Bizi Takip Edin

Merkez bölgenizdeki yağlardan kurtulmak ve karın kaslarınızı ortaya çıkarmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken şey doğru yöntemi uygulamak.

Söz konusu karın kasları olduğu zaman fitness endüstrisi vakit kaybetmeden taarruza geçer. Örneğin karın kaslarınızı ortaya çıkarmak istiyorsanız, iki seçeneğiniz vardır:

1. KOLAY YÖNTEM

Bu yöntemi “5 dakikada karın kasları!” adıyla da bilirsiniz. Ne yazık ki böyle bir şey mümkün değil.

2. ZOR AMA İŞE YARAYAN YÖNTEM

60-90 dakikalık antrenman süreleriyle haftada 6 gün çalıştığınızı düşünün. Bunu gerçekleştirebileceğiniz vaktiniz ve enerjiniz varsa, sizi tebrik ediyoruz. Ancak
çoğu insan bu tarz bir rejimin gerektirdiklerine sahip değildir ve de bunun için suçlanamazlar. Biz de bu nedenle çok sayıda insan için işe yarayabilecek bir karın kası programı olup olmadığını araştırdık. Cevabı bulmak için Men’s Health’in kilo verme programı olan 24-Hour Abs’in yaratıcısı antrenör Mike Wunsch ve antrenör Craig Rasmussen’e danıştık. Eski yöntemleri bir kenara bırakmanız gerektiğini söyleyen ikili, kendi müşterilerine de 21’inci yüzyılın metodlarıyla
yaklaşıyor. Karın kaslarınızı ortaya çıkarmak istiyorsanız, okumaya devam edin.

  • KİLO VERMEK İÇİN KARIN ÇALIŞMAYIN

Şu anda 2002 yılında olsaydık, sizlere Virginia Üniversitesi bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre, 450 gram yağ yakabilmek için 250 bin mekik çekilmesi gerektiğini aktarırdık. Bilim insanları bu araştırmaları yaparak bize iyilik etseler de, geçen yılların ardından işlerin biraz değiştiğini söyleyebiliriz.

Sadece karın egzersizleri yaparak kilo vermeye çalışan insanların çokluğuna şaşırdığını söyleyen Rasmussen, “Karın kaslarını ortaya çıkarmak için en verimsiz yol muhtemelen budur” diyor.

  • HER BİR KASI ÇALIŞTIR 

Rasmussen, “Yağlarınızı en iyi yakan şey kaslarınızdır” diyor. Antrenmanlarda kalori yakmanızın sebebi kaslarınızın kasılmak için enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Ancak koşu ve bisikletin aksine direnç antrenmanları yaptığınız zaman kas liflerinize büyük oranda zarar verirsiniz. Fakat bu zarar, fark etmeseniz de sizin yararınızadır.

Kaslarınızın antrenman esnasında hasar gören lifleri onarmak ve geliştirmek için enerji harcadığını söyleyen Rasmussen, “Tek bir tüm vücut antrenmanı bile metabolizmanızın 2 gün boyunca daha hızlı çalışmasını sağlayabilir” diyor.

Bu nedenle, vücudunuzun hiçbir santimetrekaresini ihmal etmeyin. Özellikle birçok erkeğin savsakladığı ya da haftada sadece bir kez yaptığı bacak antrenmanları, bu konuda ayrı bir öneme sahiptir.

Tipik bir örnek vermek gerekirse, Syracuse Üniversitesi araştırmacıları, insanların alt vücut çalıştıkları günden sonra, üst vücut çalıştıkları günden sonraki güne oranla daha fazla kalori yaktığını saptadı.

Bunun nedeni ise çok basit: Vücudunuzun alt yarısında, üst yarısından daha fazla kas var. Neticede meşgul bir insanın yapması gereken en iyi şeyin günaşırı bir biçimde tüm vücudunu çalıştırmak olduğunu söyleyen Rasmussen, “Bu sayede haftada 3-4 gün antrenman yapsanız dahi metabolizmanızın tüm hafta boyunca hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz” diyor.

  • ANTRENMANA MEKİKLE BAŞLAMAYIN

Onlarca mekik çekmenize rağmen güçsüz bir merkez bölgeye sahip olabileceğinizi söyleyen Wunsch, “Bu sorunla hep karşılaşıyoruz” diyor.

