Bizi Takip Edin

SAĞLIK

KİM DAHA SAĞLIKLI: KISA ERKEKLER Mİ UZUN ERKEKLER Mİ?

-

 

1İşlev kadar boy da önemli… kalbiniz için.

Boyunuz kalbinize zarar veriyor olabilir mi? University of Leicester’da gerçekleştirilen araştırmaya göre kısa erkeklerin uzun erkeklere göre koroner arter hastalıkları gelişim riskleri daha büyük.

Araştırmacı Dr. Steve Burgess’e göre göre boy kısaldıkça kalp krizi riskleri yükseliyor.

Araştırmacılar boy uzunluğunu etkileyen 180 gen keşfetmişler ve kısa boya sebep olan bir çok genin aynı zamanda LDL yani “kötü kolesterol” ve trigliserid seviyelerinin yükselmesiyle bağlantılı olduğunu keşfetmişler. Araştırmacılardan Dr. Tim Assimes’e göre bu faktörlerin her ikisi de koroner plak gelişimine katkıda bulunur ve bu da kalp hastalıkları riskini artırır.

Bağlantının arkasındaki başka bir olasılık: Kısa erkeklerin daha küçük kalplere sahip olmaya yatkındırlar. Yani küçük kan damarlarına sahip olmak tıkanmalara da sebep olabilir.

Bunlar kısa erkekler için kara haberler gibi görünse de, Burgess bireysel risklerin çok yüksek olmadığını söylüyor. Örneğin 50 yaşında, orta boylu, düzgün vücutlu bir erkek zaten hali hazırda 60 yaşından önce %5 oranında kalp krizi geçirme riskine sahiptir. Kısa erkeklerin risk faktörleri eklendiğinde, aynı yaşa sahip daha kısa bir erkeğin riski ise %6’ya çıkıyor.

Yani her şey o kadar da karamsar değil. Araştırmacılar kısa erkeklerin kanser risklerinin daha az olduğunu söylüyor. Bu muhtemelen uzun erkeklerin vücutlarında daha fazla hücre olması ve bunun da kansere sebep olacak hücre mutasyonu ihtimalini artırması ile alakalı bir durum.

Boyunuzla alakalı bir şey yapamazsınız. Fakat Burgess’e göre doğru beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve sigaradan uzak durarak kalp hastalığı geliştirme riskini ciddi anlamda düşürebilirsiniz.

Doktorunuza kan şekeri ve kan basıncı seviyelerinizi ölçtürmek için düzenli ziyaretlerde bulunmayı da ihmal etmeyin. Dr. Assimes’e göre bu bilgilere sahip olmak kalp hastalığına yakalanma risklerinizi düşürebilir ve riskli bir seviyeye geldiğinizde müdahele etme şansı yakalanabilir.

SAĞLIK

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Umut Doğan Yıldız

-

Temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir hiç merak ettiniz mi? İşte detayları veriyoruz.

  • Temizlik yaparken, hava yoluyla yayılan polenleri ve alerji yapan maddeleri evinizden uzaklaştırmak için klima filtrelerini temizleyin, havalandırma kanallarının tozunu dikkatlice alın.
  • Neleri atacağınızı gözden geçirirken ilaç dolabını da ihmal etmeyin. Tarihi geçmiş ve bozulmuş ilaçları derhal atın. Böylece hem yanlış ilaç kullanımına bağlı riskleri bertaraf etmiş olursunuz hem de dolabınızda yer açılır.
  • Bodrumu, ardiyeyi ya da garajını temizlerken artık boya, solvent, tiner, makine yağı gibi zehirli maddeleri taşıyan eski teneke kutuları bir kenara ayırın. Diğer çöplerden ayrı olarak zehirli atık konteynerlerine atın.
  • Aynı şekilde lavabo altlarını, dolapları kontrol edip zehirli olabilecek eski temizlik malzemelerinden kurtulun.
  • Banyo, tuvalet gibi ıslak ve nemli alanlardaki küf ve mantarları zehirli madde içermeyen temizleyicilerle temizleyin. Mantar ve küf hassasiyeti olan kişilerde alerjilere hatta daha ciddi hastalıklara sebep olabilir.
  • Düşmelere ve kazalara engel olmak için halı ve kilimlerinin kaymasını engelleyen tabanlıkların sağlam olduğunu kontrol edin, eskiyenleri değiştirin.
  • Çocuklarının oynadığı alanlarda ya da arka bahçenizde kazalara sebep olabilecek kırık korkuluk, çit, merdiven ve açıkta kalmış inşaat artıklarını ortadan kaldırın.
  • Havyan besliyorsanız hijyen konusunda daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü dışarıdan eve giren bir köpek ya da kedi eve mikrop taşıyabilir, böylece evin hijyeni bozabilir.

Devamı

SAĞLIK

Alkol kilo yapar mı?

Umut Doğan Yıldız

-

Alkol ve kilo ilişkisini inceliyoruz. Alkol kilo yapar mı?!

Bilim insanları genelde alkolün zararları üzerine daha çok dikkat çekiyor; ancak alkollü içeceklerin günlük kalori alımına ne kadar etki ettiği pek fazla incelenen bir konu değil. Araştırmacılar, 2007 – 2010 yılları arasında National Health and Nutrition Examination tarafından yapılmış anketleri inceleyip alkol ve kalori arasındaki bağlantıya bakmış. Sonuçta erkeklerin yüzde 30’unun, kadınların ise yüzde 18’inin her gün alkol aldığı tespit edilmiş. Bu kişilerin aldığı günlük kalorinin yüzde 16’sı alkollü içeceklerden geliyor. Her gün (çok az bile olsa) içki içmek, zaman içinde kilo almana sebep olur. St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nin Beslenme Bölümü Direktörü Connie Diekman’e göre, her gün normal alınan kalorilere bir 100 kalori de alkolden eklemek, yılda fazladan beş kiloya tekabül ediyor.

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI DİYETLER

Düşük karbonhidratlı diyetler popülerliğini devam ettiriyor. Yapılan araştırmalar da bunların altı ya da 12 aylık süreçlerde düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu yönünde. Ancak bu çalışmalar, bu tür diyetlerin uzun vadedeki etkilerini değerlendirme konusunda yeterli değil. Sadece insülin direnci olan kişilere faydaları biliniyor. Elde edilen bazı veriler, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin artması ile düşük karbonhidratlı diyetler arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Devamı

SAĞLIK

Soğan keserken gözler nasıl korunur

Umut Doğan Yıldız

-

Soğan oldukça faydalı bir besin ancak keserken gözleri yaşlar içinde bırakabiliyor. Peki soğan keserken gözler nasıl korunur?

Sarımsak ve soğan sağlığın için oldukça faydalıdır. Doktor Matthew Kadey, bu ayki hikayesinde sarımsak ve soğanın göğüs ve kolon kanseri riskini azalttıklarından ayrıca C Vitamini ve kesretin gibi antioksidanlar içermeleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirdiğinden ve hastalıklara karşı savunma sağladıklarından bahsediyor.

Ancak bu kadar faydalı özelliğe sahip olmalarına karşın koku bakımından gerçekten rahatsız ediciler. Ayrıca seni ağlatabilirler. Kadey, bunun nedeninin içeriklerinde bulunan sülfür olduğunu söylüyor. Aynı madde soğanı keserken gözlerinin yanmasına da neden olur. Bunu önlemek istiyorsan işte sana bir tavsiye: Soğanları kesmeden önce bir miktar soğut. Böylece sülfürün havaya yayılma süresini uzatmış olursun ve gözlerin yanmaz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com