Bizi Takip Edin

FITNESS

KOLLARINIZ İÇİN EN İYİ VÜCUT AĞIRLIKLI İSTASYON ANTRENMANI

-

 

Büyük kollar için sadece sürekli curl antrenmanlarına gerek yok. İşte sizin için dambılsız, büyük kollara giden egzersizler.

Ayna önündeki 15 dakikalık curl egzersizleriniz egonuzu şişirebilir ama kollarınız için daha iyileri de var. Kollarınız %75 trisepslerden oluşur. Eğer tişörtlerinizi dolduracak kollar istiyorsanız, hedeflemeniz gerekenler de onlar. Kişisel antrenör Danny Fisher sizin için 5 aşamalı bir istasyon antrenmanı geliştirdi. Üstelik de ekipmanlara ihtiyacınız yok.

Bu 5 egzersizi istasyon şeklinde, hareket aralarında 30 saniye dinlenerek gerçekleştirin. Her turdan sonra 3 dakika dinlenin ve 3 turu bitirin.

Plank triceps extension – 12 tekrar

Spor salonunda kendinize boş bir alan bulun ve plank pozisyonu alın. Dirsekleriniz direk olarak omuzlarınızın altında ve elleriniz açık bir şekilde zeminde olsun. Sırtınızı düz tutarak, ellerinizi kullanarak şınav çekin. Kollarınız düz olana kadar dirseklerinizden uzatın. Yavaşça 3 saniyede başlangıç pozisyonuna dönün.

Diamond press-up – Gücünüz yetene kadar

Press up pozisyonu alın ve elleriniz tam göğsünüzün altında elmas şekli alacak şekilde buluşsun. Göğsünüz ellerinizi sıyıracak şekilde, dirsekleriniz yanarak kendinizi yavaşça aşağıya indirin. En aşağı indiğinizde durmayarak, güçle kendinizi başlangıç pozisyonuna geri çekin. Laktik gücü toplayın ve titreyerek de olsa kendinizi sıkarak bitirin.

Dead hangs – Her kol için 60 saniye

Trisepslerinizi dinlendirin ve pull up bara gidin. Üstten tutarak barı tek elinizle kavrayın ve ayaklarınız yerden kesin. 1 dakika asılı kalın ve ön kolunuzdaki yanmaya dayanın. Ayağınızı indirin, rahatlayın ve diğer kola geçin.

Elastic band hammer curls – Gücünüz yetene kadar

Tam bir vücut ağırlığı çalışması olmasa da sizi öğle arasında dambıl çalışmaktan kurtarabilir. Egzersiz bandının bir tarafını ayağınızın altına alın ve diğer tarafı serbestçe tutun. Baş parmağınız omuz hizasına gelene kadar çekin ve sonra kasıklarınızı 5 saniye boyunca aşağı indirin. Artık bandı tutamayacak kadar yorulduğunuzda, kol değiştirin.

Parallel bar dips – 12 tekrar

Jimnastikçilerin bu kadar kaslı olmasının bir sebebi var. Kimse onlarla tayt giydikleri için dalga geçemez! Doğru bir teknikle, paralel barlar kol kası yapmanın mükemmel bir yoludur. Her hareketin sonunda dirsekleriniz dışa doğru kitli ve ayaklarınız yerden kesilecek şekilde durun. Dirsekleriniz barla 90 derecelik açı yapana kadar kendinizi indirin. Hareketin sonunda beklemeden, hızla başlangıç pozisyonuna dönün.

Şimdi 3 dakika dinlenebilirsiniz. İhtiyacınız olacak!

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com