Bizi Takip Edin

SEKS & İLİŞKİLER

LİBİDOSUNU BESLEYİN

-

Ana yemeği boş verin, aperatiflerle idare edin.

1Drexel Üniversitesi ile Pennsylvania Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü bir araştırmaya göre, kadınlar kısmen tok olduklarında romantik duygulara daha yatkın oluyor. Yapılan beyin taramalarında, 500 kalorilik bir içeceğin ardından kadınların beyinlerinde motivasyon, ödül ve romantizm ile bağlantılı bölgelerin, yakınlaşma sinyallerine daha fazla tepki verdiği görüldü.

Araştırmayı yazan Dr. Alice Ely nedenini şöyle açıklıyor: “Kimse tıka basa doluyken seksi hissetmez. Fiziksel bir rahatsızlık olmadan duyulan tokluk hissi ise memnuniyeti ve başka şeylere karşı daha duyarlı olmayı beraberinde getiriyor.” Yemeğe çıktığınızda sadece meze sipariş edin ve eve döndüğünüzde doğrudan tatlıya geçin.

SEKS & İLİŞKİLER

Erkeklerde cinsel isteksizlik

Umut Doğan Yıldız

-

Cinsel sağlığınızla ilgili problemler genellikle birdenbire ortaya çıkmaz. Özellikle de cinsel isteksizlik konusunda zihinsel değil, fiziksel nedenlerinden bahsediyorsak çoğu durumda sorunun nereden kaynaklandığını bize gösterecek belirli işaretler vardır.

Bazen küçük bir ereksiyon problemi bir felakete doğru ilerlediğinizi gösterebilir. Ayrıca bu, vücudunuzun çözmeniz gereken daha ciddi başka sorunları olduğunu söyleme şekli olabilir, şeklinde açıklıyor Los Angeles’taki Urology Cancer Specialist’in yöneticisi Dr. S. Adam Ramin. Kısacası, penis problemleri ihmal etmeye gelmez. Aşağıdaki 7 beklenmedik işaret, iktidarsızlık problemine doğru gittiğinizi gösterebilir:

Bir süredir sabah ereksiyonu hayatınızda yok

Sabah ereksiyonunun sebebi, durmaksızın ereksiyon halinde olmanızı engelleyen noradrenalin hormonunu beyninizin uyku esnasında daha az salgılamasıdır. Dr. Ramin’e göre, sık sık sabah ereksiyonu yaşamanız penisinize giden damarların sağlıklı olduğunu gösterdiğinden, iyi bir şeydir. Bunun tersi bir durum söz konusuysa, bu damarlar olması gerektiği gibi çalışmıyor olabilir ve bu da cinsel hayatınıza yansıyabilir.

Eskisi gibi sürekli seks düşünmek artık yok

Eskiden sizi etkileyen şeylerde artık bir hareketlenme olmuyorsa, büyük olasılıkla testosteron seviyeleriniz normalden daha düşüktür. New York’tan ürolog ve seks uzmanı Dr. David Shusterman, testosteronun seks isteğinden sorumlu ana hormon olduğunu belirtiyor. Düşük testosteron kendini yorgunluk, duygu değişiklikleri ve kas kazanmada zorlanma olarak da gösterebilir.

Kolestrol veya kan basıncı ölçüleri yüksek çıktı

Hem yüksek kolesterol hem de yüksek kan basıncı damarlarınıza zarar vererek elastikiyetlerini kaybetmelerine neden olabilir. Dr. Ramin, bunun damarlarınızın genişleyerek penisinize daha fazla kan taşımasını zorlaştıracağını belirtiyor. “Damarlar genişlemezse ereksiyon için yeterli kan akışı olmayacaktır.”

Reçeteli bir ilaç kullanıyorsunuz

Antidepresanlar ve tansiyon ilaçları ereksiyon problemine yol açabilir. Dr. Ramin, antidepresanların norepinefrin gibi sizi uyaran hormonların ve kimyasal sinyallerin beyne ulaşmasını zorlaştıracağını söylüyor. Düşen libido da ereksiyon problemine yol açar.

Yüksek tansiyon ilaçları ise kan basıncınızı düşürmeye yarar ancak düşen kan basıncı, penisinize giden damarlarda daha az kan, dolayısıyla daha zor bir ereksiyon demektir.

