Bizi Takip Edin

FITNESS

MANGANIELLO TARZI 3

-

 

Joe Manganiello’nun ağır antrenman programı kaslarınızı zorlayacak. Programı birer gün arayla haftada üç kez uygulamanız yeterli. Unutmayın ne kadar fazla hareket ederseniz o kadar yağ yakarsınız.

İZOLE SÜPER SETLER

7×7’lik süper seti tamamladıktan sonra kendinizi toparlayabilmek adında 5 dakika dinlenin. Aşağıdaki egzersizleri yaparken hareketler arasında değil setler arasında birer dakika dinlenin.

1

TRİ-SET x 4 SET – Oturarak İki Elle Row

Bir row istasyonuna geçip oturun. Tutacağı iki elinizle birden kavrayın. Sırtınız dik olmalıdır. Kürek kemiklerinizi sıkarak tutacağı göğsünüze doğru çekin. Ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün.
15 TEKRAR

2

TRİ-SET x 4 SET – Z Bar Kaldırma

Bir sehpa üzerinde uzanın. Göğsünüzün üzerinden Z barı (ya da halteri) kaldırın. Kollarınız gergin, avuç içleriniz ise ayaklarınıza doğru bakmalı. Dirseklerinizi kırarak barı alnınızın üzerine doğru eğin. Ardından trisepslerinizden kuvvet alarak barı yeniden kaldırın.
12 TEKRAR

3

TRİ-SET x 4 SET – Z Bar Bench Pres

Bir sehpanın üzerine uzanın. Göğsünüzün üzerinde bir Z barı’nı kaldırın. Elleriniz olabildiğince birbirlerine yakın olmalı. Kaldırırken trisepslerinizi ve göğsünüzün merkezini kullanmaya gayret edin. Ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün.

12 TEKRAR

4

SÜPER SET x 4 SET – Yakın Tutuşla Kablo Çekme

Bir kablo istasyonuna geçin. Tutacağı 30 santimetre çekebilmelisiniz. Avuç içleriniz ileriye bakmalıdır. Karın boşluğunuza gelene kadar tutacağı çekmeye devam edin. Ardından başlangıç pozisyona geri dönün.

12 TEKRAR

5

2 SÜPER SET x 4 SET – 2 SÜPER SET x 4 SET

Aralarında bir metre mesafe olan iki paralel sehpa üzerine uzanın. Topuklarınızı birbirlerine yakın bir şekilde sehpa üzerine koyun. Elleriniz ise diğer sehpanın üzerinde olmalı. Ellerinizden güç kalarak vücudunuzu yükseltin. Sırtınız dik, dizleriniz ise kırık olmalıdır. Dirseklerinizi kırarak kendinizi kalçanız neredeyse yere değene kadar alçaltın. Egzersiz çok mu kolay geldi? O halde kucağınıza ağırlık ekleyin.

20 TEKRAR

 

 

Continue Reading
Advertisement

FITNESS

Esnemenin vücut için önemi

Umut Doğan Yıldız

-

Araştırmalar esneme hareketlerinin stres, kaygı ve sırt ağrısına kadar hemen her konuda yardımcı nitelikte olduğunu söylüyor.

Gün boyunca masa başında oturuyorsanız esneyin

Uzun saatler boyunca masa başında çalışıyor ya da masa başında oturmak durumunda kalıyorsanız, oturarak geçirdiğiniz günün ardından yapacağınız esneme hareketleri, ağrı ve gerginliği azaltarak kaslara kan akışını hızlandırır ve kronik kas gerginliğini de önler. Bunun için; sırtınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı esnetin.

Stresli ve gergin bir süreç geçiriyorsanız esneyin

Stresli zamanlar geçirdiğinizde yapacağınız esneme hareketleri sadece zihnini ve nefesini sakinleştirmekle kalmaz aynı zamanda size daha iyi düşünmene ve daha iyi odaklanma sağlar.  Beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayan esneme hareketleri, dolaşımınızı iyileştirir.

Egzersiz sonrası esneme hareketleri

Toparlanma  süreci, bildiğiniz gibi çok önemli bir mevzu. Bir gün önceki antrenmanınızdan kaynaklanan kas hasarları, evde tv izleyerek pek de çabuk iyileşmiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi esnemek, kas hasarlarının çabucak toparlanması için büyük önem taşıyor.

Spora ara verildikten sonra ne yapılır: Tabi ki esneyin!

Spor yapmaya ara verdikten sonra hemen spor aletlerine, ağırlıklara ve hareketlere odaklanmak yerine biraz esneme yapmaya bakın. Kaslar uzun bir süre hareketsiz kaldığında sıkı ve sert hale gelebilir. Esneme hareketleri, kan akışını iyileştirerek daha iyi harekete ve gerilen kasların veya burkulan bağların yaralanma riskinizi azaltarak gevşetmeye yardımcı olur. 


Devamı

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com