla kalori yaktığını da tahmin edebilirsiniz. Bu yüzden antrenmanlarla kaslarınızı geliştirmeniz metabolizma hızlandırmak konusunda büyük öneme sahiptir. Araştırmalara göre tek bir ağırlık çalışması bile kalori yakımını 39 saat boyunca maksimuma çekiyor. Ayrıca egzersiz yaptığınız anlarda yaktığınız kaloriler de yanınıza kâr kalıyor.

Kas yapmanın uzun vadede kalori tüketimine etkisi sadece kilo vermekten de öte. Kas yapmak doğrudan yağları hedef alıyor. Connecticut Üniversitesi’nden egzersiz ve diyet araştırmacısı Dr. Jeff Volek’in çalışmasına göre aynı düşük kalorili diyeti uygulayan denekler arasından daha kaslı olanlar, daha az kaslı olanlara nazaran yüzde 40 daha fazla kilo verdi. Ağırlık antrenmanı yapanlar da aerobik antrenmanı yapanlara göre daha hızlı kilo kaybetti.

Ağırlık antrenmanlarının bir numaralı yağ yakma sistemi olduğuna dair bir başka delil daha var: Kaslarınız çoğaldıkça vücudunuza aldığınız besinler daha iyi kullanılıyor ve yağa dönüştürülüp depolanmıyor. Kaslar, enerjiyi yani kalorileri glikojen şeklinde depoluyor. Egzersiz yaptığınızda bu glikojen yakıt olarak kullanılıyor. Egzersizden sonra yağ depolama hormonlarınız, yediğiniz karbonhidratları glikojene dönüştürüp kaslarda boşalan yerlere doldurmaya çalışıyor. Eğer egzersiz yapmamış olsaydınız, bunların hepsi yağa dönüştürülüp karın bölgenizde depolanacaktı.

SAĞLIK

Ömrü uzatan antrenman

Umut Doğan Yıldız

-

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, güç antrenmanları insan ömrünü uzatıyor.

Kardiyo bağımlılarına güç antrenmanları çekici gelmeyebilir. Ama yeni bir araştırma, güç antrenmanlarını atlamamanız gerektiğinin haberini veriyor. Çünkü anaerobik (yani güç antrenmanı) egzersizler, uzun yaşamın sırrı olabilir.

Preventative Medicine‘da yayımlanan araştırmada, güç antrenmanları ile uzun yaşam arasında bir bağlantı bulundu. Kardiyo egzersizlerinin kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve Alzhemir gibi birçok hastalık riskini azalttığı uzun zamandır biliniyordu. Ancak, güç antrenmanlarının insan ömrü ve sağlık üzerindeki pozitif etkilerine dair araştırmaların sayısı görece sınırlıydı.

Araştırmacılar, National Health Interview Survey tarafından 1997-2001 yılları arasında toplanan veriler ile 2011 yılında 65 yaş ve üzerindeki 30.000 insanın ölüm raporlarını ilişkilendirdiler. İnsanların sadece %9’unun haftada en az 2 gün güç antrenmanı yaptığı bildirilmişti. Güç antrenmanı yapan insanların erken ölüm oranı ise güç antrenmanı yapmayanlara kıyasla %46 daha düşük olarak belirlendi. Dahası, bu insanların kalp sorunlarına bağlı ölüm oranlarının %41, kanserden dolayı hayatlarını kaybetme oranlarının ise %19 daha düşük olduğu ortaya çıktı. Hatta alkol tüketimi ya da sigara bağımlılığı gibi diğer yaşamsal faktörler hesaba katıldığında da sonuçlarda bir değişiklik oluşmadı.

Özetleyecek olursak, egzersiz programından güç antrenmanlarını asla eksik etmemelisiniz.

Devamı

SAĞLIK

7 adımda daha hızlı metabolizma

Umut Doğan Yıldız

-

Bu 7 adımı izleyerek metabolizmanızı hızlandırın.

Amazondan Sipariş

Bağışıklığı güçlendirmesinin yanı sıra, C vitamini metabolizmanız için de çok önemli olup Boulder’daki Colorado Üniversitesine göre yaşlandıkça vücudumuzu yavaşlatan oksidatif stresi dengeler. Ancak bunun için Amazon ormanlarında yaşamak zorunda değilsiniz. Yağmur ormanları meyvesi camu camu, bir çay kaşığı tozunda günlük tavsiye edilen tüketim miktarınızın beş katını içerir. Gut dergisine göre ise aşırı yemekten kaynaklanan kilo alımının etkisini azaltır. Bir sonraki shake’inize akıllıca bir ilave.

