KENDİN İÇİN İYİ BİR ŞEY YAPMAK

Türkiye’nin sevilen markası Tadım, sadece lezzet konusunda değil, iyi beslenme, günlük koşturmada yardımcı olma, en önemlisi kendine iyi bakma yollarını bulma konusunda tüketiciye ışık tutmaya devam ediyor. 

Tadım tarafından düzenlenen etkinlikte ünlü Beslenme Uzmanı Ferin Batman ve Yoga Eğitmeni Çetin Çetintaş konuklara “Kendin İçin İyi Bir Şey Yap” mottosuyla iyi yaşamı ve iyi beslenmeyi anlatarak yaşam koçluğu yapıyor. Mutlu olan insan kendi için iyi bir şeyler yapabilen insandır ve mutluluğa giden iki yol vardır; iç huzur ve sağlık. Çiğ kuruyemişin sağlık üzerindeki etkisi tüm dünya tarafından kabul edilen bir durum. İç huzur ve denge de beslenmeyi destekleyen, birbirleri için olmazsa olmaz iki özelliktir.

Paketli kuruyemiş konusunda öncü olan Tadım, ailesini çiğ kuruyemiş ve kuru meyveler ile genişleterek tüketicinin sadece kalitenin lezzetini almasını değil, sağlık ve mutluluğu birlikte hayatına katmasını istiyor. Bu kapsamda düzenlediği etkinlikte Beslenme Uzmanı Ferin Batman’a yer vererek sağlıklı yaşam için sürdürebilir beslenme önerilerini katılımcılarla paylaşılmasına olanak sağladı. Yoga Eğitmeni Çetin Çetintaş da bu bütünlüğün ruh tarafını ele alarak zihin, kendini tanıma, insanın kendi koyduğu zincirleri kırabilmesi gibi konularda tüyolar verdi. İki uzman farkındalığın iki ayağını sağlam temellere oturtarak yol gösterici oldular.

Beslenme Uzmanı Ferin Batman: “Raf Ömrünü Uzun Tutmayan, Hızlı Tüketilen Paketli Kuruyemiş Sağlıklıdır”

Günümüzde tüketiciler iyi yaşam ve iyi beslenme trendini benimsemiş durumda, çünkü kendi payına düşeni almak istiyor herkes. Bu da, kuruyemiş tüketimini olumlu yönde etkiliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar da, düzenli olarak belirli oranda kuruyemiş tüketiminin kalp ve damar sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyuyor. Beslenmede önemli olanın dengede kalmak olduğunu söyleyen Batman, bu sebeple beslenme programını bireylerin kendisinin planlamasının ve direksiyona kendilerinin geçmesinin altını çiziyor. Araştırmalara göre yüzde 84 oranında kuruyemişleri ara öğün olarak tüketiyor. En önemlisi de raf ömrü kısa, tüketimi hızlı ürünlerin sağlığımıza ve dolayısıyla mutluğumuza etkisi. Kendine iyi bakmak işte bu kadar kolay!

Yoga Uzmanı Çetin Çetintaş: “Omzunuzdaki Yüklerden Kurtularak Kendinize Dönün”

Mutluluğunu tanımla ki mutsuzluluğunun da kaynağını bul ve tanımla. Her hali özgür bırakmamız lazım ki peşinden yeni bir hal ihtiyacı doğmasın. Mutsuzsak yeni bir arayış başlayacaktır zihnimizde; mutluluğu arayış. Bu da yeni mutsuzluklara kapı açabiliyor. Mutlu olabilmek için insan bazen mutsuz olabileceği anlar yaşıyor. Halbuki bir şey olmak zorunda değiliz. Hayatımızın püf noktası bu. Olduğumuz hal, olduğumuz kişi, olduğumuz gibi olmak en güzeli, ama hep biri olma ihtiyacı sürekli bir ihtiyaç doğuruyor. Bu yüzden devamlı olarak mutluluk ve mutsuzlukla çarpışma yaşıyoruz. Bu da yetmiyormuş gibi başkalarının mutsuzluğunu da omuzlarımıza alıyoruz. Mutsuzluk da bize ait olmuyor o zaman. Sürekli olarak omuzlarımızda bir yük hissediyoruz. Aslında duymak ve görmek bırakmak için en büyük araç. Görmezden gelirsek, duymazdan gelirsek hiçbir zaman bırakamayız. İyi bir şey yapmaya kendimizden başlamalıyız!

Meditasyon ve yoga enerjinin doğru akışını sağlamamızı öğütler ve yardımcı olur. Doğru beslenme ise 5 kuraldan biridir. Çünkü fiziksel bedenimizi inşa ederken yediğimiz gıdalar zihnimizi etkiler. Doğaya özgü besin zinciri olarak tanımlanan bir döngü var. Asıl enerji kaynağımız güneş. Güneşi bedenlerinde toplayanlar aslında bitkiler. Zincir yardımıyla hepimize kadar geliyor bu enerji. Daha doğrusu doğaya eşit olarak dağılıyor. Biz de kendi payımıza düşeni topluyoruz; mutluluğu bedenimize alıyoruz.

Böylece lezzetin ve iyi beslenmenin ‘kendin için iyi bir şey yapmak’ olduğunu hatırlatan Tadım, paketli kuruyemişteki öncülüğünü de bir adım ileri götürüyor. Raflara artık sadece paketli kuruyemiş değil, mutluluk için bir araya getirdiği sırrı da dizmiş oluyor. Tadım gördüğümüzde zihnimizde artık tek bir cümle uyanacak: Kendim için iyi bir şey yapmalıyım!

 

You must be logged in to post a comment Login

Bunları Unutma!