Diş etleri sorunu yaşıyorsunuz

Diş etlerinizin iktidarsızlıkla ne ilgisi olabileceğini hemen söyleyelim: Diş eti hastalıkları iktidarsızlığa doğrudan sebep olmasa da vücut genelinde damarlarınıza zarar verecek bir enflamasyona neden olabilir. Damarlarınız düzgün bir şekilde çalışmadığında ne olduğunu da zaten anladınız.

Eskisi kadar peniste sertleşme olmuyor 

Dr. Ramin, iktidarsızlık için “Bu genellikle yavaş ilerleyen bir sorun,” diyor. İlk aşama ise seks için yeteri kadar sert bir ereksiyona sahip olmanıza rağmen eskisi kadar sert olmadığını fark etmeniz veya bu sertliğin devam etmesiyle ilgili problem yaşıyor olmanızdır. Sertlik sorununuz olup olmadığını kendi geçmiş durumunuzla kıyaslayarak belirleyebilirsiniz. Bu durumu sık sık yaşıyorsanız ve zihinsel bir nedeni yoksa daha büyük bir sorununuz olabilir demektir.

Uyku sorunu yaşıyorsunuz

Yetersiz uykunun sonucu ereksiyon problemi olabilir. Özellikle uyurken sık sık nefesinizin durmasına yol açan uyku apnesi, ereksiyon sorununun sebeplerindendir. International Society for Sexual Medicine’e göre, uyku apnesi yaşayan erkeklerin yaklaşık yüzde 70’i aynı zamanda iktidarsızlıktan mustarip. Dr. Shusterman, uyku eksikliğinin testosteron seviyelerinizin düşmesine ve daha stresli veya kaygılı hissetmenize neden olabileceğini açıklıyor. Tüm bunlar da libidonuzu öldürüp ereksiyonu zorlaştıran faktörlerdir.

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

Seks için en uygun zaman

Umut Doğan Yıldız

-

Seks için en uygun zaman hangisi diye mi düşünüyorsunuz? Öğleden sonrası kaçamaklarına düşkünseniz şanslısınız. Öğleden sonra saat üç, bunu yapmak için en ideal zaman.

Hormon uzmanı Alisa Vitti’ye göre, partnerimizin isteklerine en çok uyum sağladığımız zaman bu. Erkekler en iyi performanslarını sabah erken saatlerde ve öğlene doğru gösterse de (gece boyunca üretilen testosteron uyarıcıdır) östrojen seviyemiz öğleden sonra tavan yaparak bizi duygusal olarak daha duyarlı yapar. Kadınlar için ise o saatler kortizol seviyelerinin en yüksek olduğu zamandır ve bu da enerji patlamasına ve zihinsel olarak uyanık olmaya yol
açar. Kısacası bu saatler, her iki taraf için de harika bir fırsattır.

Mümkün olan en iyi seks için, diyor Alisa, ovülasyon döneminden 10 gün sonrasını deneyin. “Kadınların östrojen ve testosteron seviyeleri şaha kalkar ve bu da arzularını adeta göğe çıkartır.”

Devamı

SEKS & İLİŞKİLER

SEVİŞMEK İÇİN EN UYGUN AY!

Umut Doğan Yıldız

-

Sevişmek için en uygun ay hangisi diye hiç düşündünüz mü? Yapılan araştırmalar seks ayı için bir istatistik ortaya koydu.

İyi haber: Online seks oyuncakları mağazası Lovehoney tarafından 2,000 kişi üzerinde yapılan bir ankete göre, temmuz ayında yılın diğer aylarına kıyasla daha çok sevişiyorsunuz. Katılımcıların neredeyse yüzde 25’i temmuz ayında
daha çok seviştiğini söylerken, yüzde 22’si şanslı ayları olarak ağustosu seçti.

Bu sonuçlardan yola çıkarak, bu yazı daha hareketli geçirmek için yapabileceğiniz basit bir şey var: Çiftlerin üçte ikisi, tatildeyken daha fazla seks yaptıklarını söyledi. Ayrıca, katılımcıların yüzde 64’ü tatildeyken mutlaka seviştiklerini belirtti. Çok da şaşırtıcı sayılmaz. Kim ofisten uzakta, güneşin altında ıslanırken daha mutlu, daha sağlıklı ve daha arzulu hissetmez ki? Son olarak, aynı anketin sonuçlarına göre, insanlar tatildeyken daha tutkulu olmaya eğilimliler çünkü uzaktayken kendilerini daha rahat hissediyorlar.

Devamı

Popüler