Bizi Takip Edin

FITNESS

KASLARINIZ İÇİN FİTNESS TESTİ

-

 

Doğru egzersizleri yapıyor musunuz? Üç ufak fitness testiyle hangi kaslarınızı ihmal ettiğini bulun.

Artık aynaya bakmayı bırakın. Zira üstüne düşmeniz gereken kaslar, zaten aynada göremedikleriniz. Vücudunuzun arka kısmında bulunan bu kaslar, bütün egzersizlerde iyi bir performans sergilemenizi sağlar. Onları yeteri kadar çalıştırmadığınızda sakatlıklara davetiye çıkartırsınız. Bu hataya düşmemek için Antrenör Dan John’ın hazırladığı bu üç testi çözün.

20 Swissball leg curl
Sırtüstü yere yatın, baldırlarınızı ve topuklarınızı dizleriniz 45 derecelik bir açıyla kırık olacak şekilde swissball’un üzerine yerleştirin. Kollarınız yanlara doğru açık olsun. Şimdi, belinizi havaya kaldırın ve topuklarınızı çekerek swissball’u kendinize doğru yuvarlayın. Bir saniye duraklayın ve başlangıç pozisyonuna dönün. Bu bir tekrar demek…
Eğer yapamıyorsanız, hamstring kaslarınız zayıf demektir. Bacak arkanızın üst bölümünde bacağınızı uzatmaya ve çevirmeye yardım eden üç farklı kas grubu yer alır. Zayıf hamstring kasları vücudunuzun dengesini bozar. Bu da diz, bel ve sırt sakatlıklarına yol açabilir.
Düzeltme
Romanian deadlift egzersizini programınıza ekleyin. Bir antrenman programınızın sonunda sekiz tekrardan üç set olarak Romanian deadlift yapın. Daha sonra da üç set maksimum tekrardan swissball legcurl egzersiziyle antrenmanınızı bitirin.

Beş saniye boyunca bat wing
Bir sehpaya sırtüstü uzanın ve iki elinize ağır birer dumbbell alın, dumbbel’ların her biri vücut ağırlığınızın yüzde 25’i kadar olsun. Ağırlıkları göğüs kafesinize doğru götürürken başparmaklarınızın koltuk altlarınıza yakın olmasını sağlayın. Hareketin en üst noktasında kürek kemiklerinizi beş saniye boyunca sıkıştırın ve ağırlıkları indirin.
Eğer bunu yapamıyorsanız, romboid kaslarınız güçsüz demektir. Bu kaslar kürek kemiklerinizle omurganız arasındadır ve göğüs ile kol hareketlerinde aktif rol oynar.
Düzeltme
Daha hafif bir ağırlıkla çalışmaya başlayın. Hareketin üst noktasında bir saniye bekleyin. Bunu sekiz tekrardan üç set olarak her hafta yapın ve ağırlıkları artırmaya çalışın.

Beş barfiks
Üstten tutuşla bir barfiks barını kavrayın, elleriniz omuz genişliğinden biraz daha açık olsun, bilekleriniziyse çapraz yapın. Bu şekilde beş tekrar şınav çekin.
Eğer bunu yapamıyorsanız, kanat (lat) kaslarınızı güçlendirmelisiniz demektir. Bu kaslar tüm üst vücut hareketlerinde aktiftir ve vücudun duruşu için de çok önemlidir.
Düzeltme
Durmadan kaç tekrar barfiks çekebildiğinizi belirleyin. Bu sayıdan bir çıkarın ve o sayıda üç set yapın. Eğer hiç yapamıyorsanız, üç-beş tekrardan üç set olarak pullup aletinde çalışın. Ayrıca barfiks performansınızı yükseltmek için row egzersizlerini de programınıza ekleyebilirsiniz.

 

FITNESS

Evde bulunması gereken spor ekipmanları

Umut Doğan Yıldız

-

Egzersiz yapabilmek için pahalı spor ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini düşünmeyin.

Fitness Eğitim Direktörü Samantha Clayton, egzersize yeni başlayanlar için düşük, hatta sıfır maliyetli ekipmanları sıralıyor.

Egzersiz yaparken yeteri kadar sıvı almamız önemlidir. Eğer dışarıda yürüyüş veya başka bir egzersiz yapacaksan, yanında su bulundurmayı ihmal etme. Aynı şekilde evde egzersiz yaparken de yeterli miktarda su alımı büyük önem taşır.

Yoga matı

Uygun fiyat alternatifleriyle kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir yoga matı, ihtiyaç duyduğun anda bir egzersiz alanı yaratmanızı sağlar. Yoga matı kullanmak için yoga yapmak şart değil: Mat, şınav ve mekik hareketlerinin yanı sıra farklı mekanlarda yapacağınız egzersizler için temiz ve kaymaz bir zemin sağlar. Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz.

Dambıl

Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Örneğin daha hafif ancak iyi bir forma sahip dambıllar, ağır ve daha kötü formdaki dambıllara göre çok daha iyi sonuçlar verir.

