Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

KUVVETİNİ AÇIĞA ÇIKAR

anaslide

KUVVETİNİ AÇIĞA ÇIKAR

-

 

Kelly Starrett sınırları esnetmenin basit kurallarını paylaşıyor.

Bunu hemen deneyin: Koltuktan kalkın ve ayaklarınız yere tam basacak şekilde derin bir squat yapın. Bu pozisyonda 10 dakika kalın. Fizyoterapist Kell Starrett, bunu yapamadığınız sürece fit sayılamayacağınızı söylüyor. Bu basit testi YouTube’a altı yıl önce yükleyen San Francisco CrossFit’in sahibi Starrett, erkeklerin ihmal ettiği bir noktaya dikkat çekti ve felsefesini ortaya koydu.

Starrett’a göre yaptığınız antrenmanlar karın kaslarından ve biceps kaslarınızdan fazlasını hedeflemeli. Onun bir spor salonundan beklentisi, modern hayatın ve masa başı işlerinin bizden çaldığı mobiliteyi (saf hareket açıklığı) bize geri kazandırması. Klasik egzersizlerin tek başına bu sorunun üstesinden gelemeyeceğini belirten Starrett, köpük rulonun, recovery ball’un ve VooDoo floss bandının da kettlebell ve dambıllar kadar önemli olduğunu söylüyor. Bir squat challenge
başlatması da bu yüzden. Kimsenin vücudunun nasıl çalıştığına dair fikir sahibi olmamasına takılan Starrett, “Bu nedenle yılın her günü yeni bir video yapmaya karar verdim. Tek istediğim, insanların günde 10 dakikayı mobilite çalışmalarına ayırmaları” diyor.

Starrett, spor salonuna gitme amacının sadece daha iri ve kuvvetli olmak değil, aynı zamanda normale dönmek ve temel fizyolojik fonksiyonları geri kazanmak olduğunu belirtiyor. Bunun ısınmaya ihtiyaç duymadan kollarınızı başınızın üzerine kaldırabilmeniz anlamına geldiğini söyleyen Starrett, ayrıca daha iyi bir mobiliteye sahip olmak sizi sakatlıktan koruyacağı için kuvvet ve atletizm seviyenizi artırmak adına işinizi kolaylaştıracağını ekliyor.

Starrett şimdilerde spor kulüpleriyle ve askeri birliklerle çalışıyor. Ayrıca Stand Up Kids adında çocuklarda obeziteye karşı savaşan bir derneği var. MobilityWOD adındaki internet sitesinde ise challenge’lar ve ipuçları (squat testini nasıl geçebileceğinize dair) yayınlayarak, insanların hedefleri doğrultusunda yaptıkları hareketleri geliştirmeyi amaçlıyor. Temelde mobilitenin miktarını belirliyor. Meşgul insanlar için eğitim araçları ve drill’ler yarattığını söyleyen Starrett, “Bu araçlar hareket kalıplarınızı düzeltmenize yardımcı olarak, gerek spor salonunda gerekse yaptığınız her şeyde daha iyi hissetmenizi sağlar” diyor.

Amerika Birleşik Devletleri kano takımında kürek çektiği gençlik yıllarında, bu histen haberdar değildi. Tıpkı herkes gibi o da mobiliteye pek önem vermiyor ve genellikle yarışmalardan önce esneme egzersizleri yapan arkadaşına takılıyordu. Gençken böyle şeylere önem verilmediğini söyleyen Starrett, “Asla esneme yapmazdım. Bu nedenle sırtım ve omuzlarım ağrırdı” diyor.

Tüm bu ağrılar Starrett’in sinir köklerinde sorun yaratmıştı ve doktorlar bu sorunu çözmekle uğraşıyordu. Bu dönem Starrett’in aradığı cevapları bulmasına vesile oldu ve mobilitenin faydalarını keşfetti. “Postürel egzersizler yaparsanız, hareketlerle ilgili sorunlarınızı çözer ve sık karşılaşılan sakatlıklardan kurtulursunuz” diyor.

Mobilite egzersizlerinin önemi, özellikle insanları düzgün hareketlerden uzaklaştırarak konforsuz pozisyonlara sokan günümüz işlerinde daha da artmakta. Ancak vereceğimiz yöntemlerle günümüz hareket bozukluklarının kötü etkilerinin önüne geçebilirsiniz.

BİR GORİL GİBİ KAMBUR MUSUNUZ?

