Bizi Takip Edin

BESLENME

MEŞRUBATTAKİ TEHLİKE

-

 

Yemeğinize eşlik eden meşrubatlar sandığınızdan çok daha zararlı olabilir.

 

Kola, gazoz ve diğer şekerli içecekler… Gençlerin favori sıvı gıdaları. Yaşlılar tarafından da sıkça tercih ediliyor tabii. Fakat tahmininizden çok zarar veriyorlar. Kilo kaybetmek isteyenler, formunu korumak için çabalayanlar ya da daha iyi bir vücuda sahip olmak için çalışanlar için birer tehlike kaynağı teşkil ediyorlar. Aslında herkes vücuduna giren maddeleri kontrol etmeli.

Şeker

En popüler markalardan bir kutu kola aldığınızda, içinde neredeyse 40 gram şeker bulunuyor. Öte yandan şeker yerine tatlandırıcı olarak yüksek früktozlu mısır şurubu kullanılıyor. Bu da bir kutu kolada 150 kalori olduğu anlamına geliyor. Bir gece içinde alkolle karıştırdığınız kola ya da canınız sıkıldığında tükettiğiniz iki litrelik kolalar aslında neden kilo veremediğinizi çok iyi açıklıyor.

Kafein

Kolanın içinde yer alan kafein miktarı aynı ölçüde tüketeceğiniz kahveden çok daha düşük. Buna karşın kolanın da bir kafein kaynağı olduğu unutulmamalı. Kafein idrar sökücü olduğu gibi kanda yer alan stres hormonu seviyesini de yükseltir. Kan basıncının da yükselmesine neden olur. Kişinin ruh halini sürekli değiştirdiği gibi uyku problemlerinin oluşmasına da kaynaklık eder.

Diş Çürümesi

Diş çürümesine neden olan sadece meşrubatların içerisinde yer alan şeker değil. Aynı zamanda sitrik ve fosforik asitlerin de zararlı olduğu biliniyor. Gazlı meşrubatlar, diş çürükleri dışında diş minesi zedelenmesi, dişeti çekilmesi ve dişlerde sararmalara da neden olur. Dişçiye gittiğinizde aslında kolanın uzun vadede size pahalıya mal olduğu göreceksiniz.

Diyet Meşrubatlar

Birçok insan, tükettiği diyet meşrubatların daha sağlıklı olduğunu düşünür. Bu tür içeceklerin az şekerli olmalarından ötürü kalori seviyesi daha düşük, burası doğru. Ancak besin değeri açısından size hiçbir getirisi yok. Vücudunuzu susuz bırakmamak adına su ya da meyve suyu tüketmek çok daha yararlı olur. Üstelik meyve suları vitamin kaynağıdır da. Meşrubat üstünde yazan diyet kelimesi sizi aldatmamalı. Zira genelde diyet ve kilo kaybetmenin birçok ortamda aynı anlama geldiği varsayılıyor. Diyet de olsa meşrubat tüketmek her anlamda vazgeçmeniz gereken bir alışkanlık. Bu noktadan sonra zaten hedeflerinize ulaşmak daha kolay olacak.

BESLENME

Sindirim hızlandırıcı smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Diyetisyen Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak’ın hazırladığı enfes smoothie tariflerine bir yenisi daha eklendi: Sindirim hızlandırıcı smoothie

Gamze’nin Fit Notu: Polen, bilinen en eski doğal besin takviyeleri arasında yer alır. Polenin en büyük özelliği doğal bir alerji önleyici olmasıdır. Fiziksel performansın artırılmasında kullanılır.

MALZEMELER
3 orta boy taze kayısı
Yarım orta boy şeftali
Çeyrek papaya
3 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 yemek kaşığı chia tohumu
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao

Süslemek için
1 çay kaşığı polen

YAPILIŞI
Chia tohumunu, ham kakao ve yarım çay bardağı suda bekletip şişirerek chia pudingi hazırlayın. Smoothie yapımı için kalan tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın. Kâseye smoothie ekleyip üzerine chia puding koyun ve süsleyin.

Devamı

BESLENME

Spor sonrası smoothie

Umut Doğan Yıldız

-

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak tarafından hazırlanan efsane smoothie tariflerini vermeye devam ediyoruz. İşte karşınızda spor sonrası smoothie tarifi!

Gamze’nin Fit Notu: Buğday kepeği, B grubu vitaminlerden zengindir. Özellikle kabızlık sorununu önlemede etkilidir. Yüksek lif ve düşük kalori içeriğiyle tok kalma ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcıdır.

