Bizi Takip Edin

anaslide

“KAZANSAM DA BİTMEYECEK”

-

 

O sadece bir şampiyon değil, şampiyonluk sayısıyla da bir rekortmen. Bir güreşçinin kazanabileceği tüm kupaları ve madalyaları kazanan Taha Akgül, yine de minderde olduğu sürece bizi gururlandırmayı hedefliyor.

Taha Akgül, güreşçi babasının hakemliğinde, kendisinden iki yaş büyük abisiyle güreşirken ne Avrupa, ne dünya, ne de Olimpiyat şampiyonu olacağından haberdardı. Sivas’ta doğup büyüyen Akgül, 2012 yılında tıpkı abisi gibi baba teşvikiyle güreşe başlamıştı. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı bünyesindeki Sporcu Eğitim Merkezleri’nde 5 yıl boyunca antrenmanlar yapan Akgül, Minikler kategorisinde madalya kazanma şansı yakalayamamıştı.

Başarıyı küçük yaşlarda yaşayamamanın etkisiyle güreş kariyeriyle ilgili hayaller kurmadığını söyleyen Akgül, “Bu noktalara gelebileceğim aklımdan bile geçmiyordu. Öğrenciydim ve derslerime yoğunlaşmak için sporu bırakmaya karar verdim. Üniversiteyi kazandıktan sonra iki yıl antrenman yapmadım. Şampiyonluğu bırakın, bir daha kampa girebilir miyim diye düşünüyordum” diyor. Ancak bildiğiniz gibi hikaye böyle devam etmedi.

AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU VE İLK OLİMPİYAT

İlk büyük başarısını 2012 yılında Belgrad’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda 120 kg serbest sıklette kazandığı şampiyonlukla yakalayan Akgül, bundan kısa bir süre sonra ülkemizi 2012 Olimpiyatları’nda temsil etti. Ülke olarak toplam 4 madalya kazandığımız 2012 Olimpiyatları’nda henüz ikinci büyük deneyimini yaşadığını ve tecrübesiz olduğunu söyleyen Akgül, “O zamanlar genç bir sporcuydum. Olimpiyatlara katılabilmek büyük başarıdır ancak orada madalya alabilmek daha zordur. İkinci turda yenilsem de önümde madalya kazanmak için uzun yıllar olduğunu biliyordum” diyor.

Bir sonraki olimpiyatlara hazırlık için geçen 4 yıl boyunca çok büyük bir özveriyle çalıştığını söyleyen başarılı sporcu, “Ayrıca bu süre boyunca ne kadar şampiyonluk varsa, ben elde ettim. 2012 yılından 2016 yılındaki olimpiyatlara kadar geçen sürede 4 Avrupa, 2 Dünya Şampiyonluğu kazandım” diyor. Bu sayede olimpiyatlara seri başı olarak katılan Akgül için yine de işin zor kısmı yeni başlıyordu.

“ HAYATIMIN EN ZOR GÜNLERİYDİ”

2016 Olimpiyatları’ndaki koşullarda kendisini ikinciliğin ya da üçüncülüğün kurtarmayacağını söyleyen Akgül, “Ben güreşene kadar hiç altın madalyamız yoktu.
İş başa düştü ve bu nedenle stresimiz arttı. 80 milyon benden altın madalya bekliyordu” diyor.

Ülke olarak madalya kazanamamamız gözlerin Akgül’e çevrilmesine neden olmuştu. O dönemde sosyal medyadan sayısız mesaj aldığını söyleyen milli güreşçi, “Bu durum stres yaratsa da neticede bizler profesyonel sporcularız. Nihayetinde daha önce de şampiyonluklarım vardı. Olimpiyatların havası ağır olsa da 2012 yılında değildik ve bu sefer tecrübeliydim. Zor da olsa altın madalya kazandım. O günler hayatımın en zor günleriydi” diye ekliyor.

Olimpiyatların 4 senede bir yapıldığını ve bu nedenle çok farklı bir atmosfere sahip olduğunu hatırlatan Akgül, “Benim aldığım altın madalya bize sıralamada 17 sıra atlattı. Kendi kariyerim açısından olduğu gibi ülkem adına da çok önemli bir iş yaptığımı düşünüyorum. Ben de 2 dünya şampiyonluğu kazanıp olimpiyat şampiyonluğu göremeden kariyerimi bitirseydim kendime yazık etmiş olacaktım” diyor.

