Bizi Takip Edin

BESLENME

KİLO VERDİREN BESİNLER

-

 

Spor salonunda geçirdiğiniz saatlerin hakkını vermek için, kilo kaybetmeyi hızlandıran yiyeceklerden yardım alabilirsiniz.

1

MERCİMEK

Gıda uzmanı Kate Percy “Protein, lifli besinler ve karbonhidratlar kadar mercimekte de çok iyi bir molibden kaynağıdır” diyor. Molibden, vücudumuzun karbonhidratı daha etkin bir şekilde enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

Servis Önerisi:100 gramı tek seferde çorba olarak tüketin.

2

YUMURTA

Erskine yumurta için “Beyazı tamamen protein deposu, sarısı ise A, D, E, K vitaminleri açısından zengin” diyor. Amerika’da yapılan araştırmalar, iki yumurta ile yapılan kahvaltının, gün boyu vücudun yok yere kalori depolamasını azalttığını gösterdi.

Servis Önerisi: İki adet yumurtayı kahvaltıda tüketin.

 

3

LİMON

Michel Roux, balığın üzerine limon sıkıyor. Kanadalı araştırmacılar, limonda bulunan limonin adı verilen maddenin, karaciğerdeki APOB proteini üretiminin artmasını sağladığını ve kalbinize zarar veren yağlardan uzaklaşmanızı sağladığını buldular.

Servis Önerisi:  Haftada en az iki limon tüketin.

4

ÇAM FISTIĞI

Erskine, çam fıstıklarını makarna ve salataların üzerine serpiyor. Araştırmacılar, çam fıstığı yiyerek kolesistokinin hormonu salgıladığınızı, bu hormonun atıştırmalık bir şeyler yeme isteğinizi bastırdığını keşfetti.

Servis Önerisi: Günde 20 gram tüketin.

5

NOHUT

Kate Percy nohut için, “Çözünebilen lif zengini ve müthiş bir protein kaynağıdır” diyor. Yapılan bir araştırma, ana lif kaynağı olarak nohut yemenin kanda bulunan yağ miktarını çok daha iyi düzenlediğini ortaya çıkarttı.

Servis Önerisi:Haftada 350 gram nohutu haşlanmış olarak tüketin.

6

TARÇIN

Anita Bean, yulaf ezmesi veya pilavların üzerine tarçın serpmenizi tavsiye ediyor. 40 gün süren bir çalışmada, tarçının aktif insülin reseptörlerine yardım ederek hücrelerinizin şekeri yüzde 20 oranında daha etkin şekilde metabolizmaya kattığını ve kan şekeri seviyenizi düşürdüğünü ortaya kondu.

Servis Önerisi: Günde yarım çorba kaşığı tüketin.

7

BROKOLİ

Kate Percy “Günlük C vitamini ihtiyacınız brokolinin sadece 33 gramında bulunuyor” diyor. Araştırmalar gösteriyor ki vücudunuzda C vitamini seviyesi düştüğünde, yağların yakılmasını sağlayan karnitin hormonu daha az üretildiği için beliniz kalınlaşır.

Servis Önerisi: Günde 33 gram, buharda pişirilmiş.

8

ELMA

Andrew Nutter, içinde bulunan pektin maddesinden dolayı elma şiddetle öneriyor. American Journal of Clinical Nutrition dergisine göre, elma yediğimizde aldığımız meyve lifleri yağları vücudumuzdan atmamızı yüzde 44 oranında kolaylaştırıyor.

Servis Önerisi: Günde iki adet tüketin.

Continue Reading
Advertisement

BESLENME

Sebze ve meyve tüketmeden beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Karbonhidratsız, sebze ve meyve tüketmeden beslenme mevzusuu masaya yatırdık.

Hata: Karbonhidratsız beslenmek

Diyete başlayanların en büyük hatalarından biri karbonhidratlı gıdaları tamamen kesmektir. Bu amaçla sadece ekmeği değil, makarnayı da bırakırlar. Oysa yapılacak en büyük hatalardan biri sıfır karbonhidratla zayıflamaya çalışmak olacaktır çünkü bu besin grubunun yerini alacak başka bir şey yoktur. Şöyle düşünün: Karbonhidrat, anne sütünde bile bulunur ve unutmayın ki anne sütü, hali hazırda dünya üzerindeki en mucizevi besindir!

Düzeltmek için: Burada anahtar kelimeler “kaliteli karbonhidratlar” ve “ihtiyaç oranı!” Kaliteli karbonhidratlardan kasıt tam tahıllı, çavdarlı ekmekler; makarna, bulgur ve esmer pirinç gibi vücuda yararlı gıdalar. Hepsinden önemlisi de şu: Beyin hücreleriniz enerjisini karbonhidratlardan alır ve karbonhidrat tüketmek, aynı zamanda insan psikolojisini de olumlu yönde etkiler.