Bunun nedeni, klasik mekik ve crunch egzersizlerinin, omurganızın alt bölümünün bükülmesini sağlayan kasları çalıştırmasıdır. Gerçek merkez bölge egzersizleri ise omurganızın bükülmesini engelleyen kasları çalıştıran hareketlerdir. Bu çalışmalar ayrıca alt vücudunuzdan üst vücudunuza ya da üst vücudunuzdan alt vücudunuza güç aktarmanızı da kolaylaştırır (örneğin, golf oynadığınızda).

Merkez bölge egzersizleri mekik hareketiyle aynı kasları çalıştırsa da, ekstra olarak kalça ve bel kaslarınızı da etkiler. En iyi merkez bölge egzersizleri, omurganızı sabit ve doğal konumunda tutan egzersizlerdir. Bir dakikadan fazla sabit kaldığınız plank egzersizlerinin yanı sıra side plank, mountain climber ve şınav gibi hareketler de merkez bölgenizin etkili bir biçimde çalışmasını sağlar.

  • MERKEZ BÖLGE ÇALIŞMALARIYLA BAŞLAYIN

Karın egzersizlerini antrenmanların sonunda yapmak yerine başında yapanların çok daha iyi sonuçlar aldığını belirten Wunsch, “Bunun nedeni, merkez bölge çalışmalarını kaslarınız tazeyken yapmanın daha hızlı kuvvet kazanımı sağlamasıdır” şeklinde konuşuyor.

Wunsch’a göre ortalama bir erkek için bu çok önemli. Zira güçsüz bir merkez bölge neredeyse tüm egzersizleri sınırlandırıyor.

Zayıf bir merkez bölgenin, birçok erkeği squat ve deadlift gibi egzersizlerde daha fazla ağırlık kaldırma konusunda engellediğini ifade eden Wunsch, “İlk etapta merkez bölgenizi kuvvetlendirmeyi hedeflerseniz, daha büyük ağırlıklar kaldırabilirsiniz. Bu da daha fazla kasınızın çalışması ve daha fazla kalori yakmanız anlamına gelir. Önemli olan uzun vadede başarılı olmaktır” diyor.

  • KARIN ANTRENMANLARINIZ SAATLERCE SÜRMESİN

5 dakikalık bir antrenman karın kaslarınızı ortaya çıkarmak için yeteri kadar uzun olmasa da, gerçek bir merkez bölge antrenmanı yapabilmek adına doğru süreyi bulmanız gerekiyor.

Maksimum verim için bir ya da iki merkez bölge egzersizini 2-4 set şeklinde yapmanız gerektiğini söyleyen Rasmussen, “Amaç sizi yormak değil, daha kuvvetli yapmak” diyor.

Ağırlık çalışmasından önce yapılan 5 dakikalık merkez bölge egzersizlerinin başka faydaları da olduğunu belirten Rasmussen, “Bu çalışmalar merkez bölge kaslarınızı harekete geçirerek diğer egzersizleri daha etkili bir biçimde yapmanızı sağlar” diyor.

  • PLANK’TE USTALAŞ

Dergimizin hangi sayısını elinize alırsanız alın, içine baktığınızda illa ki bir plank varyasyonuyla karşılaşırsınız. Plank egzersizlerinde klasik şınav pozisyonu alıp ağırlığınızı elleriniz yerine ön kollarınızla desteklediğiniz için, bu hareket size sıkıcı ya da kolay gözükebilir.

Wunsch, “Plank sadece yanlış yapıldığında ya da hareketi nasıl zorlaştıracağınızı bilmediğinizde kolay bir egzersizdir” diyor. Plank egzersizinin merkez bölgenizi katı tutmayı öğrettiği için önemli bir hareket olduğunu söyleyen Wunsch, “Bu da her egzersiz için ihtiyacınız olan bir yetenektir” diyor.