EĞİTİM, DİSİPLİN, REKOR

Şampiyonluklarının yanında serbest güreşte Avrupa Şampiyonluğu’nu beş kez kazanarak bu alanda rekor kıran Akgül, “Amacım bu rekoru 7’ye ya da 8’e kadar
çıkarmak ve dünya şampiyonluğunu da en çok kazanan olmak” diyor.

Taha Akgül, minderdeki başarılarının yanında akademik kariyerini de sürdürmeye devam ediyor. Başarılarında ve rekorlarında bilimin büyük katkısı olduğunu
vurgulayan Akgül, ilk olarak 9 Eylül Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği okumaya başladı.

İkinci sınıfta okulu bırakarak Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde BESYO okumaya başladığını söyleyen Akgül, “Şu anda da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyorum. Akademik kariyerimle spor kariyerimi bir arada götürmeye çalışan bir sporcuyum” diyor.

Sporla bilim iç içe olduğu için okulda gördüğümüz eğitimin önemli olduğunu söyleyen Akgül, “Önceki yıllarda yapılan sporla bugün yapılan bir değil. Artık her
şey bilimsel. Bu nedenle antrenman bilgisi, beslenme bilgisi gibi alanlara hakim olmanın faydasını görüyorsunuz” diye belirtiyor.

Akgül kendisi hakkında ise, “Şu an 27 yaşındayım; 32-33 yaşlarına kadar devam edebilirim. Güreş ağır bir spor. Güreştiğim sürece başarılı olacağım. Her zaman
şampiyonluğa yoğunlaşacağım. Hedefim bu olmadığı takdirde güreşmem” şeklinde konuşuyor.

DÜNYA İKİNCİLİĞİ’NİN RÖVANŞI OLACAK

En son geçtiğimiz Ağustos ayındaki Dünya Serbest Güreş Şampiyonası’nda Gürcü rakibi Geno Petriashvili’ye karşı kıyasıya geçen maçta 10-8 mağlup olarak dünya ikincisi olan Akgül, “O maça çok iyi başladım. 4-0 öne geçtim. Tribünler Gürcü sporcuyu destekliyordu. Sebebini anlayamadım ve ilk puan verişimde tribünler ayağa kalktı. Maç içerisinde taktik hatası yaptım ve 4-0 önde olmama rağmen atak yapmaya çalıştım. Müdafaaya geçsem maçı 10-0’a getirebileceğim
yerde işler tersine döndü. Önce 8-4 geriye düştüm, ardından maçı 8-8’e getirdim. Maçın son bölümlerinde minder sırılsıklam olmuştu” diyor.

Maçın son saniyelerinde nabzın 200’lere kadar geldiğini söyleyen Akgül, “Ağır sıklet olduğumuz için çok terliyoruz. Bir de o maçta Dünya Güreş Birliği’nin yaptığı yeni bir amblemle ilk defa mindere çıktık. Daha önce karşılaşmadığımız bir amblemdi ve farklı bir maddeydi. Normal brandaya göre biraz daha kaygan. Son pozisyonda iki ayağım birden kaydı. Ne yazık ki kaybettim” diyor. “Toparlanmakta güçlük çeksem de yeni sezona bomba gibi hazırlanmaya başladım. Önümüzdeki 2018 Avrupa Şampiyonası’nda inşallah güzel bir rövanş yaparız.”

ZİRVEDEKİ YALNIZLIK

Güreşin zorluklarına da değinmeden geçmeyen Akgül, “Yaptığımız antrenmanlar çok zor. Kamp dönemlerinde günde 6-7 saati bulan 3 antrenman yapıyoruz. Bu da aynı zamanda ailenizden ve sevdiklerinizden ayrı yaşamak demek. 365 günün 300 günü sevdiklerinizden ayrısınız. Spor kariyerimin sonlarına kadar yani
tahminen 34’üme kadar bu böyle gidecek” diyor.

Öte yandan maç günlerinin de oldukça stresli geçtiğini söyleyen Olimpik sporcu, “En yakın arkadaşımla sohbet edemez, kahvaltı yapamaz hale geliyorum. Vücut
bazı şeyleri kabul etmiyor. Antrenmanlar ağır olsa da bizi en çok stres yoruyor. Ancak bu stresi yenmenin yolu ise tecrübeden geçiyor. Ben de o aşamayı geçtim.
Bir saat kadar ısındıktan sonra dua edip güreşe başlıyorum” diyor.