Hata: Sebze ve meyve tüketmemek

Yukarıda aşırı proteinle beslenmenin zararlarından söz etmiştik. Bunun nedenlerinden biri de sebze ve meyve tüketimindeki azalma… Eskiden yemekten kalkınca ortaya gelen meyve tabaklarına artık rastlanmaz oldu. Sebzeler de günlük yediklerimiz arasından yavaş yavaş çekiliyor. Çünkü beslenmeyi doymakla, tok kalmakla açıklar olduk. Bir de itiraf etmek gerekirse, kimsenin sebzelerle uğraşacak zamanı yok. Tavuğu ızgaraya atıp sofraya getirdiğiniz zaman dilimi sebzelerin yıkanıp temizlenmesine, kabuklarının soyulup doğranmasına anca yetiyor. Hal böyle olunca sebzelerden adım adım uzaklaştık ve meyvelerin yerine hazır satılan meyve suyu ve meşrubatlara yöneldik.

Düzeltmek için: Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisi şu: Günde 5-8 porsiyon sebze ve meyve yiyin! Ana öğünlerinizde yediklerinizin biri mutlaka sebze olsun, ara öğünlerde de meyveyi tercih edin.

Devamı

BESLENME

Aşırı proteinle beslenmek

Umut Doğan Yıldız

-

Aşırı protein almak zararlı mıdır? Protein dengesi nasıl olmalı?

Her besin grubunun aşırısını tüketmek yanlış. Proteinle ilgili sorun ise şu: Son 10 yılda aşırı protein tüketimiyle birlikte hem rektum kanseri hem de kolon kanseri olarak tanımlanan kolorektal kanserin de aynı oranda artması, sadece diyet yapanların değil herkesin aşırı protein tüketiminden kaçınması gerektiğinin işareti…

Düzeltmek için: Proteinsiz yaşamaya çalışmanın bir anlamı yok; çünkü proteinin ana görevi, doku ve hücrelerin onarılması… Burada yapılması gereken, doğru miktarı bulmak… Ortalama bir rakam vermek gerekirse, vücut ağırlığınızın her kilosu için günde 0,8-1 gram protein tüketmek yeterli. Diyelim 65 kilosunuz. Bu da demektir ki günde tükettiğiniz protein miktarı en fazla 65 gram olmak zorunda. Peki, hangi proteinleri tüketeceğiz? Öncelikle tükettiğiniz kırmızı et miktarı, haftada 2-3 üç defadan fazla olmamalı. Tavuk, balık, hindi eti de diğer protein kaynakları olarak diyetinizde yer almalı. Daha da önemlisi mercimek, karabuğday, kuru fasulye,Antep fıstığı, kabak çekirdeği gibi bitkisel protein kaynaklarına yönelmelisiniz. 

Devamı

BESLENME

Vegan öğünler oluşturma rehberi

Umut Doğan Yıldız

-

Artık makrolarınızla ilgili bir fikriniz var ve kendi öğünlerinizi oluşturmanız gerekiyor. Karşınızda alışık olmadığınız ve sizi zorlayabilecek bir süreç var.

Süpermarketin yolu gözüktü ve gittiğiniz yerin evinizde yangın çıkaracak çoklukta tütsü satan bir aktar olması gerekmiyor. Stansbury’nin yöntemlerini izleyerek kendi vegan öğününüzü yaratabilirsiniz.

DÜN YEDİĞİNİ YEME

Vegan beslenmeye bugün başladıysanız mesele yok fakat yenilikçi tavrınızı sürdürmelisiniz. Her diyette olduğu gibi vegan diyetlerde de ihtiyacınız olan tüm besinleri alabilmek için öğünlerin anahtar bileşenlerini değiştirmelisiniz. Üstelik bu sayede monotonluktan da kurtulursunuz.

BAKLAGİLLERE GÜVEN

Protein bakımından oldukça zengin olan siyah fasulye, nohut, mercimek ve barbunya, vegan bir beslenme programının temelini oluşturan besinlerdir.

TAHILINI SEÇ

Stansbury’nin favori tahılları olan kinoa, bulgur, arpa, karabuğday, esmer prinç ve basmati pirincini beslenme programınıza ekleyebilirsiniz.

DÖRT YA DA BEŞ SEBZELİ BİR KOMBİNASYON YAP

Buzdolabınız yeşil renkli besinlerle dolduysa, dondurucunuzu da kullanmaktan çekinmeyin. Zira donmuş sebzelerin besin değerleri oldukça yüksektir.

BAHARATLARI KULLAN

Zerdaçal, hardal tohumu, Arnavut biberi ve tarçın, vegan öğünlerinizde kullanabileceğiniz baharatlardır ve kilo vermenize yardımcı olur.

PROTEINİNİ SEÇ

Tofu, vegan protein tozları, jak meyvesi ve tempeh, protein bakımından zengin besinlerdir ve rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com