Günümüz problemlerinin çözümü nadiren karışık çözümler gerektirir. Starrett’e göre yapmanız gereken tek şey, düzgün pozisyon alışkanlıkları kazanmak. Antrenmanın her şeyi kusursuz yapmayacağını söyleyen Starrett, “Antrenman sadece alışkanlıklarınızın kalıcı olmasını sağlar” diyor.

Oturarak harcadığınız zamanları düşünün. Starrett ister evinizde, ister iş yerinizde oturarak geçirdiğiniz bu sürelerin postürünüzü kamburlaştırdığını söylüyor. Bu sürelerde omuzlarınız öne doğru yuvarlanıyor, sırt kaslarınız güçsüzleşiyor, kalça ve hamstring kaslarınız gevşiyor ve kalça fleksör kaslarınız geriliyor.

ÇÖZÜM Sadece birkaç dakikanızı couch stretch ve deep squat hareketlerine ayırın. Bu hareketlerin çok az vaktinizi alacağını söyleyen Starrett, “Pozisyonlarda sadece birkaç dakika durarak hareket açıklığınızı ciddi oranda artırabilirsiniz” diyor.

AYAKTAYKEN DONALD DUCK GİBİ Mİ DURUYORSUNUZ? 

Ayağa kalkın ve vücudunuzun yandan selfie’sini çekin. Normalde durduğunuzdan daha dik durmayın, doğal ve rahat hissedin. Ardından fotoğrafınızı inceleyin. Birçok kişi gibi omuzlarınız öne yuvarlanmış, sırtınız kamburlaşmış ve ayaklarınız ördek gibi yana açılmış olabilir. Ama hayat bu şekilde geçmez.

ÇÖZÜM Ayak uçlarınız karşıya bakacak şekilde ayakta durun. Ayaklarınızı yere sabitleyin ve kalçanızı 1-2 saniye sıkarak kalçanızla omurganızın hizasını ayarlayın. Starrett, “Sırtınız düz, karnınız sıkılı ve başınız doğal pozisyonda olmalı” diyor. Ara sıra ellerinizi göğsünüze yerleştirin ve duruşunuzu sıfırlayarak omuzlarınızın rahatlamasını sağlayın. Unutmayın, antrenman kalıcılığı beraberinde getirir. Oturduğunuz her saat başında ayağa kalkın ve 1-5 dakika bu egzersizi yapın.

DİREKSİYONA EĞİLEREK Mİ ARABA SÜRÜYORSUNUZ?

Masa başında yaşadığınız musibetin aynısı direksiyon başındayken de geçerlidir. Neyse ki Starrett’in uzun yollar için önerebileceği drill’ler var.

ÇÖZÜM İyi organize olmuş bir sırtla oturmak sizin avantajınıza olacaktır. Bunu yapmanın ise tek bir yolu var: Arabaya bindiğiniz zaman avuç içlerinizi yukarıya doğru çevirerek tıpkı birine sarılıyormuşsunuz gibi vücudunuzdan uzaklaştırın. Starrett, “Bu sayede omuz kapsülünüzü tasfiye eder ve rotator cuff’ınızı düzene sokarsınız” diyor. Bu duruş omuzlarınız için daha uygundur ve göğsünüzü açmanızı sağlar. Araç sürdükçe bu pozisyonu koruyun. Ayrıca koltuğunuzu da yükseltebildiğiniz kadar yükseltin. Böylelikle omurganızın doğal pozisyonunu koruyabilirsiniz.

ISINMANIZ İYİ GEÇMİYOR MU?

Geleneksel bakış açısı antrenmandan önce kendinize köpük ruloyla masaj yapmanızı önerse de, Starrett bunun uygun bir ısınma olmadığını belirtiyor. Köpük rulo masajı kaslarınızı gevşetir ve Starrett’e göre antrenmandan önce böyle bir şeye ihtiyacınız yok.

ÇÖZÜM Yumuşak doku çalışmalarını antrenmandan sonraya, hatta yatmadan 10 dakika önceye bırakın. Böylelikle bu çalışmaların daha kolay alışkanlığa döneceğini söyleyen Starrett, ayrıca kaslarınızı gevşetmenin uykunuzun gelmesini sağlayacağını belirtiyor. Antrenmanlardan önce, yapacağınız egzersizlerin düşük yoğunluklu versiyonunu yapın, biraz sıçrayın ve uzuvlarınızı sallayın. Bu sayede uzuvlarınızın kan dolaşımı artacaktır.

anaslide

Asker antrenman programı

-

Askeri disiplini iliklerinize kadar hissedeceğiniz Army Boot Camp antrenmanıyla, kaslarınıza emir komutanın kimde olduğunu gösterin.

