Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

Kentte büyümenin etkileri nelerdir?

-

 

Uzmanların konuyu netleştirme amaçlı yaptığı araştırmalardan ilki yetişkinlere yönelik ve hayatının erken dönemlerinden itibaren kentlerde bulunmuş, buralarda doğmuş, büyümüş insanlar mercek altına alınıyor. 

Elde edilen sonuçlara göre bu kitle, aynı zamanda kent kaynaklı sorunlara en fazla maruz kalan kitle! Londra’daki King’s College psikologlarından Helen Fisher ile Duke Üniversitesi psikologlarından Candice Odgers’in 2232 ikiz İngiliz çocuğu üzerinde yaptığı uzun süreli araştırma da söz konusu tezi doğruluyor. Uzmanlar önce ikizlerin 5 yaşına kadar, sonra da 12 yaş sonrası kentte mi kırsalda mı yaşadığını tespit ediyor. (Bu sırada çocukların yaklaşık yarısının hem 5 yaşına kadar hem de 12 yaşından sonra şehirlerde ikamet ettiğini belirliyorlar.) Komşularının ve annelerinin de rehberliğiyle, bu çocukların hangilerinde 12 yaş civarında halüsinasyon ve delirme belirtileri gözlemlendiğini tespit ediyorlar. Sonuç çarpıcı: 12 yaşına dek daimi olarak kentlerde ikamet eden çocuklarda gözlemlenen psikotik bozukluklar, kırsalda yaşamış çocukların neredeyse iki katı olarak tespit ediliyor. Araştırma sonuçlarına göre bu çocuklar kent yaşamının güvensiz ortamı yüzünden, özellikle komşularından hiç ilgi, sevgi ve destek görmüyor, şehrin karmaşık ortamı nedeniyle pek çok riskle karşı karşıya kalıyor ancak pek çoğu, tüm belirtileri göstermelerine rağmen şizofreniye yakalanmıyor. Buna karşılık, aynı çocuklar, ileriki yaşlarda bazı başka akıl hastalıklarına tutuluyor. Bazıları depresyondan kurtulamıyor, bazıları travma sonrası stres bozukluğu geliştiriyor ve bir kısmı da madde bağımlısı haline geliyor.

Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi Akıl Sağlığı Merkez Enstitüsü yöneticisi Andreas Meyer-Lindenberg’in söz konusu araştırmaya dair açıklaması şöyle: “Bu araştırma da gösteriyor ki, kentlerde yaşamak, beyin çeperi üzerinde bir baskıya sebep oluyor ve bu da kent sakinlerinin toplumsal stresle baş edebilme becerisine darbe vuruyor!” Bu arada, Meyer-Lindenberg’in yaptığı bir başka araştırmanın sonucunda, kentlerde doğup büyüyen insanların beyinlerinde bulunan ve duyguları idare eden bölümlerin faaliyetleri, kırsalda doğup büyüyenlerinkine kıyasla daha yoğun ve güçlü oluyor. Ve bir ilginç bilgi daha: Kente göç gibi şizofreniye zemin oluşturduğu bilinen bazı risk faktörleri de beyin üzerinde benzer etkilere sebep oluyor…

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Huawei telefonların kilit ekranında reklam çıkıyor

-

Bazı Huawei telefonların kilit ekranlarında reklamlar gösterilmeye başlanması kullanıcıların tepki göstermesine yol açtı.

Bazı kullanıcıların bildirdiğine göre bazı Huawei telefonlarının kilit ekranlarında Booking reklamı çıkmaya başladı. Sosyal medyayı konuyla ilgili eleştiri bombardımanına tutan kullanıcılar, konuyu gündeme taşıdılar.

Huawei ekranlarında reklam çıkıyor

Kilit ekranında reklam çıkan Huawei modellerinin P30 Pro, P20, P20 Lite, Honor 10 ve P20 Pro olduğu söyleniyor. Reklamlar, telefona ön yüklü olarak gelen manzara duvar kağıtlarını kullanan cihaz sahiplerinin telefonunda gösteriliyor. Söz konusu duvar kağıdını kaldırarak reklamdan kurtulunabiliyor.

Devamı

ERKEK AKLI

Spider Curl egzersizi

-

Editör :

Adeta bir örümcek gibi esnek ve güçlü olabilirsiniz.

 

Devamı

ERKEK AKLI

Google’dan 20 dolarlık telefon

-

Google, herkesin internete erişebilmesi için 20 dolarlık telefon üretmeyi planlıyor.

Birleşmiş Milletler, dünyada teknolojik olarak yetersiz olan bölgelere internet götürülmesi için çağrıda bulunmuştu.

Çağrıya cevap veren ilk kurumlardan biri olan Google,Başkan Yardımcısı Vinton Cerf tarafından yapılan açıklamayla uygun fiyatlı telefonlarını duyurdu.

Google neden telefon üretiyor

Hız ve kapasite olarak biraz alt düzeyde olacak bu telefonlar internet erişimi ve temel uygulamaları yeterli düzeyde sağlıyor olacak. Google’ın üreteceği bu uygun fiyatlı telefonların fiyatları ise 20 dolar olacak.

Yapılan araştırmalara göre sadece Afrikada değil Amerika kıtasında da nüfusun yüzde 15’inin internete erişiminin olmadığı ortaya çıktı.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com