Bizi Takip Edin
Men's Health Türkiye

Men's Health Türkiye

KEYİFLİ SÜRÜŞ, KUSURSUZ KARDİYO

FITNESS

KEYİFLİ SÜRÜŞ, KUSURSUZ KARDİYO

-

 

Toza toprağa bulanarak kuvvetinizi, dayanıklılığınızı ve mental gücünüzü bir üst vitese geçirin.

1

Aaron Dalrymple, bisiklet sürmenin eğlenceli bir aktivite olduğunu sanırdı. Hobi olarak yaptığı rugby sporu vesilesiyle bir diz ameliyatı ve iki kez sarsıntı geçirmesinin ardından, fit kalabilmek adına arkadaşının eski çelik dağ bisikletiyle evinden işine gidip geliyordu. Fakat ofise giden 20 kilometrelik beton yol, 39 yaşındaki Aaron için çoğu zaman zor ve sıkıcı geçiyordu.

Bir gün ev arkadaşı bisikletini patika yollara vurması için ısrar etti.

Ve her şey değişti.

Kayaların kenarından sıyrılmak, ağaç köklerinin üstünden atlamak ve bir sonraki virajın ardından neyle karşılaşacağını bilememek Aaron’ın çok hoşuna gitmişti. İki aylık bir deneyimin sonunda ilk dağ bisikletini satın aldı.

Bu spor tam onun dişine göreydi. Şimdilerde Los Angeles’ta yaşayan ve yarışlara katılıp çoğunlukla kazanan (en son Kaliforniya’daki Big Bear Gölü’nde kendi yaş kategorisinde 37 km’lik bir yarış kazandı) Aaron, patikada bisiklet sürmeyi şöyle tanımlıyor: “Fiziksel ve zihinsel gücünüzü gösterebileceğiniz, tekniğinizi sergileyebileceğiniz, çevreyi keşfedebileceğiniz ve sosyal yönleri olan
bir aktivite.” Üstelik yarıştığı kişilerle kelimenin tam anlamıyla yoldaşlık bağı kurduğunu da ekleyen Aaron, “Arkadaşlarınızla patikalarda bisiklet sürmek tıpkı takım sporlarındaki gibi bir adrenalin patlaması yaşatıyor” diyor.

Serin havalarda, parlak giysilerinizle kendi serüveninizi yaratmak istiyorsanız, sonbahar mevsimi bunun için en ideal zamandır. Gerekli antrenman ipuçlarını ve ekipman tavsiyelerini alarak her pedal çevirişinizde ciddi aşamalar kaydedebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2 3 4

FITNESS

Yağ Düşmanı: Roberta Mezencio

-

Yağ düşmanı, ağırlık ve protein dostu, kaslı kadın Roberta Mezencio ile tanışalım.

Brezilya doğumlu Roberta Mezencio her zaman fitnesı güçlü bir tutkuyla sürdürdü.

Spor salonundaki ilham verici özverisi ve sosyal medya paylaşımları, Roberta’yi öne çıkaran şey oldu.

Milliyet: Brezilya

Meslek: Spor Modeli

Roberta kardiyoya karşı ağırlık egzersizini tercih ediyor. Sağlıklı bir diyet ile desteklenen yoğun bir egzersiz rutini izliyor.

Roberta bütün yıl boyunca sağlıklı ve besleyici bir diyet uygular. Çoğunlukla fast-food yemekten kaçınır.

Roberta’nin en sevdiği yiyecek grupları arasında yağsız et, kepekli tahıllar, az yağlı süt ve sebzeler bulunur.

Meyvelere gelince, yüksek glisemik meyvelerden kaçınır, çünkü insülin seviyelerini yükseltir.

Devamı

FITNESS

Merkez bölge bitiricileri

-

Spor salonuna iş olsun diye gidiyorsanız, haftanın beş günü antrenman yapmak da fayda etmez. İşleri biraz karıştırarak fark edilebilir değişiklikler yaratın.

Kabul edelim ki birçoğumuz aynı antrenmanları yapmaktayız. Ufak bir koşu, birkaç dakika bench press ve esneme egzersizleri… Devamlı olarak geçmiş zamanı tekrar ederseniz, aldığınız sonuçlar da geçmiştekilerle aynı olur. “The HIITman” adıyla da tanınan kişisel antrenör Courtney Fearon, kaslarınızı bir hafta boyunca şok edebileceğiniz bir antrenman programı tasarladı. İsterseniz eski programlarınızı uygulayabilirsiniz ancak antrenmanınızı bu 20 dakikalık merkez bölge çalışmalarıyla sonlandırın. Asla pişman olmayacaksınız.

Karın

Bu günlerde sıkı bir istasyon çalışması yaparak leg raise, oblique twist, abs wheel rollout ve mountain climber gibi egzersizleri tercih edin.

Sprint

Sprint günlerinizde kısa, aktif ve nispeten daha uzun dinlenme süreleriyle yüksek yoğunluklu interval antrenmanlar yapın. Koşu bandını, AirDyne bisikletlerini ya da SkiErg makinasını kullanabilirsiniz.

Denge

Dengenizi artıracak çalışmalar yaptığınız günlerdeyse weighted dead bug, bird dog, pull down ve plank varyasyonlarını yaparak merkez bölgenizin derinliklerindeki kasları harekete geçirebilirsiniz.

Devamı

FITNESS

Yüklenmeme haftası nedir?

-

Yüklenmeme (deloading),” onarımın ve iyileşmenin desteklenmesi için antrenmanlarınızın gücünün ve yoğunluğunun azaltılması demektir.

Biraz yorgunuz, değil mi? Sizi suçlamıyoruz. Yaz bedenini korumak için harcadığınız onca efor oldukça yorucu olabilir. Geceler günlerden uzunken ayağınızı gazdan çekmek ve tempoyu hafifletmek için doğru zaman olabilir.

Güç ve kondisyon koçu Sam Pepys, “Uygun bir şekilde dinlenmeden vücudunuzun güç üretme kabiliyeti engellenir ve sonuç alamamaya başlarsınız,” diyor. Kaslarınız iyi hissetse bile, ağırlık çalışmak vücudunuzdaki çoklu fonksiyonlardan sorumlu olan merkezi sinir sisteminize (CNS) zarar verir. CNS’niz yıpranmışsa, enerjinizi toplamakta ve günlük yaşamınızda odaklanmakta güçlük çekersiniz.

Her beşinci haftada bir yüklenmeme haftası yapın. Zamanlamanızı ofis partileri sezonuna göre ayarlayabilirsiniz: “Geceleri geç saatlerde eve alkollü dönüp ertesi gün yorucu antrenmanlar yapmak tükenmişliğe giden en kısa yoldur,” diyor Pepys. Tamamen bırakmadan nasıl yavaşlayacağınızdan emin değil misiniz? İpuçlarımız (sağda) işinizi kolaylaştıracaktır.

Yüklenmeme tembellik için bir bahane değil. Pepys’in adımlarını takip edin ve sonuçlarını görün.

AZALTIN

Standart bir antrenman haftasında genellikle kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları yüzde 50 oranında azaltın.

SAKİN OLUN

Yüksek yoğunluklu antrenmandan vazgeçip sürekli ve sabit kardiyo için maksimum kalp atış hızınızın yüzde 70’ini hedefleyen bir antrenman yapın.

YENİ ŞEYLER DENEYİN

Bu haftayı jimnastik veya yoga gibi farklı idmanları denemek için bir fırsat olarak kullanın.

Devamı

Popüler

 

 

www.pilioo.com