Ağırlıkları sürekli olarak aynı biçimlerde indirip kaldırmaktan sıkıldıysanız ve bununla birlikte bir de plato evresine girdiğinizi düşünüyorsanız, sizi Prime Fitness spor salonlarında taş üstünde taşın bırakılmadığı Army Boot Camp ile tanıştıralım. Yoğunluğun en üst seviyede olduğu Army Boot Camp antrenmanı, esasında grup dersi şeklinde olsa da kendi başınıza da uygulayabileceğiniz ve olumlu sonuçlar alabileceğiniz bir antrenman prensibi. Antrenmanın yüksek temposuna karşın 3-4 çalışmanın sonunda vücudunuzun bu disipline adapte olabileceğini söyleyen Prime Fitness antrenörü Onur Türksever, “Antrenmanın interval mantığında olması bir yandan kas kütlenizi artırırken, bir yandan da yağ yakmanızı sağlar. Üstelik dayanıklılığınız da ciddi oranda artar” diyor. Ancak biz en başından uyaralım: Antrenman bittiğinde kan ter içinde kalacaksınız.

TALİMATLAR Hareketleri belirtilen sırayla ve istasyon çalışması şeklinde uygulayın. Toplamda üç tur yapacağınız bu çalışmada hareketleri ilk turda 30 saniye, ikinci turda 45 ve son turda 60 saniye yapın. Hareket aralarında 10-15 saniye, tur sonlarında ise 1-2 dakika dinlenin. Bu antrenman programını kendi başınıza uygulayabileceğiniz gibi, kendi antrenman programlarınıza ek olarak da haftada 2-3 kez yapabilirsiniz. Antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

01 Commando Dance and French Press

Dambılın bir ucunu her iki elinizle kavrayın. Göğsünüzü bir asker gibi dik tutarak sol ayağınızla öne doğru adım atın. Sol dizinizi 90 derece bükerek sağ dizinizin zemine temas etmesini sağlayın. Hızlı bir şekilde ayağa kalkın ve ağırlığı başınızın üzerine doğru kaldırın. Ağırlığı başınızın arkasına indirdikten sonra hareketi tekrar edin. Her turun sonunda bacaklarınızın konumunu değiştirin.

02 Thera Band Climber

Thera Band’ın uçlarını ayak bileklerinize bağlayarak sağlam bir dayanak noktasının etrafına dolayın. Ellerinizi zemine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Bakışlarınızı karşıda tutun. Sol dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sol bacağınızı düzleştirdikten sonra hareketi sağ bacağınızla tekrar edin ve hareketi süre boyunca akıcı bir şekilde yapın.

03 High Knee Step Up

Önünüze 30 santimlik bir kutu yerleştirin. Ellerinizi yumruklarınız sıkılı bir şekilde göğüs hizanızda tutun. Sol ayağınız kutunun üzerine yerleştirin. Sol ayağınızla kutunun üzerine baskı uygulayarak yükselin ve aynı anda sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin. Sağ ayağınızı zemine yerleştirerek kutunun üzerinden inin. Hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

04 Army Crawling

Her iki elinize de birer dambıl alarak ellerinizi ve ayaklarınızı zemine yerleştirin. Dengenizi sağlayabilmek için merkez bölgenizi sıkın. Dirseklerinizi bükün ve sağ elinizle öne doğru küçük bir adım atın. İlerleyebilmek için sağ elinizi sağ ayağınızla takip edin. Aynı hareketi sol el ve sol ayağınızla tekrarlayın. Süre boyunca bu şekilde hareket ederek ileriye doğru gidin.

05 Medicine Ball Pushup

Sol elinizi sağlık topunun üzerine yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Dirseklerinizi bükerek göğsünüzle zemin arasında birkaç santim kalıncaya dek alçalın. Kollarınızı düzleştirin ve sağlık topunu sağınıza doğru yuvarlayın. Topu şimdi de sağ elinizle kavrayarak şınav çekin. Topu her tekrarın sonunda diğer yöne yuvarlayarak süreniz bitene kadar harekete devam edin.

06 Sit-Up Punches

Matın üzerine sırtüstü uzanın. Dizlerinizi bükerek ayaklarınızı tamamen zemine yerleştirin. Ellerinizi başınıza koyun. Karın kaslarınızı sıkarak mekik çekin. Şimdi önce sağ, sonra da sol elinizle ileriye doğru birer yumruk savurun. Kontrollü bir şekilde alçalın. Süreyi tamamlayana kadar hareketi yapmaya devam edin.

