Bizi Takip Edin

ERKEK AKLI

KAZANMAK GENLERİNDE VAR: WESLEY SNEIJDER

-

 

Galatasaray’ın yıldızı Wesley Sneijder, 30 yaşını geçmiş olmasına rağmen hala kendisine yeni hedefler koyuyor ve ulaşmak için her şeyi yapmaya hazır. Vincent De Vries’nin yazısı.

1Wesley minibüsünden indiğinde ilk fark edilen şey , bu adamın ne kadar fit olduğu. Üstelik bu fitlik sadece görüntüde değil, Hollandalının form grafiği de bunu doğruluyor. Gülümseyerek, “Sanırım bu günlerim 2010 yılı ile karşılaştırılıyor. Fakat o sezon belki de futbol hayatımın en iyi yılını yaşamıştım” diyor. Gökhan Saki’nin de aynı minibüsten inmesi bir rastlantı değil. Ünlü dövüşçü, Sneijder’in iyi bir arkadaşı olmanın yanında, aynı zamanda özel antrenörü. Bugün hafif ağır sıklet kategorisinde dünyanın bir numarası, Sneijder’i zor bir dönemin ardından yeniden forma sokan adam. “O olmadan Sneijder geçen yaz Brezilya Dünya Kupası’na katılamazdı” demek, Saki’ye göre biraz abartmak olur. Ancak Wesley’nin Saki ile yaptığı antrenmanların ona çok şey kazandırdığı su götürmez bir gerçek. Daha sonra bu konu üzerinde daha fazla duracağız. Ama ilk önce biraz geçmişe gidelim. 2009 yılında Real Madrid’den Inter’e transfer olduktan sonra
muhteşem bir form grafiği sergileyen Sneijder, Milano ekibiyle Serie A, İtalya Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanmakla kalmadı; FIFA Ballon d’Or ödülüne aday gösterildi. Ancak sonraki dönemde gözden düşen ve fazla forma şansı bulamayan Hollandalı, 2013 yılının Ocak ayında Galatasaray’a transfer oldu.

Devre arasında geldiği Galatasaray’da daha ilk aylarında şampiyonluğa yaptığı katkı, Juventus’a vurduğu öldürücü darbe, derbilerdeki muhteşem golleri ve kritik maçlardaki hayati performanslarıyla Hollandalı, kısa sürede taraftarın sevgilisi haline geldi. Hagi’den bu yana en çok 10 numaralı forma satışına ulaşılmasıysa bunun en güzel kanıtı. Ancak Galatasaray’a transfer olduğu 2013 yılında Hollanda Milli Takımı’nın antrenörü olan Louis van Gaal, bundan pek de etkilenmişe benzemiyordu. Sneijder’in oyununu beğenmediği ve takım liderinin düşüşünün
belirgin olduğu düşüncesiyle Wesley için üzücü bir karar verdi. 2013 yazında Asya’da yapılacak kamp seyahatinden önce Sneijder, kaptanlık bandını iade etmek zorundaydı. Hemen sonrasında yapılan Çin ve Portekiz hazırlık maçlarında da forma şansı bulamadı. Kısacası, Sneijder için Dünya Kupası bir anda çok uzak bir hayal gibi görünmeye başlamıştı. Bu pek de beklenen bir durum
değildi. Çünkü Wesley sadece üç yıl önce 2010 Dünya Kupası’nda takımının finale kadar gelmesinde en önemli pay sahiplerinden biriydi. Louis van Gaal’ın Dünya Kupası hazırlık safhasında Sneijder’in performansını eleştirel bir gözle takip etmesi ve üst seviye futbol için yetersiz bulması, Hollandalının bir şeyi fark etmesini sağladı: Brezilya’ya gitmek istiyorsa tüm gücü ile savaşması ve ne Hollanda’da, ne de Türkiye’de tek bir hata yapmaması gerekiyordu. Ancak bu şekilde hocasını kendisine ihtiyaç olduğu konusunda ikna edebilirdi.

Öyle de yaptı. Dünya Kupası’nda yer almaya kararlı olan Sneijder (ki sonradan bu dönemde gerçekten tam formda olmadığını kabul etti), sadece Galatasaray’ı elinden tutup zirveye çıkarmakla kalmadı. O kadar sıkı çalıştı ki, Dünya Kupası’nın hemen öncesinde, hiçbir zaman olmadığı kadar formdaydı. Çok çalıştı ve ödülünü van Gaal tarafından Dünya Kupası kadrosuna seçilerek
aldı. Sneijder için bunu nasıl başardığının tek bir yanıtı var: “Antrenman, antrenman, antrenman…”

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Continue Reading
Advertisement

ERKEK AKLI

Kadınlar erkeklerden uzun yaşıyor

Umut Doğan Yıldız

-

Tüm ülkelerde kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı görülürken, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla ortalama 6,1 yıl daha fazla yaşadığı ortaya koyuldu.

Erkekler mi daha uzun yaşar kadınlar mı?

Medya takip ve raporlama ajansı PRNet, ortalama yaşam sürelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.
RNet’in Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Türkiye’de kadınların erkeklere oranla 6,1 yıl daha fazla yaşadığı görüldü. Dünya genelindeki tüm ülkelerde doğuştan beklenen yaşam süresine bakıldığında kadınların daha uzun ömürlü olduğu kaydedildi. Yaşam sürelerindeki farka bakıldığında ise Rusya’da kadınların erkeklere oranla 10,8 yaş fazla yaşadığı saptanırken, en çok farkın burada olduğu gözlendi. Rusya’yı 10,5 ile Litvanya, 10,4 ile de Belarus takip etti.Türkiye’de doğuştan beklenen kadınların yaşam süresi ise 79,4 olarak kayıtlara geçti.

