Bizi Takip Edin

FITNESS

KASLARINIZI ATEŞLEYECEK 3 FARKLI YOL

-

 

3yol

Yıllardır erkekler “anabolik pencerenin” (vücudunuzun kas inşası ile meşgul olduğu zaman diliminin) avantajlarından faydalanmak için  protein tozu destekli antrenmanlara yoğunlaşıyorlar.

Şimdi ise büyük çapta bir meta analiz bu görüşün sorgulanmasına sebep oldu. Araştırmayı yapan Alan Aragon kas boyutu ve kuvveti için önemli olanın günlük alınan protein miktarının kendisi olduğunu söylüyor.

Aragon’un öğüdü şu yönde: Hedeflenen ağırlığın her bir kilosu başına 0.7 gramdan 1 grama kadar “eksiksiz protein” almak(9 kritik amimnoasitin tamamını barındırıyor ve et, süt gibi temel besinlerde bulunuyor). Aragon ayrıca her öğüne en azından 20 gram kadar protein katmak gerektiğini ve böyle bir alımın, kaslara ihtiyaç duydukları optimum miktardaki lösin gibi aminoasitleri sağladığını söylüyor. Daha fazlası için mi? Aragon 3 farklı yol öneriyor.

Kas İnşası İçin Öğünler Belirleyin

“Günlük hedefim 180 gram protein ve toplam öğün sayım dört: Kahvaltıda büyükçe bir protein karışımı; antrenman öncesi nispeten daha küçük bir protein karışımı; tavuk, balık ya da etten oluşan, yeşiller, pilav ya da patatesle desteklenen bir erken akşam yemeği ve nihayetinde 3 yumurtalı bir omlet, yoğurt ve fıstık ezmeli çikolatadan oluşan bir geç akşam yemeği.”

Tozlarla Gücünüzü Ateşleyin

Aragon sabah karışımı için kahve, muz, kakao ve ceviz gibi eklemeler yapmayı öneriyor. Antrenman öncesi karışımda ise su ve çikolata yeterli olacaktır.

Antrenmanınızda Vites Artırın

Aragon kendisinin ne yaptığını şöyle özetliyor: “Spor salonunda geçirdiğim zamanı maksimize edebilmek için “drop setler” yapmaya başladım. Final setlerde işler kızışmaya başlayınca ve başarısızlığa doğru sürüklendiğimde, ağırlıkları %25 oranında azaltıyor ve yapabildiğim kadar tekrar yapıyorum. Biraz dinleniyor ve bir kez daha tekrar ediyorum.

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com