Plank egzersizinde uzmanlaşmak için bu adımları izleyin: Plank pozisyonu alarak arkadaşınızdan sırtınızın üzerine bir süpürge sopası yerleştirmesini isteyin. Sopanın başınıza, sırtınızın üst bölümüne ve kalçanıza temas etmesini sağlayın. Omurganızın doğru formu budur. Sopa bu üç noktaya temas etmiyorsa yanlışınızı düzeltin. İhtiyacınız olan pozisyon sopanın üç noktaya da temas ettiği pozisyondur.

  • KOŞU BANDINDA VAKİT KAYBETME

Antrenmana ayırdığınız süre 30-40 dakikayla kısıtlıysa her bir saniyenin önemli olduğunu söyleyen Rasmussen, “Böyle durumlarda üyelerimizi asla koşturmuyoruz” diyor.

Rasmussen’in görüşüne göre, direnç antrenmanlarıyla daha fazla yağ yakabilirsiniz. Nasıl mı? İlk olarak koşunun ağırlık kaldırmaktan daha fazla kalori yaktırdığı yanılgısından kurtulmanız gerekiyor.

Southern Maine Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tek bir set ağırlık çalıştığınızda, aynı süre içerisinde 3,7 km hızla koşmakla aynı miktarda kalori yakıyorsunuz. Yani ağırlık kaldırdığınız her saniyede vücudunuz yüksek oranda enerji harcıyor.

Ağırlık antrenmanları metabolizmanızın da hızlanmasını sağlar. Direnç antrenmanlarının metabolizmanız üzerinde uzun mesafe koşularından daha fazla etkisi olduğunu belirten Rasmussen, “Ayrıca bu çalışmalarla, vücudunuz kuvvet kazanmak ve yağsız kas dokuları inşa etmek için uyarılmış olur” diyor.

Dahası var: North Dakota Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, tam hareket açıklığıyla ağırlık antrenmanları yapmak, esnekliğinizi en az stretching egzersizleri kadar artırabiliyor.

  • HAREKET ETMEYE DEVAM ET

Wunsch, “Hedefimiz, üyelerimizin mevcut vakti içerisinde onlara mümkün olduğunca fazla fiziksel iş yükü yüklemek” diyor. Bu amaç doğrultusunda Wunsch ve Rasmussen, sık sık süpersetlere ve istasyon çalışmalarına başvurarak zamanı en verimli şekilde kullanıyor. Bu zaman tasarrufunu kavrayabilmek için ilk önce bazı terimleri bilmelisiniz.

DÜZ SETLER: Vücut geliştirmedeki geleneksel yaklaşım olan düz setler, bir egzersizdeki tüm setleri tamamladıktan sonra bir sonraki harekete geçmeniz anlamına gelir.

DEĞİŞMELİ SETLER: Her bir setin sonunda hareketi değiştirdiğiniz bu setler vücudunuzun iki farklı şekilde çalışmasını sağlar. Örneğin, ilk üst vücut egzersiziniz (bench press ya da şınav gibi) vücudunuzun ön tarafındaki kasları çalıştırırken, alt vücut egzersiziniz (deadlift vb.) vücudunuzun arka tarafındaki kasları etkiler.

Bu yöntemle iki farklı kas grubunu tek egzersizde çalıştırırken, kas gruplarınızın tamamen toparlanması için 2-3 dakika beklemeniz gerekmez. Tek bir kas grubunun üzerine çok fazla yüklenmeden çalışabilirsiniz. Yani dinlenme sürenizi yarı yarıya kısaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

İSTASYON ÇALIŞMALARI: Değişmeli setlere benzeyen istasyon çalışmalarının bu setlerden tek farkı, üç ya da daha fazla egzersizle yapılmasıdır. Her bir turun sonunda dinlenebilir ya da sadece son egzersizde dinlenirsiniz.

Bu tekniklerin ne gibi faydaları var derseniz: 2011 yılında İspanya’da yapılan bir araştırmaya göre, istasyon çalışmaları yapan erkekler, düz setleri tercih eden erkeklere oranla yüzde 42 oranında daha kısa antrenmanlar yapmalarına karşın, aynı kazanımları sağlıyor. Fakat bu araştırma, antrenmanınızı daha çabuk bitirip hemen duşa girmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. İstasyon çalışmalarının ve değişmeli setlerin amacının aynı süre içerisinde daha fazla set yapabilmek olduğunu unutmayın.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler