Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

LİMİTLERİNİZİ ZORLAYIN

FITNESS

LİMİTLERİNİZİ ZORLAYIN

-

 

Yağlarınızdan kurtulurken, dayanıklılığınızı da artırın. 

Tabata Protocol adıyla anılan teknik Dr. Izumi Tabata tarafından Japonya’da geliştirilmiş bir güç geliştirme programıdır. Basit bir mantık üzerine kurulu olan Tabata ile 4 dakika içinde (yoğunlaştırılmış bir program ile), normalde 45 dakikada yakacağınız miktardaki yağı yakabilirsiniz. Aşağıdaki ilk egzersizi 20 saniye yapıp 10 saniye dinlenin ve bunu 4 set olarak tekrarlayın. Maksimum 90 saniye dinlendikten sonra, aynı prosedürü diğer iki egzersiz için de uygulayın. Bu antrenmanı haftada 3 gün, aralarda birer gün dinlenerek yapın.

BARFİKS

Avuç içleriniz yüzünüze dönük olarak, dirsekleriniz hafif kıvrık bir şekilde barı kavrayın ve vücudunuzu sarkıtın.  Kendinizi omuz kemiğiniz neredeyse bara değene kadar yukarı çekin. Burada biraz bekleyin ve sonra yeniden yavaşça aşağıya sarkın.

PRISONER SQUAT

Ayaklarınız omuz hizanızdan biraz daha açık olacak şekilde ayakta durun ve parmaklarınızı kafanızın arkasında birleştirin.
Kollarınızın pozisyonunu bozmaksızın, kalça ve dizlerinizi bükerek, baldırlarınız yere paralel hale gelene kadar çömelin. Sonra geriye doğru yüklenerek yukarı kalkın. (Bu hareket sizin için fazla basitse, yukarı kalkarken sıçrayıp, yere yavaşça inmeyi deneyin ve hareketi bu şekilde sürdürün.)

ŞINAV

Ellerinizi omuz genişliğinden biraz daha açık bir şekilde yere yerleştirerek, normal şınav pozisyonuna geçin.
Sırtınızın düz olmasına dikkat ederek, dirseklerinizi bükün ve vücudunuzu yere yaklaştırın. Göğsünüz yere değmek üzereyken, kendinizi yeniden yukarı itin.

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com