07 Army Plank

Matı yatay bir şekilde zemine yerleştirin. Ön kollarınızı matın en sol tarafına yerleştirerek plank pozisyonu alın. Sağ kolunuzu yana doğru açın. Sol kolunuzla sağ kolunuzu takip ederek matın sağına doğru ilerleyin. Matın sonuna geldiğinizde bu kez solunuza doğru ilerleyin ve süre dolana kadar matın bir ucundan diğer ucuna gidin.

Devamı

anaslide

Ekran başında dizi antrenmanı

-

House of Cards dizisinin hırslı politikacısı Frank Underwood’un (Kevin Spacey tarafından canlandırılıyor) sık sık üzerine çıkıp antrenman yaptığı kürek makinesi, hayranları tarafından büyük ilgi görüyor. Siz de onlardan biriyseniz, bu antrenman sizin için.

SEÇENEK 1

EVDE KÜREK ÇALIŞMASI:

1. Kronometreyi 2 dakika çalışma, 1 dakika dinlenme şeklinde ayarlayın.

2. Süreyi başlatın ve 500 metre kürek çekin. Süre kalırsa yapabildiğiniz kadar şınav çekin. 1 dakika dinlenin. Bu 1 tur eder. 5 tur yapın. (Bu esnada Frank gibi entrika planlayabilirsiniz.)

 

SEÇENEK 2 

EVDE VÜCUT AĞIRLIĞIYLA KARDİYO ANTRENMANI: BU 3 HAREKETİN HER BİRİNİ 40 SANİYE YAPIN VE
DİNLENMEYİN. BU 1 TUR EDİYOR. 5 TUR YAPIN, TUR ARALARINDA 1 DAKİKA DİNLENİN.

1. A-T-Y Jacks

Jumping jack yapın ama bu hareketleri dönüşümlü olarak yapın: Önce avuç içlerinizi kalça hizanızda dışa doğru açın (A harfi gibi) ve başlangıç pozisyonuna dönün. Sonra omuz hizanıza kaldırın (T). Son olarak, başınızın üzerine kaldırın (Y). Tersine uygulayarak başa dönün.

2. Plank to Pushup to Mountain Climber

Plank pozisyonunda başlayın, mountain climber pozisyonuna geçmek için şınav çekin. Bacakları sırayla değiştirerek, dizlerinizi 3-4 kez göğsünüze çekin. Hareketi tersine yaparak başa dönün ve karın kaslarınızı sürekli sıkılı tutun.

3. Isodynamic Split Squat Jump

Lunge pozisyonunda başlayın, dizinizin yere değmesine birkaç cm kalsın. Bu şekilde 5 saniye durun. Patlayıcı gücünüzle kalkın, havadayken bacak ve kolları değiştirin, yere inin ve diğer dizinizi yere yaklaştırın. Duraklayın ve tekrar edin.

Devamı

anaslide

İzole Protein Nedir? En İyi 5 İzole Whey Protein Tozu

-

İzole protein; diğer protein tozlarına göre daha konsantre ve oran olarak daha fazla protein içeren protein tozlarının ait olduğu kategoridir. İzole Protein Tozları genellikle %90 veya daha fazla oranda whey protein içerirler. Bu sebeple hem daha az kaloriye sahip olup hem de daha rahat çözünürler. Bu sayede vücutta daha hızlı emilirler.

Neden İzole Protein?

Yaygın olarak diyet dönemlerinde, az kalori ile çok protein almak amacıyla kullanılır. Beslenme programında yeterli miktarda kalori bulunan sporcular, kaloriden kaçınmak için izole whey protein tozu kullanırlar.

İzole Proteinin Diğer Protein Tozlarından Farkı Nedir?

Whey proteinde yüksek miktarda laktoz ve yağ bulunurken, izole whey protein tozlarında durum bunun tersidir. İzole whey protein tozlarında yağ ve laktoz bulunmaz, laktoz intöleransı olan kişiler için bu nedenle önerilir. Şeker ise çok az miktarda bulunur, pek çok seçenekte şeker dahi yoktur.

İzole whey protein tozları, yüksek miktarda BCAA içerirler. Yüksek BCAA oranı, kas yapmak ve kaslardaki protein sentezini arttırmak açısından oldukça önemlidir. Saf whey protein içerikleri sayesinde, izole protein tozlarındaki BCAA oranı da yüksektir. Amacı temiz kas kütlesi edinmek olan kişilerin işine yarayacaktır.