Atlama ipi

Atlama ipiyle hem çok eğlenebilir hem de mükemmel bir kardiyo egzersizi yapabilirsiniz. Ayrıca atlama iplerini vücut esnekliğini artırmak için yapacağınız egzersizlerde de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak herhangi bir iple de ilerleyebilirsiniz.

Direnç bandı

Direnç bandı; pratik, hafif ve kullanımı kolay bir ekipman. Direnç bandına alternatif olarak yumuşak bir ip veya rulo yapılmış bir havlu, basit egzersizlerde işe yarayabilir. Fitness için tasarlanmamış tüpleri veya lastikleri kullanmanızı ise önermem çünkü bunlar egzersiz sırasında koparak vücudunuza zarar verebilir.

Sağlık topu

Sağlık topuyla etkili üst ve alt vücut egzersizleri yapabilirsin. Bu toplar özellikle bir partnerle birlikte yapılan egzersizlerde oldukça işe yarıyor. Sağlık topuna alternatif olarak basketbol veya futbol topu kullanabilirsiniz.

Ayarlanabilir step tahtası

Egzersiz amaçlı step tahtaları az yer kaplar ve dairesel hareketlerde veya kardiyo egzersizlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Kaymaz yüzeyli, yüksekliği ayarlanabilir bir step seçmeye özen gösterin. Step tahtasına alternatif olarak sağlam bir ahşap kutu, sandık veya basamak kullanabilirsiniz.

Kronometre

İnterval antrenmanlarını doğru yapmak için mutlaka kronometre kullanmak gerekir. Ayrıca kronometre, egzersiz veya koşu süresi hakkında doğru bilgi verir ve kendinize karşı dürüst olmanızı sağlar. Bunun için kronometre özelliği bulunan bir cep telefonu da kullanabilirsiniz.

Motivasyon müziği

Müzik stresten arınmana ve kalan dakikalara odaklanmak yerine egzersizin tadını çıkarmanıza yardımcı olur.

Devamı

FITNESS

Basketbol İçin Antrenman Programı 1

Umut Doğan Yıldız

-

Basketbol antrenmanları için güçlendirici ve kondisyon artırıcı egzersiz programı serisi hazırladık.

Personal Trainer / Master Trainer Can Bayık, basketbol oynarken performansınızı en üst seviyeye çıkarmak ve sizi sakatlıklardan korumak için Men’s Health takipçilerine özel 4 haftalık bir antrenman programı hazırladı. Uygulamanız gereken bu antrenmanın ikinci programını videoda görebilirsiniz. Bu antrenman programı toplamda 3 set sürüyor ve 4 hareketten oluşuyor. Antrenör Can Bayık, hareketleri 45 saniye uygulamanızı ve aralarda 15 saniye dinlenmenizi öneriyor. Tekrar başa döndüğünüzde aralarda 1 dk dinlenmeyi de unutmayın. 

Bu videoda göreceğiniz başlıca hareketler Around The World, Core Bag Reverse Lunge, Dumbbell Lateral Raise, Front Raise, Montain Climber’dan oluşuyor.

Devamı

FITNESS

Omuzlarınızı ateşyelecek 4 hareketlik dumbbell antrenmanı

-

Editör :

Vücudunuzu dumbbelllardan güç alarak dönüştürün.

Dumbbell, en yaygın kullanılan fitness ekipmanı olabilir. Fakat bu kadar yaygın olması, dumbbell antrenmanlarının sıkıcı olmasını gerektirmiyor.

Bu antrenmanda, antrenör Alexia Clark curl ve press gibi klasik hareketleri küçük numaralarla modifiye ederek, merkez bölge ve omuz dayanıklılığını geliştirmeyi, dolayısıyla da üst gövdenizi şekillendirmeyi hedefliyor.

 

Dumbbell row hareketi sırtınızı ve omuzlarınızı hedeflerken, merkez bölgenizi de çalıştıracak. Sonraki hareketle birlikte omuzlarınız, ağırlığı göğüs seviyesinde tutmak için yer çekimine meydan okurken, özellikle ön ve yan omuz kaslarınız ekstradan çalışacak.

Dumbbell single-arm split-stance rows and presses hareketi ile 2 klasik üst gövde hareketini tek bir kalemde yapacak ve metabolizmanızı ateşleyeceksiniz.

Dumbbell circle press, triceps kaslarınızın desteği olmaksızın omuzlarınıza ekstra yük bindirecek. Ayrıca biceps kaslarınızı da çalıştıracaksınız. Özetle, hem biceps hem de omuz kaslarınız cayır cayır yanacak.

 

Talimatlar: Aşağıda yer alan hareketleri sırası ile 40’ar saniye yapın. Her bir hareketin arasında 20 saniye dinlenin.

  1. Dumbbell row reach
  2. Dumbbell 2-hand position pull
  3. Dumbbell single-arm split-stance row and press
  4. Dumbbell circle press

Bu, 1 turdur. Toplamda 3-5 tur yapın.

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com