Bizi Takip Edin

FITNESS

KOŞUCULAR NEDEN ‘SADECE’ KOŞMAMALI

-

 

runner

Yeni araştırmalar koşucuların da ağırlık ve güç egzersizlerinden büyük fayda sağladığını söylüyor.

Journal of Strength and Conditioning Research’de yayınlanan yeni bir makaleye göre  yalnızca 30 dakikalık bir koşu egzersizi performansınızı zirveye taşımak için yeterli değil. Ağırlık çalışmak da tempoyu arttırmak için çok faydalı.

Araştırmada 34 koşucu iki adet güç odaklı çalışmaya tabi tutulmuş. Belirli egzersizler tarif edilen koşucuların ilk grubu 8 haftalık, içinde squat, şınav, mekik, plank ve lunge olan hareketleri  olan bir rutin çalışma düzenine tabi oldular. Diğer grup ise büyük ağırlık kaldırma hareketleri ve squat ve leg press gibi egzersizleri dikey sıçrama hareketleriyle birleştiren ve patlayıcı bir güç sağlayan zıplama egzersizlerine yönlendirildiler.

Şaşırtıcı olmayacak şekilde koşucular güçlenmişler. Leg presslerinde %6, dikey sıçrayışlarında 9-11% arası gelişme kaydettiler. Fakat esas şaşırtıcı olan koşu tempolarındaki artış. İki grup da koşu bantlarında maksimum sürdürülebilir hızlarındaki koşularında önceki rakamlarına göre mil başına 15-20 saniyelik gelişme sonuçları aldılar. En basit manada koşucular daha yoğun tempoda, daha uzun koşabiliyorlar.

Her ne kadar koşucular ağırlık ve plyometric çalışmaların futbol ve basketbol oyuncularına (daha büyük güç ve kas gelişimi gerektiren ağır sporlar olmasından dolayı) daha uygun olduğunu düşünseler de antrenörler ve spor üzerine çalışan bilim adamları koşucular için de recreational, eğlenceli antrenmanlarda bu çalışmaların oldukça kıymetli olduğunu belirtiyor ve her geçen gün daha çok önem atfediyorlar.

Eski bir profesyonel atlet ve RunnersConnect.net’in baş antrenörü olan Jeff Gaudette’e kulak verelim: “Ağırlık ve plyometric egzersizlerin kazancı, koşu sırasında kullandığımız kasları daha spesifik ve yoğun olarak çalıştırması.Vücut ağırlığı ve devir egzersizleri ise güç egzersizlerine yeni başlayan koşucular için temel olabilir.”

Eğer bir sonraki yarışta daha iyi sonuçlar almak istiyorsanız, 8 ila 12 haftalık vücut ağırlığı ve geleneksel güç geliştirme egzersizleri daha hızlı olmanız için çok faydalı olabilir. Gaudette’in tavsiyesi haftalık programınıza 1-2 özel program eklemeniz. Koşuda kullanacağınız kaslarınızı güçlendirecek vücut ağırlık temelli squatlar, lungelar, baldır çalıştırmaları ve yükselme egzersizleri faydalı olacaktır.

Daha fazlasını da istiyorsanız, ağırlıklı squatlar, leg pressler, box jumplar ve dikey sıçrama egresizleri sadece en yüksek hızınızı arttırmayacak aynı zamanda verili bir mesafeyi koşmanızı daha kısada sağlayacak yeni kas lifleri geliştirmenizi sağlayacaktır.

John Davis, RunnersConnect.net araştırma ekibi lideri, yazar

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com