Akgül, güreşten sonrası içinse, “Zamanın ne getireceği belli olmaz. Hem mektepli, hem de alaylı olarak sporun içinden geldiğim için ileride sporu yönetenler
arasında olma hayalim var. İlk amacım antrenörlük ama ne olur bilinmez” şeklinde konuşuyor.

GÜREŞÇİNİN ANTRENMAN GÜNLÜĞÜ

Şampiyon bir güreşçinin minder dışındaki antrenmanlarına da değinen Akgül, “Müsabakaların olmadığı dönemde fitness antrenmanları yapıyoruz. Kondisyonumuzu ve kuvvetimizi korumak için ağırlıkların altına giriyoruz. Bu süreçte güreşi özleme adına mindere girmiyoruz. Kişisel antrenörümle birlikte spor salonunda çalışıyorum. Kas kütlesini artırmaya yönelik bölgesel antrenmanlar yapıyoruz” diyor.

Body building prensibiyle çalışmalarına rağmen buna belirli bir noktadan itibaren ihtiyaçları olmadığını söyleyen Akgül, “Güreşte gösterişli kaslara ihtiyacınız yok. Sizin işinize yarayan, kasın büyüklüğünden ziyade kalitesidir. Kasın kuvvetli olması ve geç yorulması lazım. Kas kütleniz gereğinden fazlaysa bir dakika içerisinde kesilebilirsiniz. Bu nedenle görselliğe önem vermeyen antrenmanlar yapıyoruz” diyor.

Kasın kalitesine yönelik antrenmanlar yapmanın görselliği de kendiliğinden getirdiğini belirten başarılı sporcu, “Güreşçilerin fizikleri güzeldir ve yağsız kas kütleleri oldukça fazladır. Kas dayanıklılığı üst düzeydedir. Amaç temel olarak kuvveti ve kondisyonu artırmak” diyor. Ciğer kapasitesinin güreşte kilit rol oynayan etmenlerden biri olduğunu söyleyen Akgül, “Güreş nabzın en zorlandığı sporlardan bir tanesi. Dişe diş, kana kan mücadele var” diye ekliyor.

Müsabaka dönemlerinde ise birçok şeyin değiştiğini söyleyen Akgül, “Müsabaka gününü örnek vermem gerekirse, kahvaltı yapamıyorum ve sadece sulandırılmış
pekmez içiyorum. Bunun nedeni tahmin edebileceğiniz üzere stres. Özel içeceğimi sulandırıp tükettikten sonra hem kanım temizleniyor, hem de enerji patlaması
yaşıyorum. Sabah pekmezimi içtikten sonra başka hiçbir şey yemesem de oluyor” diyor.

Antrenmanlarının sabah jimnastiğiyle başladığını söyleyen milli sporcu, programını “Kahvaltıyı jimnastikten sonra yapıyoruz. Daha sonra saat 10:30 gibi sabah
antrenmanımız başlıyor. İki saat süren bu antrenmandan sonra 13:00 gibi öğlen yemeğimizi yiyoruz. Kamp dönemindeysek öğlen yemeğinden 1 saat sonra 2 saat
kadar uyuyoruz” diye anlatıyor.

Vücut yorulduğu için bu şekerlemenin ister istemez ihtiyaca dönüştüğünü söyleyen Akgül, “Bir sonraki antrenman ise saat 17:00’da başlıyor. Bu antrenman da yaklaşık 19:30’a kadar sürüyor. 20:30 gibi akşam yemeği yedikten sonra kendi aramızda sosyalleşiyoruz. Kamptaki yatış saatimiz olan 23:30’da günü bitiriyoruz”
diyor.

anaslide

BACAK KASLARI İÇİN EFSANE PROGRAM

Umut Doğan Yıldız

-

Bu efsane hareketle bacak ve merkez bölgesi kaslarınızı güçlendirirken denge ve hareket kabiliyetinizi de geliştireceksiniz. Bacak kaslarını geliştirmek için haftaları atlamayın.

HAFTA 1

Reverse lunge

(bir adımınızı geri atın, o dizinizi bükün ve gövdenizle yere doğru alçalın) ve her iki bacakla SPLIT SQUAT (Bir ayağınızı öne atın ve gövdenizi yere yaklaştırın) yapın.

