Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KREATİN İŞE YARIYOR MU?

-

 

 
 
Besin takviyeleri dünyasının en çok merak edilen üyesini mercek altına yatırıyoruz.


Nedir?

Kreatin, enerji üretim sürecine yardımcı olan doğal bir amino asit türevidir. Kırmızı et ve balık tüketiyorsanız şu anda kaslarınızda bulunduğuna emin olabilirsiniz. Vücudun kendisi de, çzellikle karaciğer ve böbrekler de kreati üretebiliyor.

Ne işe yarar?

Kreatin, vücudunuz için yedek bir jeneratör gibidir. Normalde, vücudunuzdaki enerji, ATP adı verilen bir kimyasal aracılığıyla üretilir, depolanır ve kullanılır. Ancak bazı durumlarda vücudunuz enerji ihtiyacını karşılayamaz ve bir başka fosfat kaynağına ihtiyaç duyar. İşte bu noktada kreatin devreye girer. Kreatin takviyeleri protein üretimine yardımcı olduğu gibi sıkı bir antrenmanın ardından meydana gelen protein yıkımını azaltmakta da etkilidir.

Kimler kullanmalı?

Kreatin, kas hücrelerine su çekilmesini sağlayarak kasların şişmesine yardımcı olduğu için vücut geliştirmeciler tarafından da en fazla tercih edilen besin takviyesidir. Texas A&M Üniversitesi’nde sağlık ve kinesiyoloji departmanının müdürü olan Dr. Richard Kreider “Maksimum efor harcadığınız hareketlerde, 6-8 saniye arasında ATP harcamanız zirveye çıkar” diyor. Nerede ATP harcaması artarsa orada kreatin daha fazla fayda gösterir. Yani hızın ve patlayıcı kuvvetin öne çıktığı sporları yapanlar, örneğin 100 metre koşucuları, güreşçiler ve boksörler üzerindeki etkisi, maraton koşucuları gibi dayanıklılık sporları yapan atletlere göre daha çoktur.

Ne kadar etki eder?

Dr. Richard Kreider gözetiminde yapılan bir araştırmada katılımcıların bir bölümüne 28 gün boyunca günde 20 gram kreatin, diğerlerine ise plasebo verildi. 28 günün sonunda her iki grubun da arka arkaya bench press, squat ve power clean hareketlerini yapmaları istendi. Her harekette kaldırılan toplam ağırlıklar karşılaştırıldığı zaman kontrol grubunun yüzde 41 daha fazla kaldırdığı tespit edildi. Benzer bir araştırmada kreatinin, daha yüksek ağırlıkları kaldırmanıza olanak verdiği için kas kütlenizi daha hızlı artırdığı kanıtlandı. Kısa vadeli incelemeler (yedi günlük sürelerde), günde 20-25 gram doz kullananların kas kütlelerinin, 700 gram ile 1,6 kilogram arasında arttığını saptadı. Kreatin, uzun süreli kullanımlarda, kullanmayanlara göre üç kilogram fazla artış sağlıyor.

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com