Connect with us

ERKEK AKLI

KOŞU BANDINDA MI, DIŞARIDA KOŞMAK MI DAHA İYİ ?

Published

on

Koşu bantları, evde ve spor salonlarında spor yapanların vazgeçilmez ekipmanlarından biridir. Çoğu spor kulübünde koşu bantlarının bir, iki hatta üç hat halinde asker gibi sıralandıklarını görürsünüz. 

cover

Kardiyo çalışması yapanların en iyi dostu koşu bantları dersek yanılmayız. Şu sıralar havalar soğudu ve yağışlı. Birçoğumuz koşu bandını tercih ediyor, fakat açık hava koşusunun azımsanamaz faydalarını da unutmamak gerekiyor.

Açık hava koşusu mu koşu bandı mı?

Aslında ikisininde artıları, eksileri olduğunu söylemek mümkün. Ancak koşu bandında koşmanın dezavantajları yok değil. Öncelikle koşu bandından başlayalım. Bant üzerinde koşarken, sabit kalmak zorundasınız. Sabit kaldığınız için aynı hareketleri tekrar etmeniz kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca vücut ağırlığınızı daha çok vereceğiniz için daha çabuk yorulma meydana gelecektir. Bu nedenle daha çabuk yorulmuş ve daha az efor sarf etmiş olursunuz.

koşu bandı

Ancak açık hava koşusunda bu durum farklıdır. Çünkü dışarıda koşarken arazi değişikliği, rüzgar direnci ve diğer dış etmenler sizi daha fazla zorlayacaktır. Koşu bandında, bant size istemeden bir itiş gücü verecektir. Ayrıca belli bir alana bağlı kalınmadığı için, açık havada vücut istediği yöne hareket edebilecek, daha özgür davranabilecektir. Bu da daha fazla efor sarf etmek anlamına gelir.

Oksijen tüketimi

Bir açık hava koşusunun tartışmasız gerçeği, temiz hava. Dışarıda yaptığınız koşuda, bant koşusuna göre daha fazla oksijen alırsınız. Bu da sizi ve bedeninizi olumlu yönde etkiler. Çünkü spor yaparken alınan oksijen daha fazla ve daha hızlı yağ yakımına yardımcı oluyor. İçinizi titreten soğuk havada antrenman yaptığınız zaman, daha fazla ısı üretebilmek için daha hızlı hareket edersiniz. Daha yüksek hızlar da daha fazla kalori yakımı demektir. Avrupa’daki çeşitli fitness salonları üzerine gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, salonlardaki havanın kalitesi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. İç mekan havasında yüksek seviyelerde bulunan formeldehit, karbonoksit ve toz partikülleri, egzersizden elde edilen verime zarar veriyor. Egzersiz sırasında temiz hava almanız daha sağlıklı olduğundan, açık havada egzersiz yaptığınızda aldığınız nefesin kalitesi, egzersizinizin daha verimli geçmesini sağlayacak.

koşu

Koşu bantlarının aslında en büyük avantajı tüm kontrolün sizin elinizde olması. Eğimi, hızı ayarlamanız mümkün. Bunun dışında önünüzdeki bilgi ekranından, koştuğunuz süreyi, mesafeyi, harcadığınız kalori miktarını görmeniz mümkün. Bunun dışında bir de koşu bandında sakatlanma riskiniz, açık havadakine göre daha düşüktür. Çünkü düz ve koşu için uygun bir zeminde koşuyor olursunuz. Ancak dışarıda yaptığınız koşuda çevresel faktörler nedeniyle sakatlanmalar meydana gelebilir. Ancak, biz yine de açık havada koşmanızı öneririz. İyi koşular…

 

Devamı
Advertisement

ERKEK AKLI

Türkiye Instagram’da beşinci

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Dünyada yaklaşık 1 milyara Instagram kullanıcısı var. Türkiye’nin 37milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü.

Medya takibinin öncü kurumu Ajans Press, sosyal medya platformu Instagram’ın takipçi sayısına yönelik araştırmayı inceledi Ajans Press’in Statista verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’nin 37 milyon aktif Instagram kullanıcı sayısı ile beşinci sıraya yerleştiği görüldü. Dünya üzerindeki bütün ülkeler baz alınırken, listenin birinci sırasına 121 milyon aktif kullanıcı sayısı ile ABD’nin yerleştiği saptandı. ABD’yi de ikinci sıradan 71 milyon kullanıcı ile Hindistan, 64 milyon ile Brezilya, 59 milyon ile de Endonezya takip etti. İlk 10’da yer alan diğer ülkeler ise; Rusya, Japonya, İran, Birleşik Krallık ve Meksika olarak kaydedildi.

ITS Medya ve AjansPress’in gerçekleştirdiği medya araştırmasında, yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2018 yılı içerisinde sosyal medya ve platformların medyada ne kadar konuşulduğuna yönelik yapılan incelemede,araştırmaya konu olan Instagram’ın 16 bin 158 haberle konuşulduğu görüldü.Sosyal medya başlığında ise 150 binin üzerinden haber yansıması olduğu tespit edildi.

Devamı

ERKEK AKLI

Netflix’ten yeni diziler!

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Netflix, Brazil Comic Con 2018’de gelecek yapımlarından yepyeni fragmanlar paylaştı!

Netflix, 6-9 Aralık tarihlerinde gerçekleşen Brazil Comic Con 2018 fuarında gelecek dönemde gösterime girecek yeni ve devam eden orijinal yapımlarından yepyeni duyurular paylaştı.

THE UMBRELLA ACADEMY

2019 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmaya aday, yeni Netflix orijinal dizisi The Umbrella Academy’nin tanıtım fragmanı ve afişi paylaşıldı.

TRIPLE FRONTIER

Ben Affleck, Oscar Isaac,Charlie Hunnam, Garrett Hedlund ve Pedro Pascal başrolu paylaştığı, Mart ayındagösterime girecek Netflix orijinal yapımı Triple Frontier’in resmi fragmanıpaylaşıldı.

Devamı

ERKEK AKLI

Dünyanın en güzel kadını seçildi!

Umut Doğan Yıldız

Published

on

Miss World 2018 Güzellik Yarışması’nın birincisi Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Çin’de düzenlenen Miss World 2018’in kazananı Meksikalı güzel Vanessa Ponce de Leon oldu.

Uluslararası İşletme bölümünden mezun olan 26 yaşındaki genç kadın Vanessa Ponce de Leon, modellik ve sunuculuk da yapmakta.

Meksika’da gönüllü hizmet veren bir rehabilitasyon merkezinin yönetim kurulunda da görev alan dünya güzelinin sloganı ise “Hepimizin birbirine ihtiyacı var”.

Meksikalı güzelin birinci olduğu Miss World 2018 yarışmasında Beyaz Rusya, Fransa, İskoçya, Jamaika, Martinique, Meksika, Panama, Mauritius, Uganda, Nepal, Yeni Zelanda ve Tayland da ilk 12’ye kaldı.

Miss World’de Türkiye’yi temsil eden Miss Turkey 2018 birinci güzeli Şevval Şahin ise ilk 30 güzel arasına giremedi.

Devamı

Popüler