PAZARTESİ 6 TEKRARDAN 3 SET
SALI 6 TEKRARDAN 3 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 3 SET
PERŞEMBE KNEE TO WALL: DUVARIN BİR ADIM ÖNÜNDEYKEN ÖNDEKİ DİZİNİZİ DUVARA DEĞDİRİN. BU BİR TEKRARDIR. 6 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.
CUMA 10 TEKRARDAN 3 SET
CUMARTRSİ 12 TEKRARDAN 3 SET
PAZAR TEST: HER HAREKETİ HER İKİ TARAFA 15 TEKRAR YAPIN. YAPAMIYORSANIZ HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 2

Pistol negative

Sol ayağınız bir box’un üzerinde, sağ ayağınız havada olacak şekilde durun. Sol dizinizi sağ ayağınız yere değene kadar bükün ve tekrar doğrulun. Bu 1 tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE CLOSED-FEET SQUAT:
AYAKLARINIZ BİTİŞİK SQUAT YAPARAK ALÇALABİLDİĞİNİZ KADAR ALÇALIN. 10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.CUMA 10 TEKRARDAN 4 SET CTS. 12 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAK İÇİN ÜÇ TEKRARDAN 1 SET YAPIN. YERE 3-5 SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ, BU HAFTAYI TEKRAR EDİN.

HAFTA 3

Single leg wall sit

Sırtınızı duvara yaslayın, ayaklarınız 60 cm kadar önde olsun. Dizleriniz 90 derece olana kadar alçalın. Sonrasında doğrulun ve bir bacağınızı düz hale getirerek 15 saniye bekleyin.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 4 SET
SALI 6 TEKRARDAN 4 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 4 SET
PERŞEMBE PIGEON POSES: DİZLERİNİZİN ÜZERİNDEYKEN SAĞ BACAĞINIZI ARKANIZA SOL BACAĞINIZI ÖNE UZATIN. 15 SANİYE BEKLEYİN.
CUMA 6 TEKRARDAN 4 SET
CUMARTESİ 8 TEKRARDAN 4 SET
PAZAR TEST: 3 TEKRAR WALL SIT YAPIN. (HER İKİ BACAKLA 20 SANİYE) OLMADI MI? 3. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 

HAFTA 4

Assisted pistol

TRX bandının 60 cm önünde durarak tutacaklarını kavrayın. Sağ ayağınızı yerden kaldırarak bacağınızı öne doğru uzatın ve sol dizinizi kırarak kalçanızı yere yaklaştırın. Bu bir tekrardır.

PAZARTESİ 4 TEKRARDAN 2 SET
SALI 6 TEKRARDAN 2 SET
ÇARŞAMBA 8 TEKRARDAN 2 SET
PERŞEMBE CROSSED LEG SQUAT: SOL AYAĞINIZI SAĞ AYAĞINIZIN ARKASINA GÖTÜRÜN VE PARMAK UCUNDA ALÇALIN.10 TEKRARDAN 5 SET YAPIN.

CUMA 10 TEKRARDAN 2 SET
CUMARTESİ 12 TEKRARDAN 2 SET
PAZAR TEST: HER İKİ BACAKLA 12 TEKRARDAN 2 SET YAPIN. ÜÇ SANİYEDE ALÇALIN. YAPAMIYORSANIZ 4. HAFTAYI TEKRAR EDİN.

 HAFTA 5

Pistol Squat yapmak için bir ayağınızı yerden kaldırın ve öne doğru uzatın. Diğer dizinizi bükün ve kalçanız yere iyice yaklaşana kadar devam edin. Şimdi doğrulun. Tebrikler!

Devamı

anaslide

BURPEE YAPARKEN BAŞ DÖNMESİ!

Umut Doğan Yıldız

-

Burpee yaparken başın dönüyorsa bunun birden fazla nedeni olabilir.

Egzersiz programına yeni eklediysen, bu hareket yapabilirlik seviyene bağlı olarak sana şiddetli gelebilir. Eğer zorlanıyorsan, egzersizi basitten zora doğru olacak şekilde aşamalandır. Burpee öncelikle bir box / kutu kullanılarak yapılmalı. Ellerini yerden daha yüksek bir yere koyarak açıyı daha uygun hâle getirebilirsin.

Ayrıca antrenmanının hangi kısmına, hangi yoğunlukta eklediğin de önemli. Aerobik ve anaerobik kapasiten yeterli değilse, nabzının aşırı yükselmesi de baş dönmesine sebep olabilir. Ayrıca yanlış ve yetersiz beslenme sonucu kan şekerinde düşme yaşanabilir; bu da baş dönmesine yol açar. Bunları dikkate alarak egzersiz ve beslenme planlamanı yeniden oluşturman gerekebilir.