Devamı

ERKEK AKLI

Xiaomi’nin yeni telefonu sızdı!

Umut Doğan Yıldız

-

Yıl sonunun yaklaşmasıyla beraber, yeni modelleri yetiştirmeye çalışan markalardan şimdi de Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro cihazı internete sızdı.

2019’un ilk çeyreğine, yeni modellerin hazır olarak girilmesini isteyen markalar, bu telaşları nedeniyle sızıntıya neden oluyorlar.

Xiaomi’nin yeni Redmi 7 Pro modeli de sızan modeller arasında.

Xiaomi Redmi 7 Pro merakla bekleniyor

M1901F9T ürün adına sahip olan cihazın TENAA üzerindeki görüntüsü internete sızdı. Bazı özellikleri de ortaya çıkan telefonun tasarımında ilginç değişikler olduğu görülürken özellikleri de dikkat çekti.

Xiaomi Redmi 7 Pro özellikleri nasıl olacak?

Yeni tasarımda ilk dikkat çeken detay Redmi 6 Pro’nun çentik tasarımının değiştirilerek üretilmiş olması. Ekran- kasa oranından alan kazanmak isteyen Xiaomi markası, su damlacığı çentik tasarımını yeni cihazında uygulamaya koydu.

5,84 inçlik bir cihaz olarak gelecek 7 Pro, Full HD+ çözünürlük ve 19:9 ekran ile gelecek.

Diğer belli olan detaysa telefonun ölçüleri. Redmi 7 Pro 147,76×71,89×7,8 mm. ölçülerine sahip bir yapıda olacak.

Devamı

ERKEK AKLI

Yeni elektronik müzik markası!

Umut Doğan Yıldız

-

Şehrin yeni elektronik müzik markası RX, ROXY çatısı altında yaratıldı.

Kurulduğu 1994’ten beri şehrin eğlence trendlerini belirleyen Roxy Club İstanbul, 24 yıl içinde, iyi müziğin samimiyetle buluştuğu bir mekan olarak kalplere ve zihinlere yerleşti.

RX İstanbul nerede?

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

Siraselviler Cad. Aslanyatagi Sok. No:3 Taksim İstanbul

Dünyanın müzik ve eğlencesini İstanbul’a taşıyan kulüp, Beyoğlu-Cihangir’in en eski ve en büyük, İstanbul’un ise ikinci en eski mekanı.

24 yıl boyunca yerli ve yabancı, irili ufaklı birçok canlı grubun ve DJ’in sahne aldığı mekan 25. yılında köklü bir değişimle kapılarını elektronik müzik tutkunları için açıyor. ROXY çatısı altında yaratılan RX, underground kültürle harmanlanarak iç mekan tasarımını yeniledi. En iyi kulüp ses sitemi Funktion One ve tüm detayları titizlikle planlanan konuk odaklı hizmetleriyle kapılarını açtı. RX, iki VIP alanı, dans pisti ve iki barıyla İstanbul gecelerine hazır.

Lokal ve global elektronik müzik sahnesinin başarılı DJ’lerinin etkileyici performaslarıyla müzikseverlere unutulmaz bir yıl yaşatmak üzere yenilenen ROXY, yeni elektronik markası RX ile gece hayatına hızlı bir başlangıç yapıyor.

Aralık ayında, Nastia, Philipp Straub, Michael Mayer gibi elektronik müziğin gönde gelen isimleriyle müzik severlere unutulmaz anlar yaşatan RX, Ocak ayında da global ve lokal DJ’ler ile müzik severleri dansla buluşturacak.

Ocak ayı gerçekleşecek performanslardan bazıları;

5 Ocak: Stefan Nicu, sahne adıyla Sublee, Romanya Minimal/Microhouse sahnesinin son zamanlarda en çok parlayan yeteneklerinden. Solo projelerinin yanında Romanya sahnesinin diğer güçlü isimleri olan Mihai Popescu, Stedi, Cristi Cons ile çıkardığı ep’lerle de başarıyı yakalayan ve Picnic Fonic, Holiday Mood, Drums gibi büyük festival ve ikonik mekanlarda dinleyicileri etkisi altında bırakan Sublee, 5 Ocak’ta Fake Society desteği ile RX Istanbul‘da.

18 Ocak: Elektronik müzigin İskandinav coğrafyasının starlarından biri olan Jeremy Olander, progressive house ve techno arasında gidip gelen soundu ile kurguladığı Vivrant Show’ları ile dünyanın neredeyse her yerinde sahne alan bir sanatçı. Bedrock ve Suara gibi plak şirketlerinden çıkardığı parçalarla da hayran kitlesini hem ülkemizde hem de global arenada bir hayli arttıran Olander, 18 Ocak Cuma gecesi RX kabinine geçecek isim.

25 Ocak: 2016’da Innervisions etiketinden yayınladığı ‘X’ parçasıyla hayli sükse yapan Los Angeles’lı yetenek Chris Barratt a.k.a. Eagles & Butterflies, elektronik müzik dünyasının prestijli isimleri Dixon ve Âme tarafından da destekleniyor. Prodüksiyonlarında downtempo, techno ve house müzikten yararlanan Eagles & Butterflies, 25 Ocak Cuma gecesi, Big Burn Istanbul sunumuyla RX Istanbul’da.

Devamı

Popüler