Piyasada bulunan İzole Protein tozlarını Supplementler.com uzmanlarına sorduk. Uzmanlar da en iyi 5 İzole Protein tozunu sizin için belirledi. İşte detaylar;

5) Isopure Zero Carb Whey Protein 2000 Gr

Isopure Zero Carb Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Toplam Gramaj: 2000 Gr
Servis Sayısı: 66
Servis Başı Fiyatı: 4,23 TL
Servis Başına Protein: 25 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Şeker veya karbonhidrat içeriğinin yok denecek kadar az olması.
 • Yüzde olarak yoğun protein içermesi.
 • Yüksek oranda BCAA içermesi.
 • Az kalorili içeriğe sahip olması.
 • Aspartam ve gluten içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Etkisi gerçekten başarılı…”

“Ürünün değerleri de tadı da çok iyi…”

Isopure Zero Carb hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

4) Scitec Whey Isolate 2000 Gr

Scitec Whey Isolate Özellikleri

Fiyat: 279 TL
Servis Sayısı: 80
Servis Başı Fiyatı: 3,49 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Yüksek servis sayısı.
 • Tek serviste 21 gr protein içeriği.
 • Hızlı emilimi.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Ekstra 250 mg glutamin desteği ile yorgunluk hissini azaltması ve toparlanma sürecine yardımcı olması.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Bu markanın tüm ürünleri mükemmel bence. Yağ da yok bu üründe ve kolay içiliyor.”

“İzole proteinler arasında tam bir fiyat performans ürünü içinde %84 oranında protein var.”

Scitec Whey Isolate hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

3) Hardline Hipro IsoWhey 1800 Gr

Hardline Hipro Özellikleri

Fiyat: 379 TL
Servis Sayısı: 72
Servis Başı Fiyatı: 5,26 TL

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • %92 oranında saf protein.
 • %23 oranında BCAA içermesi.
 • Laktozsuz yapısı ile laktoz intoleransı olan kişilerin rahatlıkla tüketebilmesi.
 • Renklendirici, gdo, gluten, koruyucu madde, domuz katkısı, aspartam ve et ürünü içermemesi.

Tüketici Yorumları

“Ürünün yağ ve karbonhidrat miktarı 0 ve proteini ise 22,9 gr, fiyatı fazla gibi gelse de bu değerlerle asla değil.”

“Hardline’ı tercih etme sebebim yerli bir ürün olması aynı fiyatta yabancı ürün almaktansa Hardline’ı alırım.”

Hardline Hipro hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

 

2) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gram

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 270 TL
Toplam Gramaj: 1590 Gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 6,73 TL
Servis Başına Protein: 30 Gr  

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Servis başına yüksek miktarda protein içermesi
 • İzole whey protein içeriğinin hidrolize edilmiş halde bulunması.
 • Yüksek BCAA oranına sahip olması.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesinden dolayı hızlı emilime sahip olması.

Tüketici Yorumları

“En etkili protein tozu…”

“Mükemmel bir protein tozu, etkisini kesinlikle gösteriyor…”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

1) Optimum Platinum Hydrowhey 1590 Gr

Optimum Platinum Hydrowhey Özellikleri

Fiyat: 289 TL
Toplam Gramaj: 1590 gr
Servis Sayısı: 40
Servis Başı Fiyatı: 7,23 TL
Servis Başına Protein: 30 gr

Tüketicilerin Tercih Etme Nedenleri

 • Tamamen hidrolize edilmiş izole whey proteinden oluştuğu için vücutta daha hızlı emilebilmesi.
 • Laktoz ve kolesterol içermemesi.
 • Servis başı 30 gram ile çok yüksek protein içeriği.
 • Servis başına 9 gram kadar BCAA içeriği ile kas gelişimi için ihtiyaç duyulan amino asitlerden yoğun olarak içermesi.
 • Lezzetli çilek ve çikolata aromaları.

Tüketici Yorumları

“Fiyatı biraz yüksek ama tadı ve protein miktarı gerçekten çok iyi bir ürün.”

“Laktoz intoleransından çok çeken biri olarak bu ürünü kesinlikle tavsiye ederim, sindirim problemi yaşamadan çok rahat tüketebilirsiniz.”

Optimum Platinum Hydrowhey hakkında daha fazla bilgi edinin.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com