Bizi Takip Edin

FITNESS

MESAFE TANIMAYIN

-

 

Bu plan sayeainde daha uzağa daha hızlı koşabileceksiniz.

1) 0-5 KM

Eğer bu işe yeni başladıysanız, antrenmanınızı basit tutmalısınız. Aşağıdaki programı haftada dört kere yapın. Antrenör Nick Anderson’ın hazırladığı planda her gün kaç dakika, hangi seviyede koşmanız gerektiği yazıyor. Eğer koşarken hızınız 10 üzerinden 9’sa, dinlenme hızınız 6 olmalı.

HAFTALIK ANTRENMAN 6 HAFTA

1.gün: 5×3 dakika 9/10 hızında, aralarda 90 saniye 6/10 hızında koşu
2.gün: 4×5 dakika 8/10 hızında, daha sonra 2 dakika 6/10 hızında koşu
3.gün: 25 dakika 6-7/10 hızında koşu (her hafta 5 dakika ekleyin)
4.gün: Kürek: 5×1000 metre 9/10 hızında, aralarda 90 saniye 6/10 hızında kürek çekin

 

2) 5-10 KM

Antrenör Paula Coates’e göre iyi bir 10 km koşucusu olmanın sırrı hem dayanıklı hem hızlı olmakta. Aşağıdaki programın da amacı bunu sağlamak. Programı haftada dört gün yapın ve aralarda bir gün dinlenin. Önceki programda olduğu gibi son gün koşunun dışında bir kardiyo antrenmanı yapacaksınız.

HAFTALIK ANTRENMAN 8 HAFTA

1.gün: 10×3 dakika 9/10 hızında, aralarda 90 saniye 6/10 hızında koşu

2.gün: 3×6 dakika 8/10 (zamanla bunu 6×6 yapmaya çalışın), daha sonra 2 dakika 6/10 hızında koşu

3.gün: 30 dakika 6/10 hızında koşu (her hafta 5 dakika ekleyin, süreyi dördüncü haftada tekrar 30 dakikaya düşürün)

4.gün: Crosstrainer: 6×5 dakika; 1, 3 ve 5 numaralı tekrarlar; 8/10, 2, 4 ve 6 numaralı tekrarlar 9/10 hızında

 

3) 10 KM VE YARI MARATON

Eğer 10 km ve daha fazlasını koşacaksanız, karşılaşacağınız en büyük zorluk yorulma eşiği olacaktır. Belli bir mesafe sonra ayaklarınıza tuğla bağlanmış gibi hissedersiniz. İşte bu mesafeyi uzatmak için, antrenmanda kendinizi zorlamalısınız.
İşte antrenör Paula Coates’ın sizin için hazırladığı program.

HAFTALIK ANTRENMAN 12 HAFTA

Hız: 10 dakika 8/10 hızında koşu, üç dakika dinlenme, 4×3 9/10 hızında koşu, aralarda 90 saniye dinlenme (6/10), 10 dakika 8/10 hızında koşu

Eşik: 2×10 dakika 8/10, (zamanla bunu 3×10 yapmaya çalışın) daha sonra 2 dakika 6/10 hızında koşu

Uzun koşu: 45 dakika 6/10 hızında koşu (her hafta 10 dakika ekleyin, süreyi dördüncü haftada tekrar 45 dakikaya düşürün)

X-antrenmanı: Bisiklet: 15 dakika 7/10, 5×3 dakika 9/10, 15 dakika 7/10 hızında bisiklet

 

4) MARATON

Tebrikler. Artık son aşamaya geldiğiniz. Gerçek bir maratoncu olmak için tek yapmanız gereken bu son programı da uygulamak.

HAFTALIK ANTRENMAN 16 HAFTA

Hız: 15 dakika 8/10, 5×3 dakika 9/10 hızında koşu (aralarda 90 saniye 6/10 dinlenme) 15 dakika 8/10 hızında koşu

Eşik: 2×10 dakika 8/10, daha sonra 2 dakika 6/10 hızında koşu (zamanla bunu 3×10 yapmaya çalışın)

Uzun koşu: 60 dakika 6/10 hızında koşu (her hafta 10 dakika ekleyin, süreyi dördüncü haftada tekrar 60 dakikaya düşürün)

X-antrenmanı: Yüzme: 20 dakika 7/10 ile serbest yüzme, 5×4 dakika suda yürüme, 8/10 ile aralarda 90 saniye dinlenme ve 20 dakika 7/10 ile serbest yüzme

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com