Egzersiz yaparken doğru nefes alıp vermek de işin en önemli kısımlarından biri. Kaslarının en iyi performansını sergilemesi için oksijene ihtiyacı vardır ama bu oksijeni kaliteli bir şekilde alman gerekir. Çok sık ve hızlı nefesler alıp verirsen bu da bir süre sonra mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir. Tüm bunlara dikkat etmene rağmen baş dönmesi devam ediyorsa, tabii ki doktora görünmende fayda var.

Çağdaş Cemre Kılıç, Burn & Joy’un Kurucusu, Egzersiz Danışmanı

Devamı

anaslide

ÇARPINTININ NEDENİ SADECE KALP DEĞİL!

Umut Doğan Yıldız

-

Kalpte çarpıntı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kalbimizin bize yolladığı sinyallerin başında geliyor. Bu sinyallerden çarpıntı, kalbin hızlı çalışması anlamına geldiği için bu sorunu yaşayanlar çoğunlukla kalp hastalıklarına yönelik muayene oluyor, şikayetleri çözümsüz kalabiliyor. Bunun nedeni ise toplumdaki yaygın inanışın aksine, kalpte çarpıntının sadece kalp hastalıklarının belirtisi olmaması.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut; ilk planda kalp hastalığı habercisi olarak düşünülse de, çarpıntının aslında tüm vücuttaki sorunlar için bir belirti olabileceğine işaret ederek, sanılanın aksine her çarpıntının nedeni kalpteki bir sorundan kaynaklanmadığını belirtiyor. Kalbimiz hızlı çarparak aslında vücudumuz için bize sinyal göndermeye çalışıyor. Bu nedenle çarpıntıya yönelik araştırma yapılırken kalp dışındaki faktörlerin de dikkate alınması çok önem teşkil ediyor.  Çarpıntı gelişimine yol açan ve doğrudan kalbi ilgilendirmeyen nedenleri öğrenmeye hazır mısın?

Kansızlık 
Genç yaşlı her yaş grubunun ortak sorunlarından biri olan kansızlık genellikle tedavisi ihmal edilen bir hastalık. Kansızlıkta kalp vücudun oksijen ihtiyacını karşılamak için daha çok çalışıyor ve bu tablo da kendini çarpıntıyla belli ediyor.

Guatr
Boyunda bulunan tiroit bezinin anormal derecede hızlı çalışması vücudun metabolizmasını hızlandırıyor. Bu tablo sıklıkla kendini çarpıntıyla gösteriyor. Sebebi bulunamayan çarpıntı şikayetlerinde mutlaka tiroit hormonlarına bakılması gerekiyor.

Hipoglisemi
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kan şekerinin düşmesi anlamına gelen hipogliseminin genç yaşlı herkesi tehdit ettiğini vurguluyor. Çarpıntı, yemek yedikten hemen sonra aşırı insülin salınmasına bağlı olarak da gelişebiliyor. Hipoglisemi kendini sıklıkla halsizlik ve çarpıntıyla gösteriyor.

Uyku bozuklukları
Uyku bozuklukları çarpıntının sık görülen sebeplerinden biri. Vücut uyku sırasında metabolizmasını yavaşlatıyor ve dinleniyor. Düzenli ve kaliteli uyku uyumayan kişilerde kandaki stres hormonlarının seviyesindeki artışa paralel olarak gün içerisinde kalp hızı daha yüksek seyrediyor ve çarpıntı daha sık gözleniyor.

Sigara ve alkol tüketimi
Tütün ürünleri ve aşırı alkol tüketimi vücudun metabolizmasını etkiliyor ve stres hormon seviyelerinde artış yapıyor. Bu durum da sıklıkla çarpıntı ataklarına yol açıyor.

Hipotansiyon
Tansiyon düşüklüğü anlamına gelen hipotansiyon daha çok uzun boylu ve zayıf gençler ile yaşlılarda görülüyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut aşırı yorgunluk, ayakta durma ve az su içilmesiyle bağlantılı olan tansiyon düşüklüğünün genelde halsizlik, baş dönmesi ve çarpıntıyla ortaya çıktığını söylüyor.

