Bizi Takip Edin

FITNESS

KASLARINIZI BÜYÜTMENİN 6 YOLU

-

 

Gelişiminizi neyin engellediğini bulun ve kaslanmaya başlayın. 

İzole hareketlere ağırlık veriyorsunuz

Biceps curl, triceps extension gibi sadece tek bir kas grubunu çalıştıran hareketleri sevdiğinizi biliyoruz. Ancak bunları yapmak, bench press ve squat gibi birden fazla kas grubunu hedef alan hareketler dururken akıllıca bir seçim değildir. Her egzersizde ne kadar fazla kas grubunuzu çalıştırırsanız, o kadar testosteron ve büyüme hormonu salgılarsınız. Bu yüzden antrenmanlarınızda inverted row, barfiks, deadlift ve lunge hareketlerine yer vermeye çalışın.

Tekrar sayılarınız çok az

Tekrar sayılarının 8 ile 12 arasında verilmesinin bir sebebi var; kaslara kanı yeterince pompalamak ve hormonların yeterince salgılanmasını sağlayarak kasları zorlamak. Programınızda yer alan hareketleri 8-12 tekrar yapın ve son bir-iki tekrarda sizi zorlayacak ağırlıklar seçin. Eğer daha önce zorlanırsanız, ağırlıkları düşürün.

Makinelere fazla bağımlısınız

Ağırlık antrenmanı makineleri yeni başlayanlar için idealdir. Çünkü bu makineler doğru formu almanızı sağlar, böylece hareketi yanlış yaparak sakatlanmanızı engeller. Ne var ki makinelerde çalışırken, serbest ağırlıklarla çalıştığınızda olduğu gibi dengenizi sağlamak için küçük kas lifleri devreye girmez. Bu da kaslarınızın büyüme potansiyelini sınırlar.

Antrenman sonrası karbonhidrat almıyorsunuz

Eğer antrenman sonrası yeterli protein takviyesi almazsanız, spor salonunda yaptıklarınızın hiçbir önemi kalmaz. Ancak bu proteini hücre içine sokmayı sağlayacak karbonhidratınız yoksa aldığınız protein de boşa gider. Bu yüzden son tekrarınızdan kısa bir süre sonra mutlaka 30 gram civarında whey proteini, meyve suyunun (içindeki basit şeker ile proteinin hücre içine girmesini sağlayacak insülin hormonunu salgılatır) içine karıştırıp için.

Spor salonu dışında çok fazla kalori yakıyorsunuz

Kaslanmak için her gün yaktığınızdan daha fazla kalori almalısınız. Belki de arkadaşlarınızla yaptığınız halı saha maçlarında yaktığınız kalori miktarını küçümsüyorsunuzdur. Her türlü kardiyo egzersizinden önce mutlaka, hem karbonhidrat hem de protein içeren bir şeyler atıştırın ve sonrasında da mutlaka biraz protein alın. Bu sayede vücudunuza kaslarınızı büyütmek için ihtiyacı olan besini vermiş olursunuz.

Yeteri kadar uyumuyorsunuz

Antrenmandan çıktıktan sonra kendinizi gece âlemlerine atıyorsanız, boşuna antrenmanda kendinizi yormanıza gerek yok çünkü boşa kürek çekiyorsunuz. Vücudunuz kaslarınızı siz uyurken yeniler ve büyütür. Bu yüzden yeteri kadar uyumamak, kaslarınıza büyümek için yeterli zaman vermemek anlamına gelir.

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com