Bizi Takip Edin

FITNESS

KASLANMA KURALLARI

-

 

rules

Açlık hissetmek vücudunuzun yağ depolamasına neden olur. Kas geliştirirken doğru beslenmelisiniz.

“Egzersizden önce ve sonramutlaka yemek yiyeceğim.”

Hollandalı ve İngiliz araştırmacıların raporuna göre egzersizden önce yemek yemek kas gelişimini hızlandırıyor. Syracuse Üniversitesi’nin araştırmasına göre ağırlık antrenmanından önce ve sonra protein almak yağ depolamanıza yardımcı olan kortizol hormonunun önünü kesiyor. Dahası, önce ve sonra alınan protein kök hücre gelişimini hızlandırıyor. Finlandiyalı araştırmacılara göre bu da kas gelişimi kadar diğer organların yenilenmesine olumlu etki ediyor.

Planınız: Egzersizden 30 dakika önce karbonhidrat ve protein ağırlıklı bir ara öğün yemek. Egzersizden hemen sonraysa protein ağırlıklı bir ana öğün yemek. Unutmayın ki kaybedilen zaman kaybedilen kas demektir.

“Her zaman kahvaltı yapacağım.”

Dünyanın en kötü kahvaltısı hiç kahvaltı etmemektir. Sabah uyandığınızda vücudunuzu yakıtsız bırakmış olursunuz. Unutmayın, metabolizmanızın tetiklenmesi için yemeğe ihtiyacınız var. “101 Optimal Life Foods” kitabının yazarı Dr. Dave Grotto “Günlük kalori ihtiyacınızın büyük bölümünü kahvaltıda giderirseniz, kilo kaybeder ve yağları vücudunuzdan uzak tutarsınız” diyor. Tahmin ettiğinizin tam aksine, kahvaltıyı es geçmek obezite şansını yüzde 450 artırıyor.

Planınız: Günlük ihtiyacın üçte birini yani yüzde 30-35 kadarını kahvaltıda alın. En iyi kahvaltı için proteinle tam tahılları, sağlıklı yağlar ve süt ürünleriyle harmanlayın. Örneğin sahanda yumurtayla tam tahıllı kızarmış ekmek yiyin ve yanında bir protein içeceği hazırlayın.

“Her öğünde protein yiyeceğim.”

Günün hangi saatinde olursa olsun, uykuda bile vücudunuz kas hücrelerini yıkar ve yeniden yapar. Connecticut Üniversitesi’nden Dr. Jeff Volek “10-15 gram protein aldığınız her seferde kas yapımını tetikleyen protein sentezini başlatmış olursunuz. En az 30 gram protein alırsanız, bu sentez üç saat devam eder ve kas yapma süreciniz uzar” diyor.

Planınız: Üç ana öğünde de en az 30 gram protein tüketin. Et, deniz ürünleri, peynir, yumurta ya da sütten karşılayabilirsiniz. Her ara öğünde de 10-15 gram protein alın. İki katı yumurta da işinizi görebilir.

FITNESS

Hafta kaç gün antrenman yapılmalı?

Umut Doğan Yıldız

-

Dinlenme günleri ne kadar önemli, haftada kaç gün antrenman yapılmalı? İşte merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kilo vermek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Kaslarınız sadece toparlanması için değil, gelişmesi için dinlenme günleri, en az antrenman ve beslenme kadar önemlidir. Varmak istediğiniz noktaya göre, amacınız eğer kilo vermek ve sadece kardiyo merkezli antrenman yapıyorsanız, dinlenme günlerini haftada 1 güne düşürebilirsiniz.

Kas geliştirmek isteyenler kaç gün dinlenmeli

Amacınız kas geliştirmekse ve başlangıç seviyesindeyseniz, haftada üç gün antrenman, dört gün dinlenme yapmalısınız. Eğer orta seviye veya üzerindeyseniz, dört-beş gün antrenman, iki-üç gün dinlenme şeklinde antrenmanlarınızı programlayın.

Bazı durumlarda bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir. Sonuca ulaşmak için uygun bir beslenme programıyla beraber dinlenmeyi de ihmal etmeyin.

Ayrıca, dinlenme günlerinde de beslenmenize dikkat etmeniz geriyor. Standart tavsiyelerin yanısıra, kendinize neyin iyi geldiğini deneme yanılma yöntemiyle zaman içinde kavramanız her şeyden çok önem taşıyor.

Devamı

FITNESS

Merkez bölgesi için 3 hareket

Umut Doğan Yıldız

-

Merkez bölgendeki tüm kasları çalıştırmak için oldukça etkili bu hareketleri deneyin.

Deadlift ve farmer carry hareketlerini haftada iki defa ağırlık antrenmanlarınıza ekleyin, bird dog hareketini ise her gün yapın ve farkı görün.

Deadlift hareketi

Ayaklarınızı kalça genişliğinde açın, ağır bir çift dambılı ayaklarınızın önüne yerleştirin. Omurganızı düz tutmaya gayret edin, enseniziserbest bırakarak dambılları kavrayacağınız kadar öne eğilin(a). Topuklarınızı yere bastır ve dambılları yerden kaldırırken karnınızı sıkın (b). Evet, karnınızı sıkın çünkü işin püf noktası bu. Tekrar öne eğilin. Bu, bir tekrar eder. 8-12 tekrardan 3-4 set yapın.

Farmer Carry

İki elinize de ağır birer dambıl alın ve omuzlarınızı geride tutun. Karnınızı sıkı ve sırtınızı dik tutarak öne doğru 10 adım atın; arkanızı dönün, 10 adım atarak başlangıç noktasına tekrar dönün ve dambılları yere bırakın. Bu, bir tekrar eder. 4 tekrarlık 3-4 set yapın.

Bird Dog

Masa pozisyonundayken (a) sağ kolunuzu kulağınızla aynı hizaya kaldırızve aynı anda sol bacağınızı da yere paralel olana kadar arkaya doğru uzatın (b). Başlangıç pozisyonuna dönün ve diğer tarafta tekrarlayın. Dengenizi sağlamak için karnınızı sıkı tutun. 10-15 tekrarlık 3-4 set yapın.

Kaynak: Women’s Health Türkiye

Devamı

FITNESS

Antrenör Valentina Lequeux

Umut Doğan Yıldız

-

Dünyanın en ünlü antrenörlerinden biriyle tanışın. Dünyaca ünlü kadın sporcu Valentina Lequeux.

Buenos Aires, Arjantin’de doğdu ve Florida’da (ABD) büyüdü Valentina Lequeux bir spor modeli, kişisel antrenör ve çevrimiçi hissiyat.

2016 yılında sosyal medyada başlayan yolculuğu ile fitili ateşleyen Valentina Lequeux, paylaştığı fotoğraflarını ve videolarını yayınlamaya devam ediyor.

İnanılmaz bir şekilde artan takipçi sayısıyla dikkat çeken sporcu kadın, dünyadaki diğer insanların kendi spor yolculuklarına başlaması için ilham veriyor.

Çalışmalarını kişisel bir eğitmen olarak sunmak için bir web sitesi oluşturan kaslı kadın Lequeux, başkalarına hayallerindeki fiziğe kavuşmaları için ilham veriyor.

Doğum Tarihi: 1989

Milliyet: Arjantin

Devamı

Popüler

 

www.pilioo.com