Stres ve kaygı bozukluğu
Vücutta oluşan her türlü fiziksel ve duygusal stres çarpıntıyı tetikliyor. Bunun yanında kaygı bozukluğu, evham ve depresyon da çarpıntının temel sebeplerini oluşturuyor.

Mineral ve su dengesizliği
Vücuttaki su ve tuz miktarının az olması çarpıntıyı tetikleyebiliyor. Bu duruma sıklıkla halsizlik ve tansiyon düşüklüğü de etki ediyor.

Hormonal değişimler
Kadınlarda oluşan hormonal değişimler kendini çarpıntı olarak gösterebiliyor. Özellikle menstrual periyotlar öncesinde ve menopoza geçiş sürecinde çarpıntı atakları sık gözleniyor. Hamilelik sürecinde de kalp atım hızı yükseliyor ve çarpıntı şikayetleri sıklaşıyor.

Kondisyon düşüklüğü
Çarpıntının en sık sebeplerinden biri de vücudun efor yapmaması sonucu oluşan hamlama ve kondisyon düşüklüğü. Genç yaşlı herkesi etkileyen bu durum yokuşta ve merdivenlerde çarpıntı ile nefes darlığıyla kendini gösteriyor.

Kafein ve çay
Prof. Dr. Ahmet Karabulut kafeinli enerji içecekleri ile yoğun kahvelerin genellikle çarpıntıyı tetiklediklerine işaret ederek, “Aşırı koyu siyah çay da çarpıntıyı tetikleyen içecekler arasında yer alıyor. Yeşil çay ise tam tersine kalbi sakinleştiren ve çarpıntıyı azaltan bir içecek olarak nitelendiriliyor” diyor.

Ateşli hastalıklar
Ateş yüksekliği çarpıntıyı tetikleyen temel etkenlerden biri. Sıklıkla enfeksiyon ya da romatizmal hastalıkların eşlik ettiği ateş yüksekliği sırasında kalbin üzerindeki yük artıyor ve kalp daha çok çalışıyor. Bunun sonucunda da çarpıntı oluşuyor.

Gıda takviyeleri
Özellikle vücut geliştirme için kullanılan bitkisel gıda takviyelerinin çoğunda vücudu tetikleyecek maddeler bulunuyor ve bu durum çarpıntıya yol açabiliyor.

Aşırı spor ve egzersiz
Hazır olamayan bir vücudun yoğun spor yapması sıklıkla çarpıntıya neden oluyor. Zaman zaman bu durum ciddi ritim bozukluklarını tetikleyebiliyor. Bu nedenle sıfırdan spora başlayacak kişilerin ilk ay ısınma şeklinde spor yapmaları gerekiyor.

Alerji
Besin alerjileri sık görülen çarpıntı sebeplerinden biri. Deniz mahsullerinde daha sık görülen bu durum yemek sırasında sıklıkla çarpıntı ve halsizlikle ortaya çıkıyor. Ağır yemek sonrasında hazımsızlığa bağlı çarpıntı atakları da sık görülüyor.

Kronik hastalıklar
Yüksek tansiyon, KOAH gibi kronik hastalıklar, romatizmal hastalıklar ve kanser türleri de vücutta iltihabi reaksiyon oluşturarak çarpıntıya yol açabiliyor.

Olumsuz yaşam koşulları
Çok tozlu, havasız iş ve ev koşulları da çarpıntıyı tetikleyebilen etkenlerden. Deniz seviyesinden yüksek rakımlara giden kişilerde oksijen açlığına bağlı çarpıntı şikayetleri de sık görülüyor.

Böbrek üstü bezlerinin hastalıkları
Böbrek üstü bezleri vücuttaki stres hormonlarını salgılayan temel organlar. Hastalık nedeniyle bu bezden aşırı salınan hormonlar çarpıntı ve tansiyon yüksekliğiyle sinyal veriyor.

Ağrı
Vücutta gelişen baş ağrısı, diş ağrısı, böbrek ağrıları, bel ağrıları ve kireçlenme ağrıları vücuttaki stres seviyesini yükselterek çarpıntıyı tetikleyebiliyor.

İlaçlar
İlaç kullanımı, çarpıntıya yol açan en önemli dış etkenlerden biri. Özellikle grip ve astım ilaçları, guatr ilaçları, antibiyotikler ve depresyon ilaçları ciddi çarpıntı atakları yapabiliyor

Devamı

Popüler