Suyla Daha Fazla Yakın

Biftek ve protein barlardan oluşan bir beslenme programının kol kaslarınıza faydaları olabilir, ancak bu metabolik bir dezavantajla gelir. Connecticut Üniversitesinin bir çalışmasında, yüksek protein diyeti yapan atletler, normalden daha susamış hissetmemelerine rağmen metabolizmayı yavaşlatan su eksikliği belirtileri gösterdi. Susuzluktan kavrulmayı beklemeyin. Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, yalnızca 500 ml suyun dahi metabolizma hızınızı sonraki saat için yüzde 30 yükseltebileceğini bildiriyor.

Artık Büyük Öğünler Moda

“Az ve sık yiyin” efsanesi o kadar yaygın ki nadiren sorgulanıyor. Ancak Plos One dergisindeki bir çalışma, daha az sıklıkla daha büyük öğünler yiyen erkeklerde küçük bir kalori yakımı artışı görüldüğünü bildirirken US National Institute on Aging, günde süper boyutlarda bir öğün tüketen farelerin sürekli olarak atıştıranlardan daha sağlıklı olduğunu gösterdi. Daha az bulaşık çıkması da cabası.

Sonraya Saklayın

Ağırlık antrenmanınızı işten sonraya ertelemek, metabolizmanız yavaşlamak üzereyken onu yeniden hızlandıracaktır (ayrıca hızlı bir bira yuvarlamanın cazibesinden kaçmanıza yardımcı olur). Bir çalışmada**, akşam saat altıdan sonra antrenman yapan deneklerin sabah antrenman yapanlara kıyasla daha fazla yağ yaktıkları görüldü. İlave uyku süresinin de size iyi geleceğinden eminiz.

Düşünmeniz Yeter

Metabolizmanızı hızlandırmak davranışlarınızdaki değişikliklerden biraz daha fazlasını gerektirebilir. Bir çalışmaya göre***, günlük aktivitelerini egzersiz olarak yorumlayan deneklerin rutinlerinde değişiklik yapmadan daha fazla kalori yakıp daha çok yağ kaybettiği görüldü. O dosyaları güncellemek çok zor iş, değil mi?

Yaralarınıza Tuz Basın

İyot, tiroidinizin metabolizmanızı iyi çalışan bir düzende tutan hormonları üretmesine yardımcı olması adına gereklidir. Ancak Türkiye halkındaki iyot eksikliği iyotlu tuzlar üretilmesinin zorunlu kılınmasıyla azalsa da, hala varlığını sürdürüyor. Wakame yosunu gibi deniz sebzeleri mükemmel iyot kaynaklarıdır ve daha kolay besin emilimi için miso ile servis edilmesi tavsiye edilir. Ancak deniz ürünlerinin bu türlerinden kaçınıyorsanız iyotlu tuz kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

T Yüklemesi

Bitmek bilmeyen back squatlar doğal bir yağ yakıcı olan testosteron seviyelerinizi artırmanın tek yolu değil. Bath Üniversitesinin bir çalışması, 30 saniyelik 10 sprint yapmanın T seviyelerinizi bir sonraki saat içinde yükselttiğini ve aynı zamanda vücudunuzun şekeri metabolize etme kabiliyetini geliştirdiğini gösterdi. Sonuçlarınızı en iyi hale getirmek için spor-dinlenme oranınızı 1:3 şeklinde tutun, yeterince dinlenemezseniz en iyi çabanızı gösteremezsiniz. İyi kazançlar, bekleyenlere gelir.

Devamı

SAĞLIK

Prediyabetten kurtulun

Umut Doğan Yıldız

-

Yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde prediyabet, yani diyabet için bir uyarı işareti olan yükselen kan şekeri sorunu vardır.

Problemin geri çekilmesini sağlamanın yolu oldukça tanıdık görünüyor: İyi beslenin, daha çok hareket edin, yeterince uyuyun, stresi azaltın. Ancak bu stratejilerin galibini selamlayın:

Tennessee Üniversitesinin çalışmasına göre, denekler yüzde 40 karbonhidrat, yüzde 30 protein ve yüzde 30 yağ içeren zor olmayan diyetler uyguladığında, her biri altı ay içinde prediyabetten kurtuldu.

National Diabetes Prevention Program’ından akla uygun bir plan, prediyabetin ilerleme şansını yüzde 58 azaltıyor.

PLAN NE: Kilonuzun en az yüzde 5’ini vermek, haftada en az 150 dakika orta seviyeli egzersiz yapmak ve günlük rutininize stres yönetimi ile ilgili ve kan şekeri dostu ince ayarlar eklemek (daha iyi uyumak gibi).

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com