MALZEMELER
1,5 orta boy donmuş muz
1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı şekersiz ham kakao
1 yemek kaşığı buğday kepeği
1 çay kaşığı kahve
100 ml protein süt

Süslemek için
10 adet çiğ fındık
1 çay kaşığı chia tohumu
Yarım orta boy donmuş muz

YAPILIŞI
Smoothie yapımı için tüm malzemeleri blender’a veya mutfak robotuna aktarın. Kıvamlı hâle gelene dek karıştırın ve üzerini süsleyin.

Devamı

BESLENME

Yemek yemeden duramıyorum!

Umut Doğan Yıldız

-

Yemek yemeden duramayanların, doyduğunda bırakmalarını sağlayacak 6 öneri!

Yeme davranışını kontrol etmek ve ipleri eline almak isteyenler için 
Dr. Diyetisyen Gamze Şanlı Ak‘ın tavsiyeleri!

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmanızdaki en büyük engel, hesaba katmadığınız fazla kalorilerdir. Hiçbir şeyden mahrum kalmadan, porsiyonları azaltarak bilinçli yediğinizde, bu kalorileri en kolay yoldan saf dışı bırakmış olursunuz. Bilinçli yemek, bir diyet çeşidi değildir.Ne yediğinize değil, nasıl yediğinize yönelik davranış değişiklikleri ile ilgilidir.Yeme davranışını kontrol ederek neler başarabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?

1- Her lokmada çatalı bırakın

Bir lokma aldıktan sonra yutmayı bile beklemeden yenisi için tabağa mı yöneliyorsunuz? Yemek yerken otomatik olarak elimiz ağzımıza gidiyor ve 5 dakikada tabağımızı silip süpürüyoruz ancak beynimiz yemek yediğini 20 dakika sonra anlar. Bu nedenle yemek yemek için kendinize zaman ayırmanızı öneririm. Lokmalar arası çatalı bırakmak, doyup doymadığınızı anlamanız için size zaman verir. Çünkü bilinçli beslenmede amaç tıka basa yemek değil doyduğunu hissetmektir.

2- Yarım Porsiyona Ne Dersin?

“Ben doydum, gözüm doymadı” lafını hepimiz hayatımız boyunca en az bir kez söylemişizdir.  Tabağımızdaki her şeyi yemeye programlı olmamız bu güdü ile birleşince ortaya pek de hoşlandığımız sonuçlar çıkmıyor.Aslında tabağınızı yarım doldurursanız gözünüzün midenizden büyük olmadığını anlayacaksınız. Unutmayın, gerçekten doymazsanız kimse yemeği sizden kaçırmayacak.

3- İlk Lokmanın Tadına var

Yemek, sanılanın aksine sadece lezzetle ilgili değil tüm duyularla ilgilidir. Çoğunlukla yemek yerken, yemeğimiz hariç her şeyi düşündüğümüz için vasat denecek birçok şey yememize rağmen bunu fark etmeyiz. Yemeğe başlamadan birkaç saniye bekleyin ve gerçekten yemeğinize odaklan. Neye benziyor? Nasıl kokuyor? Tanımlamanız için 3 kelime seçmeniz gerekirse ne olurdu? Yemeğin dokusuna ve yerken çıkan seslere konsantre olun. Ağzınızdan midenize inene kadar geçecek süreyi hayal edin. Böylece tokluk sinyallerinin aşırı yemenize fırsat vermeden salınmasına zaman tanımış olursunuz.

4- Televizyonu kapat

Yemek yerken televizyonu açmak %14 daha fazla yemeye zemin hazırlar. Yediğinizle bağ kurun ve ekrana bakmak yerine tabağınıza bakın. Çünkü yemek molası, başka şeylerle de uğraşılacak boş zaman değildir.

5- Yemekten 30 dakika önce su için

Susamanın açlıkla karıştırabildiğini biliyor muydunuz? Yani yeteri kadar su içerseniz boş yere açlık hissetmezsiniz.

6- Yerken yumruğunu sık

Ne kadar garip olduğunun farkındayım ama gerçekten işe yarıyor. Fiziksel hareketler zihnimizi de etkiler. “Hayır”denilen şeye karşı duyarlılık oluşur ve elimizi yumruk yaparız. Çünkü bu “dur”demektir. Bu psikoloji ile alakalı “şekillenmiş biliş”  teorisi olarak bilinir. Elini yumruk yapmak,yemeğin her anında açlığınızı sorgulamanızı ve gerektiği yerde durmanızı hatırlatır.

Dr. Dyt.(PhD) Gamze Şanlı Ak 

Devamı

Popüler