Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

KOŞABİLDİĞİN KADAR KOŞ

-

 

Bir koşu düşünün ki; tüm dünyada yarış aynı anda başlasın.

Başlangıç çizgisinde birlikte bekleyen insanların tamamı, yarış sonunda da birincilik zaferinin tadını beraber yaşasın. Wings for Life World Run’dan bahsediyoruz. Omurilik sakatlanmalarının kalıcı tedavisi için yapılan araştırmalara fon sağlayan Wings for Life Vakfı yararına, “Dünya koşamayanlar için koşacak” sloganıyla düzenlenen bu küresel etkinlikte; Barcelona’dan Lima’ya, Cape Town’dan Florida’ya hep birlikte “koşarak” ayakta duruyoruz. Tarihler 4 Mayıs Pazar’ı, saatler TSI 13.00’ü gösterdiğinde tüm dünyada bir ilk yaşanacak. Türkiye’de Engelsiz Turizm Kenti Alanya’da başlayacak olan yarış, 5 farklı kıtadan 35 ülkeyi birbirine bağlayacak. Benzersiz formatıyla tüm dünyada insanları aynı gün, aynı anda koşturacak olan etkinlik, aynı zamanda renkli görüntülere de sahne olacak. Bu benzersiz koşu deneyimini yaşamak ve Wings for Life Vakfı’na destek olmak için wingsforlifeworldrun.com sitesinden hemen kayıt olabilirsiniz.

Uykudan başlangıç çizgisine 

Tüm dünya tek bir amaç için bir araya gelse de koşarken bambaşka şartları yaşıyacak. Koşuya Alanya’dan katılacak yarışmacılar, muhteşem manzaraya karşı, sahil boyunca koşmanın keyfini yaşarken; Brezilya’daki katılımcılar sabahın ilk ışıklarında yarış hazırlıklarının startını verecek. Akşam serinliğinde Auckland yollarına inen Yeni Zelandalılarsa, gece koşusu için hazırlıklarını yapıyor olacak. Tüm dünyanın birbiriyle yarışacağı, hareketli bitiş çizgisiyle spor tarihinde bir ilki yaşatacak yarış, farklı saat dilimlerindeki etaplarıyla dikkatleri çekecek. Mayıs ayında yaza merhaba demeye hazırlanan Alanya’da sporseverler, muhteşem bir doğayla çevrili koşu parkurunda, Kızılkule’den Antalya’ya doğru rahat bir nefes alacak. Dünyanın öbür ucunda, Peru’nun Lima kentinde saat 05.00’te start alacak yarış katılımcıları biraz zorlayacak gibi görünüyor. Hava sıcaklığının o dönemde yükselecek olması koşucular için olumsuzluk gibi gözükse de, sahil şeridindeki parkur nedeniyle Perulular da gündoğumunda muhteşem manzaraya karşı koşma şansını yakalayacak. ABD’nin Kaliforniya eyaleti ise Peru’daki şartları aratacak türden. Kentte yarışın startı yerel saat ile 03.00’de verilecek. Nem derecesinin yüksek olması da ABD’li sporcuları zorlayacak bir diğer önemli nokta. Ve Auckland… Yeni Zelanda’nın ormanlarıyla ünlü kenti Auckland’da sporcular yarışın 21.00’de başlamasıyla rakiplerinden bir adım önde.

Yarışı sen bitir
Yarış nasıl tamamlanıyor derseniz, Wings for Life World Run’da alışılagelmişin dışında bir harekete imza atıldı ve sabit bitiş çizgisi kaldırıldı. Bunun yerine yarışmacılar, başlangıç sinyalinden yarım saat sonra arkalarından ilerleyen ve geçildikçe elenecekleri resmi olarak yakalayan arabanın önünde koşacak. 35 kent 5 kıta, koşamayanlar için koşmaya hazır.

Siz de katılmaya hazır mısınız?

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

Popüler