Bizi Takip Edin

BESLENME

MESUT YAR: BİR SAĞLIKLI BESLENME ÖYKÜSÜ

-

Üçüncü hafta
Kriz: Eskiden verdiğim kilo yeterli olmadığında umutsuzluğa kapılırdım. Aklıma bu denemenin de hüsranla sonuçlanacağı gelmeye başlardı.

Kriz nasıl yendim?
Egzersizle. Üstelik abartmanıza da gerek yok. Başlarda antrenman programım sadece 20 dakika sürüyordu. İki dakika düşük hızda koşu ve 30 saniyelik depardan oluşan bir aralıklı kardiyo antrenmanı yapıyordum. İlerleyen haftalarda buna ağırlık antrenmanı da eklendi. Hem de sandığınızın aksine pahalı spor salonlarına yazılmadım. Evde bench sehpası ve bir dambıl seti ile basit bir spor salonu kurdum. Eve girince beni onlar karşılıyordu. Bu şekilde spor yapmadığım her an vicdan azabı çekiyordum. 

 

Dördüncü hafta

Kriz: Açlık krizleri ciddi boyuta ulaşmıştı. Canım sürekli tatlı istiyordu. Eskiden nefsime yenik düşerdim.

Krizi nasıl yendim?
Doğru damak tadı hayatın kendisi olmalıdır. Bunu hep savunurum. Çoğumuzun diyetisyenlerden nefret etme nedeni, verdikleri porsiyonların ufaklığı ve yemeklerin lezzetsizliği değil mi? Diyetisyenlerin kendisi de bunu bilir. Ancak işin bilimine saygı duymak gerekir. Benim tatlı krizlerini savuşturmak için bulduğum yöntem, bir fincan orta çekerli Türk kahvesiydi. İtiraz etmeyin ve deneyin lütfen.

 

Beşinci hafta
Kriz: Belli bir ilerleme kaydettikten sonra devam etmek anlamsızlaşırdı. “Nasılsa iki üç kilo verdim, bu da işimi görür” diye düşünürdüm.

Krizi nasıl aştım?
Sürekli tartıldım ve kendime yeni hedefler koydum. Diyetin en zor kısmı irade sınavı olan ilk bir aydır. Bu süreci başarılı bir şekilde atlattıktan sonra, kendime sabit bir kalori hedefi koydum: Günde 2000 kalori. Çok fazla disiplin uygularsam irademin isyan edeceğini bildiğim için zaman zaman aldığım kalorinin ‘kaçamak’ yemeklerden gelmesine izin verdim. Ancak asla günde 2000 kaloriyi aşmadım. 

 

Yedinci hafta
Kriz: Diyeti uzun süre sürdürünce kilo kaybım yavaşlardı. Vücudum ne yaparsam yapayım önceki haftalarda sergilediği performansı tekrarlayamazdı.

Krizi nasıl aştım?
Acı biberin metabolizmamı hızlandırması, beni girdiğim platodan kurtardı. Ancak kullandığım sıradan bir acı biber değil, Samandağı biberiydi. Bir belgesel çekimi için gittiğim Antakya’da tanıştığım bu biber neredeyse yenemeyecek kadar acıydı.

 

Dokuzuncu hafta
Kriz: Yediklerinize dikkat etmekten, kalori saymaktan bıktınız. “Artık hayatımı geri istiyorum” diyorsunuz.

Krizi nasıl aştım?
Çok basit… Kalori saymayı bıraktım. Kendimi akıllı tatlı alternatifleriyle ödüllendirdim. Mesela ev yapımı sakızlı muhallebi gibi. Düzenli beslenmemeye başlamanın en güzel taraflarından biri, mutfaktaki hünerlerinizin gelişmesi.

1 2

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com